Najpopularniejsze rodzaje chomików - jakiego wybrać?

2020-07-27
Najpopularniejsze rodzaje chomików - jakiego wybrać?
Uroczy gryzoń zamieszkujący klatkę, który w wolnym czasie kopie w trocinach tunele i biega na kołowrotku, to ulubieniec wielu rodzin, zwłaszcza tych z dziećmi. Chomik, bo o nim mowa, to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Warto jednak pamiętać, że chomik chomikowi nierówny i każda rasa ma swoje określone cechy. Wybór chomika na podstawie informacji m.in. o jego charakterze czy aktywności, to zdecydowanie dobry pomysł.

Najczęściej wybierane rasy chomików - czym się charakteryzują?

Chomiki łączą pewne cechy wspólne, jednak przedstawiciele poszczególnych ras mają również coś, co je wyróżnia wśród innych. Podobnie jak w przypadku psów czy kotów, u chomików także można zaobserwować zmianę zachowań w zależności od tego, jakiej są rasy.
Oto najpopularniejsze z nich:

Chomik dżungarski - jeden z najmniejszych chomików, jego waga zazwyczaj nie przekracza 50 gram, a długość 10 centymetrów w przypadku samców. Samice chomika dżungarskiego są jeszcze mniejsze. To zwierzak bardzo wesoły i żywiołowy. Najczęściej jego umaszczenie jest czarne lub szare, tułów nieco ciemniejszy z niemal czarną pręgą na grzbiecie. Chomiki dżungarskie najbardziej aktywny są w nocy. Nie zapadają w zimowy sen, jednak nie powinno dziwić to, że stają się wówczas nieco większe - nabierają po prostu więcej tłuszczu, grubsze robi się futerko. Są odporne na choroby i łatwe w oswojeniu. Nie ulega wątpliwości, że również bardzo urocze.Chomik syryjski - duży chomik, który potrzebuje sporej ilości miejsca, więc również dużej klatki. Może ważyć nawet 250 gram i osiągać od 12 cm do 18 cm długości. Jest bardzo łagodny i przywiązany do swoich opiekunów. Mówi się o tym, że chomiki syryjskie są tak samo inteligentne, jak szczury, które są uważane za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na świecie. Chomika syryjskiego bardzo łatwo oswoić, jest również skłonny do pieszczot i przytulania, dlatego świetnie nadaje się na przyjaciela dla młodszych domowników. Chomik syryjski występuje w wielu odmianach kolorystycznych - od bardzo jasnych (białe i beżowe) po ciemne(ciemnoszare i czarne).

Chomik Roborowskiego - w chomiczej rodzinie to jeden z najmniejszych osobników. Niezwykłe jest jednak to, że w jego pięciocentymetrowym ciałku mieści się ogrom temperamentu, odwagi i uporu. Trzeba szczególnie zwracać uwagę na jego bezpieczeństwo, ponieważ próby przytulania mogą skończyć się niezadowoleniem chomika i jego ucieczką. To niewielkie, ale niezwykle szybkie stworzenie bardziej nadaje się do podziwiania, niż obcowania z człowiekiem i głaskania. Trudno go oswoić, często jest samotnikiem, pilnie strzeże swojego terytorium i niechętnie idzie na ustępstwa. Najczęściej występuje w umaszczeniu złotawym, a charakterystyczne dla chomika Roborowskiego jest jaśniejsze podbrzusze. Jeśli szukasz pupila, którego możesz często głaskać i przytulać - raczej pomiń go w swoich rozważaniach.

Chomik chiński - średnich rozmiarów gryzoń, który osiąga około 9 cm długości i waży około 30-40 gram. Na szczególną uwagę zasługuje jednak jego dłuższy ogon, który może mieć nawet około 3 cm i jest nieowłosiony, podobnie jak u myszy i szczurów. Chomik chiński kocha aktywność i wspinaczkę, dlatego należy mu zapewnić takie możliwości w klatce. Z pewnością przyda się kołowrotek - chińskie chomiki są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu. Jest to jednak zwierzak trudny do oswojenia, choć jeśli przyzwyczai się do rąk swojego opiekuna, to niechętnie się z nimi rozstaje. Chomiki chińskie to raczej samotniki, dlatego nie powinno trzymać się ich w klatce z innymi zwierzętami, nawet tej samej rasy.

Chomik zabajkalski, czyli chomik Campbella - jest przedstawicielem chomików karłowatych. Choć jest nieco większy od chomika Roborowskiego, ponieważ mierzy około 8-10 cm, to jednak pozostaje dużo mniejszym gryzoniem niż np. syryjski chomik. Chomik Campbella kocha nocne życie i z uporem przekopuje w swojej klatce tunele podczas snu reszty domowników. Chociaż w warunkach naturalnych potrafi zaprzyjaźnić się z innymi gryzoniami, to w hodowli należy trzymać go pojedynczo, ponieważ woli wtedy samotność. Idealnie nadaje się na towarzysza dla dzieci, ale z pewnością starszych i bardziej świadomych. Przy tym chomiku należy pamiętać o delikatności - jego ciałko jest bardzo kruche i każdy upadek może skończyć się tragicznie.

Ile żyje chomik?

Najczęściej zależy to od rasy chomików, choć warto zwrócić uwagę, że w przypadku większości z nich, długość życia wygląda podobnie. Chomiki syryjskie, chińskie, Roborowskiego czy Campbella najczęściej żyją przez około 2-3 lata. Najkrócej wśród powyżej wymienionych żyją chomiki dżungarskie, około 12 miesięcy.


Co jedzą chomiki?

Wątpliwości dotyczące prawidłowej diety chomików można rozwiązać, decydując się na gotową karmę ze sklepu zoologicznego. W dobrej jakościowo karmie znajduje się komplet witamin i mikroskładników, które pozytywnie wpłyną na zdrowie pupila. Możesz jednak zdecydować się także na podawanie świeżych owoców i warzyw, wśród których znajdą się m.in. jabłka, gruszki, marchew, banany, orzechy, seler, szpinak czy brokuły. Przedstawiciel właściwie każdej rasy chomików będzie z pewnością z takich przysmaków zadowolony.

Jak wybrać rasę chomika?

Istnieją rasy chomików aktywnych i wesołych, a także bardziej poważnych. Chomiki to z jednej strony zwierzęta przywiązujące się do człowieka, a z drugiej lubiące samotność. Wiele zależy od usposobienia i pochodzenia pupila. Najlepiej dopasować cechy chomika do swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli szukasz zwierzątka do przytulania - z pewnością warto gościć u siebie chomiczka syryjskiego. Jeśli jednak wolisz podziwiać tego typu zwierzę i nie brać go na ręce, przedstawiciele małych ras będą dla Ciebie najlepsi. Grunt to przemyśleć swoje oczekiwania w stosunku do przyszłego przyjaciela.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel