Lęk u kota - jak oswoić kocie strachy

2023-02-21
Lęk u kota - jak oswoić kocie strachy

Znerwicowane, lękliwe, zestresowane koty mogą bać się dosłownie wszystkiego. Życie z takim kotem nie jest łatwe ani dla opiekuna, ani dla samego czworonoga. Kocie lęki utrudniają codzienność i mogą być przyczyną niektórych problemów zdrowotnych pupila. Sprawdź, jak pomóc swojemu kotu pokonać strach. Kocie lęki można pokonać, a my powiemy Ci, jak zacząć działać!

Spis treści

Czy lękliwość u kota jest cechą charakteru, czy świadczy o problemach pupila?

Patrząc na kota ludzkim okiem, lękliwość kota może być wynikiem przekazanych genów, naturalną reakcją (jedna ze strategii 3F), braku pierwotnej socjalizacji np. z człowiekiem, pozostałością po traumatycznym zdarzeniu, efektem choroby i wycofywania się kota z życia.

Lęk jest jak najbardziej dziedziczoną cechą, na którą powinni uważać hodowcy kotów czy psów i dobierać odpowiednie osobniki do rozrodu, tak aby zwierzęta nie miały problemów w całym swoim życiu.

Jeżeli adoptujemy kota z podwórka, jest możliwe, że będzie bardziej „dziki”, czyli będzie wykazywał w naszej opinii więcej cech kota lękowego w stosunku do ludzi czy dźwięków w domu. Tak naprawdę może stosuje jedną ze strategii 3F, czyli ucieczka, zastygnięcie, walka. U kotów, w reakcji na jakiś bodziec np.: dźwięk suszarki, której kot nie zna, najczęściej zobaczymy ucieczkę. Ważne jest, jak szybko kot wróci do homeostazy, czyli jak szybko się uspokoi, wyjdzie spod kanapy i wróci do pokoju. Jeżeli kot przez dłuższy czas będzie wystraszony, to znak, że trzeba popracować nad odwrażliwianiem tego bodźca oraz budowaniem pewności siebie u kota.

Dla ludzi zachowanie może być lękowe, a dla kota naturalną reakcją na jakieś zdarzenie. Istotne, by nie zakłócała normalnego życia kota na dłużej.

Co może wywołać u kota lęk?

Koty są drapieżnikami, ale też ofiarami innych drapieżników. Stanowią też konkurencję dla innych kotów. Stąd ich stała czujność przejawiająca się m.in. w patrolowaniu terenu (codzienne sprawdzanie, czy nie pojawił się inny kot), jego znakowaniu (mocz w kuwecie, feromony zostawiane w formie drapania, ocierania się o przedmioty), potrzebie posiadania bezpiecznych skrytek, najlepiej na wysokości.

Zagrożenie może wywołać sam widok kota za oknem, brak bezpiecznego środowiska w domu, drugi kot w domu, który jest stalkerem. Z drugiej strony, dla kota zagrożeniem może być wszystko, czego nie zna. Stąd tak ważna jest socjalizacja pierwotna, czyli czas do 12 tygodnia życia, gdy koty uczą się życia w kociej grupie (dlatego nie powinno się zabierać kotów od matki poniżej tego wieku), jak również poznają z ciekawością świat. To czas na poznawanie różnych domowych dźwięków, sprzętów, ludzi, innych zwierząt itd. Oczywiście socjalizacja tym razem wtórna, trwa całe kocie życie, więc w każdym wieku możemy uczyć kota, że nie trzeba się bać odkurzacza.

co może przestraszyć kota

Czy lęk u kota może być podłożem innych problemów behawioralnych?

Lęk u kota często bywa przyczyną agresji, czy nadmiernego znakowania terenu.

Agresja to dla kota ostateczność, gdyż niesie za sobą możliwe duże straty – rany, chorobę, niemoż-ność polowania, brak jedzenia. By jej uniknąć, koty stosują różne komunikaty dystansujące i grożące – dopiero w ostateczności dochodzi do ataku. Agresja to zachowanie mające najczęściej odstraszyć przeciwnika. Jeżeli kot wygra, jest silnie samonagradzająca – kot odczuwa satysfakcję, będzie po-wracał do tego zachowania.

W przypadku wielu kotów wychodzących można zaobserwować nadmierne znakowanie moczem w domu. Kot, wychodząc spotyka inne koty, czuje z ich strony zagrożenie, obawę, które musi jakoś rozładować. Wraca do domu i znakuje okolice drzwi wejściowych, okien balkonowych itd.

Jak zapewnić lękliwemu kotu możliwie największy komfort życia?

Komfort kota to przede wszystkim bezpieczne środowisko. Możliwość obserwacji terenu z góry (system kocich półek, które można połączyć z istniejącymi meblami), skrytki na ziemi, ale i na wysokościach. Wszyscy wiemy, jak koty lubią wybierać ciemne zakątki w naszych szafach i dlatego trzeba też m.in. uważać na otwarte pralki… Tunele na podłogach lub kartony ułatwiają przechodzenie obok osób lub zwierząt, których kot się boi.

Dla poprawy jakości życia kota lękowego można po konsultacji z lekarzem podawać kotu suplementy zawierające tryptofan lub kazozepinę. Dodatkowo można użyć też feromonów w formie dyfuzora do kontaktu lub obroży.

Czy jest możliwe zwiększenie pewności siebie kota i pokonanie lęku?

Praca nad podnoszeniem pewności siebie u kota powinna mieć zawsze miejsce. Zasada jest podobna, jak u ludzi – odnoszenie sukcesów. Dajmy zatem kotom zajęcie! Wydobycie łapą smakołyku z opakowania po jogurcie położonego gdzieś w mieszkaniu, na kociej ścieżce. Zaczynamy zawsze od czegoś łatwego, aby nie zrazić kota do podjęcia proponowanej aktywności. Są koty, które doskonale i szybko opanowują wszelkie pudełka i skrytki, wyciągając przysmaki z pomocą łapy. Będą też koty, które świetnie pracują węchem i tu sprawdzi się mata węchowa.

Udane polowania to kolejny element pracy z podnoszeniem pewności siebie u kota. Długie teleskopowe wędki sprawdzą się przy kotach, które boją się ludzi. Ofiara jest daleko od człowieka, więc można podjąć wyzwanie i zapolować na nią. Jednocześnie kot uczy się, że ta osoba nie jest wcale taka zła i nie trzeba się jej bać.

Jeżeli nasz kot boi się dźwięków, to również i tu możemy oswajać kota z lękiem. Dobrze jest nagrać konkretny dźwięk i odtwarzać go najpierw cicho, daleko od kota i niezbyt długo, obserwując, jak się zachowa. Jeżeli nie wywołuje to lęku, próbujemy głośniej, bliżej lub dłużej itd. Tak mniej więcej wygląda praca z oswajaniem się z przedmiotami, których nie zna kot i których się boi.

W przypadku kota, który nie boi się człowieka, to opiekun będzie największym wsparciem i pomocą dla kota. Gdy przestraszy się hałasu, pójście za nim do pokoju, spokojne mówienie do kota, nieokazywanie strachu, pozwoli kotu poczuć się bezpiecznie.

jak wspierać lękliwego kota

Czy lęk i stres u kota wpływają na zdrowie ulubieńca?

Stres i lęk bardzo mocno oddziałują na organizm kota (tak samo, jak i na człowieka). W układzie pokarmowym pojawią się wymioty, biegunka czy zatwardzenia, a czasem nawet alergia pokarmowa. W układzie moczowym często można zaobserwować tzw. idiopatyczne zapalenie pęcherza, u którego podstaw leży najprawdopodobniej stres. Częste przeziębienia, zakażenia, to efekt osłabionego stresem układu odpornościowego. Gdy kot zamiast głębokiego, relaksującego snu tak naprawdę czuwa, organizm jest zmęczony ciągłym pobudzeniem.

Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się środowisku kota, poobserwować, co tak naprawdę go niepokoi, stresuje, bo może to być coś nieoczywistego, np. kwestia pustej podłogi, po której boi się przejść. Sprawdźmy też, co relaksuje kota najbardziej, co sprawia mu przyjemność, gdzie lubi przebywać i pomnóżmy takie zasoby w różnych miejscach domu.

Praca z kotem lękowym jest najczęściej długim procesem, ale przynosi najlepsze efekty, gdy posłuchamy kota, oddamy mu prawo decydowania, na co się chce odważyć, nie zmuszając do niczego na siłę. To buduje też zaufanie do nas, opiekunów, a to podstawa dobrej przyjaźni na całe życie.

koci behawiorysta


Czytaj również: Mój Kot ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Badania profilaktyczne kota - wszystko, co chciałeś wiedzieć, a bałeś się zapytać

Poprzedni wpis: Mój pies nie widzi - jak opiekować się niewidomym psem

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixelpixel