Pies po sterylizacji i kastracji – co musisz wiedzieć, jak dbać o psa po zabiegu

2022-06-21
Pies po sterylizacji i kastracji – co musisz wiedzieć, jak dbać o psa po zabiegu

Choć bardzo często w języku potocznym mówimy o sterylizacji suki i kastracji psa, tak naprawdę są to dwa różne zabiegi, które można wykonywać u zwierząt obojga płci. Ich celem jest przede wszystkim trwałe pozbawienie płodności czworonoga. Coraz częściej opiekunowie decydują się jednak na kastrację ze względów zdrowotnych – pozwala ona uniknąć ropomacicza u suki i znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania psa na nowotwory hormonozależne. Weterynarz może też zalecić kastrację u psa chorego na cukrzycę – o wiele łatwiej jest ustabilizować chorobę.

Najczęściej sterylizacja i kastracja to standardowe, rutynowe zabiegi, które wiążą się z minimalnym ryzykiem powikłań. Zazwyczaj komplikacje związane z operacją rosną wraz z wiekiem, natomiast większość zabiegów wykonywanych u starszych psów to jednocześnie operacje ratujące życie (na przykład w przypadku ropomacicza). W miarę możliwości warto zdecydować się na zabieg, kiedy pupil jest jeszcze młody i nie jest obciążony chorobami.

Opieka pooperacyjna nad psem ma ogromne znaczenie i jest konieczna, by ulubieniec szybko doszedł do siebie. Weterynarz powinien poinformować opiekuna o podstawowych zasadach podczas rekonwalescencji – pamiętaj, by potraktować zalecenia poważnie. Choć sam zabieg jest prosty i często wykonywany, prawidłowa opieka nad psem ma realny wpływ na szybkie gojenie się rany pooperacyjnej i ogólne samopoczucie psa. Sprawdź, jak dbać o psa po zabiegu sterylizacji i kastracji!

Spis treści

Sterylizacja i kastracja psa – najważniejsze różnice

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja to zabiegi, które zapobiegają niekontrolowanemu przyrostowi populacji psów. Często jeszcze można spotkać się z przekonaniem, że kastracja to zabieg wykonywany psom, a sterylizacja – sukom. W rzeczywistości oba zabiegi można wykonywać bez względu na płeć.

Sterylizacja polega na podwiązaniu jajników u suki lub nasieniowodów u psa. Rozmnażanie się zostaje uniemożliwione, natomiast nie usuwa się gonad wytwarzających hormony. Zabieg sterylizacji jest krótszy i mniej skomplikowany niż kastracja.

Kastracja w przypadku psów polega na usunięciu jąder. U suk można wykonać zabieg owariohisterektomii (OHV) – usunięcia macicy i jajowodów lub owariektomię – usunięcie jedynie jajników. Ze względu na profilaktykę przeciwnowotworową w praktyce o wiele częściej wykonuje się owariohisterektomię, zabieg eliminuje ryzyko wystąpienia ropomacicza.

Pomimo że teoretycznie sterylizacja jest zabiegiem prostszym, w praktyce weterynaryjnej wykonuje się ją stosunkowo rzadko. Kastracja eliminuje lub zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, w tym:

 • Ropomacicza
 • Nowotworu listwy mlecznej (sutka)
 • Nowotworu jajników
 • Nowotworów pochwy
 • Nowotworów macicy
 • Rozrostu gruczołów okołoodbytowych
 • Przerostu prostaty
 • Nowotworów jąder
 • Chorób moszny
 • Zapalenia prostaty
 • Chorób powrózka nasiennego

zachowanie psa po kastracji

Fakty i mity o kastracji i sterylizacji psa

Kastracja i sterylizacja to zabiegi, których wykonanie ma wpływ nie tylko na płodność pupila, ale też na zdrowie ogólne. Jest to temat, który budzi ogromne emocje wśród opiekunów psów. Nic więc dziwnego, że narosło wokół niego wiele mitów. Które przekonania możemy włożyć między bajki?

Suka przynajmniej raz w życiu musi mieć szczeniaki – FAŁSZ

Ciąża i poród to też obciążenie dla organizmu psa. Jest wiele elementów, które mogą pójść nie tak. Nie każda ciąża suczki zakończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Jeżeli jednak na świat przyjdą zdrowe szczeniaki, konieczne będzie zapewnienie im kochającego, odpowiedzialnego domu. Warto wiedzieć, że sama sprzedaż szczeniąt nie jest tak łatwa, jak można by przypuszczać, a uwzględniając odchowanie maluszków – nie zarabia się na niej. Suczki nie potrzebują do szczęścia szczeniąt - możesz zadbać o pupila na wiele innych sposobów. Sterylizacja suki eliminuje też ryzyko wystąpienia w przyszłości niektórych nowotworów.

Pies po zabiegu kastracji tyje – TO ZALEŻY

Choć sama kastracja i sterylizacja nie powodują otyłości, ma ona wpływ na układ hormonalny. Zdarza się, że psy stają się mniej aktywne, a jednocześnie zwiększa im się apetyt. Ostatecznie jednak zarówno nad ilością ruchu, jak i dietą pupila kontrolę ma opiekun. Dobrym rozwiązaniem jest obserwowanie zachowania i wagi pupila po zabiegu. Jeżeli pupil faktycznie zacznie przybierać na wadze, możesz zmienić karmę na mniej kaloryczną (np. dla psów sterylizowanych) lub zwiększyć ilość ruchu. Po zabiegu kastracji psa warto obserwować ewentualne zmiany aktywności i apetytu. Jeżeli nie zauważysz zmian, możesz karmić psa dokładnie tak samo, jak przed zabiegiem sterylizacji.

karma dla psów sterylizowanych

Kastracja przedłuża życie - PRAWDA

Zarówno psy, jak i suki po kastracji żyją dłużej średnio 1-3 lata. Na długość życia ma wpływ między innymi czas, w którym wykonano zabieg. Powszechnie uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest kastracja na krótko po osiągnięciu dojrzałości płciowej. U samców ocenia to weterynarz, u suk najczęściej zaleca się kastrację mniej więcej w okolicach pierwszej cieczki (na chwilę przed pierwszą cieczką lub ok. 2 miesiące po). Optymalny termin zabiegu sterylizacji ustal z lekarzem weterynarii.

Kastracja psa ogranicza agresję – TO ZALEŻY

Kastracja psów może wpłynąć na ich zachowanie, jeżeli przyczyną problemów behawioralnych są hormony. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna. Problemy behawioralne same w sobie nie są wskazaniem do kastracji. Kastracja ma wiele plusów, ale jeżeli to jedyny powód, dla którego rozważasz ją u swojego psa – nie wiadomo, czy ostatecznie i tak nie będzie konieczna współpraca z behawiorystą. Alternatywą jest chemiczna kastracja psa, która jest odwracalna i może pomóc sprawdzić, czy przyczyną problemów jest zbyt wysoki poziom testosteronu.

Zabieg sterylizacji/kastracji jest niebezpieczny, antykoncepcja hormonalna jest bezpieczniejsza – TO ZALEŻY

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja to zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym, które niesie za sobą pewne ryzyko, zwłaszcza w przypadku psów starszych i z chorobami towarzyszącymi. Dlatego też ogólnie zabieg poleca się u psów młodszych. Kastracja jednak eliminuje lub zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Antykoncepcja hormonalna nie jest rozwiązaniem bez wad i może wywołać skutki uboczne – jednym z nich jest zwiększenie wystąpienia ropomacicza. Kastracja u starszych zwierząt najczęściej jest wykonywana ze względów medycznych i inaczej też wygląda kwalifikacja do zabiegu.

Odchowanie szczeniąt zaspokaja instynkt macierzyński suki – FAŁSZ

Psy nie mają potrzeby wychowywania dzieci rozumianej w typowo ludzki sposób. Co więcej, kastracja zapobiega ciąży urojonej. Tak naprawdę dbasz więc o dobrostan suki.

Sterylizacja może powodować nietrzymanie moczu – PRAWDA

Choć problem ten dotyka niewielkiego odsetka suczek, faktycznie - jest to prawda. Najczęściej rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne, w rzadkich przypadkach – chirurgiczne. Najczęściej nietrzymanie moczu po sterylizacji spotyka boksery.

opieka nad psem po sterylizacji

Jak przygotować psa do sterylizacji lub kastracji

Przede wszystkim, sterylizacja i kastracja to operacje, które są wcześniej starannie planowane. Weterynarz musi ocenić ogólny stan zdrowia Twojego psa. U młodszych psów wykonuje się morfologię i biochemię, u starszych – w zależności od potrzeb (np. badanie kardiologiczne). W przypadku suk wykonuje się też często cytologię z pochwy, zwłaszcza jeżeli zabieg ma być wykonany przed pierwszą cieczką.

Podczas rozmowy z weterynarzem zostanie wybrana forma znieczulenia: wziewne lub dożylne. W bardzo dużym skrócie, znieczulenie wziewne uważa się za delikatniejsze, ale wymaga intubacji. W znieczuleniu dożylnym intubacja zasadniczo nie jest konieczna. Znieczulenie jest jedną ze zmiennych, która wpływa na cenę operacji. Nic w tym dziwnego – narkoza dużego psa będzie na pewno droższa niż małego. Znieczulenie ogólne może być wykorzystane do wykonania innego zabiegu – na przykład oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego, czy wykonać zdjęcie RTG stawów łokciowych i kolanowych.

Pies przed sterylizacją musi mieć wszystkie niezbędne szczepienia i być odrobaczony. Z drugiej jednak strony – nie powinien być tuż po szczepieniu i odrobaczeniu. Przed planowanym zabiegiem ogranicz też kąpiele.

Po zabiegu pupil na pewno będzie potrzebował Twojej obecności. Do przygotowań na pewno będzie należeć zorganizowanie sobie wcześniej czasu, by móc przez przynajmniej dwa dni być blisko ulubieńca. Pierwsze kilka godzin i następny dzień po sterylizacji i kastracji są dla psa trudne, dlatego najlepiej po prostu wziąć urlop. Często ubranko pooperacyjne jest w cenie operacji, ale warto to sprawdzić wcześniej. To samo dotyczy kołnierza. Jeżeli tradycyjny plastikowy kołnierz okaże się niewygodny, możesz przygotować się i wcześniej kupić kołnierz dmuchany. Należy zapewnić pupilowi odpowiednie warunki w domu - spokojne miejsce rekonwalescencji i ciszę. Jeżeli zwierzę mieszka z dziećmi, porozmawiaj z nimi o tym, że pupil w następnych dniach będzie potrzebował więcej snu i regeneracji. Okres rekonwalescencji jest bardzo ważny, by ulubieniec szybko doszedł do siebie.

Podczas samego zabiegu pies powinien być na czczo. Można się spotkać z zaleceniami podania ostatniego posiłku na 8 lub 12 godzin przed zabiegiem. Pies nie powinien też pić na mniej więcej 3 godziny przed zabiegiem. Takie środki ostrożności zmniejszają ryzyko komplikacji, w tym zachłyśnięcia.

Przed samym zabiegiem musisz podpisać zgodę na operację z informacjami o możliwych komplikacjach związanych z zabiegiem. Sama operacja trwa stosunkowo krótko – od godziny do dwóch. Następnie weterynarz poinformuje Cię o zakończeniu operacji i wybudzaniu psa. Zapytaj lekarza weterynarii jeszcze przed zabiegiem, jakie procedury stosuje przychodnia - duża część lecznic pozwala opiekunowi czuwać przy psie po zabiegu sterylizacji, lepiej jednak upewnić się wcześniej.

Pierwsza doba po sterylizacji psa

Po sterylizacji pupil otrzyma większą ilość leków przeciwbólowych, czasami także antybiotyk. Dożylnie są podawane płyny, a stan ulubieńca jest monitorowany. Pupil może być zdezorientowany i oszołomiony, ale to normalne. Pupil zostanie wysłany do domu dopiero wtedy, kiedy zostanie w pełni wybudzony. Może być bardzo słaby, dlatego nawet jeżeli mieszkasz bardzo blisko od przychodni – do domu wróć samochodem. Pamiętaj, że Twój pies będzie bardzo potrzebował Twojego wsparcia psychicznego – jeżeli zobaczy, że Ty jesteś spokojny, na pewno poczuje się pewniej.

Weterynarz powinien poinformować Cię o tym, jak dbać o pupila. Otrzymasz też środki przeciwbólowe. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń weterynarza.

Rekonwalescencja po sterylizacji psa zazwyczaj jest dość bezproblemowa. Młodsze psy najczęściej normalnie chodzą już w dniu zabiegu. Największym wyzwaniem jest ochrona rany pooperacyjnej. Pamiętaj, że pies nie rozumie, co się stało i po co. Raczej są też mizerne szanse, że prośba „piesku kochany, nie interesuj się tym, bo się nieładnie zagoi” spotka się ze zrozumieniem. Pomimo ubranka i kołnierza lepiej psa i tak po prostu pilnować. Wystarczy chwila, by szwy zostały zerwane, a rana wymagała dodatkowej wizyty u weterynarza.

W dniu zabiegu pies nie powinien jeszcze jeść i pić, a dzień po zabiegu – małe ilości lekkostrawnych posiłków – na przykład karmę dla psich rekonwalescentów. Wyjścia na dwór ogranicz do minimum.

Ranę pooperacyjną dezynfekuj przynajmniej raz dziennie. Zwracaj też uwagę na jej stan. Wszelkie wycieki i stany zapalne świadczą o tym, że konieczna jest dodatkowa kontrola u weterynarza.

przygotowanie psa do sterylizacji

Jak dbać o psa po sterylizacji i kastracji

W ciągu następnych kilku dni postaraj się nie przemęczać pupila. Zabieg jest na tyle prosty, że często wyzwaniem jest uspokojenie pupila, który chce już trochę poszaleć. Jeżeli jest to możliwe, ogranicz też wokalizację. Głośne szczekanie nie jest wskazane – to wysiłek dla mięśni przepony. Delikatniejsze zwierzaki mogą dochodzić do siebie do około 10 dni.

Żywienie pupila w następnych dniach po zabiegu dostosuj do jego stanu.

Podawaj leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniem weterynarza. To bardzo ważne. Twój pupil przeszedł standardową, ale jednak – operację. Bez podawania mu leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniem weterynarza będzie mu po prostu ciężko dojść do siebie. Trzymaj się skrupulatnie wytycznych lekarza weterynarii w zakresie zmiany opatrunków. Każda ich zmiana jest też okazją, by sprawdzić stan rany.

Lekarz weterynarii wyznaczy terminy wizyt kontrolnych, na których sprawdzi, jak goi się rana i stan ogólny czworonożnego pacjenta. Zdjęcie szwów następuje ok. 10 dni po zabiegu – o ile nie zostaną zastosowane szwy rozpuszczalne.

Niepokojące objawy po sterylizacji psa

Choć zazwyczaj rekonwalescencja po sterylizacji i kastracji jest bardzo szybka i bezproblemowa, warto wiedzieć, jakie objawy wymagają dodatkowej opieki weterynaryjnej.

Objawy, które świadczą o konieczności pomocy weterynarza, to m.in.:

 • Silny obrzęk
 • Krwawienie
 • Sączenie z rany
 • Wyraźnie złe samopoczucie
 • Brak oddawania moczu
 • Problemy z oddychaniem
 • Brak apetytu dłużej niż dwa dni
 • Wymioty

Podsumowanie

Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które trwale pozbawiają psy płodności. Kastracja ponadto zapobiega wielu chorobom, głównie związanym z układem rozrodczym. Zabieg jest stosunkowo prosty i rutynowy, warto jednak wykonać go, kiedy pupil jest młody – mniejsze jest ryzyko komplikacji, a rekonwalescencja przebiega zazwyczaj zupełnie bezproblemowo. Zalety sterylizacji są bezdyskusyjne.

Niezależnie od wieku i stanu zdrowia do sterylizacji i kastracji koniecznie trzeba przygotować pupila – zlecane są odpowiednie badania, a przed operacją pies nie może jeść, ani pić.

By pupil szybko wrócił do siebie, koniecznie pilnie przestrzegaj wszystkich zaleceń weterynarza – podawaj leki, dezynfekuj ranę, dopilnuj, by pies jej nie dotykał. Najczęściej psy szybko wracają do zdrowia, ale jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi – po prostu zadzwoń do weterynarza.


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Kastracja i sterylizacja psa - kompendium wiedzy

Poprzedni wpis: Turecki Van - pływający psotny kot zawsze gotowy do zabawy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixelpixel