Pies i kot – 7 sposobów na udane relacje

2021-04-23
Pies i kot – 7 sposobów na udane relacje

Wbrew pozorom świat zwierzolubów nie dzieli się ostrą linią na psi i koci obóz. Część z nas marzy o wielogatunkowej rodzinie, w której człowiek, pies i kot mogą żyć razem w harmonii. Innym scenariuszem jest rodzina, w której część domowników to kociarze, a część psiarze i postanawiają przyjąć pod wspólny dach oba gatunki.

Czy zgodne życie psa i kota jest możliwe? Oczywiście, lecz nie każdy kot i nie każdy pies od razu zapała entuzjazmem wobec nowego członka rodziny. Dobrą wiadomością jest, że masz duży wpływ na to, jak ułożą się relacje między Twoimi pupilami. W zależności od tego, które zwierzę pojawiło się w Twoim życiu jako pierwsze i w jakim jest wieku, pole manewru będzie nieco inne, dlatego zacznijmy od tego kiedy i w jakiej kolejności masz największe szanse na prawdziwą przyjaźń między psem i kotem.

Spis treści

1. Jak szczeniak z kociakiem, czyli wiek zwierzaka ma znaczenie

Nie masz jeszcze pupila, ale marzysz, by kiedyś mieć psa i kota? Kupno lub adopcja dwóch zwierzaków naraz wydaje się być sporym wyzwaniem, ale jeżeli docelowo planujesz takie właśnie połączenie, może być to najlepszy sposób na dobre relacje między zwierzakami.

Dojrzewające wspólnie szczeniak i kociak nie będą się szczególnie zastanawiać nad tym, jak na siebie nawzajem reagować – wspólne życie będzie dla nich najoczywistszą rzeczą pod słońcem.

Być może jednak masz już małego kotka lub pieska i zastanawiasz się, kiedy będzie najlepszy moment na powiększenie rodziny o kolejnego pupila. W takiej sytuacji, jeżeli tylko czujesz się na siłach – jak najszybciej, zanim dojrzeją. Choć nawiązanie dobrych relacji jest możliwe także w starszym wieku, największe szanse powodzenia będziesz mieć w przypadku młodych zwierząt.

kot tuli się do psa

2. Kolejność wprowadzania zwierząt do domu

Być może jednak nie czujesz się na siłach, by zająć się adaptacją dwóch maluszków o nieco odmiennych potrzebach jednocześnie. Tak, zdajemy sobie sprawę, że dla większości z nas nieco szalony pomysł. W takim razie, który pupil łatwiej zaakceptuje nowego współlokatora?

Najczęściej poleca się wprowadzenie kota do domu, w którym mieszka pies. Dla psa priorytetowa jest zwykle uwaga człowieka, nie zaś przestrzeń, na której żyje.

Koty mają natomiast silny instynkt terytorialny. W sytuacji odwrotnej, kiedy do domu, w którym mieszka dorosły kot, wprowadza się pies, jest większe ryzyko nieporozumień w przyszłości.

Jeżeli jednak masz już kota i marzysz o psie, największe szanse na udane (lub chociaż poprawne) relacje będzie mieć młoda suczka – niezależnie od płci kota.

3. Zanim zdecydujesz się na nowego zwierzaka

Przede wszystkim zastanów się nad charakterem swojego obecnego pupila. Jaki ma charakter? Jak reaguje na inne zwierzęta? Czy zmagasz się z jakimikolwiek problemami behawioralnymi?

Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad nowym pupilem innego gatunku, sprawdź, jak Twój zwierzak może zareagować. Zaproś do siebie znajomych z psem albo kotem i obserwuj reakcje. Najlepiej, jeżeli zwierzak, którego zamierzacie zaprosić, nie będzie sam miał obaw przed spotkaniem.

Pamiętaj, że nie zawsze możliwa będzie wielka miłość między psem i kotem. Choć marzenia na temat wspólnych zabaw, spaniu na jednym legowisku i pełnej zgodzie nie są niemożliwe, to jednak mówimy tutaj o dwóch żywych i czujących istotach – one też mają coś do powiedzenia. Być może należy się przygotować także na scenariusz, w którym pies i kot po prostu ignorują nawzajem swoje istnienie – i to też jest ok! Ważne jest, by umiały żyć ze sobą w zgodzie.

Nie masz wpływu na to, jaką przeszłość ma Twój obecny pies/kot. Możesz jednak wybrać drugiego zwierzaka tak, by zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kupno z hodowli, czy adopcję, dobrym pomysłem będzie rozmowa na temat charakteru pupila i tego, jak dogaduje się z innymi zwierzętami. W przypadku adopcji być może zostanie zaproponowany pupil, który ma dobre kontakty z innymi zwierzakami. Jeżeli wybierzesz hodowlę – zwróć uwagę na proces socjalizacji maluchów. W niektórych hodowlach psów mieszkają także koty i odwrotnie. Często jest to świadomy zabieg mający na celu właśnie ułatwienie przyszłych kontaktów międzygatunkowych.

Ważny jest także wybór odpowiedniej rasy. Choć nie jest to czynnik, który nieodwracalnie wpływa na przyszłe relacje, są rasy psów i kotów, które łatwiej nawiązują takie nietypowe przyjaźnie.

Rasy psów, które dobrze dogadują się z kotami:

Mops, bernardyn, Labrador, golden retriever, maltańczyk, basset, bokser, buldog francuski, nowofundland, buldog angielski.

Rasy kotów, które dobrze dogadują się z psami:

Ragdoll, kot norweski leśny, sfinks, kot brytyjski, kot birmański.

przyjaźń kota i psa

Pamiętaj, że choć są rasy psów i kotów, które są zazwyczaj bardziej skłonne do nawiązywania dobrych relacji międzygatunkowych, to ostatecznie najwięcej zależy od charakteru zwierzaka, niezależnie od jego rasy.

4. Jak przygotować mieszkanie na nowego domownika

Duży wpływ na zgodne życie psa i kota może mieć wpływ zaaranżowanie przestrzeni, która pozwoli zarówno na interakcje, jak i też prywatność dla obu pupili.

Kluczowe jest zwłaszcza umieszczenie misek z wodą i karmą dla psa i kota w pewnej odległości, by nie prowokować nieporozumień już na samym starcie.

Także legowiska psa i kota powinny zostać umieszczone możliwie z największym dystansem. Jeżeli w przyszłości będą leżeć razem na kanapie, to super, ale każde powinno mieć swoje miejsce relaksu z dala od współlokatora. Dobrym pomysłem mogą być kocie legowiska i skrytki umieszczone wyżej, tak, by zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa. Materac na parapecie lub w pełni zakryta budka dla kota pozwolą mu poczuć się pewniej.

Twój kot poczuje się także bardziej komfortowo, jeżeli pies nie będzie mieć stałego dostępu do kuwety. Możesz ją umieścić np. w łazience.

Być może na początku konieczne będzie odseparowanie zwierząt. Choć nie planujesz organizować „pokoju dla kota” i „pokoju dla psa”, to zastanów się, w których pomieszczeniach będziesz je od siebie odseparowywać, jeżeli nad relacjami trzeba będzie pracować przez jakiś czas.

5. Pierwsze spotkanie

Pierwszy kontakt psa i kota być może budzi u Ciebie równie dużo emocji, jak u samych zwierzaków. Przede wszystkim zachowaj spokój i nie nastawiaj się na żaden scenariusz. Twój nastrój może udzielić się zwierzakom.

Niektórzy polecają, by podczas pierwszego spotkania psa i kota, ten drugi był w transporterze dla swojego bezpieczeństwa. Choć to rozwiązanie ma swoje plusy, to jednak zamknięcie na bardzo ograniczonej powierzchni bez możliwości ucieczki może wywołać u kota silny stres, a nawet panikę.

Dużo lepszym pomysłem będzie zabezpieczenie w inny sposób: przez trzymanie psa na smyczy. Jeżeli to kot zostanie wprowadzony jako drugi pupil, możesz najpierw wyprowadzić psa na długi spacer, który zmęczy go i zmniejszy intensywność jego reakcji. W czasie Twojego spaceru pozostali domownicy lub przyjaciele mogą wprowadzić do mieszkania kota, który będzie miał czas na spokojne poznanie nowego miejsca.

Pamiętaj, by podczas pierwszego spotkania uważnie obserwować reakcje obu zwierząt. Przygotuj smakołyki dla psa i kota, którymi będziesz nagradzać je za spokojne zachowanie. Nie dawaj jednak smaczków, by uspokoić zestresowane zwierzęta, na pocieszenie.

Trudno powiedzieć, czy ustabilizowanie się relacji zajmie godzinę, czy kilka miesięcy. Ilość zmiennych, które mogą wpłynąć na kontakty, jest bardzo duża. Ogólnie przyjmuje się jednak, że normą jest mniej więcej 3 – 4 tygodnie.

Pamiętaj, by obu pupilom poświęcać tyle samo czasu.

przyjaźć psa i kota

6. Koło ratunkowe – co zrobić, jeżeli pojawia się konflikt

Nie zawsze sprawy układają się gładko i marzenia o wielkiej przyjaźnie między Twoim psem i kotem zostają zderzone z przykrą rzeczywistością. Co wtedy możesz zrobić?

Pierwszą rzeczą będzie zadbanie o bezpieczeństwo obu zwierząt. Odizoluj je od siebie, zwłaszcza kiedy nie możesz nadzorować sytuacji. Skontaktuj się z behawiorystą, z którym opracujesz plan działania. Pomocne mogą być ewaporyzatory adaptacyjne lub uspokajające obroże z feromonami, które uspokoją agresywnego pupila.

preparaty ułatwiające adaptację dla psa

preparaty ułatwiające adaptację dla kota

7. Kiedy przyjaźń przechodzi próbę

Niestety zdarza się także, że pies i kot, które dotychczas żyły razem w bardzo dobrych reakcjach, nagle zaczynają mieć problem z zaakceptowaniem towarzystwa.

Być może Twój pies właśnie wrócił od weterynarza i inaczej pachnie – wtedy należy po prostu kotu dać trochę czasu.

Niestety, czasami nagła agresja u zwierząt, które wcześniej jej nie przejawiały, może świadczyć o chorobie. Tego typu problemy mogą (choć nie muszą!) pojawić się u starczych zwierząt z demencją.

Kiedy lepiej nie ryzykować

Choć w większości przypadków wspólne życie psa i kota jest możliwe, to niestety w niektórych sytuacjach lepiej nie ryzykować bezpieczeństwem obu zwierząt. Lepiej wstrzymać się z tworzeniem mieszanego stada, zwłaszcza jeżeli Twój pierwszy pupil:

  • ma problemy behawioralne, zwłaszcza z agresją
  • ma problemy zdrowotne i wymaga naprawdę dużo opieki
  • ma złe doświadczenia z innymi zwierzętami i boi się ich
  • masz małe mieszkanie, w którym nie ma możliwości odseparowania zwierząt w czasie konfliktu.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel