Jak przechowywać karmę? Sposoby, które musisz poznać!

2022-06-01
Jak przechowywać karmę? Sposoby, które musisz poznać!

Coraz więcej opiekunów stara się świadomie wybierać karmę dla pupila. Dużą popularnością cieszą się karmy wysokomięsne, bez zbóż, z właściwymi proporcjami makroskładników i witamin. W wielu domach psy i koty otrzymują naprawdę świetnie zbilansowane karmy, które wspierają ich zdrowie i wpływają na samopoczucie.

Wybór odpowiedniego produktu to jednak dopiero połowa sukcesu. By karma zachowała swoje wartości odżywcze, a przede wszystkim – nie zaszkodziła ulubieńcowi, musi być odpowiednio przechowywana. Choć zasady prawidłowego przechowywana są stosunkowo proste, w tym temacie narosło wiele mitów, które najwyższy czas wyjaśnić.

Co najważniejsze – organizacja związana z karmieniem pupila i przechowywaniem jego karmy może być o wiele prostsza, niż myślisz!

Spis treści

Zagrożenia związane z nieprawidłowym przechowywaniem karmy dla psa i kota

Nawet najlepsza karma może poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi, jeżeli będzie nieprawidłowo przechowywana. Jedzenie dla psa i kota pod wieloma względami jest podobne do naszego, ludzkiego. Może się popsuć, zgnić, czy zwietrzeć. Przechowywana w pojemniku nieprzystosowanym do przechowywania żywności może być niezdatna do spożycia, a niektóre materiały (metal, niektóre pojemniki z tworzywa sztucznego) mogą powodować zmianę smaku i zapachu.

W niektórych przypadkach zwierzak może odmówić zjedzenia nieprawidłowo przechowywanego pożywienia. W najlepszym wypadku może to wynikać właśnie ze zmiany zapachu, w najgorszym – karma stała się niezdatna do spożycia i może spowodować poważne zatrucie. Pamiętaj, że psy i koty mają o wiele wrażliwszy węch, dlatego karma, która w naszym odczuciu jest w porządku, niekoniecznie będzie się nadawać do zjedzenia dla co bardziej ostrożnych kotów i psów. Czy oznacza to, że możemy w kwestii bezpieczeństwa żywności zaufać zwierzakom? Niestety nie. Choć niektóre psy i koty wykazują się niezwykłą ostrożnością, wszyscy znamy chyba zwierzaki, które mają tak duży apetyt, że są w stanie zjeść rzeczy, które stanowczo nie powinny znaleźć się w ich brzuszku. Z nigdy niezaspokojonego apetytu są znane szczególnie pewne rasy psów (labrador, bernardyn, beagle), choć zwiększone łaknienie zdarza się także wśród kotów, zwłaszcza po zabiegu sterylizacji. Przede wszystkim jednak odpowiedzialność za zdrowie pupila leży po stronie człowieka. Dlatego to, że pupil chętnie zjada karmę, nie oznacza, że jest ona bezpieczna.

Zepsuta karma może spowodować przede wszystkim zatrucie pokarmowe. Jeżeli nie zostanie zabezpieczona przed szkodnikami, może zostać zanieczyszczona, np. przez ich odchody. Gryzonie mogą też przenosić choroby. W najlepszym wypadku karma utraci część składników odżywczych i pupil dostanie niepełnowartościowy posiłek.

Warto też pamiętać, że karma powinna zostać zabezpieczona przed… samym zwierzakiem. Rozdarcie pazurem stojącego na podłodze w kuchni opakowania karmy nie należy do najtrudniejszych wyzwań dla niektórych zwierzaków. Nieplanowana uczta pod nieobecność opiekuna może zniweczyć plan odchudzania pupila lub przyczynić się do bólu brzucha z przejedzenia.

Ogólne zasady dotyczące świeżości karmy

Prawie karma, którą kupujesz (z jednym wyjątkiem, który omówimy), ma na opakowaniu datę przydatności do spożycia. Pamiętaj jednak, że data ważności dotyczy wyłącznie opakowania, które nie zostało nigdy otworzone. Po otworzeniu opakowania termin przydatności do spożycia jest już o wiele krótszy. Zakładając, że karma jest prawidłowo przechowywana, po pierwszym otworzeniu opakowania powinna zostać zużyta w ciągu maksymalnie dwóch dni (a najlepiej w ciągu 24 godzin) w przypadku karmy mokrej i maksymalnie 6 tygodni w przypadku karmy suchej (optymalnie w ciągu około miesiąca).

Choć duże opakowanie karmy jest najbardziej opłacalne, niekoniecznie jest to rozwiązanie bezpieczne. Worek 15 kg karmy nie zostanie zużyty przez jednego maltańczyka w kilka tygodni, a pozostała karma nie będzie już nadawać się do podania.

To najważniejszy powód, dla którego kupowanie karmy na wagę w stacjonarnych sklepach zoologicznych nie jest dobrym pomysłem. Nie możesz mieć pewności, kiedy karma została otworzona i czy jest świeża. W wielu przypadkach jej przechowywanie w sklepach pozostawia naprawdę wiele do życzenia: worki z karmy często stoją otwarte lub tylko lekko przymknięte. Często opakowanie jest całkowicie przezroczyste i nie chroni w żaden sposób przed działaniem promieni słonecznych. Kupowanie karmy na wagę nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Fabrycznie zamknięty worek, puszka, czy saszetka będą o wiele zdrowszym wyborem.

Przed podaniem karmy, zwróć uwagę na jej zapach, wygląd i konsystencję. Jeżeli wydaje Ci się podejrzana – nie podawaj jej. Od czasu do czasu zdarza się, że producent karmy przeprowadza drobne zmiany w produkcji, które nie wpływają w żaden sposób na wartości odżywcze, czy smak, jednak bezpieczniej jest się upewnić, niż ryzykować problemy żołądkowe. Zwróć też uwagę na stan samego opakowania – uszkodzone opakowanie może wpłynąć na stan karmy.

Nie jest wskazane mrożenie karmy – ani suchej, ani mokrej. Wpływa to negatywnie na jej konsystencję i smak, może też zmniejszyć zawartość składników odżywczych.

jak przechowywać karmę suchą i mokrą dla psa i kota

Jak przechowywać karmę suchą

Karma sucha może być przechowywana przez naprawdę długi czas – zwłaszcza kiedy porównamy ją z karmą mokrą. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zachowywać żadnych środków ostrożności.

Przede wszystkim, karma powinna być przechowywana w ciemnym i suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Choć jest to szczególnie ważne w przypadku otwartych wcześniej worków, lepiej stosować te same zasady także dla karmy, która nie była otwierana. Przede wszystkim, karma powinna być magazynowana w domu. Jeżeli kupisz zapasowy worek w promocji, nie powinien on zostać umieszczony na tarasie, w garażu, czy na strychu. Idealnym miejscem będzie szafka w kuchni, tak samo przechowujemy przecież naszą suchą żywność.

Karma powinna być umieszczona z dala od źródeł ciepła, wilgoci i słońca. Unikaj bezpośredniego kontaktu z piekarnikiem, lepiej nie kłaść też opakowania na parapecie, gdzie karma może być wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Po otworzeniu opakowania najlepiej jest przechowywać karmę w fabrycznym opakowaniu. Po każdym nałożeniu karmy usuń z worka powietrze (zapobiega to procesom utleniania karmy) i zepnij klipsem. Jeżeli opakowanie ma zapięcie na zip, zamknięcie będzie jeszcze łatwiejsze. Jeżeli chcesz, możesz worek włożyć do opakowania na karmę. Samo opakowanie jednak nie jest aż tak dobrym rozwiązaniem, jak można by było przypuszczać. Przede wszystkim – niestety nie wszystkie pojemniki mają certyfikaty, które zapewniają, że produkt może mieć kontakt z żywnością. Nie wszystkie pojemniki są też wystarczająco szczelne. Jeżeli zależy Ci na bardziej estetycznym wyglądzie wnętrza szafek, włóż do pojemnika worek.

Jeżeli koniecznie chcesz przechowywać karmę w samym worku, pamiętaj, by nie mieszać starej karmy z nową – resztki starej mogą być już zjełczałe. Między wsypaniem zawartości jednego i drugiego opakowania umyj też dokładnie pojemnik i wytrzyj go do sucha. Pojemnik powinien być szczelny i nieprzezroczysty. Nigdy nie wyrzucaj opakowania karmy – są na niej informacje związane z datą ważności, czy numerem serii. Możesz najważniejsze informacje z etykiety wyciąć lub zrobić zdjęcie.

Karma w misce w temperaturze pokojowej może stać nawet cały dzień, jednak ze względów behawioralnych poleca się zabieranie karmy, jeżeli nie zostanie zjedzona w ciągu pół godziny.

Jak przechowywać suchą karmę – podsumowanie:

  • Zawsze przechowuj karmę w suchym i ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci
  • Po otworzeniu opakowania zawsze odciągaj powietrze i szczelnie zamykaj worek
  • Najlepszym miejscem na karmę jest fabryczny worek
  • Jeżeli używasz pojemnika, nie mieszaj karm z kilku opakowań
  • Suchą karmę zużyj w ciągu 6. tygodni

przechowywanie karmy mokrej dla psa i kota

Jak przechowywać karmę mokrą

Karma mokra, choć przez większość dietetyków zwierzęcych za zdrowszą opcję, jest bardziej wymagająca pod względem przechowywania. Przede wszystkim, po otworzeniu może być przechowywana maksymalnie 48 godzin, wyłącznie w zamkniętym opakowaniu w lodówce. Karma nałożona do miseczki będzie nadawać się do zjedzenia przed następną godzinę, natomiast podczas upałów musi zostać zjedzona natychmiast.

Z punktu widzenia kociego behawioru taki sposób podawania posiłków jest wręcz zalecany. Stały dostęp do pokarmu może zmniejszać atrakcyjność karmy w oczach kota. Po zjedzeniu posiłku przez pupila zabierz miseczkę i od razu umyj. Resztki karmy są siedliskiem dla bakterii.

Najwygodniejsze jest wybieranie karmy mokrej w małych opakowaniach, w sam raz na jedną porcję. Nie trzeba się wówczas przejmować przechowywaniem karmy. W przypadku nieco większych puszek i saszetek można podzielić opakowanie na dwie lub trzy mniejsze porcje podane tego samego dnia. W przypadku saszetek w opakowaniu z zapięciem strunowym wystarczy odciągnąć z saszetki powietrze, zamknąć i włożyć do lodówki. W przypadku puszek sprawdzają się plastikowe zatyczki przeznaczone specjalnie do tego celu. Alternatywne sposoby to zabezpieczenie puszki za pomocą folii aluminiowej lub… użycie pojemnika na żywność, najlepiej szklanego. Słoiki lub używane do ludzkiej żywności szczelne naczynia żaroodporne sprawdzą się równie dobrze. Pamiętaj, że w przypadku puszek, po otwarciu i przechowywaniu karmy w lodówce, może ona nabrać metalicznego zapachu, który może być powodem, dla którego zwierzak nie chce jeść.

Po wyjęciu z lodówki karmę lekko podgrzej do temperatury pokojowej – wyjątkiem mogą być upały, kiedy celowo podajesz chłodną karmę, by ulżyć pupilowi.

Zanim otworzysz opakowanie mokrej karmy, możesz przechowywać je w temperaturze pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu. Unikaj wilgoci, nasłonecznionych i nagrzanych miejsc – w większości przypadków to wystarczy.

Jak przechowywać mokrą karmę – podsumowanie:

  • Karma mokra po otworzeniu opakowania psuje się o wiele szybciej niż mokra
  • Po nałożeniu karmy do miseczki powinna być ona zjedzona od razu, nie można zostawiać karmy mokrej na cały dzień w swobodnym dostępie
  • Najwygodniejszym sposobem na ułatwienie sobie przechowywania karmy mokrej – jest… brak przechowywania, podawanie opakowań jednoporcjowych.
  • Jeżeli korzystasz z większych opakowań karmy mokrej, po otwarciu przechowuj karmę w szczelnym pojemniku w lodówce maksymalnie 48 godzin. Przed podaniem karmę lekko podgrzej do temperatury pokojowej

Sposoby na zawsze świeżą karmę, które ułatwią Ci życie

Najprostszym sposobem na ułatwienie sobie logistyki związanej z zaopatrzeniem w karmę i jej magazynowaniem jest kupowanie mniejszych ilości karmy, które starczą mniej więcej na miesiąc. Nie musisz wtedy zastanawiać się nad terminem ważności, następne opakowania kończą się w przewidywalnym tempie.

Worek karmy możesz zaklipsować, wymknąć za pomocą zipa (pamiętaj jednak, że ważniejszy jest dobry skład niż opakowanie) lub włożyć worek do szczelnego pojemnika.

W przypadku karmy mokrej najlepszym rozwiązaniem będą małe opakowania. Najwygodniejsze będą opakowania monoporcjowe (dla psa średniej wielkości saszetka 500 będzie odpowiednia „w sam raz na raz”, dla kota porcja karmy to raczej ok. 100 g).

Traktuj karmę suchą podobnie jak suchą żywność, a mokrą – jak szybko tracące termin przydatności dania, które potrzebują przechowywania w lodówce. To duże uproszczenie, ale daje ogólny obraz.


Czytaj również: Kot ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato

Poprzedni wpis: Dziecko i pies w domu - jak zadbać o zdrowe relacje

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixelpixel