Jak karmić starszego kota? Poradnik troskliwego opiekuna

2022-03-15
Jak karmić starszego kota? Poradnik troskliwego opiekuna

Dzięki postępom w nauce, coraz skuteczniejszemu leczeniu i troskliwej opiece, domowe koty żyją coraz dłużej. Podczas gdy ich wolnożyjący kuzyni żyją przeciętnie ok. 4 lat, a jeszcze niedawno za starego kota uważało się zwierzaka po 12 roku życia, dziś już nikogo nie dziwi kot, który powoli zbliża się do dwudziestych urodzin. Choć ta grupa kotów nadal jest jeszcze stosunkowo mała, z każdym rokiem grupa naprawdę starych kotów zwiększa się sukcesywnie.

Żywienie kotów seniorów (najczęściej przyjmuje się, że jest to kot powyżej 7. roku życia) i kotów geriatrycznych (powyżej 12. roku życia) ma wielki wpływ nie tylko na przewidywaną długość życia pupila, ale też na jego jakość. Procesy starzenia to wypadkowa między innymi genetyki, stylu życia, diety, czy opieki weterynaryjnej. Jedyne, na co nie mamy absolutnie żadnego wpływu, to uwarunkowania genetyczne pupila. Na szczęście Ty też masz wpływ na to, jak będzie wyglądać jesień życia Twojego czworonożnego przyjaciela. Dziś skupimy się na tym, jak karmić starszego kota, by wspierać jego zdrowie.

Spis treści

Objawy starzenia się kota

Starzenie się to proces, który przebiega bardzo indywidualnie. Przyjmuje się, że kot zaczyna starzeć się od siódmego roku życia. Zmiany są jednak początkowo bardzo subtelne i niezauważalne. Tak samo jak u ludzi – nie budzimy się przecież z dnia na dzień jako staruszkowie, lecz jest to raczej ciągła ewolucja. To samo dotyczy kotów. Najczęściej nasi ulubieńcy stopniowo stają się bardziej stateczni i mniej aktywni.

Warto pamiętać, że koty najczęściej dobrze ukrywają swoje choroby. Warto więc obserwować uważnie swojego pupila, by w porę wychwycić niepokojące sygnały. Ulubieniec nie powie Ci o tym, że coś go boli, dlatego zwracaj uwagę na niepokojące zachowania lub zmiany zwyczajów. Przede wszystkim jednak podstawą będą regularne badania i wizyty u weterynarza. Okresowe badania krwi, moczu i kału mogą pozwolić na diagnozę ewentualnych chorób na wczesnych jej etapach – a co za tym idzie – szybciej wdrożyć leczenie.

Starość u kota nieuchronnie wiąże się z pogorszeniem sprawności różnych narządów. Pamiętajmy jednak, że tempo starzenia się poszczególnych układów może być różne. W praktyce weterynaryjnej spotyka się przecież niejednego kota kilkunastoletniego, po którym na pierwszy rzut oka wcale nie widać jego wieku. Z drugiej strony – niektóre koty, które dopiero weszły w wiek senioralny, najchętniej spędzałyby już całe dnie wylegując się na słońcu.

jak wybrać karmę dla starszego kota

Jakie są najczęstsze objawy starzenia się kota:

  • Apatia
  • Mniejsza aktywność
  • Zmiana cyklu snu – kot więcej śpi, może być to zarówno seria płytkich drzemek, jak i głęboki sen, zdarza się także zwiększenie aktywności nocnej po przespanym dniu
  • Większe przywiązanie do stałych rytuałów
  • Częstsze oddawanie moczu
  • Brak apetytu
  • Zmiany wagi – zarówno dodatkowe kilogramy, jak i ich utrata
  • Zmatowienie sierści

Prawidłowa waga starszych kotów

Bardzo ciekawa jest kwestia wagi starszych kotów. Koty w podeszłym wieku mogą mieć zarówno nadwagę, jak i niedowagę. Jest to związane ze zmianami metabolizmu starszych kotów, a także mniejszej aktywności, czy problemów z układem ruchu. Poszczególne narządy pupila starzeją się w różnym tempie, który jest w dużym stopniu zależny od genetyki.

W większości przypadków za nadprogramowe kilogramy odpowiada połączenie zbyt małej ilości ruchu ze zbyt dużą ilością pożywienia. Zmniejszona aktywność może wynikać zarówno z apatii, jak i problemów z układem ruchu – kota po prostu boli poruszanie się. Jeżeli zauważysz, że Twój ulubieniec przestał wdrapywać się na ulubione posłanie na parapecie, czy porusza się z trudnością – warto udać się do lekarza. Choroby układu ruchu są dość częste u kotów i mogą być leczone, by choć częściowo poprawić komfort życia ulubieńca.

Z drugiej strony – z wiekiem organizm kotów coraz gorzej przyswaja składniki odżywcze, zwłaszcza tłuszcz i białka. Skutkuje to wyraźnym zmniejszeniem masy ciała – często nawet o 1/3 wagi dorosłego kota. W takim przypadku zaleca się raczej karmy o zwiększonej wartości energetycznej. Kiedy dodatkowo zmniejsza się apetyt (częstym problemem jest częściowa utrata węchu), wyzwaniem staje się nakłonienie pupila do zjedzenia nawet małych porcji pokarmu.

Bardzo uogólniając, nadwaga najczęściej jest problemem kotów między 7. a 12. rokiem życia, natomiast niedowaga – powyżej 12. roku życia.

zapotrzebowanie na składniki odżywcze kota seniora

Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe kota z wiekiem

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze u kotów zmienia się przez całe życie. Najlepiej widać to na przykładzie energetyczności karmy. Kocięta potrzebują wysokoenergetycznej karmy z dużą ilością białka. Koty dorosłe powinny spożywać karmę o nieco mniejszym, ale stabilnym poziomie energii, który zmniejsza się z wiekiem, może też być nieco niższy dla kotów sterylizowanych. Kiedy starszy kot traci na wadze, zalecany jest powrót do karm wysokoenergetycznych – kiedy zmianom metabolizmu towarzyszy brak apetytu, każdy kęs się liczy.

To, jak zmieniają się potrzeby żywieniowe kota, zależy też w dużym stopniu od jego zdrowia. Koty cierpiące na problemy z poruszaniem się poleca się dodatkową suplementację m.in. kwasów Omega, czy chondroityny. W przypadku chorób nerek zaleca się obniżenie poziomu fosforu i sodu (często spotyka się takie karmy nie tylko w przypadku produktów weterynaryjnych, ale też zwykłych karm bytowych dla kotów starszych).

Jak wybrać karmę dla kota seniora

Proces starzenia się u każdego kota przebiega nieco inaczej, dlatego w zaleceniach żywieniowych dla kocich seniorów znajduje się o wiele mniej sztywnych wytycznych, a więcej kwestii otwartych. Wszystko tak naprawdę zależy od stanu zdrowia pupila. Żeby jednak być pewnym tego, w jakim zakresie ulubieniec będzie potrzebował wsparcia, konieczne są częste wizyty u weterynarza i regularni wykonywane badania. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się o zmianach, nim staną się naprawdę poważne.

U starszych kotów profilaktyka jest kluczem zarówno do ustalenia odpowiedniego sposobu żywienia, zwiększenia komfortu życia i wspierania leczenia chorób przewlekłych.

Zdrowe żywienie pupila przez całe życie naprawdę procentuje. Nigdy nie jest za późno, by zadbać o swojego ulubieńca. Jeżeli zadbasz o dietę pupila, nim pojawią się problemy zdrowotne, zwiększysz szansę na spokojną, szczęśliwą jesień życia.

jaka karma dla starego kota

Przede wszystkim – o wiele zdrowsza dla Twojego pupila będzie karma mokra, niezależnie od jego wieku. U kotów seniorów szczególnie ważny staje się jednak aspekt profilaktyki zdrowych nerek. Mokra karma jest najprostszym sposobem, by o nie zadbać. Warto też pamiętać, że z wiekiem wiele kotów zaczyna odczuwać problemy z zębami i nie może poradzić sobie z rozgryzaniem granulek. Wybranie zbilansowanej saszetki będzie o wiele lepszym pomysłem niż namaczanie suchej karmy. Dobrym wyborem będą też karmy wysokomięsne, o niskim poziomie węglowodanów. Karmy z bardzo niskim udziałem węglowodanów są zalecane w każdym wieku, jednak z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy, dlatego ten aspekt zaczyna mieć o wiele większe znaczenie dla kotów starszych.

Dla ogólnie zdrowych starszych kotów najlepszym wyborem będą mokre karmy bytowe przeznaczone dla kota seniora. Wiele z nich zawiera już dodatki wspierające zdrowie pupila, np. glukozaminę, chondroitynę, olej z łososia, witaminę C, czy witaminę E.

W przypadku kotów, które mają problemy zdrowotne, weterynarz najczęściej poleca żywienie specjalistyczną karmą weterynaryjną stosowną do schorzenia lub suplementację odpowiednich składników.

W przypadku najstarszych kotów, które wyraźnie straciły na wadze, można rozważyć karmę dla kotów podczas rekonwalescencji.

opieka nad starszym kotem

Zasady żywienia starszych kotów

Starsze koty bardzo często mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego idealna karma powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Dobrym pomysłem będzie karmienie pupila częściej, ale mniejszymi porcjami (na przykład 5 lub 6 posiłków dziennie). Jeżeli pupil bez problemu się porusza, jednak jego aktywność zmniejszyła się, dobrym pomysłem będzie zachęcanie go do zabawy poprzez podawanie karmideł interaktywnych. U kotów mniej mobilnych skazana będzie strategia odwrotna – postawienie miseczek możliwie blisko legowiska.

Karma mokra jest lepszym wyborem z wielu względów. Zbawienny wpływ na nerki, zapobieganie odwodnieniu, a także łatwiejsze pobieranie pokarmu. Gryzienie może stanowić dla starszego kota duże wyzwanie, dlatego karma mokra jest bardziej wskazana.

Problemem, który dotyka wiele starszych kotów, jest stopniowa utrata węchu (niestety innych zmysłów też). Ma to naprawdę duże znaczenie, ponieważ u kotów to właśnie węch odpowiada za większość przyjemności z jedzenia, smak odgrywa drugorzędną rolę. By zachęcić pupila do jedzenia, możesz lekko podgrzać karmę przed podaniem do temperatury pokojowej (lub przynajmniej wyjąć ją z wyprzedzeniem z lodówki), czy polać ją lekko specjalnym kocim bulionem. Kocie zupy pojawiają się w ofercie producentów karm coraz częściej, taki dosmaczacz jest idealny na taką okazję. Domowy bulion dla kota możesz też przyrządzić samodzielnie – pamiętaj jednak o braku przypraw.

Starość czeka każdego z nas. Opieka nad pupilem pozwala nam samym oswoić się z naturalnym cyklem życia. Życie kociego seniora może być szczęśliwe i spokojne, pełne wygrzewania się w promieniach słońca i odpoczynku u boku ukochanego człowieka. Jeżeli zadbasz o swojego ulubieńca, jego jesień życia może okazać się nie taka straszna, jak mogłoby się to wydawać.


Czytaj również: Kot ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Mój kot nie chce jeść – sposoby na brak apetytu u kota - Rikoland

Poprzedni wpis: Basenji - pies, o którym nie da się zapomnieć

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixel