Jak wybrać legowisko dla psa - najlepszy poradnik

2023-09-19
Jak wybrać legowisko dla psa - najlepszy poradnik

Choć duża część psów lubi spać w łóżku ze swoim opiekunem, na kanapie, fotelu, a w upały – na chłodnych kafelkach, każdy pies zasługuje na wygodne legowisko. Dla psa to coś więcej niż tylko miejsce do spania. To miejsce w domu, które jest tylko dla niego, gdzie może odpocząć, ochłonąć z trudnych emocji, wyciszyć się i zrelaksować. Ważne, by wybrać legowisko dla psa, które ułatwi głęboki relaks i będzie wspierało jego zdrowie. Dowiesz się też, jak wybrać legowisko, które łatwo utrzymasz w czystości!

Spis treści

Czy Twój pies na pewno potrzebuje legowiska

Choć w przypadku większości opiekunów potrzeba kupienia legowiska dla psa jest bezdyskusyjna, niektóre osoby zastanawiają się, czy ich pies na pewno go potrzebuje. Co ciekawe, większość niezdecydowanych to nie osoby, które chcą za wszelką cenę zaoszczędzić na psich wydatkach – wręcz przeciwnie. Nad zasadnością kupna legowiska najczęściej zastanawiają się osoby, które śpią ze swoim psem w łóżku, odstąpią mu ulubionego fotela i nie mają nic przeciwko, by pupil uciął sobie poobiednią drzemkę na kanapie. Czy pies, który może spać na wygodnym łóżku z opiekunem, na pewno potrzebuje własnego legowiska? Niektóre psy po prostu lubią leżeć na podłodze – czy na pewno warto na siłę uszczęśliwiać je legowiskiem?

Tak, każdy pies potrzebuje swojego bezpiecznego miejsca w domu, niezależnie od tego, czy będzie to samo legowisko, legowisko włożone do klatki kennelowej, czy budka dla psa. Forma jest mniej ważna, liczy się to, by było to miejsce tylko dla Twojego psa.

Przede wszystkim, na swoim legowisku pies ma możliwość naprawdę się wyciszyć. Nawet jeżeli pozwalasz pupilowi wchodzić na łóżko, czy kanapę, niekoniecznie oznacza to, że pies ma tam zawsze zapewniony spokojny wypoczynek – w końcu musi dzielić to miejsce z innymi domownikami, którzy czasami zajmują całą przestrzeń lub potrzebują prywatności. Psy śpią kilkanaście godzin na dobę, potrzebują też czasu na regenerację i uspokojenie się po pełnym bodźców dniu. Twój pies nadal może ucinać sobie drzemki na Twoim fotelu, jednak legowisko powinno być zawsze dostępne, na wszelki wypadek.

Niektóre psy potrzebują więcej niż jednego legowiska. Jedno – umieszczone tam, gdzie w domu „dzieje się życie” będzie służyło do relaksu w gronie rodziny, tak by pies odpoczywał, przebywając jednocześnie wśród swoich ludzi. Drugie służy wtedy do snu, wyciszenia się w spokojnym miejscu, kiedy pies potrzebuje chwilę pobyć sam ze sobą.

Legowisko dla psa jest potrzebne, nie skreślaj go zbyt szybko!

dziewczyna śpi na kanapie z małym buldogiem francuskim

Rodzaje legowisk dla psa

Legowisko owalne / legowisko kanapa

Najbardziej popularne, klasyczne legowisko dla psa. Najczęściej wygląda jak taka psia kanapa – z oparciem obniżonym z przodu, by pupilowi łatwiej wchodziło się do środka. Często w środku takiego legowiska znajduje się wyjmowana poducha, dzięki czemu łatwiej jest odkurzyć sierść i brud. Choć najczęściej jest to legowisko o owalnym kształcie, zdarzają się psie kanapy o innym kształcie. To najbardziej uniwersalne legowiska.

Legowisko – poducha

Miękka poducha bez oparcia to legowisko, na którym dobrze odpoczywa się mniejszym pieskom. Jej prosta forma ułatwia sprzątanie i czyszczenie. W tym przypadku nie też ma problemu czyszczenia trudno dostępnych miejsc, a samo legowisko wygląda lekko i nie przytłacza wizualnie pomieszczenia, w którym się znajduje.

Legowisko – budka

Psie budki sprawdzą się w przypadku psów nieśmiałych, ale też reaktywnych, potrzebujących sporo czasu na wyciszenie się po przebodźcowaniu. W niektórych przypadkach mogą zastąpić kennel. Pies w budce jest bardziej odseparowany od otoczenia, co daje efekt przytulnej norki. Psią budkę mogą polubić psy starsze, które potrzebują więcej spokoju.

Podczas wyboru budki dla swojego psa zwróć uwagę na to, czy łatwo jest ją wyczyścić. W niektórych modelach budkę można przekształcić w legowisko, w innych – zdjąć daszek.

Legowisko ortopedyczne dla psa

Legowisko ortopedyczne dla psa to ulga przede wszystkim dla czworonożnych seniorów, ale też dla każdego psa, który ma problemy ze stawami. Legowiska ortopedyczne najczęściej wykorzystują magnetoterapię, która od lat jest stosowana w leczeniu bólu u ludzi. Legowiska magnetyczne wytwarzają pole magnetyczne, które wpływa korzystnie na zdrowie psa, m.in. zmniejszając ból.

Legowiska magnetyczne są szczególnie polecane psom cierpiącym na dysplazję stawów biodrowych i inne problemy związane z układem ruchu. Sprawdzą się też podczas rekonwalescencji po operacji.

Niestety, nie jest to produkt dla każdego psa – przeciwwskazaniem są implanty elektroniczne (np. rozrusznik serca), implanty ferromagnetyczne, choroby nowotworowe, czy otwarte rany.

Sprawdź też: legowiska magnetyczne

Legowisko materac dla psa

Płaskie, proste materace są najczęściej wybierane jako materac dla dużego psa. Nic dziwnego, na takim legowisku pupil może się swobodnie rozciągnąć.

Jakie legowisko będzie najwygodniejsze dla Twojego psa

Podobnie jak ludzie, psy też mają różne potrzeby i preferencje. Pomyśl o sklepach z materacami dla ludzi – mnóstwo stopni miękkości dostosowanych dla każdego. To, jaki stopień miękkości będzie odpowiadał Twojemu pupilowi, można z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć na podstawie jego zachowania. Czy częściej próbuje wchodzić na miękkie poduchy, czy raczej układa się na podłodze? W zależności od wybieranej przez psa opcji możesz wybrać konkretny typ legowiska.

Wygodne legowisko powinno być odpowiednio duże. Przyjmuje się, że długość idealnego legowiska to długość psa od nosa do nasady ogona + 30/40 cm. W przypadku psów ras miniaturowych zapas może być nieco mniejszy (np. niecałe 30 cm), a w przypadku psów ras olbrzymich nie ma czegoś takiego jak zbyt duże legowisko. Jeżeli masz więcej psów i lubią one spać razem, kup posłanie, na którym zmieszczą się wszystkie psy (w miarę możliwości). W tym przypadku trudno o konkretne wytyczne dotyczące rozmiaru.

W przypadku małych psów wybieraj legowiska, które mają niskie wejście, tak, by wchodzenie do środka było wygodne. Jeżeli masz psa starszego, niezależnie od wielkości, legowisko powinno być niskie. Modne legowiska – sofy na nóżkach mogą być przeszkodą dla schorowanych stawów Twojego ulubieńca.

Opiekunowie szczeniaków zastanawiają się często, czy kupować większe legowisko na zapas. Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Choć przyjęło się, że szczeniak nie powinien mieć zbyt dużego legowiska, by nie stracić poczucia przytulności, trudno nie zrozumieć opiekunów psów szybkorosnących, którzy chcą uniknąć kupowania legowiska co dwa miesiące. Z jednej strony – legowisko dla szczeniaka może wymagać wymiany również z innych powodów – maluszki często eksploatują swoje rzeczy bardzo intensywnie, do tego dochodzi kwestia kontrolowania pęcherza. Z drugiej – naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić nieco większe legowisko i włożyć do niego dodatkowy kocyk, by dodać przytulności.

chart leży na legowisku przykryty kocykiem

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru legowiska dla psa

Poza wygodą psa, ważne jest też, by legowisko było wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Zwróć uwagę, czy legowisko ma zdejmowany pokrowiec, czy można prać je w pralce, czy łatwo się je odkurza. W przypadku legowisk-budek istotna będzie możliwość odpięcia góry – inaczej sprzątanie może być wyzwaniem.

Ważny jest też materiał, z którego zostało wykonane legowisko. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Część z nas wybierze praktyczne rozwiązanie, licząc przede wszystkim na trwałość, część stawia przede wszystkim na modne kolory i ciekawy wygląd. Nie ma nic złego w podążaniu za trendami, warto jednak pamiętać, że niektóre kolory i materiały nie są szczególnie praktyczne – konieczna będzie więc szybsza wymiana legowiska na nowe.

Co do zasady jasne legowiska są trudniejsze do utrzymania w idealnym stanie. Nie chodzi nam jednak o mityczne „ciemne mniej się brudzi”, a dopieranie uciążliwych plam, na które legowisko jest szczególnie narażone. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa materiałów. Co do zasady tkaniny typu cordura będą bardziej praktyczne, niż o fakturze weluru, jednak technologia idzie do przodu i coraz częściej w legowiskach dla psów są wykorzystywane materiały „niebrudzące”, czy „łatwoczyszczące” – opracowane z myślą o utrzymaniu w czystości naszych sof. Pewnym wyznacznikiem może być cena – materiały, które wyglądają stylowo i są praktyczne, będą po prostu droższe.

Ostatecznie jednak jesteśmy ostatnimi, którzy będą Ci kazali wybrać jedno, konkretne rozwiązanie. To ty wiesz najlepiej, co liczy się dla Ciebie najbardziej. Dopóki Twój pies będzie wyspany, zrelaksowany i szczęśliwy, wszystko jest w porządku!

Wytrzymałe legowisko dla psa – jak to ugryźć

To, czy legowisko będzie trwałe i posłuży Twojemu pupilowi dłuższy czas, zależy od kilku czynników. To materiał i jakość wykonania (np. szwy), ale też… temperament Twojego psa. Choć rozumiemy, czemu wielu opiekunów chce znaleźć najbardziej wytrzymałe legowisko dla psa na świecie, niestety każde prędzej czy później zostanie nadgryzione zębem czasu lub zębem Twojego psa.

W przypadku niektórych szczeniąt niszczycielskie skłonności zmniejszają się powoli wraz z nadejściem dorosłości, u innych… niestety nie. Jeżeli Twój pies jest prawdziwym pogromcą legowisk (a także innych sprzętów i gadżetów) lepiej zainwestować czas i zasoby nie w poszukiwanie trwalszego legowiska, a w konsultacje u behawiorysty, który pomoże wam znaleźć przyczynę problemu i rozwiązanie. Finalnie ta inwestycja finalnie zaoszczędzi Ci czasu, nerwów i pieniędzy.

szczeniak na zielonym legowisku

Gdzie położyć legowisko dla psa

Dobre legowisko dla psa to dopiero połowa sukcesu. By pupil chciał z niego korzystać, koniecznie postaw je w przemyślanym miejscu. Przede wszystkim, weź pod uwagę przejścia w mieszkaniu – legowisko nie powinno stać tam, gdzie co chwila ktoś przechodzi.

Średnio też sprawdzi się ustawienie legowiska przy kaloryferze – leżenie przy ciepełku jest co prawda bardzo przyjemne… dopóki w styczniowy mróz pupil nie wyjdzie prosto z nagrzanego legowiska w zimno – to nie jest dobry pomysł nawet jeżeli pupil będzie miał na sobie ubranko podczas wyjścia z domu. Z drugiej strony – legowisko nie może stać w przeciągu. Jeżeli natomiast spod drzwi wieje chłodem, nie stawiaj w pobliżu legowiska lub solidnie zabezpiecz drzwi np. kocem.

Legowisko nie powinno też stać w pobliżu telewizora, głośników, czy innego sprzętu audio. Głośne dźwięki nie sprzyjają przecież wypoczynkowi, prawda?

Jeżeli wykluczymy przejścia, kaloryfer, przeciąg, czy głośne miejsca, to gdzie jest to właściwe miejsce na legowisko dla psa? Odpowiedź na to pytanie leży bardziej w usposobieniu pupila, niż konkretnych wytycznych.


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom – poradnik

Poprzedni wpis: Jaką rasę kota wybrać? Najlepszy poradnik

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixelpixel