Przeprowadzka z psem - przygotuj pupila na zmianę domu

2022-10-03
Przeprowadzka z psem - przygotuj pupila na zmianę domu

Już sama przeprowadzka jest często stresującym doświadczeniem, przeprowadzka z psem to jeszcze większe wyzwanie. Stres, czy pupil szybko zaakceptuje nowy dom, czy szybko poczuje się jak u siebie - to najczęstsze obawy opiekunów. Odpowiednia organizacja przeprowadzki potrafi jednak wiele ułatwić - nasza behawiorystka podpowiada, jak zorganizować przeprowadzkę z psem.

Spis treści

Jak można przygotować psa do przeprowadzki?

Przeprowadzka to duży stres dla naszego czworonoga, dlatego warto wcześniej zadbać o to, aby nasz psiak jak najlepiej ją zniósł. Już na około tydzień przed należy zacząć podawać psu jakiś preparat przeciwlękowy lub uspokajający.

Preparaty zawierające w swoim składzie tryptofan powinny być podawane psu na czczo – co najmniej pół godziny przed posiłkiem. Należy kontynuować podawanie preparatu jeszcze przez dwa tygodnie po przeprowadzce. Jednocześnie staramy się w tym trudnym dla psa okresie zadbać o odpowiednią ilość ruchu, zabawy oraz stymulacji umysłowej.

jak przeprowadzić się z psem

Kiedy pies powinien po raz pierwszy odwiedzić mieszkanie?

Najlepiej zabierać naszego pupila do nowego domu jeszcze przed przeprowadzką. Podczas takich odwiedzin pies zapoznaje się z nowym miejscem za pomocą zmysłu węchu. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Jeżeli jest to niemożliwe, to może uda nam się przynieść coś z nowego lokum. Dobrym pomysłem jest też zostawić w nowym miejscu na kilka dni zabawkę czy kocyk psa, a potem zabrać je z powrotem do domu.

Czy pies powinien uczestniczyć w przeprowadzce?

Zdecydowanie nie, ponieważ to jeszcze bardziej wzmaga stres naszego pupila. Dobrze byłoby, aby na ten czas zostawić naszego psiaka w miejscu, gdzie czuje się bezpiecznie – w zaprzyjaźnionym hotelu, u rodziny czy znajomych.

Jeżeli nie mamy takiej możliwości lub do tej pory nigdy nie zostawialiśmy psa, to należy zadbać o komfort pupila podczas tego wydarzenia. W miarę możliwości zabierzmy psa na długi spacer z elementami treningu czy zabaw węchowych. W domu natomiast można dać mu atrakcyjny gryzak czy kość.

Czy wypranie legowiska i ulubionych zabawek przed przeprowadzką to na pewno dobry pomysł?

Raczej nie. Co prawda psy ze względu na swój węch będą i tak czuły swój zapach, to nie jest to dobry moment na pranie psich rzeczy. Lepiej jest odczekać kilka tygodni. Nie należy również w tym czasie zmieniać psu karmy ani fundować mu psiego fryzjera.

Czy warto wziąć urlop/home office, by pomóc psu w aklimatyzacji?

Większość psów ma problem z przyzwyczajeniem się do nowego miejsca, a tym bardziej pozostanie na wiele godzin, gdy jesteśmy w pracy. Nawet psy, które do tej pory nie miały żadnego problemu z pozostawaniem samemu w domu, w nowym miejscu mogą wykazywać problemy separacyjne.

Dlatego, jeżeli mamy taką możliwość, to należy przynajmniej przez tydzień, a najlepiej dwa pozostać w domu. Jest to okres potrzebny do aklimatyzacji w nowym miejscu. Należy jednak ten czas wykorzystać na przyuczanie pozostawania samemu, podobnie jak robiliśmy to w wieku szczenięcym - poprzez stopniowe wydłużanie czasu.

Jeżeli nie mamy szans na urlop lub home office, to warto poprosić kogoś o to, aby przez kilka dni przychodził i dotrzymywał psu towarzystwa.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak dbać o psa zimą - 5 skutecznych sposobów.

Poprzedni wpis: Ubezpieczenie dla psa i kota - na co zwrócić uwagę

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

KONG Extreme XL

KONG Extreme XL

80,80 zł1616 pkt.
Alpet Zestaw zabawek dla psa Blue/Green

Alpet Zestaw zabawek dla psa Blue/Green

40,92 zł21,62 zł432.40 pkt.
pixelpixel