Papuga falista - poradnik dla początkujących

2021-03-29
Papuga falista - poradnik dla początkujących

Papużki faliste są najczęściej pierwszym ptakiem, na którego się decydujemy. Są małe i urocze, ich pielęgnacja raczej nieskomplikowana i, co nie jest bez znaczenia – jej koszt jest raczej niski. Co warto wiedzieć o papużkach, zanim zdecydujesz się na zakup? Jak wygląda codzienne życie z nią, jak ją oswoić i nauczyć mówić? Jaką kupić klatkę i czego potrzebuje papuga? Odpowiemy na wszystkie pytania, które nurtują przyszłego opiekuna papugi falistej.

Spis treści

Pochodzenie papugi falistej

Papuga falista to ptak pochodzący z Australii, do Europy trafiły ok 1840 roku. W środowisku naturalnym zamieszkują centrum kontynentu, żyjąc w wielkich stadach. Prowadzą wędrowny tryb życia. Występujące dziko papużki są zielone, w hodowlach udało się otrzymać wiele odmian barwnych, z których najpopularniejsze są niebieskie. Żyją nawet 15 lat.

papuga falista opis

Co warto wiedzieć przed zakupem papużki falistej?

Pierwszym pytaniem, jakie warto jest sobie zadać dotyczy tego, jak wyobrażasz sobie relacje z papużką. Czy chcesz (i możesz) spędzać z nią czas i oswoić ją, czy skupić się na obserwacji. Papugi są ptakami stadnymi i potrzebują dużej ilości interakcji. Dlatego, jeżeli nie masz czasu na budowanie przyjaźni z ptakiem, lepiej zdecydować się na dwa ptaki, które nie będą czuły się razem samotnie.

Warto wiedzieć jednak, że papugi, które są razem, tworzą własne stado i nie są zainteresowane opiekunem tak jak papugi, których jedynym towarzyszem jest człowiek – dlatego przed podjęciem decyzji o papużce najlepiej od razu przemyśleć swoje wyobrażenia o kontakcie z papużką i wybrać między codziennym kontaktem a obserwacją papuziego życia i zwyczajów.

Warto kupować papużki jak młode które dopiero opuściły gniazdo. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że zostaną szybko oswojone. W Europie okres lęgowy papużek z hodowli przypada na wiosnę, dlatego papużki gotowe do znalezienia nowego domu zazwyczaj będą o okresie letnim. Papużka jest gotowa do znalezienie nowego domu, kiedy jest już całkowicie opierzona i samodzielnie się odżywia. Mała papużka jest gotowa do zamieszkania z nowym opiekunem, kiedy jest całkowicie samodzielna od tygodnia lub dwóch.

Nigdy nie kupujcie papugi od osoby, która proponuje Ci jej wysyłkę pocztą! Niestety, choć jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ptaszka, ogłoszenia tego typu są bardzo częste. Jeżeli papużka falista przeżyje taki transport bez większych strat na zdrowiu fizycznym, najprawdopodobniej podróż pocztą odbije się na jej zdrowiu psychicznym – będzie przestraszona, trudniejsze będzie jej oswojenie i może bać się kontaktu z nowym opiekunem.

Co je papuga falista

Podstawowym pokarmem papugi jest mieszanka ziaren – odpowiednie proporcje składników odżywczych znajdują się w gotowych mieszankach, np. Animals lub Tropifit. Uzupełnieniem diety będą świeże owoce i warzywa, np. jabłka, banany, pomarańcze, gruszki, kiwi, marchew, pomidor, cukinia, czy kapusta pekińska.

Przysmakiem dla papugi falistej mogą być kiełki, zwłaszcza kiełki z owsa i prosa. Raz w tygodniu możesz podać papużce jajko na twardo, twaróg lub ugotowany biały ryż. Niektórzy hodowcy podają swoim papużkom piasek dla papug wymieszany z ziarnami, który poprawia ich trawienie i występuje w diecie papug falistych w naturze.

Woda dla papugi falistej powinna być przegotowana i wystudzona albo źródlana. Pamiętaj, by codziennie wymieniać wodę.

Jak oswoić papużkę falistą

Papużka, która trafiła do nowego domu, będzie na początku zdezorientowana – to naturalne i łatwe do zrozumienia. Dlatego daj jej czas. Pierwsze kilka dni pozwól jej poczuć się bezpiecznie w swojej klatce. Potem powoli oswajamy je najpierw ze swoją obecnością.

Kiedy tylko zauważysz, że czuje się ona coraz pewniej, możesz otworzyć klatkę i pozwolić jej zdecydować, czy chce ją opuścić. Najprawdopodobniej pierwszego dnia zdecyduje się pozostać u siebie, ale jest to zasygnalizowanie jej, że może także poznać świat poza klatką. Kiedy wyjdzie z klatki, możemy ustawić karmę i wodę także poza klatką, najlepiej w wyżej położonych miejscach, gdzie będzie się czuła bezpiecznie. W tym czasie lepiej nie niepokoić papużki falistej. Ten etap oswajania ma sprawić, by poczuła się bezpiecznie w całym mieszkaniu.

Kiedy papużka falista czuje się już swobodnie poza klatką, możesz powoli oswoić ją ze sobą. Zacznij od tego, że będzie jeść w Twojej obecności. Nie próbuj jej od razu pogłaskać, może się przestraszyć. Na początku można muskać papugę ptasim piórem, które jest dla niej bardziej naturalne. Dopiero, kiedy zauważysz, że podczas głaskania piórkiem papuga czuje się całkowicie zrelaksowana, próbuj jakby od niechcenia muskać samą dłonią. Proces oswajania papużki falistej może potrwać nawet kilka tygodni, ale takie powolne tempo sprawia, że cały proces będzie nie będzie jej zbytnio stresował.

jak oswoić papugę falistą

Jak wybrać klatkę dla papużki falistej i gdzie ją postawić

Jak w przypadku większości zwierząt – im większa klatka, tym lepiej. Warto kupić możliwie jak największą klatkę, by papużka czuła się w niej komfortowo. Najmniejsze wymiary klatki dla papugi falistej będzie mieć długość 60 cm, szerokość 40 cm i wysokość 40 cm. Są to jednak wymiary minimalne i jeżeli tylko pozwala na to metraż mieszkania, lepiej wybrać większą klatkę – papużka będzie w niej spędzała przecież dużo czasu. Wybierz klatkę z galwanizowanego metalu. Klatki metalowe - malowane są niebiezbieczne dla zdrowia ptaszka, który na pewno będzie próbował zjeść farbę. Klatki drewniane na pewno nie wytrzymają próby czasu – papuga będzie ją nadgryzać.

Najlepsza będzie klasyczna prostokątna klatka ustawiona w rogu, tak, aby papuga była osłonięta z dwóch stron – dzięki temu będzie się czuć bezpiecznie. Pojedyncza papuga najlepiej będzie się czuła w klatce, z której może obserwować swojego opiekuna i dlatego dobrym pomysłem będzie ostawienie klatki np. w salonie. Jeżeli jest taka możliwość, warto pomyśleć o przygotowaniu w mieszkaniu kilku miejsc, w których może stać klatka i przenoszenie jej tam, gdzie są domownicy – dzięki temu Twojej papużce nie będzie smutno.

To zwierzę wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego miejsce na klatkę powinno być wolne od przeciągów. Dlatego parapet i jego okolice to nie jest najlepsze miejsce.

Papugi faliste bardzo lubią zabawki! Drewniane zabawki dla papug zapewnią jej rozrywkę. Dobrym pomysłem są także karmniki, które utrudniają nieco zdobycie pożywienia i sprawiają, że pożywianie jest nieco bardziej podobne do naturalnego.

W klatce niezbędna jest także żerdź. Najlepsza będzie drewniana, która będzie ułatwiać ścieranie się pazurów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel