Jak dbać o zęby psa - proste sposoby na biały uśmiech pupila

2021-07-28
Jak dbać o zęby psa - proste sposoby na biały uśmiech pupila

Higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla zdrowia człowieka, ale też dla naszych czworonożnych podopiecznych. Choć psy nie mają skłonności do próchnicy, wrogiem numer jeden psiego pyszczka jest kamień nazębny – jego nadmiar może doprowadzić nie tylko do nieprzyjemnego zapachu, ale też do bólu, chorób dziąseł i stanów zapalnych. By go uniknąć, każdy opiekun powinien dbać o zdrową dietę pupila i regularnie czyścić zęby. Niestety nie jest to często takie proste – nasze psy, jak małe dzieci, nie rozumieją konieczności zabiegów higienicznych i często próbują ich uniknąć. Rolą psiego rodzica jest więc nie tylko troska o zdrowie, ale też oswojenie pupila z pielęgnacją i wprowadzenie do wspólnego życia rytuałów, które pozytywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej.

Brzmi jak wyzwanie? To tylko pierwsze wrażenie. Całe szczęście, przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo porad, jak uczynić z higieny zębów psa najprostszą i najbardziej oczywistą rzecz na świecie.

Spis treści

zęby psa

Czemu warto dbać o czyste zęby psa

Świadomość związana z ogólnym zdrowiem czworonogów wśród opiekunów stale rośnie – to naprawdę świetnie. Wraz z nią wzrasta zainteresowanie właściwą higieną jamy ustnej psa. Nie ulega wątpliwości, że zęby pupila potrzebują odpowiednich zabiegów, jednak rytuał pielęgnacyjny psa będzie się nieco różnił od naszego – zarówno nasza dieta, jak i potrzeby różnią się i warto te różnice poznać.

Psy nie cierpią na próchnicę (co wynika głównie z różnic w diecie), co nie oznacza, że choroby stomatologiczne nie dotykają ich wcale. Najczęściej spotykanym problemem jest odkładający się kamień nazębny, który osadza się m.in. na granicy zębów i dziąseł. Jeżeli odkładający się stale kamień nie będzie systematycznie usuwany, może doprowadzić do zapalenia dziąseł i przyzębia. U psów występuje także paradontoza. Co ważne, nagromadzenie bakterii w jamie ustnej może przekładać się także na stan ogólny pupila – choroby płuc, nerek czy serca.

Choroby zębów i dziąseł u psa – objawy

Niestety, pupil nie powie nam, że cos go boli, dlatego zadaniem ludzkiego rodzica jest uważne obserwowanie objawów choroby. O chorobach zębów i dziąseł u psa mogą świadczyć najczęstsze objawy:

 • Nieprzyjemny zapach z pyszczka
 • Brązowy lub żółty nalot pod linią dziąseł
 • Nadmierne ślinienie
 • Niechęć do jedzenia/wyraźny ból podczas jedzenia
 • Trudności w gryzieniu
 • Krwawienie z dziąseł
 • Obrzęk w okolicy jamy ustnej
 • Ropień
 • Ogólne złe samopoczucie, osłabienie

U zdrowego psa, który nie wykazuje objawów chorobowych, profilaktyczny przegląd jamy ustnej powinien zostać przeprowadzony co roku przez weterynarza podczas standardowej wizyty kontrolnej. Najczęściej obserwuje się skłonność do szybszego odkładania kamienia wśród ras małych: yorków, maltańczyków, czy shih-tzu.

W przypadku dużej ilości kamienia nazębnego weterynarz może zalecić sanację, czyli zabieg polegający na usunięciu kamienia. Niestety, do przeprowadzenia procedury konieczne jest znieczulenie ogólne – z uwagi na stan zdrowia nie każdy pies może zostać poddany narkozie. Jest to duży problem szczególnie wśród starszych psów, które z jednej strony bardzo często potrzebują sanacji, lecz z uwagi na choroby wynikające z wieku, narkoza jest dla nich bardzo niebezpieczna.

Warto też wiedzieć, że wypadanie zębów starszym psom nie jest częścią naturalnego procesu związanego ze starzeniem się. Przyczyną wypadania zębów są zaawansowane choroby zębów i dziąseł, którym można skutecznie zapobiegać.

Wpływ psiej diety na zdrowie jamy ustnej

To, że dieta ma ogromny wpływ na stan zębów, jest dla nas oczywiste – dotyczy to przecież także naszych zębów. Dieta psów obecnie różni się znacznie od diety ich dzikich przodków. Zęby psów zostały stworzone, by rozcinać mięso i rozgryzać na mniejsze kawałki. W przeciwieństwie do nas jednak – nie mogą przeżuwać pokarmu, co sprawia, że jego resztki łatwiej się osadzają.

Zwolennicy diety BARF uważają, że jedzenie surowego mięsa to najlepszy sposób na zdrowe zęby pupila, ponieważ jest to sposób żywienia najbliższy diecie wilków. Jednak większość psów domowych z różnych powodów nie może być karmiona w ten sposób, dlatego warto znaleźć inne sposoby na naturalne ścieranie kamienia nazębnego.

jak umyć zęby psu

Naturalne gryzaki dla psa

Rozwiązaniem mogą być naturalne gryzaki, często nawet zwane przez opiekunów gryzakami dentystycznymi. Naturalne przysmaki pomagają w usuwaniu kamienia i zapobiegają jego odkładaniu. Ścięgna i włókna mają odpowiednią twardość, by podczas obcierania się o zęby usuwać kamień, nie uszkadzając szkliwa. Ich regularne stosowanie pozytywnie wpływa także na oddech pupila. Nieprzyjemny oddech często powodują bakterie z zalegających w jamie ustnej resztek jedzenia. Podczas gryzienia zęby zostają naturalnie z nich wyczyszczone.

Jak wybrać odpowiednie przysmaki dentystyczne? W pierwszej kolejności dobierz je do możliwości swojego psa. Podczas gdy dla chihuahua uszy królicze będą gryzakiem wymagającym kilku chwil, dla doga niemieckiego będzie to niemal smaczek treningowy. Dobrze sprawdzają się kości, ale też suszone mięso. Dla mniejszych psów polecamy także pałeczki owinięte mięsem. Co ciekawe, stosowanie gryzaków nie tylko jest najprzyjemniejszym dla psa sposobem na zdrowe zęby, ale niesie też za sobą wiele korzyści behawioralnych. Żucie i gryzienie uspokaja psa, pomaga mu się zrelaksować i odprężyć. Jak najlepiej wykorzystać potencjał przysmaków – pisze w artykule na naszym blogu nasza specjalistka, behawiorystka Katarzyna Kuryłowicz.

przysmaki dla psa

Tym, czego należy bezwzględnie unikać w psiej diecie, jest przetworzona żywność wyprodukowana z myślą o człowieku. Powodów jest wiele – przede wszystkim nasze jedzenie może poważnie zaszkodzić pupilowi. Przyprawy, potrawy smażone i pieczone – to wszystko jest dla pupila po prostu niezdrowe.

W kontekście higieny jamy ustnej ma jednak znaczenie zupełnie inny czynnik: cukier. Choć prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy u psa jest mniejsze niż u nas, nie oznacza to, że jest niemożliwe. Dieta psa jest zupełnie inna niż nasza i nie występuje w niej tyle cukrów prostych, które u nas są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Podstawą psiej diety powinno być mięso i nawet jeżeli od czasu do czasu Twój pupil zje owoce i warzywa, są zwykle dość małe ilości, które nie powinny wpłynąć na stan zębów. PH śliny Twojego pupila w pewnym stopniu chroni go przed próchnicą, ale nie oznacza to, że nie może się ona rozwinąć w sprzyjających okolicznościach.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda ze słodyczami. One nigdy nie powinny znaleźć się w pyszczku Twojego pupila. Odmówienie kawałka ciastka może być sporym wyzwaniem, jeżeli Twój pies jest mistrzem w robieniu pięknych, smutnych oczu, ale pamiętaj – on nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niezdrowe dla niego jest Twoja przekąska. Pomijając pozostałe aspekty żywieniowe, słodycze mogą spowodować u Twojego psa próchnicę, która wymaga leczenia u weterynarza stomatologa.

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów

By zęby Twojego psa były czyste i zdrowe, warto regularnie czyścić je specjalnymi preparatami. Produkty do higieny zębów dla psa nie ograniczają się bowiem do pasty do zębów, do wyboru są także żele i spraye, które zostały opracowane z myślą o ułatwieniu zabiegów opiekunowi.

O wiele łatwiej jest nauczyć mycia zębów szczeniaka, którego łatwo przekonać, że jest to po prostu kolejna czynność pielęgnacyjna należąca do stałej rutyny. Nie każdy z nas ma jednak możliwość, by nauczyć nowych zwyczajów młodego psa – zdarza się, że pod naszą opiekę trafia pies starszy, który nie rozumie, co próbujesz zrobić. Umycie zębów nie jest dla psa naturalne, więc jego opór jest zrozumiały i nie wynika ze złośliwości.

Jak nauczyć psa mycia zębów? Przede wszystkim stopniowo. Choć dla niektórych opiekunów może się to wydawać banalne, zacznij od dotykania pyszczka i okolic szczęki. Dopiero kiedy pies czuje się zrelaksowany przy zwykłym dotyku i głaskaniu, przejdź do następnego etapu.

Następny etap to odsuwanie fafli. Jeżeli dla Twojego pupila jest to dziwne i nie chce na to pozwolić, daj mu czas, by oswoił się z tą czynnością. Nie musisz powtarzać ćwiczenia wiele razy, celem jest przyzwyczajenie psa do tej czynności. Nie zapomnij nagrodzić psa za odwagę smakołykiem!

Kiedy pupil pozwala dotykać i odsłaniać fafle, zacznij oswajać go z dotykaniem dziąseł. Pamiętaj, by dostosować tempo nauki do psa – to, co dla radosnego szczeniaka będzie bardzo proste, starszemu psu może zająć jakiś czas.

Ostatni etap to oswajanie ze szczoteczką i mycie zębów. Nie musisz od razu przeprowadzać kompletnego mycia, za pierwszym razem pojedyncze dotknięcie szczoteczką zębów może być dużym sukcesem. Pamiętaj o smaczkach w nagrodę! Niektóre osoby wzmacniają pozytywne skojarzenia ze szczoteczką… nakładając na nią przez pierwsze kilka dni pastę do konga lub karmę mokrą w formie musu.

Szczotkowanie zębów psa nie musi trwać długo – minuta powinna wystarczyć, zwłaszcza że produkty do zębów dla psa opierają się na działaniu enzymatycznym, nie mechanicznym ścieraniu.

Pamiętaj, by nie używać pasty do zębów dla ludzi. Szczoteczka do zębów także powinna być przeznaczona dla psa. W sytuacji awaryjnej lepiej sprawdzi się gazik założony na palec niż ludzka szczoteczka. Najlepsze efekty uzyskasz, jeżeli umyjesz zęby pupilowi już po jego posiłku – nie powinien nic jeść przez następne pół godziny.

czym myć psu zęby

Kamień nazębny u psa – profilaktyka

Jak dbać o zęby psa, by unikać kamienia nazębnego? Plan jest prosty:

 • Nie podawaj swojemu pupilowi ludzkiego jedzenia, zwłaszcza słodyczy
 • Włącz do diety twarde gryzaki naturalne – kości, suszone mięso
 • Zaopatrz swojego pupila w zabawki do gryzienia – kości, szarpaki do wspólnej zabawy zmniejszają tempo odkładania się kamienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów na diecie, które muszą mieć bardzo limitowany dostęp do kalorycznych przysmaków.
 • Myj pupilowi zęby – jeżeli to możliwe, codziennie. Jeżeli pupil nie lubi tej czynności, powoli przekonuj go, że mycie zębów jest fajne
 • Regularnie kontroluj stan jamy ustnej pupila, zwracając szczególną uwagę na oddech i odkładający się kamień na linii dziąseł
 • Zabieraj pupila na kontrolne wizyty u weterynarza, by mógł ocenić stan zębów

Mamy nadzieję, że porady były pomocne!


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: 5 możliwych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pyska psa

Poprzedni wpis: Najlepsza karma dla psa seniora - wyjątkowe zestawienie!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixelpixel