Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

2021-06-21
Pomóż pupilowi przetrwać upały! Kompleksowy poradnik.

Nie tylko ludzie ciężko znoszą upalne dni. Wysokie temperatury są też często ciężkie do zniesienia dla naszych zwierzęcych członków rodziny. Pies, kot, królik, czy mały gryzoń – każdy z nich potrzebuje teraz Twojej troski i opieki, by przetrwać najcięższą falę gorąca. Przegrzanie i udar cieplny są poważnym zagrożeniem dla zwierzaków. By ulżyć im i zwiększyć komfort warto stosować kilka strategii jednocześnie – sprawdź, co sprawdzi się najlepiej u Ciebie.

Niezależnie od gatunku pupila sprawdzą się wszystkie metody, których zapewne już używasz, by zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu. Otwieranie okien w nocy (jeżeli masz kota, pamiętaj o siatce, lub tylko uchyl), zasłanianie okien, wiatrak, czy klimatyzacja – to wszystko pomaga także zwierzakom. Pamiętaj, że Twój pupil może się przeziębić od nawiewu klimatyzacji lub zbyt dużej mocy wiatraka tak samo jak Ty. Dlatego zwróć uwagę, w którą stronę ustawiony jest nawiew – choć ogólne ochłodzenie pomieszczenia jest wskazane, to klimatyzacja nie powinna być ustawiona bezpośrednio na legowisko, czy klatkę.

Lokalizacja legowiska i klatki z najcieplejsze dni jest jednym z czynników, który w największym stopniu wpływa na komfort termiczny pupila. Kiedy będą stać w nasłonecznionym miejscu, odczuwalna temperatura dla zwierzaka może być jeszcze wyższa. Czasami konieczne będzie czasowe przestawienie legowiska, czy klatki do innego pomieszczenia.

Spis treści

Jak pomóc psu w upały

Psy znoszą upały o wiele gorzej od nas. Ponieważ jedyne ich gruczoły potowe znajdują się na łapach, ich możliwość schłodzenia się ogranicza się do intensywnego dyszenia. Wysokie temperatury są szczególnie groźne dla psów ras brachycefalicznych (mopsy, pekińczyki, buldogi francuskie). Niezależnie jednak od rasy, w czasie upałów każdy pies potrzebuje od swojego ludzkiego rodzica wyjątkowej troski, uważności i opieki.

mały pies a upał

Wakacyjny rozkład spacerów z psem

Podstawową rzeczą, którą możesz zrobić dla swojego psa, jest zmiana godzin spacerów. Jeżeli jest tylko taka możliwość, postaraj się wychodzić z pupilem na poranny spacer wcześniej, kiedy na świeżym powietrzu jest jeszcze przyjemnie rześko. Spacer wieczorny przesuń natomiast na późniejszą godzinę, a popołudniowy ogranicz do minimum. Wybieraj zacienione miejsca, w których można schronić się przed bezpośrednim słońcem. Zawsze miej ze sobą wodę i składaną miskę. Pamiętaj, że Ty także potrzebujesz ochrony przed słońcem -weź wodę także dla siebie!

Pamiętaj, że nagrzany od słońca asfalt czy beton mogą dotkliwie poparzyć łapy pupila. Najlepszym podłożem do spacerów będzie trawa – staraj się obierać trasy, w których kontakt łapek z gorącymi powierzchniami będzie jak najmniejszy – mniejsze pieski możesz przenosić, jeżeli będzie taka potrzeba. Do pielęgnacji wysuszonych łap przyda się krem pielęgnacyjny.

Jeżeli musisz zakładać pupilowi na spacerze lub w komunikacji miejskiej kaganiec, wybierz kaganiec anatomiczny, który umożliwia swobodne dyszenie i picie wody.

Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać w wakacje psa przed sklepem i w nagrzanym samochodzie! Jeżeli musisz podróżować z psem w upały, wybierz godziny poranne lub wieczorne.

poidła i miski skladane dla psa

Zadbaj o nawodnienie pupila

Zapobieganie odwodnieniu jest jedną z ważniejszych rzeczy, które zwiększy komfort czworonożnego przyjaciela. Choć pies się nie poci, pozbywa się wody z organizmu podczas dyszenia. Zadbaj o to, by miska była zawsze pełna wody. Często ją też wymieniaj i częściej myj miski – chłodna woda z czystej miski to dokładnie to, czego potrzebuje pupil. Jeżeli Twój pies latem spędza dużo czasu w przydomowym ogrodzie, zadbaj o odpowiednie umieszczenie miski na świeżym powietrzu – nie powinna stać na pełnym słońcu. Woda w misce na dworze też powinna być często zmieniana, jest przecież o wiele bardziej narażona na zanieczyszczenie niż ta, która stoi w czystym domu.

Zmień też karmę na mokrą – pomaga ona nawodnić organizm. Pamiętaj jednak, że karma mokra w upały szybko się psuje! Więcej o żywieniu psa latem przeczytasz w artykule: Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato.

Wakacyjna fryzura dla pupila

Strzyżenie psa na wakacje nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Wbrew pozorom, warstwa sierści działa jak osłona przed słońcem i pomaga się chronić przed upałem. Dobrym pomysłem będzie delikatne przystrzyżenie psów o jednowarstwowej sierści (yorki, pudle), ale niekoniecznie sprawdzi się tu zasada „im krócej, tym lepiej”. Im cieńszy i delikatniejszy jest włos, tym dłuższy powinien być – długa szata chroni wtedy przed oparzeniami słonecznymi. Minimalna długość włosa to ok. 7 mm.

W przypadku psów o dwuwarstwowej sierści (owczarek niemiecki, husky) jakiekolwiek strzyżenie czy golenie jest, delikatnie mówiąc, nie najlepszym pomysłem. Krótko przycięta lub ogolona sierść nie tylko naraża na poparzenie słoneczne, ale też powoduje zmianę struktury włosa. Dodatkowo – jako pierwszy odrasta podszerstek, który jest odpowiedzialny za ogrzewanie psa. Dużo lepszym pomysłem będzie regularne wyczesywanie psa. Doskonale sprawdzi się też furminator.

Wyjątkowym przypadkiem są rasy bezwłose – np. grzywacz chiński. Takie pieski są szczególnie narażone na poparzenie słoneczne. Powinno się chronić je przed słońcem i korzystać ze specjalnych psich kremów z filtrem.

Jak ochłodzić psa latem

Wiele psów latem uwielbia chłodzić się na chłodnych płytkach w kuchni czy łazience. W schłodzeniu psa pomagają maty chłodzące.

Jeżeli tylko masz taką możliwość, pozwól psu wykąpać się w zbiorniku wodnym, rzece, czy przydomowym basenie dla dzieci. Na pewno wiele radości przyniesie mu też zabawa z ogrodowym zraszaczem.

Jak pomóc kotu w upały

W przeciwieństwie do psów, koty zazwyczaj dość dobrze znoszą wysokie temperatury – część z nich wygrzewa się na parapecie nawet w naprawdę gorąc dni. Są jednak wyjątki. Koty ras brachycefalicznych (np. persy, brytyjczyki), a także koci seniorzy i koty chorujące.

kot kryje się w cieniu w gorący dzień

Jak zapobiegać odwodnieniu u kota

Wiele kotów pije o wiele mniej, niż tego potrzebuje – staje się to poważnym problemem zwłaszcza w wakacje. To jeden z ważniejszych powodów, dla których mokra karma jest polecana przez kocich dietetyków. Pamiętaj jednak, że karma mokra w wysokich temperaturach nie może stać w misce przez dłuższy czas – jeżeli kot nie zje posiłku w ciągu 15 minut – zabierz miskę. Otwarte opakowanie karmy przechowuj szczelnie zamknięte w lodówce.

By zachęcić kota do picia, możesz zastosować poidełka dla kota. Poidełko w formie fontanny jest dla mruczka o wiele bardziej atrakcyjne i warto w nie zainwestować. Jeżeli parapet jest ulubionym miejscem kota, w upały nie stawiaj na nim miseczki z wodą. Nagrzana od słońca woda nie jest najlepszą metodą na orzeźwienie.

Dobrym pomysłem będzie zwiększenie wielkości miski. Im więcej wody w misce, tym dłużej pozostanie przyjemnie chłodna – to ważne szczególnie kiedy, wychodzisz do pracy i przez kilka godzin nie będziesz mieć możliwości wymiany wody na chłodniejszą.

jak karmić kota w wakacje

Zadbaj o sierść kota latem

Koty chłodzą swoje futerko między innymi przez częstsze wylizywanie go. Jednocześnie może się zdarzyć, że pupil będzie bardziej intensywnie liniał, próbując dostosować szatę do panującej pogody. Stwarza to ryzyko wystąpienia kul włosowych. Jak możesz pomóc kotu? Przede wszystkim wyczesuj go częściej, tak często, jak to konieczne. By uwolnić kota od wypadającej sierści i zmniejszyć jej ilość w mieszkaniu, zastosuj furminator. Warto też regularnie używać past odkłaczających (sprawdź np. zestaw odkłaczający Dr Seidel). Wsparciem będą też przysmaki funkcyjne i trawa dla kota.

Jeżeli zauważysz, że Twojemu kotu zaczyna doskwierać pogoda, możesz przetrzeć jego sierść wilgotną szmatką.

Jak schłodzić królika

Króliki bardzo źle znoszą wysokie temperatury. Sympatyczne uszaki w naturalnych warunkach chowają się przed upałem w norkach. Niestety domek dla królika w klatce nie będzie miał podobnych właściwości chroniących przed temperaturą, jak norka w ziemi, dlatego znaleźć inny sposób na przetrwanie tego trudnego czasu. Uważnie obserwuj swojego futrzastego przyjaciela, by wychwycić pierwsze objawy przegrzania. Najbardziej narażone na nie są starsze chore króliki.

królik a upały

Warto zmniejszyć temperaturę w pobliżu klatki, np. rozwiesić pranie w pobliżu klatki (pamiętaj, by nie zasłonić króliczkowi widoku na świat suszarką). Możesz też zorganizować improwizowaną lodówkę do klatki – wystarczy włożyć schłodzony wkład chłodzący do lodówki turystycznej do zamkniętej metalowej puszki. Często można się spotkać porady dotyczące zawinięcia wkładu w skarpetkę lub włożenia do słoika/szklanki – niestety u co większych rozrabiaków jest pewne ryzyko rozbicia szkła czy pogryzienia materiału.

W gorące dni orzeźwiająco podziała duża ilość chłodnej wody i świeże liście, np. mniszka lekarskiego, malin, czy brzozy. Jeżeli Twój królik ma skłonność do przewracania miseczki, możesz wybrać cięższą miskę ceramiczną lub poidełko.

Kojąco na Twojego królika podziała na pewno schładzanie uszu wilgotnym ręcznikiem. Króliczki podczas wybiegów uwielbiają chłodzić się na chłodnych płytkach – podobne właściwości będzie miał pojedynczy kafelek włożony do klatki.

Pamiętaj, że podczas upałów należy szczególnie zadbać o higienę królika, zwłaszcza o okolice odbytu i kuwetę. W utrzymaniu higieny i schłodzeniu pomoże przycięcie futerka u ras długowłosych.

Chomik, świnka, czy szynszyla – jak ulżyć w wakacje małym gryzoniom

Małe gryzonie są szczególnie narażone na skutki przegrzania – małe ciałka nagrzewają się dużo szybciej. O ile kawia (dawniej świnka morska) często znosi temperaturę nawet do 25 stopni, tak chomik i szynszyla mają o wiele mniejszą odporność na upały.

świnki odpoczywają w cieniu w gorący dzień

Niezależnie od gatunku zwierzaka podstawą będzie schłodzenie pokoju, w którym stoi klatka. Nie powinna stać w nasłonecznionym miejscu, czasami dobrym pomysłem będzie przeniesienie klatki do pokoju, w którym okna są ustawione na północ. Pomocne są klimatyzacja i wiatrak, jednak nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na klatkę.

W czasie upałów sprawdzaj dostępność wody częściej niż zwykle. Dobrym pomysłem będzie częstsze zmienianie wody na chłodną – na przykład co trzy, cztery godziny. Jeżeli Twój ulubieniec korzysta z poidełka, sprawdzaj też często, czy jest czyste i się nie zapycha.

Kawii domowej w upały możesz podać soczyste warzywa i owoce, np. ogórek, pomidor (bez skórki), jabłko (bez pestek) lub arbuz. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać ze słodkimi owocami – jeżeli codziennie podajesz taką przekąskę, bezpieczniejszą opcją zawsze będzie warzywo. Soczystą przekąskę możesz tez podać chomikowi, pamiętaj jednak, że chomik nie powinien dostawać takich przysmaków codziennie, a maksymalnie do dwóch razy w tygodniu. Szynszyla chętnie orzeźwi się pomidorem lub cukinią. Dobrym sposobem na schłodzenie gryzonia mogą być świeże, schłodzone zioła.

Do ochłodzenia klatki pupila możesz wykorzystać te same sposoby, co w przypadku klatki królika: samodzielnie przygotowaną minilodówkę z wkładem chłodzącym, czy kawałek kafelka lub ceramicznej podkładki do doniczki. Pamiętaj, by dostosować rozmiar i ciężar do wymiarów ulubieńca. W przypadku szynszyli prostym, a dającym ulgę sposobem na upały będzie schłodzony piasek kąpielowy.

W trakcie wybiegu zwierzaki uwielbiają chłodzić się na zimnych kafelkach w przedpokoju i łazience – jeżeli tylko możesz, zorganizuj chwilę odpoczynku dla zwierzaka tam, gdzie będą mogły ochłodzić się na chłodnych kafelkach.

Niebezpiecznym pomysłem są za to baseny dla gryzoni – zwierzątko może się utopić. Gryzoni nie wolno także golić, w przypadku kawii długowłosej można ewentualnie przyciąć lekko futerko. Choć z naszej perspektywy krótka wizyta na balkonie może być nawet odświeżająca – dla mniejszych zwierząt przebywanie na nasłonecznionym balkonie może skończyć się tragicznie.

Pamiętaj, by ni podróżować z chomikiem, kawią, czy szynszylą w upały, jeżeli nie będzie to absolutnie konieczne. Jeżeli pupil źle się poczuje i będzie potrzebować pilnej wizyty u weterynarza, przygotuj podróż tak, by nie pogorszyła ona jego stanu zdrowia. Na spód transportera możesz położyć zimny kafelek, podstawkę ceramiczną, lub przynajmniej schłodzoną ściółkę. Konieczne będzie też poidełko do transportera.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixelpixel