Jaką rasę kota wybrać? Najlepszy poradnik

2023-09-12
Jaką rasę kota wybrać? Najlepszy poradnik

Dom bez kota to głupota – mówią często wielbiciele mruczących czworonogów i trudno się z nimi nie zgodzić. Na świecie żyje jednak tak wiele różnych ras kotów, a każdy z nich ma unikalny wygląd i osobowość. Możesz znaleźć koty łagodne i dzikie, przyjazne i ceniące samotność, energiczne i spokojne – niemal każdy znajdzie rasę kotów dla siebie. Sprawdź, jaka rasa kota będzie najlepsza dla Ciebie!

Spis treści

Kot dla zapracowanych

Dużo pracujesz, a chcesz mieć zwierzaka? Wiele osób wybiera kota właśnie ze względu na stosunkowo niewielkie potrzeby – w porównaniu z psem. Jednak, choć kot jest zwierzakiem stosunkowo bezproblemowym, nie wymaga codziennych spacerów i ma opinię mniej absorbującego, też będzie potrzebował czasu spędzonego z opiekunem, niezależnie od rasy.

Zanim zdecydujesz się na jakiegokolwiek kota, przemyśl, czy będziesz mieć czas, by karmić pupila o regularnych godzinach, czyścić kuwetę, chodzić do weterynarza w razie potrzeby (pomijając rutynowe kontrole i szczepienia), czy po prostu być przy nim. Choć koty są mniej wylewne od psów, one również potrzebują obecności swojego człowieka.

Jeżeli jednak jesteś w stanie zająć się zwierzakiem, jednak szukasz bardziej niezależnego pupila, jest duża szansa, że dogadasz się np. z kotem brytyjskim, który lubi spokój i ciszę, a większość dnia często spędza na leniuchowaniu. Dużo przestrzeni potrzebują również koty europejskie i amerykańskie, a często również po prostu… dachowce.

Sprawdź także: Dla kota

Jaki kot dla dziecka

Większość kociarzy mówi, że idealny kot dla dziecka to kot pluszowy i jest w tym sporo racji. Choć dorastanie w domu pełnym zwierząt pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, błędem jest kupowanie kota „dziecku”. Co innego kot rodzinny – choć różnica może wydawać się niewielka, zmiana podejścia wpłynie pozytywnie na relacje domowników i dobro kota. Nawet najbardziej samodzielne i rozsądne dziecko nie może być samodzielnym opiekunem zwierzęcia. Dziecko może opiekować się kotem, mieć dostosowane do swoich możliwości obowiązki – odpowiedzialnością rodzica będzie jednak zadbanie o to, by kot nie ucierpiał, kiedy z jakiegoś powodu dziecko o nich zapomni lub nie będzie się do nich przykładać.

Koty są też znane z dużej potrzeby przestrzeni i niezależności. Nawet największe pieszczochy i czworonożne oazy spokoju zdenerwują się, kiedy dziecko będzie niedelikatne lub będzie zmuszało do kontaktu. Koty czasami po prostu potrzebują czasu dla siebie, a rolą dorosłego jest zapewnienie pupilowi możliwości odpoczynku od najmłodszych członków rodziny.

By wychowywanie się z kotem poskutkowało zwiększoną empatią, konieczna jest edukacja. Pokazuj młodemu człowiekowi, jak rozpoznać, że kot woli pobyć chwilę sam i ucz, że potrzeby pupila są ważne.

W przypadku kotów, które żyją w domach z dziećmi równie dużą wagę, co rasa (a być może nawet ważniejszą), pełni charakter konkretnego kota. Przy wyborze kociaka warto powiedzieć hodowcy, że kot będzie mieszkał z dzieckiem – wtedy na podstawie doświadczenia hodowca wybierze łagodnego i przyjaznego kotka.

Przykładowe rasy kotów, które mogą sprawdzić się w domu z dziećmi: burmilla, ragdoll, maine coon.

mały kociak maine coon

Idealny kot dla alergika

Kot dla alergika to bardzo kontrowersyjny temat. Uciążliwość objawów u alergików jest różna, podobnie jak determinacja, by mieć zwierzaka. Niestety, nie ma jednak żadnej rasy kota, którą możemy zarekomendować jako stuprocentowo bezpieczną dla alergików. Nie istnieje też coś takiego, jak „hipoalergiczna rasa kotów”.

Bardzo często alergicy interesują się rasami bezwłosymi – sierść jest jednak tylko częścią problemu. Alergeny to nie tylko sierść i naskórek, ale też ślina kota, więc sfinks też może uczulać. U wielu osób o mniej uciążliwych objawach brak sierści lub mała jej ilość (jak u devonów z delikatnym puszkiem) wystarcza, by móc żyć z kotem pod jednym dachem. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. W przypadku osób o mniejszej uciążliwości objawów pomaga też często utrzymanie higieny w domu – sprzątanie odkurzaczem wodnym, regularne kąpanie pupila, korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Jeżeli bardzo chcesz mieć kota, możesz też spróbować odczulania.

Łagodne i przyjacielskie rasy kotów

Chcesz mieć kota, który chciałby się do Ciebie przytulać, byłby pieszczochem i potrzebował dużej ilości spędzonego razem czasu, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Znalezienie kota o łagodnej, towarzyskiej naturze jest łatwiejsze, niż mogłoby się to wydawać. Nie każdy kot jest samotnikiem, który chodzi własnymi ścieżkami, wiele mruczków ma bardziej towarzyską i czułą naturę.

Łagodne rasy kotów to m.in. maine coon, devon rex, burmilla, koty burmskie, tonkijskie, orientalne, sfinksy, koty rosyjskie niebieskie, syjamskie, czy ragdolle. Pamiętaj jednak, że duża część kotów kochających czułości i szukająca obecności swojego człowieka, będzie zupełnie inaczej zachowywać się w stosunku do obcych.

Nie skreślaj też od razu dachowców! Nie musisz szukać pupila wśród drogich i egzotycznych ras kotów. Dachowce, mieszańce, koty wielorasowe różnią się między sobą znacznie zarówno pod kątem wyglądu, jak i charakteru. W schroniskach, fundacjach i domach tymczasowych czeka wiele kotów potrzebujących miłości. Wiele z nich to łagodne i spokojne pieszczochy.

łagodny kot brytyjski

Rasa kotów do bloku

Co do zasady każda rasa kota będzie nadawać się do mieszkania w bloku. Niektóre rasy kotów szczególnie lubią się wspinać i doceniłyby możliwość wspinania się na drzewa w ogrodzie (np. koty norweskie leśne), jednak instynkt wspinaczki u kota można bez problemu zaspokoić w mieszkaniu, chociażby przez wysokie drapaki lub system półek do wspinaczki.

Sprawdź także wpis na blogu od naszej kociej behawiorystki: Wzbogacanie środowiska kota — sprawdź, jak zrobić to dobrze.

W bloku może więc mieszkać każdy kot, bez względu na rasę.

Rasy kotów przyjazne dla psów

Choć utarło się, że psy i koty nie żyją w zgodzie, nie zawsze jest to prawda. Często między psami i kotami nawiązują się trwałe przyjaźnie. Pamiętaj jednak, że jeżeli szukasz kota, który będzie dzielił dom z psem, musisz zastanowić się, czy Twój pies zaakceptuje mruczka. Nie każdy pies powinien przecież mieszkać z kotem, zwłaszcza jeżeli ma wyjątkowo silny łowiecki.

Koty najczęściej dobrze dogadują się ze spokojniejszymi psami o umiarkowanym temperamencie. Nawet najbardziej tolerancyjny kot będzie uciekał przed natarczywym psem.

Rasy kotów, które mogą mieszkać z psem, to m.in. maine coon, devon rex, burmilla, turecki van i angora, kot orientalny, kot perski, brytyjski.

Co do zasady jednak ważniejszy od rasy jest charakter obu zwierząt. To on ostatecznie wpłynie na to, czy zwierzaki stworzą zgodne stado.

Zanim zdecydujesz się na kota do domu, w którym mieszka już pies, zastanów się, co możesz zrobić, by ułatwić swojemu psu tak poważną zmianę – możesz skonsultować się z behawiorystą. Pamiętaj też, że choć zdarza się prawdziwa międzygatunkowa miłość między psem i kotem, wzajemne akceptowanie swojej obecności też jest ok. Zdjęcia przytulonych zwierzaków są urocze, jednak nie jest to jedyny scenariusz. W wielu domach kot i pies żyją zgodnie, choć bez widocznych oznak głębokiej przyjaźni – zdarza się to częściej, niż spanie w tym samym legowisku.

śpiący kotek

Rasy kotów dla pedantów

Koty mają opinię czyściochów. Same dbają o swoje futerko, codziennie się myją, a w przypadku kotów niewychodzących znika problem brudnych łapek. Czy jednak kot to dobry zwierzak dla pedanta? To zależy od tego, jak bardzo dbałość o porządek jest dla Ciebie ważna.

Linienie to nie jedyny potencjalny problem. Koty, niezależnie od rasy mogą mieć skłonność do rozrzucania żwirku poza kuwetę, a nie każdy kot zaakceptuje kuwetę zamkniętą. Żwirek może też przyczepiać się do łapek, co sprawia, że roznosi się on poza kuwetę. Zastosowanie specjalnego, drobnego żwirku zmniejsza ten problem, lecz raczej nie zlikwiduje do zera.

Koty mogą robić bałagan podczas zabawy, szarpać pazurami kartonowe pudełka, czy drapać meble – choć zazwyczaj postawienie drapaka pomaga, czasami okazuje się, że miejsce, w którym kot chce z niego korzystać, zaburza nasze ludzkie poczucie estetyki.

Choć zdarzają się koty, których obecność w domu jest niemal niedostrzegalna, zazwyczaj wymaga to pewnej pracy – częstszego odkurzania, wyczesywania sierści, obcinania pazurów. Nie zawsze rozwiązaniem będzie bezwłosa rasa kota. Koty bez sierści wydzielają sebum, które sprawia, że ich skóra jest tłusta i mogą pozostawiać ślady swojej obecności – jest to do pewnego stopnia kwestia częstszych kąpieli.

Linienie u kotów jest zazwyczaj nie tyle kwestią rasy, ile konkretnego kota. Często uciążliwość związana z wypadaniem włosów jest związana z Twoją gotowością, by wyczesywać pupila dużo częściej, niż zwykle. Koty, które mało linieją, to m.in. devon rexy, kot orientalny krótkowłosy, koty syjamskie, czy koty bengalskie.

Jaki kot będzie więc idealny dla osoby, która kocha porządek? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Dla niektórych osób jakikolwiek nieład będzie nie do przyjęcia – wtedy lepiej zrezygnować z pomysłu kupienia, czy adopcji kota. Jeżeli jednak kochasz porządek, uważasz, że zwierzak jest warty dodatkowej pracy w domu – konkretna rasa pupila nie ma aż tak dużego znaczenia.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dachowiec, kot nierasowy - największy indywidualista wśród kotów

Poprzedni wpis: Mity o żywieniu gryzoni i królików — czy umiesz je rozpoznać?

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixelpixel