Papillon (spaniel kontynentalny) - mały figlarz dla aktywnych

2023-03-15
Papillon (spaniel kontynentalny) - mały figlarz dla aktywnych

W przypadku psów (i nie tylko) wydawanie osądów na podstawie wyglądu daje błędne założenia. Wielkie i majestatyczne rasy psów są zazwyczaj zaskakująco łagodne i delikatne, natomiast małe i z pozoru kruche psiaki zaskakują energią i przebojowością. Taki jest właśnie papillon, czyli spaniel kontynentalny. Choć sam jest niewielki, ten piesek ma wielki apetyt na życie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o papillonach, zanim piesek tej rasy pojawi się w Twoim domu.

Spis treści

Historia spanieli kontynentalnych papillon

Choć trwają spory o początki rasy, pewne jest, że papillony są znane od wieków. Od zawsze były to psy towarzyszące dla arystokracji, w szczególności dla wysoko urodzonych dam. Najprawdopodobniej rasa powstała jako wynik stopniowej miniaturyzacji większych spanieli myśliwskich.

Papillony od zawsze były kojarzone z luksusem, a do ich wielbicieli należeli także wpływowi władcy i ich żony, w tym Maria Medycejska, Ludwik XIV, czy Maria Antonina. Dzięki takim koneksjom wiele wiemy o dawnej popularności spanieli kontynentalnych – pieski wielokrotnie towarzyszyły swoim opiekunom podczas malowania portretów. Papillony możemy znaleźć na obrazach, chociażby Tycjana, czy Rembrandta, a najstarszy znany uwieczniony wizerunek papillona pochodzi z XIV-wiecznego fresku w kościele w Asyżu.

Choć dla wielu może być to zaskakujące, początkowo wszystkie spaniele kontynentalne miały oklapnięte uszy. Nieoczywistym powodem tej zmiany była… rewolucja francuska. Rewolucja pochłonęła wiele ofiar, głównie arystokrację – do której należało większość opiekunów papillonów. Populacja papillonów znacznie się zmniejszyła, w pewnym momencie rasa znajdowała się na granicy wyginięcia. Kiedy podjęto próby rekonstrukcji rasy, papillonów było już bardzo mało. Dla zwiększenia puli genetycznej zostały więc skrzyżowane z chihuahua i szpicami miniaturowymi. To wtedy pojawiła się mutacja odpowiadająca za wielkie, stojące uszy przypominające skrzydła motyla.

Dziś znamy dwie odmiany spanieli kontynentalnych – w zależności od organizacji kynologicznej są one uznawane za osobne rasy lub jedynie warianty:

  • Spaniel kontynentalny papillon (fr. motyl) – z dużymi, stojącymi uszami
  • Spaniel kontynentalny phalene (fr. ćma) – z oklapniętymi uszami.

FCI uznaje papillona i phalene za osobne rasy.

jaki jest papillon

Charakter i osobowość papillonów

Papillony to psy o dużym uroku osobistym, z którego doskonale zdają sobie sprawę. Są żywiołowe, radosne i lubią być w centrum uwagi. Choć są małe, nie cierpią na brak pewności siebie i często zaskakują opiekunów pomysłami na zabawę. Papillony są przy tym bardzo inteligentne – w połączeniu z niespożytą energią oznacza to, że dobrze odnajdują się w rozmaitych psich aktywnościach, w tym agility, dog dancing, czy po prostu nauce sztuczek.

Przez wieki papillony towarzyszyły swoim szlachetnie urodzonym opiekunom we wszystkich życiowych aktywnościach. Do dzisiaj papillony doskonale odnajdują się w rozmaitych sytuacjach towarzyskich, o wiele gorzej znoszą samotność.

Co do zasady papillon łatwo nawiązuje nowe znajomości, jednak nie jest przesadnie wylewny wobec obcych, skupiając się na kontakcie z opiekunem. W przypadku większej ilości domowników będzie przywiązany do wszystkich, wybierając sobie tę jedną, wyjątkową osobę. Papillon zazwyczaj nie sprawia większych problemów behawioralnych. Wyjątkiem może być zaborczość w stosunku do opiekuna i lęk separacyjny – oba dotyczą przede wszystkim potrzeby bliskości z opiekunem.

Dla kogo papillon będzie idealnym pupilem

Papillon to pies, który będzie chciał być z Tobą ZAWSZE. Choć posiadanie psa nie wyklucza normalnego życia z pracą etatową poza domem, po kilkugodzinnej nieobecności w domu papillon będzie chciał być blisko cały czas. Będzie to więc doskonała rasa dla osób, które pracują z domu, a także dla każdego, kto chciałby móc zabierać psa wszędzie – na spotkania towarzyskie, do restauracji i w podróż. Małe rozmiary i bezproblemowy stosunek do świata sprawiają, że ich transport jest prosty, o wiele częściej tak mały piesek jest bez problemu akceptowany w hotelach, czy po prostu przestrzeni miejskiej.

Jak już możesz się domyślić – możliwość i chęć poświęcenia pupilowi czasu będzie głównym kryterium, czy jest to pies dla Ciebie. Nie każdy może, ale też chce poświęcić każdą wolną chwilę na wspólne zabawy i czułości. To nie tylko kwestia czasu, ale też osobistych preferencji – każdy z nas ma inną potrzebę prywatności i samotności. Jeżeli potrzebujesz nieco więcej przestrzeni osobistej, lepszym wyborem może okazać się, chociażby chow chow.

Choć papillon to typowy pies do towarzystwa, ma większą potrzebę ruchu, niż większość psów ozdobnych. Wygląd papillonów jest bardzo łudzący – choć są śliczne i urocze, nie będą szczęśliwe jako psy, które mają po prostu wyglądać. To bardzo aktywne psiaki, które potrzebują jakiegoś zajęcia.

Sprawdź: transporter dla psa do samochodu

Spaniel kontynentalny papillon i dzieci

Papillony lubią ludzi małych i dużych, jednak mogą z czasem zrazić się do najmłodszych, jeżeli będą niedelikatnie traktowane. Papillon to nie zabawka, a mały, wrażliwy pies, którego łatwo skrzywdzić.

Kontakty papillona z małymi dziećmi powinny być nadzorowane przez dorosłych. Ze względu na kruchą budowę nieco lepszym pomysłem będzie wybranie psa tej rasy dla rodziny z nieco starszymi dziećmi, jednak ostatecznie wszystko zależy głównie od organizacji dorosłych. Jeżeli zapewnisz ulubieńcowi bezpieczeństwo i możliwość spokojnego odpoczynku z dala od dziecka, wiek potomka nie ma większego znaczenia.

Wbrew pozorom nawet w przypadku tak małego pieska lepiej nie pozwalać dziecku na samodzielne wyprowadzanie pupila. Choć papillony nie dążą do konfrontacji z innymi psami, w przypadku konfrontacji zdają sobie nie zdawać sprawy z przewagi przeciwnika. To potencjalne niebezpieczeństwo, z którym dziecko może sobie nie poradzić.

Spaniel kontynentalny papillon i inne zwierzęta

Papillony są radośnie usposobione i nie dążą pierwsze do konfliktu z innymi zwierzętami, ale w obliczu konfrontacji mogą mieć problem ze zbyt dużą pewnością siebie, która może zostać mylnie zinterpretowana przez innego (zazwyczaj większego psa).

Spaniel kontynentalny papillon ma ogólnie pozytywnie nastawione do innych zwierząt, mogą mieć jednak skłonność do dominacji w domowym stadzie. Zdarzają się także papillony zazdrosne o poświęcanie czasu innym zwierzakom w domu – niezależnie, czy jest to pies, czy kot.

papillon-i-inne-zwierzeta

Żywienie – najlepsza karma dla papillona

Jako małe psy o dużym temperamencie, papillony mają szybką przemianę energii. Powinny być więc karmione dwa lub trzy razy dziennie. W przypadku tak małych psów łatwo o nadwagę, zwłaszcza jeżeli karma jest nakładana „na oko”. O wiele bezpieczniej będzie odmierzać porcje miarką lub za pomocą wagi kuchennej.

Pamiętaj, że smaczki też wliczają się do dziennego spożycia kalorii. Jeżeli podajesz pupilowi przysmaki, pamiętaj, by nieco zmniejszyć wielkość posiłku.

Papillony nie są ani szczególnie łakome, ani wybredne. Nie są też narażone szczególnie na alergie. Nie mają też szczególnych potrzeb żywieniowych odmiennych niż inne rasy psów.

Żywienie psa tej wielkości jest stosunkowo tanie w stosunku do większych ras psów. O wiele łatwiejsze jest więc wybieranie karm premium o najlepszym możliwym składzie.

Sprawdź: Mokra karma dla psa

Zdrowie papillona

Jak większość małych ras psów, papillony są raczej długowieczne. Średnia długość życia papillona to 12-15 lat. Są to psy stosunkowo zdrowe, jednak narażone na kilka chorób typowych dla rasy.

Najczęstsze choroby i przypadłości papillona:

  • PRA
  • Zaćma
  • Zwichnięcie rzepki
  • Wrodzona głuchota
  • Zapadanie tchawicy

Pielęgnacja papillona

Gładka i błyszcząca sierść papillona jest jego największą ozdobą. Papillony mają jednowarstwową sierść, która sprawia, że pupil tej rasy będzie liniał w mniejszym stopniu niż psy o obfitym podszerstku. Choć papillon może uczulać mniej niż psy o gęstym podszerstku, nie jest to rasa hipoalergiczna. Istnieje szansa, że spaniel kontynentalny nie będzie powodował alergii u osób uczulonych na psy – by to sprawdzić, warto odwiedzić osoby posiadające psa tej rasy lub udać się w odwiedziny do hodowli.

Podstawą pielęgnacji będzie regularne czesanie, najlepiej codziennie lub na drugi dzień. Dzięki temu na bieżąco rozczesywane będą kołtuny i supły. Sierść papillonów jest średniej długości, jednak jako mały piesek, jest szczególnie narażony na zbieranie podczas spacerów piasku, błota, gałązek, czy liści.

Przyzwyczajaj pupila do zabiegów od szczeniaka, dzięki temu będzie traktował je jak coś naturalnego.

Częstotliwość kąpieli zależy w największym stopniu od potrzeb. Używaj dobrej jakości szamponów przeznaczonych dla psów długowłosych. Polecamy też używanie odżywki, która nawilży sierść i nada jej blasku.

Jak większość psów małych i miniaturowych, papillon może mieć większą skłonność do odkładania się kamienia nazębnego niż inne psy. Istnieje wiele sposobów, by zadbać o zęby pupila. Najważniejszym, ale nie jedynym jest mycie zębów specjalną pastą dla psów. Warto też dodawać do wody bezsmakowy płyn, który zapobiega odkładaniu kamienia i naturalne podawać przysmaki.

czy papillon to dobry pies dla alergika

Spaniel kontynentalny papillon – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Francja, Belgia

Klasyfikacja FCI: Grupa 9 – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcja 9 – ozdobne spaniele kontynentalne.

Wrażenie ogólne: Mały, harmonijanie zbudowany spaniel o długiej szacie. Żywy i pełen wdzięku, o eleganckim ruchu. Długość ciała przekracza nieco jego długość.

Wysokość: 28 cm

Waga: Minimalna 1,5 kg. Dwie kategorie wagowe: poniżej 2,5 kg oraz 2,5-4,5 dla suk i 2,5-5kg dla psów.

Głowa: Proporcjonalna do tułowia. Wyraźnie zaznaczony stop, mały nos, delikatna, zwężająca się kufa.

Oczy: Duże i szeroko otwarte.

Uszy: Delikatne, ale mocne, osadzone w tyle głowy, obficie owłosione.

Szyja: Średniej długości, łukowaty kark.

Tułów: Górna linia nie jest zbyt krótka, mocne lędźwie, szeroka i głęboka klatka piersiowa.

Ogon: Wysoko osadzony, dość długi, obficie owłosiony.

Kończyny: Proste i solidne, ale delikatne.

Chód: Dumny, swobodny, lekki i delikatny.

Sierść: Bez podszerstka, gęsta, falista, z pięknym połyskiem.

Umaszczenie: Wszystkie maści na białym tle. Mile widziana strzałka na głowie.

Imię dla papillona

Imię dla psa: Toffi, Barney, Łobuz, Torpeda, Rubin, Bratek, Max, Chili, Melon, Fuks, Rambo, Rocky, Piorun, Pongo, Max.

Imię dla suczki: Lala, Jackie, Pixie, Kiwi, Tara, Sunny, Cleo, Keira, Diana, Roxi, Lea, Figa, Bona, Rumba, Gaja, Psota, Wendy.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak dbać o zęby psa - proste sposoby na biały uśmiech pupila

Poprzedni wpis: Cocker spaniel - słodki urwis dla cierpliwych

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixelpixel