Mops - radosny mały piesek o wielkim sercu

2021-04-30
Mops - radosny mały piesek o wielkim sercu

Historia mopsów sięga starożytnych Chin – były wspominane już w czasach Konfucjusza. Przez wieki rasa ta była hodowana wyłącznie na dworze cesarskim, gdzie były pieskami do towarzystwa. Do Europy trafiły w XVI w., gdzie ich rola była podobna – były wiernymi towarzyszami dam dworu. Do dziś trudno jest rozstrzygnąć, czy ich obecność na obrazach dawnych mistrzów to wynik fascynacji mopsami, czy po prostu pieski nie mogły znieść kilkugodzinnej rozłąki na czas pozowania do portretu swoich opiekunek – każdy, kto miał do czynienia z mopsem, będzie obstawiał tę drugą opcję.

Te małe pieski doskonale rozpoznają emocje swojej ludzkiej rodziny, są cierpliwe, chętne do zabawy i choć nie są to urodzeni sportowcy, to jednak nie są też tak leniwe, jak powszechnie się uważa. Niestety, jako przedstawiciele rasy brachycefalicznej, mogą mieć liczne problemy ze zdrowiem i miewają skłonności do wielu chorób charakterystycznych dla psów o płaskich pyszczkach.

Sprawdź, czy mops to pies właśnie dla Ciebie.

Spis treści

Charakter i osobowość

Mopsy w klasyfikacji FCI psy ozdobne i do towarzystwa, co w przypadku tej rasy przekłada się też na charakter i potrzeby. Są to bowiem psy towarzyszące, kochające swoją ludzką rodzinę całym mopsim serduszkiem. Choć mają opinię kanapowców, to psy uwielbiające zabawę. Choć budowa ciała nie sprzyja im wyczynowej aktywności, to nie znaczy, że nie potrzebują jej wcale – mopsy uwielbiają brylować w towarzystwie i zwracać na siebie uwagę.

Zabawa, wygłupy i psoty to ulubione zajęcie młodych mopsików, które choć z czasem nieco poważnieją, to jednak uwielbiają wspólną zabawę ze swoim człowiekiem. Mops obdarza miłością wszystkich członków rodziny i najchętniej towarzyszyłby opiekunom na każdym kroku. Choć ogólnie ma zrównoważony charakter, to może rozwinąć się u niego lęk separacyjny.

Choć mopsy kochają zabawę, to równie mocno kochają tylko sen i jedzenie. O ile jednak snu nie warto im zakłócać, to jednak niestety odpowiedzialny opiekun powinien kontrolować ilość posiłków pupila.

Mops i inne zwierzęta

Mopsy to psy pewne siebie i nie rozumieją, czemu miałyby przestraszyć się psa większego od siebie – choć bezkompromisowo kompaktowe, to jednak pokrewieństwo z wielkimi molosami pozostawiło swój ślad. Doskonale dogadują się z innymi psami, kotami, czy innymi zwierzętami, choć nie zdarzają się także mopsy, które choć tolerują inne zwierzęta, to jednak zachowują wobec nich pewien dystans. Są to psy, u których przez wieki wyciszano instynkt łowiecki, dlatego raczej nie będą stanowić zagrożenia dla mniejszych zwierząt, np. królika, czy kawii domowej (dawniej świnki morskiej).

Mops i dzieci

Mopsy przejawiają niezwykła cierpliwość wobec dzieci i uwielbiają się z nimi bawić. W przypadku relacji mops-dziecko większym ryzykiem jest, że to dziecko przypadkiem zrobi psu krzywdę, niż na odwrót.

Jak każdy pies, mops jest towarzyszem dla dorosłego człowieka, nie dziecka. Wspólne życie dziecka i mopsa pod jednym dachem jest jednak możliwe i może zwiększyć szczęście obu stron. Jak zawsze przypominamy, że odpowiedzialność zarówno za bezpieczeństwo, jak i opiekę nad psem zawsze leży po stronie dorosłego. W przypadku mopsów warto szczególny nacisk położyć na rozwijanie u dzieci empatii i uczenie, jak dotykać i bawić się z psem, by nie sprawić mu bólu.

słodki szczeniak mopsik

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Mopsy to psy, które na pierwszy rzut oka są rasą niewymagającą i odpowiednią nawet dla niedoświadczonego opiekuna, jednak nie oznacza to, że jest to pies dla każdego.

Mopsy są bardzo przywiązane do swojego opiekuna, i choć, raczej nie będą idealnym towarzyszem do wspólnego biegania, to jednak doskonale czują się, towarzysząc opiekunom w mniej wymagających aktywnościach, na przykład podczas spokojnych spacerów w parku.

Te małe urwisy nie potrzebują dużej przestrzeni i doskonale odnajdą się w bloku. Są to jednak psy, które źle znoszą upały, więc jeżeli latem temperatura w Twoim mieszkaniu dochodzi do 30 stopni – mopsik najzwyczajniej w świecie będzie się męczył.

Choć mopsy uważa się często za psy, które nie wymagają większego doświadczenia od opiekuna i wymienia się je często jako idealnych kandydatów na pierwszego psa, jest jednak pewien aspekt, który wymaga od psiej mamy czy taty specjalnej uwagi. Jest to bezgraniczna i bezwarunkowa miłość do jedzenia, która musi być kontrolowana przez opiekuna. Mops ma skłonności do tycia i wybitne umiejętności w zakresie robienia słodkich oczek. Rola strażnika diety jest więc dla psiego przewodnika wyzwaniem jednocześnie ważnym i trudnym.

Niestety, mopsy są psami obciążonymi wieloma chorobami charakterystycznymi dla tej rasy. Odpowiedzialni hodowcy starają się eliminować ryzyko ich wystąpienia, jednak nawet największa uwaga hodowcy nie da 100% gwarancji przyszłego zdrowia. Ceny szczeniaka mopsa z hodowli FCI to nawet 6 tys. zł. Ceny mopsów w pseudohodowlach są dużo niższe – jednak szansa na kupienie zdrowego psa z pseudohodowli jest bliska zeru i oszczędność na etapie zakupu oznacza wysokie koszty leczenia pupila. Adopcja mopsa lub psa w typie rasy najczęściej także będzie wiązała się z regularnymi wizytami u weterynarza.

mops czarny

Zdrowie mopsa

Warto powiedzieć to wprost: mopsy nie są najzdrowszymi psami na świecie. Krótka kufa, która sprawia, że mopsy wyglądają rozczulająco, jest jednocześnie źródłem ich problemów zdrowotnych. Typowe dla mopsów są dolegliwości typowe dla zespołu brachycefalicznego, czyli m.in. skłonność do udaru, bezdech nocny, stany zapalne dróg oddechowych, duszności podczas spaceru. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja, np. nosa lub podniebienia. Długotrwałe problemy z oddychaniem mogą prowadzić do chorób serca.

Mopsy często cierpią na dysplazję stawu biodrowego, jest to druga najczęściej zapadająca na tę chorobę rasa ze 174 przebadanych pod tym kątem przez Orthopedic Foundation for Animals.

Inne choroby, które są typowe dla mopsów to:

  • choroby oczu, zwłaszcza syndrom suchego oka
  • rogowacenie naskórka (hiperkeratoza)
  • alergie pokarmowe
  • otyłość
  • kamień nazębny

Żywienie – karma dla mopsa

Mopsy kochają jedzenie ze wzajemnością, zadbanie o odpowiednią ilość i wielkość porcji jest bardzo ważne, ponieważ mopsy mają skłonność do tycia.

Najlepsza będzie dla nich wysokomięsna karma bezzbożowa (na przykład Animonda GranCarno Original Adult Wołowina i Dziczyzna 400g albo Dolina Noteci Premium dla małych ras Danie z Kaczki), warto zainteresować się też karmami dla małych ras.

Niestety, mopsy mają skłonność do alergii pokarmowych, które często przejawiają się w problemach dermatologicznych i żołądkowych. Innym problemem, uciążliwym głównie dla opiekuna, jest skłonność do nieprzyjemnych gazów. Ich przyczyną może być m.in. zbyt łapczywe jedzenie – wtedy pomóc może na przykład miska spowalniająca jedzenie.

najlepsza karma dla mopsa

Pielęgnacja mopsa

Pielęgnacja mopsów nie jest szczególnie skomplikowana, lecz wymaga od opiekuna systematyczności.

Sierść mopsa jest krótka i gęsta. Mopsy linieją dwa razy w roku, w szczególności na wiosnę. Jako psy żyjące w ogrzewanych mieszkaniach razem ze swoją rodziną, zrzucają one jednak pewne ilości sierści przez cały rok – używanie furminatora ułatwia utrzymanie jej pod kontrolą. Na co dzień jednak wystarczy raz na jakiś czas przeczesać miękką szczotką, sprawdzi się również gumowa rękawica do czesania psów krótkowłosych. Mopsa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest to wskazane po kąpieli. Choć nie jest to rasa słynąca z umiłowania do błotnych kąpieli, to krótkie nóżki wpływają na stopień pobrudzenia podczas jesiennego spaceru.

O ile pielęgnacja sierści dotyczy wyłącznie aspektów estetycznych, tak reszta zabiegów przekłada się bezpośrednio na zdrowie czworonożnego przyjaciela. Mopsy mają skłonności do chorób oczu, dlatego konieczne jest ich regularne czyszczenie przeznaczonym do tego celu płynem. W przypadku mopsów ze skłonnością do przesuszenia gałki ocznej pomóc może używanie sztucznych łez.

Specjalnej uwagi wymagają także fafle i wszelkie fałdki na pyszczku mopsa. W ich zagłębieniach gromadzi się brud i kurz, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Fałdki należy czyścić, co drugi dzień, a w upalne dni nawet codziennie. W miarę możliwości czyścić należy na sucho małym ręcznikiem. Jeżeli zabrudzenia wymagają oczyszczenia na mokro, po zabiegu ważne jest staranne wysuszenie pyszczka.

Uszy mopsa najlepiej czyścić raz w tygodniu, lecz polecamy codziennie skontrolować ich stan. Wydzieliny o dziwnym kolorze to znak, że pies złapał infekcję i potrzebna jest wizyta u weterynarza.

Pazury mopsa ścierają się w różnym stopniu z zależności od tego, z jakim podłożem mają najczęściej do czynienia. Obcinać należy je wtedy, kiedy tego wymagają.

Mopsy mają skłonność do zwiększonego odkładania się kamienia nazębnego. Na co dzień warto zadbać o to, by pupil miał możliwość starcia go naturalnie gryzakami – odpowiednie będą suszone przysmaki mięsne lub specjalne gryzaki dental. Wskazane jest także regularnie czyszczenie zębów pastą.

mop piesek

Mops – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Chiny

Kraj patronacki: Wielka Brytania

Wysokość: 30 – 36 cm

Waga:6,3 – 8,1 kg

Mopsy nie obowiązują próby pracy

Mopsy wyróżniają się mocną, kwadratową sylwetką. Są to psy atletyczne i dobrze umięśnione. Pysk jest szeroki, kufa tępo zakończona i krótka, nigdy zadarta w górę. Oczy mopsa powinny być duże, czarne i okrągłe. Uszy będą zawsze małe, dopuszczalne są dwa typy – różyczkowe (z załamanie odchylone do tyłu) i „w kształcie guzika” (z załamaniem skierowanym do przodu).

Mopsy mają mocne i krótkie kończyny i wysoko osadzony, zakręcony ogon.

Umaszczenie mopsa

  • Beżowy z czarną maską
  • Srebrny z czarną maską
  • Brzoskwiniowy z czarną maską
  • Płowy z czarną maską
  • Czarny

Imię dla mopsa

Dla psa: Brutus, Frank, Johny, Urwis, Boss, Fifi, Ciastek, Hodor, Bolek, Zenon, Hrabia, Mel, Zorro, Percy, Elvis, Bąbel, Geralt, Freddie.

Dla suczki: Bella, Pamir, Lola, Sandy, Maja, Zola, Mimi, Iskra, Bunia, Tonks, Lilo, Coco, Bona, Luna, Klara, Holly, Tessa, Candy, Izzy, Kulka, Mela, Maisy.

Ile kosztuje mops

Mopsy są jedną z droższych ras psów, na co w dużym stopniu wpływa ilość badań, które są konieczne u psów, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u szczeniaków.

Za szczeniaka z hodowli FCI zapłacimy między 5 a 6,5 tys. zł.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel