Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom – poradnik

2023-03-17
Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom – poradnik

Wystrój mieszkania może wpływać na to, jak beztroskie będzie nasz życie ze zwierzakami. Nasze psy i koty często mają nieco inne zdanie na temat akceptowalnych standardów czystości - choć to nie jedyne, na co warto zwrócić uwagę. Przygotowanie mieszkania na zwierzaki to nie tylko osiatkowanie okien i wstawienie legowiska. Sprawdź lifehacki, które odmienią Twoje życie z pupilem!

Spis treści

Jak zapewnić zwierzakom bezpieczeństwo w domu

Chętnie opowiemy Ci, jak wybrać akcesoria dla zwierzaka, które będą pasowały do stylu mieszkania. Najpierw jednak trzeba zadbać o podstawy, czyli bezpieczeństwo. Nie ma jednej, uniwersalnej listy rzeczy, o które trzeba zadbać, by Twój pupil był bezpieczny. Istotny jest nie tylko gatunek zwierzaka, ale też jego temperament. Kiedy nowy pupil pojawia się w Twoim domu, lepiej jednak wdrożyć więcej środków bezpieczeństwa, niż narazić ulubieńca na niebezpieczeństwo.

Chemia gospodarcza i leki

Pod tym względem traktuj zwierzęta, jak dzieci – leki i środki czystości muszą zostać bezwzględnie schowane, to nie podlega dyskusji!

Rośliny ozdobne i zwierzęta

Wbrew pozorom w domu pełnym zwierząt może być też dużo roślin. W przypadku psów, królików, czy gryzoni sprawa jest prosta – roślinki, których statusu nie znamy lub są potencjalnie trujące, mogą po prostu stać na wyższej półce, czy kwietniku naściennym. W przypadku kotów będzie nieco trudniej. Niektóre koty mają silną potrzebę obserwacji otoczenia z góry i zdrapują się w nawet najbardziej nietypowe miejsca. Wtedy przed zakupem każdego nowego okazu lepiej sprawdzić, czy roślina jest bezpieczna dla ulubieńca.

jakie rośliny są bezpieczne dla kotów

Rośliny polecane do domu ze zwierzętami:

  • Trzykrotki
  • Pieniążek
  • Zielistka
  • Calathea
  • Bananowiec
  • Paprocie
  • Fiołek afrykański

Niektóre rośliny trujące dla zwierząt:

  • Skrzydłokwiat
  • Aloes
  • Alokazja
  • Dracena
  • Zamiokulkas
  • Bluszcze
  • Fikusy
  • Azalia

Dobrym pomysłem będzie zasianie kotu owsa lub pszenicy do podgryzania – przy okazji jest to też najbardziej naturalny sposób na odkłaczanie kota. Pamiętaj, że rośliny trujące są najbardziej niebezpieczne dla kociąt, chociażby z racji mniejszej wagi. Nie oznacza to jednak, że dorosłe koty mogą bez konsekwencji podgryzać rośliny. Większość toksycznych roślin powoduje nie tylko reakcję bezpośrednio po zatruciu, np. wymioty, ale też przewlekłe problemy z niewydolnością narządową, głównie nerek i wątroby. Zdarzają się sytuacje, kiedy podgryzanie toksycznych roślin od czasu do czasu nie wywołuje natychmiastowej reakcji, jednak po jakimś czasie pojawia się zatrucie wątroby – dotyczy to zarówno kotów, jak i psów.

Sposobem na ekspozycję „zakazanych” roślin w mieszkaniu mogą być naścienne kwietniki oddalone od innych półek i szaf, wiszące kwietniki makramowe, a nawet – ozdobne klatki chroniące przed zbyt dużym zainteresowaniem pupila.

Innym potencjalnym zagrożeniem dla pupila może być też strącenie i zbicie doniczki pod Twoją nieobecność. Na szczęście w tym przypadku rozwiązane jest proste – wystarczy solidnie dociążyć doniczkę.

jakie rośliny są bezpieczne dla psa

Okno i balkon – uchroń kota przed wypadkiem

Osiatkowanie okien i balkonu to najprostszy sposób, by uchronić pupila przed wypadkiem. Powiedzmy sobie szczerze – to zagrożenie przede wszystkim dla kotów, choć dotyczy także ptaków, a nawet niektórych mniejszych psów, które wskakują na parapet ze stołka lub kanapy.

W przypadku kotów osiatkowanie jest podstawą, jeżeli masz psa – to rozwiązanie będzie raczej nieoczywiste i zalecane raczej w wyjątkowych przypadkach. Dla opiekunów ptaków kluczowa będzie ilość domowników i czas spędzany poza klatką. Im więcej ludzi w domu, tym większe jest ryzyko, że ktoś postanowi przewietrzyć dom, kiedy ptak będzie poza klatką.

Schody i pies

Wiele ras psów jest szczególnie narażona na choroby stawów, głównie dysplazję, ale też spondylozę, czy osteoporozę. Częścią profilaktyki może być uniemożliwienie psu wchodzenia po schodach w domu. Dla wielu osób to też sposób, by utrzymać nienaganną czystość choć na piętrze.

By pupil nie wchodził po schodach, warto zainstalować barierkę na schody dla dzieci. Podobną barierkę możesz zainstalować, by ustanowić strefę, do której pies nie będzie mieć dostępu z innego powodu, np. do pokoju, w której jest klatka gryzoni.

Szklane i delikatne ozdoby – tylko poza zasięgiem zwierząt

Porcelanowe figurki, szklane wazony i inne kruche bibeloty po potencjalne zagrożenie. Nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować z ozdób. Wystarczy, że postawisz je poza zasięgiem zwierzaka. To, jak wysoko i gdzie możesz postawić pamiątki, zależy od konkretnego zwierzaka, jego wysokości, wagi i temperamentu. Zwróć też uwagę na solidność mebla, na którym stoją ozdoby – jeżeli masz dużego i ciężkiego psa, delikatna (choć wysoka) konsola może zostać po prostu przewrócona – wraz ze wszystkim, co na niej postawiono.

Jeżeli masz skocznego kota, najlepszym miejscem na delikatne ozdoby będą półki, na które kot nie da rady wskoczyć z innego mebla lub szafka – witryna.

Przemyśl też dwa razy kwestię dużych przeszkleń i luster. To nie tylko miejsca, które często są obśliniane i trudno je utrzymać w czystości. W przypadku większych, energicznych psów istnieje ryzyko stłuczenia.

czy pies może wchodzić do łóżka

Jak ułatwić sobie sprzątanie w domu pełnym zwierząt

Sprzątanie w domu, w którym mieszkają zwierzęta, może być trudne. Powiedzmy sobie szczerze – trudność tego zadania jest tym trudniejsze, im wyższe mamy standardy czystości. Innym istotnym czynnikiem jest sam zwierzak: jego rasa, stopień linienia/ślinienia, czy temperament.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała wojna o porządek w przypadku królika, którego wybieg ogranicza się do jednego pokoju w domu, spokojnego, ale obficie liniejącego kota brytyjskiego, spokojnego shih tzu i energicznego szczeniaka owczarka niemieckiego. Niektóre nasze porady są uniwersalne, jednak ogólnie najczęściej najwięcej sprzątania będzie mieć opiekun psa, który kocha wodę, kałuże i błotne kąpiele. Na szczęście sposobów na zmniejszenie bałaganu jest całkiem sporo.

Mądrze wykorzystaj przedpokój

Przedpokój, przedsionek, korytarz, a nawet ganek przed domem – liczy się przede wszystkim miejsce, gdzie możesz wstępnie zatrzymać się z psem po spacerze i oczyścić z najgorszego błota, piasku, gałęzi, czy innych substancji.

Warto w tym miejscu umieścić akcesoria do pierwszego oczyszczenia – chusteczki do łap lub specjalny psi ręcznik. Dobrym pomysłem może tym też gumowa mata, na której możesz zostawić zabłocone buty przed wejściem do domu.

W tym samym miejscu możesz zorganizować kącik na akcesoria spacerowe – wieszak na smycz, miejsce na psie ubranka, frisbee, czy torebki na kupoworki i smaczki.

Ściana i podłogi brudoodporne

Podczas malowania nie opłaca się kupować najtańszej farby. Lepiej zainwestować za to w farby plamoodporne farby, z których drobne zabrudzenia zmyjesz szmatką. Ryzykownym pomysłem jest tapeta, której zrywanie jest o wiele trudniejszym zadaniem, niż odmalowanie brudnej ściany. Pamiętaj, że im większe jest ryzyko zabrudzenia, tym większy argument za decyzjami praktycznymi. Możesz przecież wyszaleć się estetycznie w miejscu, w którym pies nie przebywa zbyt często lub nie ma wstępu – np. do domowego biura lub sypialni.

W przypadku podłóg – odradzamy przede wszystkim dywany typu shaggy. W życiu codziennym jest „jedynie” uciążliwy – trudno go dokładnie odkurzyć, na dnie osiada piach, a do frędzelków – sierść. To jednak rzadkie „wypadki przy pracy” sprawiają, że zakup takiego dywanu nie jest najlepszym pomysłem – w przypadku wymiotów, biegunki, czy innych podobnych okoliczności shaggy może okazać się nie do doczyszczenia. Dużo lepszym pomysłem będzie płasko tkany dywan we wzorki.

Uzbrój się w sprzęt sierścioodporny

Jednym z nieoczywistych tematów do rozmów wśród psiarzy jest… model idealnego odkurzacza. To, czym odkurzasz, naprawdę ma znaczenie. W niektórych domach znakomicie sprawdzają się roboty sprzątające, zwłaszcza z opcją mopowania. Równie ważnym narzędziem może stać się dla ciebie mop parowy. Mniej oczywiste ułatwiacze życia? Suszarki na pranie ściągają z ubrań podczas suszenia sierść pupila, oczyszczacz powietrza też zaciąga jakąś część sierści.

jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzakom

Opieka nad każdym zwierzakiem wiąże się z przechowywaniem karmy, smaczków, zabawek, czy innych akcesoriów. To, ile ich mamy, niekoniecznie zależy od faktycznych potrzeb zwierzaka. Powiedzmy to sobie szczerze – wśród nas są zarówno ascetyczni minimaliści, jak i dumni gadżeciarze. Niezależnie od tego, ja wiele rzeczy ma Twój pupil, warto zorganizować sobie jedno (lub kilka) stałych miejsc na niezbędne akcesoria i przydasie.

Akcesoria spacerowe dla psa najlepiej trzymać w okolicach wyjścia. Czasami nawet tak małe rzeczy, jak wieszak na smycz, mogą uprościć codzienność. Możesz też jedną szufladę w szafie przeznaczyć na „psie rzeczy” – ubranka, akcesoria do treningu, zapas worek na kupy. Dzięki temu wychodzenie na dwór będzie odbywać się szybciej, sprawniej i bez stresu. Szafa wydaje się też idealnym miejscem na transporter.

Zabawki dla pupila lepiej mieć za to nieco bardziej pod ręką. By pupil nie znudził się zbyt szybko zabawkami, wielu opiekunów ma specjalne miejsce na „zabawki na wyjątkowe okazje”. Może to być awaryjna mata węchowa używana podczas Twojej choroby, kiedy nie możesz wyjść na długi spacer albo ulubiona wędka Twojego kota. Specjalna szuflada, ozdobny koszyk, czy pudełko – dostosuj przechowywanie do ilości i rozmiarów gadżetów.

Osobną „strefę pupila” możesz też przygotować w kuchni. Karma sucha i mokra, smaczki, pasty, zioła, czy suplementy – nie wyobrażamy sobie lepszego miejsca. Jeżeli Twój pies lub kot to mistrz kradzieży, proponujemy przeznaczyć na ten cel raczej górne półki (z wyjątkiem wielkich worków na karmę, je możesz włożyć do specjalnego pudełka, które zabezpieczy worek przed rozerwaniem).

przechowywanie rzeczy dla kota

Jak urządzić wnętrze, w którym zwierzak będzie czuć się jak w domu

Jak zadbać o komfort pupila? Przede wszystkim, zapewnij mu odpowiednie miejsce do wypoczynku. To zasada, która sprawdzi się zarówno w przypadku psów i kotów, jak i gryzoni i królików. W przypadku zwierząt, które znaczną część dnia spędzają w klatce, jest to szczególnie istotne.

Klatka powinna zostać postawiona w miejscu, w którym zwierzę będzie mieć jednocześnie spokój, ale też częsty kontakt z opiekunem. Salon, w którym odbywa się całe życie towarzyskie może okazać się nienajlepszą opcją, za to sypialnia, czy biuro może okazać się trafionym wyborem. Pamiętaj jednak, by nasze wskazówki dopasować do swojego trybu życia i mieszkania.

Sprawdź także: Legowiska, materace, maty dla kota

Jeżeli masz gryzonie i psy lub koty o silnym instynkcie łowieckim, zadbaj, by nie niepokoiły one mniejszych zwierząt. Przebywanie w pobliżu drapieżników jest dla małych gryzoni stresującym doświadczeniem, nawet jeżeli nie ma najmniejszego realnego ryzyka. Tak, wiemy, że zdarzają się przypadki nadzwyczajnych przyjaźni międzygatunkowych, jednak są one wyjątkowe właśnie dlatego, że nie są one normą.

W przypadku psów i kotów, miejsce, w którym ma stać legowisko, warto dostosować do potrzeb zwierzaka. Nasze psy i koty są naprawdę różne, zwłaszcza pod kątem potrzeby interakcji z ludźmi. Niektóre zwierzaki czują się lepiej, kiedy mogą uczestniczyć w życiu rodzinnymi i towarzyskim, inne wolą więcej przestrzeni osobistej i spokoju. Warto to uszanować.

Jeżeli nawet Twój pies lub kot to ekstrawertyk, który lubi przebywać wśród ludzi, zapewnij mu miejsce wyciszenia. W przypadku psów może to być klatka kennelowa lub domowa „buda”, koty często zaś lubią kryć się w norkach na dużych drapakach i w kocich kryjówkach.

Równie ważne jest miejsce posiłków. Miski na wodę i karmę powinny znajdować się w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzać. W przypadku kotów – miski muszą znajdować się daleko od kuwety.


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pierwsze dni z psem – okiem behawiorysty

Poprzedni wpis: Papillon (spaniel kontynentalny) - mały figlarz dla aktywnych

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixelpixel