Kąpanie kota – co warto wiedzieć?

2020-07-13
Kąpanie kota – co warto wiedzieć?
Większość kotów bardzo skrupulatnie dba o swoją sierść i poświęca codziennie sporo czasu na to, by była czysta i lśniąca. Warto też pamiętać o tym, że koty stronią od wody, można wręcz powiedzieć, że jej nie znoszą. Czy mimo to decydować się na kąpiel kota? W jakich sytuacjach można wykąpać kota, a w jakich lepiej tego nie robić?

Czy można kąpać kota?

Kąpiel kota nie jest zabroniona, choć istnieje kilka racjonalnych przesłanek, dla których warto to robić jak najrzadziej. Przede wszystkim dla znakomitej większości tych zwierząt jest to sytuacja bardzo stresująca. Mogą próbować uciekać, a także - ze strachu - zrobić krzywdę swojemu opiekunowi. Niejedna kąpiel zakończy się podrapanymi przedramionami u człowieka. W związku z tym kąpiele powinno się ograniczyć do minimum.

Większość kotów podczas kąpieli zostanie całkowicie przemoczona. Woda dostanie się do samej skóry, a to może stwarzać ryzyko wyziębienia. Warto podczas tego typu pielęgnacji zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym będziemy to robić. Możemy w ten sposób uchronić swojego pupila przed przykrymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Koty to bardzo czyste zwierzęta, które niezwykle rzadko pozwalają sobie na brudne futro. Dlatego nie warto ich męczyć zbyt częstymi kąpielami, zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Wyjątkiem są koty, które nie posiadają sierści, np. sfinks. Wówczas należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry i albo ją myć, albo często przecierać gąbką nasączoną wodą.

W jakich sytuacjach można kąpać kota?

Jeśli znamy już odpowiedź na pytanie, czy można kąpać koty, warto się również dowiedzieć, w jakich sytuacjach powinniśmy to robić:

● Jeśli kot jest wychodzący. Jego futro jest wówczas bardziej narażone na zabrudzenia, niż w przypadku kota, który cały czas spędza w domu, a na dworze przebywa tylko w specjalnym transporterze lub pod okiem swojego opiekuna.

● Jeśli skórę i sierść kota zaatakowały pasożyty - wówczas kąpiel będzie prawdopodobnie nieunikniona. W takim przypadku należy użyć szamponu insektobójczego, który z pewnością pomoże zwierzakowi rozprawić się z nieproszonymi gośćmi. Jeśli kąpiel na nic się nie zda, stan kociej skóry i sierści powinien ocenić lekarz weterynarii.

● Jeśli futro jest na tyle brudne, że kot nie potrafi sobie poradzić z toaletą samodzielnie. W przypadku kotów domowych taka sytuacja będzie miała miejsce niezwykle rzadko, najczęściej w sytuacjach, kiedy kot jest chory i nie dba o swoje futro.

● Jeśli kot zaniedbuje higienę, ponieważ był osierocony lub zbyt wcześnie odebrany od matki. Małe kocięta uczą się higieny od swojej mamy i jeśli młody pupil nie miał na to szans, wówczas może dbać o siebie niewystarczająco. Można delikatnie mu w tym pomóc.

● Jeśli futro kota pokryte jest substancją, która może zagrozić jego zdrowiu. Gdy na sierści kota przypadkowo znajdzie się cokolwiek, czego nie powinien zlizywać, należy go wykąpać. Koty nie pozbywają się substancji, które znajdują się na ich sierści, tylko ją zjadają. Jeśli jest niejadalna lub trująca - może to zaszkodzić ich zdrowiu.Jak wykąpać kota sprawnie i bezpiecznie?

Zanim przygotujemy kąpiel dla swojego pupila, warto pamiętać o tym, by nigdy nie używać w tym celu szamponów dla ludzi. Może się to skończyć problemami skórnymi i nieprzyjemnym świądem. Dodatkowo zrazi do zwierzaka do kolejnych zabiegów tego typu. Koniecznie musimy wyposażyć się w odpowiedni dla kota szampon. Przestrzegając kilku praktycznych zasad możemy sprawić, że to wydarzenie nie będzie dla kota traumą:

1. Przyzwyczaj pupila do miejsca, w którym będzie kąpany. Łatwo Ci będzie skorzystać z umywalki, brodzika lub wanny. Możesz wkładać tam kotka nawet na kilka dni przed kąpielą. Oczywiście nie nalewaj wówczas wody.
2. Zadbaj o dostępność ręczników, szczotki i specyfików do kąpieli. Miej te produkty pod ręką, ponieważ ich poszukiwanie podczas samej kąpieli z pewnością skończy się ucieczką pupila.
3. Dokładnie wyczesz sierść przed zabiegiem. Dzięki takiej pielęgnacji kąpiel będzie dużo prostsza.
4. Nie przeciągaj kąpieli. Im więcej czasu kot spędzi w towarzystwie wody, tym bardziej będzie zestresowany.
5. Postaraj się nie zmoczyć uszu kota.
6. Po umyciu i spłukaniu zadbaj o to, by kot się nie przeziębił. Pozwól mu na opuszczenie łazienki dopiero wtedy, kiedy jego sierść będzie tylko delikatnie wilgotna. Wcześniej otul go ręcznikiem. Zmieniaj ręcznik na nowy, jeśli zrobi się zbyt mokry.

Czy można kąpać kota, nie używając specjalnych szamponów dla kotów?

Warto podkreślić, że jest to zdecydowanie niewskazane. Koty mają inne pH skóry i jeśli szampon nie jest do niej przeznaczony, pojawią się najprawdopodobniej problemy skórne. W wielu przypadkach szampon - nawet ten dla kotów - ma zbyt intensywny zapach, co często koty denerwuje. Warto więc używać tylko takich specyfików, które nie przesuszą sierści i nie sprawią, że kot będzie zdezorientowany obcą wonią. Polecane przez weterynarzy artykuły utrzymają dobry stan futra po to, by mycie było konieczne jak najrzadziej.

Przeczytaj również, jak właściwa suplementacja przyczynia się do wzmocnienia sierści kota: Zdrowa i piękna sierść, czyli jakie witaminy dla kota wybrać?

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel