Jak podać psu tabletkę - sposoby, których wcześniej nie znałeś

2022-03-16
Jak podać psu tabletkę - sposoby, których wcześniej nie znałeś

Każdy, kto bierze na siebie odpowiedzialność opieki nad psem, powinien brać pod uwagę, że kiedyś, być może w dalekiej przyszłości, czworonożny przyjaciel może zachorować i wymagać leczenia. Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza kiedy patrzy się na radosną, puchatą kuleczkę, jednak stanie się ona całkiem dorosłym psem szybciej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Jeżeli dopisze Ci szczęście, Twój pies do późnej starości nie będzie wymagał przyjmowania żadnych leków na stałe. Nie znaczy to jednak, że wyzwanie związane z podawaniem leków pupilowi całkowicie Cię ominie. Odrobaczanie, podawanie środków uspokajających na Sylwestra, czy na chorobę lokomocyjną przed podróżą. Jak widzisz, nawet całkowicie zdrowy pies od czasu do czasu musi dostać tabletkę.

Psy nie rozumieją, dlaczego muszą dostać lekarstwo, dlatego nie ma raczej sensu oczekiwać, że z radością będzie połykał tabletki. Wiemy, że takie psy istnieją – jeżeli jesteś opiekunem jednego z nich i czytasz ten artykuł głównie z ciekawości – jesteś naprawdę wielkim szczęściarzem. Większość opiekunów musi stosować wyrafinowane podstępy i fortele. Zebraliśmy jej w jednym miejscu, żebyś mógł po nie sięgnąć, gdy nadejdzie potrzeba.

Spis treści

Przed użyciem skonsultuj się z weterynarzem, czyli zasady bezpieczeństwa podczas podawania leków psu

Jeżeli jest jedna najważniejsza rzecz, którą powinieneś zapamiętać z tego tekstu, to to, że jest wiele sposobów na podanie psu tabletki, ale nie każdy z nich możesz zastosować przypadku każdej tabletki. Sposoby na zachęcenie psa do przyjęcia leków jest naprawdę mnóstwo, a wiele z nich jest naprawdę pomysłowych. Ukrycie między kawałkami mięsa, zmielenie i dodanie do karmy, utworzenie zawiesiny i podanie leku strzykawką – to tylko trzy najpopularniejsze pomysły, które jednak nie zawsze są wskazane z uwagi na właściwości konkretnego leku.

Najbezpieczniejszym podejściem będzie omówienie możliwych metod podania z weterynarzem. Niektóre tabletki należy połknąć w całości – niemożliwe jest ich rozdrobnienie, przekrojenie na pół, czy jakakolwiek inna próba zmiany jej formy – często dotyczy to tabletek o spowolnionym uwalnianiu substancji czynnych. Tabletek, które powinny być podawane na czczo, nie poleca się podawać z dużą ilością jedzenia (np. zmielone i dodane do posiłku).

To, w jaki sposób i kiedy podajesz swojemu psu lekarstwa, ma bezpośredni wpływ na ich skuteczność, czy ewentualne skutki uboczne, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak działają tabletki, które będą podawane psu. Nie tylko w kontekście sposobów ich podawania, ale też leczenia jako takiego.

Kiedy weterynarz będzie przepisywał tabletki, warto wiedzieć między innymi:

  • czy mogą być one rozdrobione lub zmielone, a następnie podane z pożywieniem
  • czy możesz je podawać w strzykawce po rozpuszczeniu
  • czy istotna jest pora dnia, o jakiej zostanie przyjęta tabletka
  • czy tabletki mają być przyjmowane na czczo, podczas posiłku, czy po określonym czasie po posiłku
  • ile razy dziennie ma być podawana tabletka, czy pora dnia ma znaczenie

Weterynarz powinien przepisać pupilowi odpowiednią, łatwą do samodzielnego odmierzenia dawkę leku (np. 1 tabletka dziennie). Pamiętaj, by powiedzieć o wszystkich lekach i suplementach, które są przyjmowane. Jeżeli w przeszłości wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane po którymś z leków, powiedz o tym niezwłocznie. Dowiedz się, co należy zrobić, kiedy pies wypluje tabletkę, zwymiotuje, czy też nie będziesz w stanie jej podać z powodu braku współpracy. Weterynarz powinien też powiedzieć, jak długo leki powinny być przyjmowane (tydzień, do wybrania opakowania itp.)

Brzmi to wszystko nieco groźnie, prawda? Mimo wszystko warto od razu przygotować się na wszystkie możliwości w bezpiecznym otoczeniu, kiedy na spokojnie możesz ustalić wszystkie wątpliwości. Lepiej jest dowiedzieć się wszystkiego od razu, niż zastanawiać się w domu, późnym wieczorem, bez możliwości szybkiej konsultacji.

jak podać tabletkę buldogowi

Odpowiednie nastawienie to podstawa

Podawanie psu tabletki to coś, co w wielu opiekunach wzbudza duży niepokój i stres. Sama wizja podania lekarstw pupilowi sprawia, że czujemy się spięci. Nasze psy nie rozumieją konieczności przyjęcia tabletki i nie ma możliwości wytłumaczenia im, jak bardzo jest to ważne. Doskonale jednak odczytują nasze emocje. Jeżeli będziesz podawać tabletkę prawie przepraszając ulubieńca za „wielką krzywdę”, którą mu właśnie wyrządzasz lub podświadomie szykujesz się na walkę z oporem – pies szybko nabierze podejrzeń.

Choć większość psów nie łyka tabletek, jak kawałków liofilizowanego indyka i słusznie spodziewany się oporu, przed przystąpieniem do działania warto ochłonąć i nabrać nieco odpowiedniego nastawienia – u części psów same sztuczki typu „oj, coś spadło mi na podłogę, muszę szybko podnieść, by mój pies tego nie zjadł” wystarczają, by pupil całkowicie bezstresowo przyjął lekarstwo.

Pamiętaj, że w gabinecie weterynarza psy zazwyczaj przyjmują tabletki bez większego problemu. Otoczenie, w którym nie czują się pewnie, doświadczenie weterynarza, a często także osłabienie organizmu sprawiają, że w przychodni pupil zachowuje się zupełnie inaczej. We własnym domu, który pachnie bezpieczeństwem, podanie tabletki nie przychodzi już tak łatwo, dlatego najlepiej jest mieć przygotowanych w zanadrzu kilka sztuczek. Przyjęcie postawy „nic się tutaj nie dzieje, wszystko jest normalnie, proszę oto Twoja karma, w której nie ma absolutnie nic niezwykłego” to najłatwiejszy sposób, by uniknąć bezpośredniej konfrontacji. Ani Ty, ani Twój pies nie macie na to ochoty, więc naprawdę ciężkie działa pozostaw sobie jako ostateczność, kiedy nic innego nie będzie działać.

Sprytne sposoby na podanie psu tabletki

Sposobów na podanie psu tabletki jest naprawdę dużo. Większość z nich wykorzystuje przysmaki jako zachętę lub kryjówkę. Często sprawdza się też połączenie przysmaków i podstępu.

Schowaj tabletkę do specjalnej kieszonki

To najmniej wymagająca opcja, która całkiem nieźle działa. Zamawiasz przysmaki z kieszonką na tabletkę, władasz pigułkę i podajesz pupilowi. To sposób, który sprawdza się szczególnie w przypadku tabletek, których nie można rozdrobnić. Jeżeli Twój pupil jest podejrzliwym specjalistą od wywąchiwania tabletek w jedzeniu, ten prosty podstęp może okazać się niewystarczający, ale w przypadku większości psich łakomczuchów sprawdza się wyśmienicie.

Pro tip: Twój pies lubi przysmaki, ale jest już nieco podejrzliwy? Zastosuj dodatkowy podstęp. Rozpocznij serię nauki sztuczek i po każdej (dostosuj sztuczkę do możliwości pupila, nawet „daj głos”, „waruj”, albo „podaj łapę” będzie odpowiednie), podaj smaczek. Za pierwszym razem podaj kieszonkę bez przysmaku, za drugim (lub trzecim) razem już wypełnioną lekiem. By pupil nie miał czasu na myślenie, od razu poproś o następną sztuczkę, trzymając już kolejny przysmak – tym razem już bez lekarstwa.

Schowaj tabletkę w karmie

Ten sposób sprawdza się, kiedy możesz rozkruszyć tabletkę, a jej smak nie jest zbyt gorzki. W moździerzu lub miseczce rozkrusz tabletkę na drobny pył. Wymieszaj z małą ilością mokrej karmy. Sprawdź, czy pupil zjadł całą porcję.

Zarówno lekarstwa dla ludzi, jak i dla psów, mają różne smaki – w tym różne poziomy gorzkości. Niektóre tabletki są niewyczuwalne w smaku i mogą zostać podane bez większych problemów w ten sposób. Nie jest to jednak sposób, który sprawdzi się w każdym przypadku. Do podania tabletki w ten sposób nie używaj codziennej karmy bytowej Twojego psa. W przypadku co bardziej pamiętliwych psiaków mogą się one zrazić do uwielbianej wcześniej karmy. By zwiększyć smakowitość i zmniejszyć wyczuwalność zapachu, możesz podlać lekko karmę olejem z łososia.

Pro tip: Jeżeli w Twoim domu jest więcej niż jeden pies, nałóż im tę samą karmę i zawołaj w tym samym czasie. Przy „konkurencji” jest większe prawdopodobieństwo, że miska zostanie opróżniona w mgnieniu oka. Pamiętaj tylko o tym, by dodać lekarstwa do właściwej miski. Sposób z drugim psem obok możesz wykorzystać także przy podstępie z podawaniem tabletki podczas robienia sztuczek.

gdzie ukryć tabletkę dla psa

Schowaj tabletkę do ulubionego przysmaku

W tej wersji wykorzystujesz najukochańsze smakołyki – takie, które są zwykle połykane na jedno chapsnięcie. Włożenie tabletki do psiego kabanosa, kawałku surowego mięsa, kawałka mięsa w galarecie – sam wiesz najlepiej, co sprawdzi się u Twojego psa. U niektórych psów sprawdza się połączenie zmielonej tabletki z twarogiem, czy włożenie tabletki do łyżki z masłem orzechowym. Najciekawsze rozwiązanie, o jakim słyszeliśmy, dotyczyło rozkruszenia tabletki, wymieszania jej z masłem i uformowanie małych kuleczek, które następnie były włożone do lodówki do zastygnięcia – jest to jednak opcja na tyle ekstremalna, że konieczne jest skonsultowanie pomysłu z weterynarzem.

Rozpuść tabletkę i podaj przez strzykawkę

W przypadku niektórych psów łatwiejsze jest podanie leku w formie zawiesiny strzykawką niż jakiekolwiek próby schowania jej w jedzeniu. Nasze psy są po prostu różne, każdy wyjątkowy na swój własny sposób. Rozkrusz tabletkę, dodaj wody, nabierz zawiesinę do strzykawki. Wcześniej upewnij się, że ten sposób podania leku jest dopuszczalny przez producenta. Usiądź bokiem do pupila, i przytrzymując go, wlewaj powoli zawartość strzykawki między policzek a zęby. Dzięki temu pupil połknie tabletkę, ale jednocześnie nie się zakrztusi. Nigdy nie wlewaj psu żadnych płynów bezpośrednio do gardła – grozi to zakrztuszeniem. Jest to najlepszy sposób, by podać tabletkę psu, który nie chce jeść.

podawanie psu lekarstwa strzykawką

Co zrobić, kiedy żaden sposób nie działa

Kiedy wszystkie sposoby zawodzą, pozostaje przymusowe leczenie, czyli zmuszenie psa do połknięcia tabletki. Pamiętaj jednak, że jest to ostateczność. Jeżeli wiesz, że pominięcie jednej tabletki nie spowoduje wielkich konsekwencji, możesz zapytać weterynarza o inne możliwości, np. maści, zastrzyki wykonywane przez weterynarza.

Jeżeli jest możliwość podania tabletki bez użycia siły, lepiej z niej skorzystać. Nie będzie to doświadczenie przyjemne ani dla Ciebie, ani dla psa. Z punktu widzenia bardziej praktycznego – jeżeli raz uda Ci się tabletkę podać, nie jest oczywiste, że następnym razem pupil nie będzie uciekał.

Podanie psu tabletki może być prawdziwym wyzwaniem, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi jednorazowe podanie lekarstwa na odrobaczanie, czy w przypadku dłuższego leczenia. Ważne jest przede wszystkim to, by pamiętać, że Twój pupil nie rozumie sytuacji ani jej kontekstu. Stawiając opór, nie chce zrobić Ci na złość, nie rozumie, że podajesz mu leki dla jego dobra.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci pomogły. Powodzenia!


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Cukrzyca u psa - objawy i leczenie

Poprzedni wpis: Jak karmić starszego kota? Poradnik troskliwego opiekuna

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixel