Pierwsze Święta z kotem — wszystko, co musisz wiedzieć

2023-12-07
Pierwsze Święta z kotem — wszystko, co musisz wiedzieć

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób ulubiony czas w roku. Oczekiwanie na rodzinne spotkania, tradycyjne potrawy, nastrojowe dekoracje i muzykę to coś, co często pozwala przetrwać krótsze i chłodniejsze dni. Czy jednak możliwe jest obchodzenie Świąt tak samo jak wcześniej, kiedy w naszym życiu pojawi się… kot?

Wiele elementów naszych tradycji jest dla kota stresujące, a niektóre – potencjalnie niebezpieczne. Nie musisz jednak rezygnować z magii świąt. Dotychczasowe zwyczaje często wystarczy nieco zmodyfikować, by wigilijna kolacja była przystosowana do nowych okoliczności. To nie kwestia fanaberii – zignorowanie zagrożeń może sprawić, że zamiast iść na pasterkę, będziesz w grudniową noc szukać otwartej kliniki weterynaryjnej. Na szczęście jest mnóstwo sposobów, by uniknąć nieszczęścia, jest naprawdę dużo. Sprawdź, jak przygotować Święta bezpieczne dla kota!

Spis treści

Świąteczne dekoracje a kwestia kota

Lampki, zawieszki i inne dekoracje pojawiają się w sklepach coraz wcześniej, a wybór świątecznych ozdób jest coraz większy. Niestety wiele klasycznych dekoracji jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia kota. Dla najbardziej zatwardziałych tradycjonalistów może być to twardy orzech do zgryzienia. Na szczęście znamy sposoby na świąteczne dekoracje bezpieczne dla pupila.

Choinka kontra kot

Naturalna choinka to podstawowy symbol Świąt. Niezależnie od tego, czy ubierasz ją już na początku grudnia, czy bezpośrednio przed kolacją wigilijną, najprawdopodobniej prędzej czy później pojawi się ona w Twoim domu.

Niestety naturalne choinki mogą stanowić zagrożenie dla kota. Trujące są olejki eteryczne odpowiedzialne za niepowtarzalny zapach, żywica, a igły mogą spowodować perforację jelit. To powód, dla którego niektórzy kociarze całkowicie rezygnują z choinki, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Jeżeli masz większe mieszkanie lub dom, możesz nie wpuszczać kota do pomieszczenia, w którym jest choinka lub wpuszczać – ale mieć na niego oko. Konieczne jest też regularne odkurzanie igieł pod choinką. Możesz też kupić miniaturową wersję choinki, którą można postawić np. na komodzie – takie małe drzewka w okresie okołoświątecznym kupisz w wielu kwiaciarniach, a nawet popularnych dyskontach. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku kotów, które nie skaczą na meble.

Pewnym wyjściem z sytuacji będzie też choinka sztuczna. Jej podstawową przewagą o wiele mniejsza ilość zgubionych igiełek (niezależnie od rodzaju choinki staranne sprzątanie igieł to konieczność). Pamiętaj jednak, że zazwyczaj będzie ona o wiele lżejsza, w więc łatwiej będzie ją przewrócić. Zadbaj o to, by obciążyć ją odpowiednio. Możesz dociążyć choinkę od podłogi lub… zabezpieczyć ją do góry, za pomocą żyłki zamontowanej na suficie. Dotyczy to również lżejszych choinek naturalnych!

kot i choinka

Ozdoby choinkowe i świąteczne bezpieczne dla kota

Kot i szklane bombki – zwłaszcza w niższych partiach choinki – to nie jest dobre połączenie. Nikogo nie trzeba chyba specjalnie przekonywać, że potłuczona bombka będzie dla czworonoga niebezpieczna. Lepszym rozwiązaniem będą bombki plastikowe. Zresztą – istnieje mnóstwo alternatyw. Zawieszki drewniane, materiałowe, metalowe, papierowe, czy nawet z tworzyw naturalnych, jak słoma, czy sznurek – każda z nich będzie lepsza, niż szklana (uważaj również na zawieszki ceramiczne). Jeżeli zdecydujesz się na dekoracje naturalne DYI – poza zasięgiem kota powinny znaleźć się na pewno suszone krążki pomarańczy. Na wszelki wypadek unikaj zawieszek o ostrych krawędziach (np. gwiazd, sopli).

Dobrym pomysłem będzie skromniejsze i bardziej przemyślane udekorowanie dołu choinki, by zaintrygowany kot niczego nie strącił.

Równie niebezpieczne co bombki są tzw. anielskie włosy. Choć straciły nieco na popularności, w niektórych domach nadal zakłada się je na świąteczne drzewko. Niestety, przed którą ostrzega w sezonie świątecznym wielu weterynarzy. Połknięta przez pupila może utknąć się w przewodzie pokarmowym, a jej długość to wyzwanie nawet dla doświadczonego chirurga.

Podobne przygody może „zafundować” duża część łańcuchów – bezpieczniej będzie zrobić z nich girlandy na niedostępnej dla kota wysokości. Ozdobne wstążki z prezentów sprzątaj zaraz po odpakowaniu podarków.

WAŻNE: Jeżeli Twój kot mimo środków ostrożności połknie anielskie włosy, wstążkę lub inną długą rzecz, która będzie wystawała z jamy ustnej lub odbytu – pod żadnym pozorem nie próbuj wyciągnąć obiektu samodzielnie. Od razu kieruj się do weterynarza! W przypadku długich przedmiotów nigdy nie wiesz, jak głęboko znajduje się ona w organizmie kota. Wyciąganie na siłę może tylko pogorszyć i tak złą sytuację.

Kolejne źródło potencjalnych kłopotów to światełka, którymi owinięta jest choinka – szczególnie kabel biegnący do kontaktu. Kot może potknąć się o niego i przewrócić niestabilną choinkę, czy przegryźć kabel i porazić się prądem. Opcja bezpieczniejsza to oświetlenie LED na baterie lub choinka poza zasięgiem kota.

Nietrudno się domyślić, że kot i świeczki to gotowy pomysł na katastrofę, której konsekwencje mogą dopaść nie tylko kota, ale też cały dom. Zapalone świeczki dodają nastroju. Nie musisz z nich rezygnować, zwłaszcza że rozwiązanie jest bardzo proste – świeczki, świeczniki i latarenki umieść poza zasięgiem kota.

Rośliny świąteczne trujące dla kota

O tym, że naturalne drzewko i kot to nie zawsze najlepszy pomysł już wiesz. Szczególną ostrożność doradzamy w przypadku sosny, czy jodły, które są szczególnie trujące dla kotów lubujących się w podjadaniu roślin (pomijając kwestię igieł). Niestety, to nie koniec potencjalnych zagrożeń.

Każdy kociarz pasjonujący się roślinami doniczkowymi wie, że pogodzenie pasji botanicznej i miłości do kotów jest niełatwym zadaniem – delikatnie mówiąc. Jeżeli jednak nie masz ręki do roślin i nie interesujesz się za bardzo tym tematem, możesz zdziwić się, jak wiele roślin jest trująca dla kota.

Niestety toksyczne dla kota są zarówno jemioła, gwiazda betlejemska, jak i kwiaty cięte. Nie oznacza to, że musisz z nich rezygnować. Wystarczy, że umieścisz je poza zasięgiem kocich łapek i pyszczków.

kot odpoczywa koło choinki

Bezpieczne święta z kotem – zachowaj rozsądek

Wiele osób zastanawia się na pewno, czy w przypadku każdego kota konieczne są zawsze tak rygorystyczne środki ostrożności. Jest wiele osób, które nie rezygnuje z ulubionych dekoracji i koty są zdrowe i całe. Są tutaj przynajmniej dwa aspekty, które warto omówić.

Przede wszystkim każdy kot ma inny temperament. W przypadku kotów spokojniejszych, które trzeba zachęcać do zabawy na najróżniejsze sposoby – jest duże prawdopodobieństwo, że kot nie będzie zainteresowany świecidełkami. Jeżeli są to jednak Twoje pierwsze święta z kotem – nie masz pewności, jak pupil zareaguje na świąteczną aranżację mieszkania. Gdy zauważysz, że choinka nie budzi u pupila żadnego zainteresowania, w przyszłym roku możesz założyć normalne lampki.

Inna kwestia to odpowiedzialność. Nie każda osoba, która będzie jechała samochodem bez zapiętych pasów, poniesie konsekwencje ryzyka. Nie każdy łobuzujący kot zrobi sobie w święta poważną krzywdę. Warto jednak mieć świadomość ryzyka, by w miarę możliwości eliminować zagrożenie, zamiast zdawać się na łut szczęścia.

Potrawy wigilijne dla kota

Ludzka dieta różni się zdecydowanie od kociej. Podczas gdy w naszym jadłospisie urozmaicenie jest zdrowe i wskazane, dla kotów zdecydowanie lepsza jest znana rutyna. Zupełnie inne są też nasze posiłki, zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki, a także lista produktów zakazanych.

Kot nie rozumie, czym dla nas jest wigilia. Nawet jeżeli masz w domu kociego łakomczucha, trzymaj go z daleka od ludzkich posiłków. To nie jest „tylko kawałek” – kot jest od nas o wiele mniejszy, więc odrobina ludzkiego jedzenia (z naszej perspektywy) będzie wcale nie tak mała dla kota. Ludzkie jedzenie jest dla kota niezdrowe.

Nie zmieniaj też z okazji Świąt karmy, kot woli znany posiłek. Jeżeli chcesz zafundować mruczkowi coś pysznego, postaw na znane i sprawdzone, ale uwielbiane przez pupila przysmaki.

Czy opłatek jest dla kota zdrowy? Czy możesz podzielić się opłatkiem z kotem? Tradycja dzielenia się opłatkiem ze zwierzakami jest w Polsce bardzo długa. Wbrew pozorom nie jest to więc nowy pomysł, a kultywowany od wieków zwyczaj. Opłatek jest wypiekany z mąki i wody, poza barwnikiem spożywczym nie ma żadnych innych dodatków. Nie jest to coś, czym powinniśmy karmić kota, jednak jeżeli na co dzień dieta Twojego pupila jest zdrowa, odrobina opłatka nie powinna mu też zaszkodzić. Zamiast opłatka możesz też dać kotu zdrowy przysmak – liczy się gest, a tradycje podlegają przecież drobnym modyfikacjom z pokolenia na pokolenie.

Sprawdź także: Przysmaki dla kota

kot siedzi w papierze prezentowym

Wyjazd z kotem na Święta – jak to ugryźć

Większość z nas spędza Święta z bliskimi, co czasami oznacza wyjazd do rodziny na kilka dni. Jeżeli Twoi najbliżsi mieszkają na tyle blisko, by po kolacji wigilijnej wrócić na noc do domu, nie ma problemu, po prostu kot zostaje w domu.

Sytuacja komplikuje się, jeżeli zamierasz zostać z rodziną dłużej. Nie ma tutaj jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Ważne, jak kot znosi podróże, rozłąkę, nowe otoczenie, ale też, czy ktoś mógłby na czas Twojej nieobecności zaopiekować się pupilem – u siebie lub zaglądając do pupila u Ciebie, by zadbać o wodę, karmę, czystą kuwetę i sprawdzenie, czy wszystko jest ok. Znalezienie osoby chętnej do opieki nad kotem może być jednak nieco trudniejsze w okresie świątecznym, który jest piękny, ale też bardzo intensywny.

Jeżeli rozważasz zabranie kota ze sobą, zwróć uwagę na to, czy otoczenie będzie bezpieczne dla pupila. W domu masz przecież kontrolę nad otoczeniem, a zdejmowanie zbieranej przez dekady kolekcji bombek babci nie zawsze będzie wchodzić w grę. To kwestie, o których można porozmawiać z rodziną, jednak lepiej zrobić to jeszcze podczas planowania wspólnych Świąt. Przemyśl też, czy w nowym miejscu będą inne zwierzęta i czy mogą pojawić się potencjalne kłopoty z tym związane. Jakie nastawienie do innych zwierząt ma Twój kot? Jak na obce zwierzęta na swoim terenie reaguje drugie zwierzę? Czy można w jakiś sposób zapobiegać ewentualnym konfliktom?

Jeżeli chcesz wyjechać z kotem na Święta, a Twój kot nie ma doświadczenia podróżniczego, koniecznie zacznij wcześniej oswajanie z transporterem.

Jak zmniejszyć stres pupila podczas Świąt

Koty to kochają rutynę. Każdy kot ma nieco inną tolerancję na zmiany, dlatego na jednym kocie świąteczny zgiełk nie zrobi żadnego wrażenia, a inny większość tego czasu spędzi skulony w kryjówce.

Przede wszystkim, staraj się zachować w miarę możliwości rutynę pupila, stałe godziny posiłków, czy rytuały pielęgnacyjne.

Jeżeli Święta to nie wyjazd, a odwiedziny gości, zapewnij kotu możliwość decydowania o tym, kiedy, z kim i na jak długo chce wchodzić w interakcje. Nie zmuszaj go do zabawy z dziećmi, czy głaskania przez członków rodziny i przyjaciół. Jeżeli kot będzie chciał poprzebywać w towarzystwie – ok, jeżeli nie – zapewnij mu miejsce, gdzie będzie mógł schować się przed światem (lub schować się, ale obserwować rozwój wydarzeń). Świetnie w tym celu sprawdzają się kocie budki, domki i kryjówki. Jeżeli Twój kot jeszcze nie ma swojej własnej budki – gorąco zachęcamy Cię do spróbowania. W kryzysowej sytuacji część kotów sama (lub z drobną pomocą opiekuna) organizuje sobie „bazę” w kartonie.

Jeżeli masz kota nerwowego, który na każdą zmianę reaguje wysokim poziomem stresu, dobrym wyjściem może być środek uspokajający – tym bardziej że kilka dni po świętach nadchodzi sylwester. Leki uspokajające dla kotów powinno zacząć się podawać nawet tydzień przed stresującym wydarzeniem – zwłaszcza te delikatniejsze i bezpieczniejsze dla pupila. Użycie preparatów uspokajających koniecznie skonsultuj z weterynarzem. Choć ogólnie dostępne leki są łagodne i ogólnie rzecz biorąc bezpieczne dla zdrowych kotów, weterynarz może wskazać optymalną dla kota dawkę i czas podawania, a przede wszystkim wskaże ewentualne przeciwwskazania w konkretnym przypadku.

kot chowa się w pudle pod świątecznym kocem

Kiedy kocie BHP zawiedzie

Wypadki zdarzają się nawet wtedy, kiedy wdrożone są wszystkie środki bezpieczeństwa. Dlatego koniecznie sprawdź, jaki jest świąteczny grafik pracy najbliższej kliniki weterynaryjnej. Weterynarz też człowiek, dlatego niektóre przychodnie mogą być zamknięte lub pracować w innych godzinach.

Dla dobra swojego kota sprawdź, kiedy otwarta jest Twoja zaufana klinika, najbliższa przychodnia (jeżeli na co dzień nie chodzisz do najbliższego weterynarza) i najbliższe całodobowe pogotowie weterynaryjne. Numer do pogotowia zapisz i przygotuj w łatwo dostępnym miejscu – w niektórych przypadkach pierwsza pomoc jest kluczowa dla dalszych rokowań pupila, dyspozytor może udzielić C wskazówek, jak zadbać o zwierzaka, zanim dojedziesz na miejsce.

W niektórych przypadkach udzielenie zwierzakowi pomocy w święta może być znacząco utrudnione – zamknięta jest duża część placówek, a dojazd do nich bywa utrudniony ze względu na kiepskie warunki pogodowe. To wszystko może mieć wpływ na zdrowie i życie Twojego pupila. Święta spędzone na ratowaniu ukochanego zwierzaka to dokładne przeciwieństwo „zdrowych i spokojnych Świąt”, nawet jeżeli ostatecznie wszystko dobrze się skończy. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie wypadkom – zarówno naszym, jak i naszych zwierząt.


Czytaj również: Kot ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

Poprzedni wpis: Mastif angielski - spokój godny prawdziwego Brytyjczyka

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixelpixel