Łatwiejszy trening czystości psa - sprawdź 6 sprytnych sposobów

2021-08-20
Łatwiejszy trening czystości psa - sprawdź 6 sprytnych sposobów

Trening czystości to prawdziwy sprawdzian cierpliwości dla świeżo upieczonego opiekuna. Szczeniak pod tym względem bardzo przypomina niemowlę i małe dziecko – początkowo nie jest w stanie kontrolować pęcherza. Całe szczęście ten etap nie trwa długo, a szczenię uczy się załatwiać na dworze. Co zrobić, by przetrwać ten etap bez niepotrzebnego stresu? Sprawdź nasze porady, które pomogą Ci ułatwić naukę.

Spis treści

Na czym polega trening czystości

Trening czystości to proces uczenia szczeniaka załatwiania się na dworze. Maluszki początkowo nie rozumieją, co się dzieje, procesy fizjologiczne po prostu się dzieją. Kiedy szczeniak trafia do Twojego domu, ma zwykle ok. trzech miesięcy. W tym czasie maluch może już całkiem sprawnie komunikować swoje potrzeby świadomie lub przynajmniej zachowuje się w sposób, który wskazuje na to, że potrzebuje się załatwić.

Nauka czystości może jednak dotyczyć także starszego psa. Niektóre dorosłe psy, zwłaszcza adopciaki, mogą mieć problemy z załatwianiem się na zewnątrz. Dotyczy to często psów, które do tej pory nie mieszkały w domu lub mają problemy behawioralne. Dorosłego psa także możesz nauczyć załatwiać się na dworze. Może być to całkowicie bezproblemowy proces lub prawdziwe wyzwanie wymagające dużej ilości pracy – wszystko zależy od przeszłości psa i jego kondycji psychicznej. Nie warto jednak martwić się na zapas – pracownikom schronisk i fundacji zależy, by pies znalazł odpowiedni dla niego dom, dlatego dla psów po przejściach szukają bardziej doświadczonego opiekuna, który jest gotowy na takie wyzwanie.

na czym polega trening czystości psa

Kiedy rozpocząć trening czystości

Warto wiedzieć, że tak naprawdę nauka czystości powinna rozpocząć się na długo przed tym, jak mały piesek trafi do Twojego domu. To jeden z powodów, dla których wybór odpowiedniego hodowcy ma tak duże znaczenie.

Nauka czystości szczeniaka w hodowli

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na późniejszą naukę w domu ludzkiego rodzica, jest najbliższe otoczenie szczeniaka i warunki, w jakich przebywał. Szczenięta, które rodzą się w troskliwych hodowlach, zazwyczaj będą naturalnie o wiele szybciej uczyć się czystości niż szczenięta z pseudohodowli, które często przebywają w pozostawiających wiele do życzenia warunkach. Gdy szczeniak spędza czas w czystym legowisku, a jego otoczenie jest często sprzątane, będzie sam wyczuwał, nauka czystości będzie łatwiejsza. Jest to jeden z powodów, dla którego zaleca się odwiedzić hodowlę przynajmniej w momencie odbioru szczeniaka. Kiedy hodowca nie pozwala na wizytę w hodowli i upiera się, by odebrać pieska w innym miejscu lub dowieść bezpośrednio do Twojego domu, prawdopodobnie ma coś do ukrycia.

Drugi element, który ma znaczenie dla nauki czystości, to socjalizacja szczenięcia w hodowli. Doświadczony hodowca, który zadba o zapoznanie malucha z jak największą ilością bodźców, znacznie ułatwi opiekunowi naukę czystości w domu. Tym, co może być bardzo istotne podczas nauki, jest poziom ekscytacji szczeniaka w nieznanym otoczeniu. Piesek, który po raz pierwszy znajdzie się na trawniku przed blokiem, lub nawet w ogrodzie, może być zbyt ożywiony, by załatwić swoje potrzeby. Bardziej lękliwe szczeniaki mogą wstrzymywać się od załatwienia ze strachu.

Są to czynniki, które nie uniemożliwiają skutecznej nauki czystości, ale znacząco wpływają na trudność zadania, które staje przed świeżo upieczonym opiekunem. Zdarzają się także szczenięta o nieznanej przeszłości, które uczą się wszystkiego błyskawicznie i psiaki z zaufanych hodowli, które wymagają większej cierpliwości, lecz w większości przypadków pierwsze tygodnie życia szczeniaka mają wpływ na trening czystości w nowym domu.

Nauka czystości w nowym domu

Naukę czystości w nowym domu należy rozpocząć od momentu, kiedy pies pojawi się w Twoim domu. Szczeniaki mają błyskawiczną przemianę materii, w pierwszych dniach warto wychodzić z nimi nawet co dwie – trzy godziny. W części przypadków potrzeba szybkiego wyjścia jest raczej oczywista i łatwa do przewidzenia. Ze szczeniakiem trzeba wyjść jak najszybciej, gdy:

  • Obudzi się
  • Zje karmę
  • Napije się
  • Po zabawie
  • Gdy wpada w ekscytację
  • Zaczyna robić się śpiący

Na początku samo korzystanie z maty może być nowością – na początku przenoś pupila na matę za każdym razem, gdy będzie próbował załatwić się poza nią. Chwal szczeniaka za każdym razem, kiedy skorzysta z maty i załatwi się na dworze.

podkład higieniczne dla zwierząt

Ile trwa nauka czystości szczeniąt

Nauka czystości to proces. Okres, kiedy szczeniak przestaje załatwiać się w domu, nie jest czasem, który można ująć w twardych ramach od-do. Początkowo sukcesem jest nauczenie szczeniaka, że w domu można załatwić się tylko na matę i oswojenie go z częstym wyjściem toaletowym. Następnie dąży się do tego, by mata była używana jedynie awaryjnie, i pupil załatwiał się głównie na dworze. Nawet pojętnemu pieskowi, który bardzo się stara i wie, że nie można załatwiać się w domu może przydarzyć się pojedyncza wpadka już jakiś czas po tym, jak wydawało się, że już wszystko jest opanowane.

Szczenięta zazwyczaj mają opanowaną naukę czystości między 5. a nawet 8. miesiącem życia. Tak duża rozbieżność może być skutkiem bardzo wielu czynników: tempa nauki szczeniaka (lub tak naprawdę juniora), metod wychowawczych opiekuna, wczesnej nauki czystości lub jej braku przed pojawieniem się pupila w nowym domu, czy nawet rasy i wielkości psa. Zasadniczo większe psy uczą się załatwiać na dworze szybciej, a mniejsze – później. Nie można jednak tutaj mówić o szczególnych zasługach, czy złośliwości – duże psy mają też większy pęcherz i samokontrola często jest dla nich fizycznie łatwiejsza.

kiedy pies umie załatwiać się na dworze

Nauka czystości – najczęstsze błędy

Podczas nauki czystości można popełnić wiele błędów, które skutkują zwykle wydłużeniem czasu nauki lub późniejszymi problemami behawioralnymi. Nie da się ukryć, że wielomiesięczna nauka załatwiania się na dworze najczęściej wiąże się z wieloma wpadkami, które wymagają często anielskiej wręcz cierpliwości. Utrzymanie za każdym razem zimnej krwi może być trudne, ale konieczne. Sprawdź, czego za wszelką cenę unikać podczas treningu czystości szczeniaka.

Krzyk i kary cielesne

Widok kolejnej mokrej plamy, czy niespodziewanej niespodzianki w butach może spowodować ogromną frustrację, jednak krzyk i bicie nie jest żadnym rozwiązaniem. Po pierwsze – pies jest żywą istotą, całkowicie zależną od człowieka i po prostu nie wolno go krzywdzić. Po drugie – takie działanie jest całkowicie przeciwskuteczne i może spowodować problemy behawioralne – w tym lękliwość lub agresję. Dla większości opiekunów są to sprawy oczywiste, jednak nie moglibyśmy o tym podstawowym błędzie nie wspomnieć.

Podtykanie nosa do odchodów

Na szczęście coraz większa jest świadomość szkodliwości tej kary. Podtykanie głowy do moczu lub odchodów jest nie tylko okrutne, ale też bezsensowne. Szczeniak zostaje ukarany, ale nie kompletnie nie rozumie oczekiwań opiekuna. Dlatego, całkowicie wbrew intencji opiekuna, takie kary mogą skutkować późniejszym zjadaniem odchodów.

Rozkładanie mat na powierzchni całego mieszkania

Ten typ błędu nie jest już aż tak ekstremalny i nie wiąże się z krzywdą pupila, ale może znacząco utrudnić naukę. Na pewno w początkowym okresie nauki czystości potrzebna będzie więcej niż jedna mata – optymalnie przynajmniej jedna na każde pomieszczenie (stosownie więcej w bardzo dużych powierzchniach). Rozłożenie ich jednak na całej powierzchni podłogi może skutkować tym, że pies będzie uważał całą powierzchnię mieszkania za miejsce, w którym można się załatwić. Jest więc duże ryzyko, że w takiej sytuacji szczeniak będzie uważał, że może załatwić się bezpośrednio na podłogę, gdy maty znikną.

nauka czystości szczeniaka w nowym domu

Zbyt rzadkie wyprowadzanie psa na spacer toaletowy

Maty higieniczne są niezbędne podczas nauki czystości, jednak są one wsparciem ułatwiającym sprzątanie, pod żadnym pozorem nie mogą zastępować spacerów. Wychodzenie co dwie, trzy, czy później cztery godziny jest bez wątpienia uciążliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma innego sposobu na naukę załatwiania się na dworze niż… wychodzenie z pupilem tak często, jak tylko to możliwe.

Kończenie spaceru od razu po tym, gdy pies się załatwi

Trudno jest wychodzić na długi spacer za każdym razem, kiedy pies załatwi się na dworze – zwłaszcza gdy wychodzisz z nim co dwie – trzy godziny. Kiedy jednak jesteś na dłuższym spacerze z pupilem, nie kończ go od razu, kiedy się załatwi. Wtedy psiak może pomyśleć, że wraca do domu za karę. Lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie spaceru od potrzeb fizjologicznych, a dopiero później poznawanie okolicy.

Zostawienie na podłodze dywanów

Szczeniak często nie tylko zmienia życie, ale też wystrój mieszkania. Malutki, kilkunastotygodniowy piesek może nie zrozumieć różnicy między rozłożoną matą a dywanikiem. Jedno i drugie rozłożone jest na podłodze, za siusianie na jedno człowiek chwali, więc czemu denerwuje się, kiedy plama pojawia się na drugim? Choć dla nas różnica jest wyraźna, szczeniak jest nie tylko psem – jest psim dzieckiem. Wiele musi się nauczyć i większość rzeczy nie jest dla niego oczywista.

Brak przygotowania do treningu czystości

Nauka czystości to proces, który wymaga czasu, cierpliwości, a często także anielskiego spokoju. Dlatego podstawowym błędem może być nieprzygotowanie do pojawienia się szczeniaka. Spontaniczna decyzja lub wyobrażenia o zupełnie bezproblemowej adaptacji w nowym domu mogą skutkować tym, że w nawale innych obowiązków opieka nad szczeniakiem stanie się naprawdę dużym obciążeniem. Wiele osób łączy odbiór szczeniaka z urlopem, pracą zdalną lub przynajmniej rezygnuje na jakiś czas z dodatkowych aktywności – dzięki temu najtrudniejsze kilka dni w nowym domu stają się o wiele łatwiejsze.

Sposoby na naukę czystości

Wiesz już, czego należy unikać, czas więc na sposoby, które naprawdę działają.

Chowaj buty do szafki po powrocie do domu. Zawsze.

Wiele świeżo upieczonych psiarzy żartuje, że nikt tak dobrze nie nauczy dzieci sprzątania butów po wejściu do domu, jak niepozorne, małe szczenię. Jest w tym dużo prawdy. Po co ryzykować zanieczyszczenie ulubionych butów, jeżeli można po prostu uniknąć wpadki? Jeżeli to możliwe, zastanów się nad zastąpieniem otwartej szafki na buty zamykaną.

Miej zawsze ubrania do wyjścia pod ręką

Z pupilem często będziesz wychodzić w biegu. Wiele osób decyduje się na psa w wakacje, kiedy ubranie się przed wyjściem z domu oznacza często włożenie butów, ale nawet w wakacje może przydać się przygotowana w przedpokoju ciepła bluza – poranki i noce nie zawsze są upalne. Przez większą część roku ten prosty tip będzie miał jeszcze większe znaczenie. Jeżeli na co dzień nie nosisz sportowych butów, rozważ kupienie jednej pary, która przyda się, by szybko wyskoczyć z pupilem – szybki bieg ze szczeniakiem w koturnach czy półbutach do garnituru nie jest najlepszym pomysłem.

Sprzątaj każdą plamę z pomocą neutralizatora zapachów

Psy mają bardzo wyczulony węch, dlatego czasami Tobie może wydawać się, że zabrudzone miejsce jest już dokładnie posprzątane, a mimo to pupil załatwi się w tym samym miejscu jeszcze tego samego dnia. Dokładne sprzątanie jest ważne, by zapach moczu nie zachęcił go ponownego załatwienia się w oznaczonym już miejscu. Co ciekawe, ważne jest, by sprzątać zanieczyszczenia jak najbardziej obojętnie – kiedy będziesz robić to zbyt energicznie, pies może uznać to za zabawę i zacząć Ci przeszkadzać.

najlepszy neutralizator zapachu psa

Obserwuj zachowanie swojego psa

Choć wychwycenie momentu, kiedy szczeniak czuję potrzebę, nie zawsze jest możliwe, często można się domyślić, że pora wyjść na dwór – zwłaszcza gdy piesek jest już trochę bardziej świadomy. Nieobecny wzrok, kręcenie się bez celu i szukanie sobie miejsca, popiskiwanie – to wszystko są wyraźne sygnały, że szczeniak potrzebuje wyjść się załatwić.

jak często wychodzić z małym psem

Najpierw spacer, potem kawa

Młodość ma swoje prawa – szybkie wyjście na poranną toaletę powinno być pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po otworzeniu rano oczu. Nie kawa, herbata, mycie zębów, czy przegląd feeda w sm. Mały pęcherz Twojego pupila jest już na skraju wytrzymania.

Nie udostępniaj pupilowi całego mieszkania podczas nieobecności

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet gdy poświęcisz cały urlop na naukę czystości, to będzie on trwał najprawdopodobniej dwa tygodnie, nie kilka miesięcy. Mało kto ma możliwość, by poświęcić szczeniakowi tyle czasu, większość z nas pracuje przecież w typowym rytmie ośmiogodzinnego etatu. Kiedy będziesz wychodzić z domu, ogranicz przestrzeń, która będzie dostępna na pupila. Możesz zostawić do jego dyspozycji na przykład przedpokój i jeden pokój – ważne, by szczeniak miał dostęp do jedzenia, picia, legowiska, zabawek i oczywiście maty.


Nauka czystości bywa prawdziwym wyzwaniem, ale nie martw się - prędzej czy później będzie tylko wspomnieniem. Powodzenia!


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pierwsze dni z psem – okiem behawiorysty

Poprzedni wpis: Kot kartuski - poznaj ulubionego kota Francuzów!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixelpixel