Serwal - czy jesteś gotowy na egzotycznego kota w swoim domu

2022-11-29
Serwal - czy jesteś gotowy na egzotycznego kota w swoim domu

Dzikie koty fascynują wiele osób. Ich szlachetna elegancja w połączeniu z pierwotną naturą sprawia, że nietrudno się w nich zakochać. Co innego jednak obserwowanie dzikich kotów w ogrodzie zoologicznym lub na filmach dokumentalnych, a co innego swój własny egzotyczny pupil. Serwal to jeden z niewielu gatunków kotowatych, który można legalnie kupić w Polsce bez pozwolenia. By w Twoim domu zamieszkał niezwykły pupil, konieczne jest jedynie zgłoszenie serwala w urzędzie miasta lub starostwie w ciągu dwóch tygodni od zakupu. Nie oznacza to jednak, że serwal, to pupil dla każdego, wręcz przeciwnie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o serwalach, zanim zapragniesz tego dzikiego kota w swoim domu.

Spis treści

Serwal sawannowy – jak wygląda jego życie w Afryce

Serwale to dziko żyjące w centralnej i południowej Afryce zwierzęta z rodziny kotowatych. W przeszłości żyły także w Afryce Północnej. Choć to dzikie koty, już starożytni Egipcjanie zauważyli, że serwale do pewnego stopnia można oswoić. Półdzikie koty pomagały w polowaniach na ptactwo – te imponujące zwierzęta potrafią skoczyć na wysokość nawet trzech metrów.

Serwale to dziko żyjące w centralnej i południowej Afryce zwierzęta z rodziny kotowatych. W przeszłości żyły także w Afryce Północnej. Choć to dzikie koty, już starożytni Egipcjanie zauważyli, że serwale do pewnego stopnia można oswoić. Półdzikie koty pomagały w polowaniach na ptactwo – te imponujące zwierzęta potrafią skoczyć na wysokość nawet trzech metrów.

To doskonali myśliwi, których skuteczność polowania dochodzi nawet do 50% (dla porównania, u lwów jest to ok. 17% podczas samotnego polowania i 30%, kiedy polują dwie lwice). Serwale polują głównie na małe gryzonie, ptaki, a nawet ryby – w przeciwieństwie do wielu innych kotowatych, serwale nie boją się wody i w hodowli lubią pluskać się w basenie, oczku, a nawet domowej wannie.

Serwale są płochliwe i ostrożne, nie zbliżają się same do ludzi. Ich duże uszy sprawiają, że mają doskonały słuch, który pozwala im na skuteczne polowanie nawet w wysokich trawach, gdzie potencjalny obiad ukrywa się przed drapieżnikami. Serwal jest też drugim najszybciej biegającym dużym kotem, zaraz po gepardzie. Serwal osiąga w biegu zawrotną prędkość 80 km/h. Jego długie nogi ułatwiają nie tylko zadziwiający sprint, ale też niesamowite skoki – nawet na odległość czterech metrów. Serwale są płochliwe i ostrożne, nie zbliżają się same do ludzi. Ich duże uszy sprawiają, że mają doskonały słuch, który pozwala im na skuteczne polowanie nawet w wysokich trawach, gdzie potencjalny obiad ukrywa się przed drapieżnikami. Serwal jest też drugim najszybciej biegającym dużym kotem, zaraz po gepardzie. Serwal osiąga w biegu zawrotną prędkość 80 km/h. Jego długie nogi ułatwiają nie tylko zadziwiający sprint, ale też niesamowite skoki – nawet na odległość czterech metrów.

Choć większość z nas kojarzy serwale jako koty o umaszczeniu w charakterystyczne cętki, niektóre koty rodzą się czarne – łatwo wtedy pomylić je z małą panterą.

Jak długo żyje serwal? W naturze serwale żyją około 11 lat, ale w warunkach domowych te dzikie koty mogą żyć nawet powyżej 20 lat (najczęściej ok. 18 lat).

Serwal jak zwierzę domowe – status prawny w Polsce

Choć w Polsce serwal może mieszkać w domu jako zwierzak domowy, nie wszędzie jest to oczywiste. W wielu stanach USA, Wielkiej Brytanii, czy Australii posiadanie serwala jest nielegalne.

Serwale podlegają ochronie konwencji waszyngtońskiej – CITES o ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

W Polsce specjalne pozwolenia musi uzyskać hodowla serwali, natomiast bez problemu kupisz serwala jako domowego pupila – wystarczy zgłoszenie kota ze wskazaniem miejsca pobytu kota.

jak wygląda mały kociak serwala

Serwal w domu – jak przygotować się przed kupnem kociaka

Choć same formalności są zaskakująco proste, nie każdy będzie mieć odpowiednie warunki, by opiekować się serwalem. Przede wszystkim, na pewno nie są to zwierzęta tanie. Cena za serwala potrafi przekroczyć nawet 30 tys. zł. Drogie jest też przygotowanie miejsca dla kota i jego utrzymanie.

Tego dzikiego kota lepiej nie trzymać w mieszkaniu w bloku. Idealnym rozwiązaniem będzie dom z osobnym pokojem przeznaczonym dla kota i solidną, dużą wolierą, w której kot mógłby spędzać czas w cieplejszych miesiącach. Ten skoczny kot potrzebuje naprawdę wysokich drapaków, budek na wysokości, w których mógłby się ukryć i innych atrakcji, które zapewniłyby pupilowi rozrywkę pod nieobecność opiekuna w domu.

Serwal może mieć swobodny dostęp do całego mieszkania, jednak koniecznie trzeba liczyć się z tym, że są to koty znane ze znaczenia swojego terytorium moczem. Choć kastracja potrafi zmniejszyć skalę tego „procederu”, trudne będzie wyeliminowanie go całkowicie. Serwala można nauczyć korzystania z kuwety, znaczenie moczem jest wyłącznie problemem związanym z terytorialnością pupila.

Serwale są znane ze skłonności do ucieczek, dlatego woliera dla pupila musi być naprawdę dobrze zabezpieczona. Serwale nie tylko wysoko skaczą, zdarzały się w przeszłości przypadki tworzenia podkopów pod wolierą. Ucieczka serwala stwarza niebezpieczeństwo przede wszystkim dla niego samego, ale też potencjalnie dla otoczenia. Choć to bardzo płochliwe koty, trudno jest przewidzieć ich zachowanie w tak ekstremalnej dla nich sytuacji.

Charakter i osobowość serwala

Opiekunowie serwali mówią, że ich zachowanie do pewnego stopnia przypomina psa. Po oswojeniu żywo okazują uczucia swojemu opiekunowi, lubię się z nim bawić i spać z nim w jednym łóżku. Serwale aportują, lubią pluskać się w wodzie, a nawet… szczekają. Serwale bardzo lubią spacery na smyczy, to jedna z ich ulubionych aktywności.

To nieufne koty, które będą potrzebować naprawdę wiele czasu, by przekonać się do kontaktu z kimś spoza rodziny. Podczas wizyty gości serwale będą ignorować przybyszy, możliwe, że schowają się w bezpieczne miejsce, by z odległości obserwować sytuację.

To koty ciekawskie i aktywne, potrzebują wiele zabawy. Największą przyjemność sprawia im zabawa w polowanie na przykład z pomocą wędki. Warto porozmawiać z hodowcą o zasadach bezpiecznej zabawy z pupilem. Serwale to bardzo silne zwierzęta, które dysponują o wiele większą siłą, niż zwyczajny kot. Kiedy pupil zapomni się w zabawie, dla opiekuna może się to skończyć wizytą na izbie przyjęć – podrapania i pogryzienia serwala wymagają często użycia szwów. Dzika natura serwala wymaga odpowiedzialnego opiekuna, to nie wina kota, że opiekun nie zapanował nad zbyt dużą ekscytacją pupila.

Często serwale pobudzają się późnym popołudniem lub wieczorem, w środowisku naturalnym koty te często polują w nocy. Są jednak dość elastyczne pod kątem aktywności – nawet w naturze ich rozkład dnia jest uzależniony od ulubionego pożywienia konkretnego serwala.

Dla kogo serwal będzie odpowiednim pupilem

Wielki kot to wielka odpowiedzialność i to właśnie ona jest kluczowa podczas wyboru dużego kota na domowego pupila. Choć malutkie serwale są niesamowicie urocze, a dorosłe – dystyngowane i szlachetnie dzikie, sama fascynacja tymi zwierzętami nie wystarczy, by zapewnić im bezpieczne i szczęśliwe życie. Przed zakupem upewnij się, czy jesteś w stanie przewidzieć wszystkie konsekwencje wyboru tak wyjątkowego pupila. Dowiedz się o przyszłym pupilu jak najwięcej, porozmawiaj zarówno z hodowcami, jak i zwykłymi opiekunami. Ci drudzy prawdopodobnie opowiedzą Ci więcej także o ciemnych stronach życia z pupilem. Nie świadczy to o nieuczciwości hodowców – po prostu osoby, które kochają serwale tak bardzo, by założyć hodowlę, mogą nie odczuwać aż tak bardzo wad życia z takim pupilem.

Choć pieniądze szczęścia nie dają, nie ma co ukrywać – życie z serwalem to nie jest tania zabawa. Przeznaczenie dla kota osobnego pokoju, budowa solidnej woliery, wyszukana dieta, czy wizyty u weterynarza – to wszystko kosztuje. Sam koszt kupna małego serwala jest sporym wydatkiem.

W przypadku ogłoszeń, w których ktoś chce oddać lub sprzedać w okazyjnej cenie dorosłego serwala, w pierwszej chwili warto zastanowić się, co skłania dotychczasowego opiekuna do decyzji o znalezieniu kotu nowego domu. Oczywiście każdemu mogą zdarzyć się nieoczekiwane zdarzenia losowe, ale w tym przypadku o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że dziki kot okazał się być bardziej dziki, niż wyobrażał to sobie opiekun.

Czasami mówi się, że serwal powinien trafić wyłącznie pod opiekę doświadczonego opiekuna. Niekoniecznie jednak życie ze spokojnym, lekko leniwym kotem przygotuje na dynamicznego serwala.

Serwal i dzieci

Serwal to dziki kot, który nawet po udomowieniu nie jest do końca przewidywalny, podstawą będzie więc zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Nawet najłagodniejszy pupil może stracić cierpliwość, kiedy dziecko będzie badało jego granice – w przypadku serwala podobne przypadki są o wiele bardziej niebezpieczne.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do zakupu serwala, jeżeli w domu jest nawet malutkie dziecko, o ile zorganizuje się przestrzeń w domu tak, by serwal nie miał możliwości swobodnego kontaktu z dzieckiem. Kiedy zabawa kota z dzieckiem będzie odbywać się wyłącznie w kontrolowanych warunkach, jest o wiele większa szansa, że w przyszłości serwal zaprzyjaźni się z dzieckiem, kiedy będzie ono starsze.

czy można trzymać serwala w domu

Serwal i inne zwierzęta

Serwal to drapieżnik, którego instynkt jest bardzo dobrze rozwinięty i nigdy nie był tłumiony, tak jak przez wieki działo się to w przypadku niektórych ras psów i kotów. Nie ma więc szans na ulgowe potraktowanie małych gryzoni, królików, ptaków, czy rybek.

Nieco inaczej kwestia wygląda w przypadku psów i kotów. Dużo zależy od charakteru konkretnego serwala i wychowania kota. Na pewno większe szanse pokojowego nastawienia, czy nawet szorstkiej przyjaźni będą w przypadku wprowadzenia małego serwala do domu, w którym są już inne zwierzęta.

Nie wszystkie sytuacje da się jednak przewidzieć, dlatego, jeżeli jakiś aspekt relacji Twoich zwierzaków Cię zaniepokoi, skonsultuj się z behawiorystą, najlepiej takim, który miał wcześniej styczność z serwalami.

Zdrowie serwali

Częstym, choć nietypowym problemem zdrowotnym jest zjadanie przedmiotów codziennego użytku, które stanowią potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia pupila. Podobne zachowania obserwujemy m.in. u kotów syjamskich, nie jest więc to nowość dla weterynarzy.

Serwale szczepi się na dokładnie te same choroby, co zwyczajne koty domowe. Choć są zazwyczaj zdrowe i odporne, wymagają rutynowych wizyt u weterynarza. Warto znaleźć lekarza dla swojego serwala jeszcze zanim kociak pojawi się w Twoim domu. Niektórzy weterynarze mogą odmówić opieki nad pupilem – chociażby z braku doświadczenia z tak egzotycznym podopiecznym.

Żywienie – co jedzą serwale

Dieta serwali jest dość specyficzna i dla wielu osób może być problematyczne przygotowywanie posiłków dla pupila. W większości hodowli stosuje się dietę whole pray (całe zwierzęta) z dodatkiem wysokiej jakości karmy mokrej. W diecie serwali mogą znaleźć się myszy, szczury, jednodniowe kurczęta, czy ryby.

Podobnie jak w przypadku kotów domowych, serwali nie wolno karmić surową wieprzowiną.

Szczególnie ważna jest dieta kota w pierwszym roku życia. Serwale są najszybciej rosnącymi kotowatymi, potrzebują więc dobrze zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Hodowcy najczęściej przekazują przyszłym opiekunom szczegółowe instrukcje w zakresie karmienia pupila.

jaki charakter ma serwal

Jak wygląda serwal

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości dziki kot o długich nogach i charakterystycznych, dużych uszach. Przypomina mniejszą wersję geparda.

Wielkość: 45-62 cm

Waga: Samce 9-18 kg, samice 7-12 kg

Głowa: Mała w stosunku do reszty ciała.

Oczy: Brązowe lub zielone. Ciemna oprawa oczu.

Uszy: Bardzo duże, stojące uszy, zaokrąglone na końcach.

Tułów: Smukły, długi i umięśniony.

Nogi: Wysokie, z dużymi łapami.

Ogon: Krótki z ciemnymi cętkami.

Umaszczenie: Okrągłe, ciemne cętki na piaskowym tle.

Imię dla serwala

Imię dla kota: Leon, Leo, Fury, Rysio, Oscar, Tiger, Wild, Dzikus, Felix, Pazur, Biały Kieł, Figiel, Zorro, Filemon, Monte, Bąbel, Pedro, Czesław, Elmo, Freddy, Gburek, Julian, Leczo, Maczo, Ozi, Peppe, Zeus.

Imię dla kotki: Łatka, Saba, Molly, Mimi, Cętka, Pumba, Kitty, Alma, Brawurka, Hermiona, Fiona, Gracja, Izyda, Jaga, Ksenia, Loka, Mira, Nikita, Penny, Sushi, Wilhelmina, Yoga.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Kot savannah - pupil o egzotycznym pochodzeniu

Poprzedni wpis: Pudel - nie taki znowu francuski piesek

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel