Seter irlandzki - rudy łobuziak, którego pokochasz nad życie!

2023-08-04
Seter irlandzki - rudy łobuziak, którego pokochasz nad życie!

Setery irlandzkie to łagodne, inteligentne i czułe psy, które wspaniale współpracują z człowiekiem. Umieją dostosować się do trybu życia swojego opiekuna, zawsze gotowe do zabawy, przyjazne, pełne optymizmu. Z drugiej strony, to potomkowie psów myśliwskich, które potrzebują długich spacerów i treningu. Bez ruchu setery często sprawiają problemy wychowawcze, dlatego to pies dla osób aktywnych. Jeżeli długie spacery niezależnie od pory roku Ci niestraszne, seter irlandzki może stać się Twoim najlepszym przyjacielem.

Spis treści

Historia seterów irlandzkich

Setery irlandzkie zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie z kontynentalnej części Europy, głównie z Hiszpanii i Niemiec. Ich historia sięga XVII wieku. Początkowo setery były rudo-białe, z czasem czerwone setery zdominowały rasę. Charakterystyczny kolor, choć piękny, miał znaczenie przede wszystkim praktyczne. Setery były przede wszystkim psami myśliwskimi, kontrastowe do zieleni lasów umaszczenie miało zapobiec przypadkowym postrzałom.

Setery to psy polujące na ptaki, jedne z niewielu psów pracujące tzw. górnym wiatrem. Ich cechą charakterystyczną jest bieg zygzakiem, dzięki czemu lepiej łapią trop. Ich nazwa, setery wywodzi się od sformułowania „to set”, czyli ustawienia tych psów podczas polowań.

Pierwszy klub setera irlandzkiego został założony w Dublinie w 1882 roku. Został uznany za osobną rasę przez FCI w 1954 roku. Ich bliskimi kuzynami są seter irlandzki czerwono-biały, seter angielski i seter szkocki gorgon. Różnice między tymi rasami są stosunkowo małe, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.

Charakter i osobowość seterów irlandzkich

Setery irlandzkie kochają ludzi – to psy pełne łagodności i optymizmu, radosne i energiczne. Jednocześnie uwielbiają być w centrum uwagi, mają typowo ekstrawertyczne usposobienie. Choć lubią współpracować z człowiekiem, bywają uparte i szybko się nudzą.

Seter irlandzki to czuły i wrażliwy pies, który rozkwita w kontakcie z człowiekiem. Miewa tendencję do lęku separacyjnego, dlatego szczególnie ważne będzie nauczenie ich, że zostawanie w domu nie jest niczym strasznym.

Przez długi czas zachowują się jak szczeniaki – rozrabiają, są absorbujące, ale też niesamowicie urocze. Dla niektórych kilkuletni „szczeniak” to uosobienie marzeń, jednak część osób może być zmęczona festiwalem psot i niespożytą energią irlandów.

By zmęczyć setera irlandzkiego, konieczne będą długie spacery. To psy, które kochają przestrzeń i eksplorację na otwartej przestrzeni. Mogą żyć w mieście, pod warunkiem że ich spacery nie będą ograniczone do rundki po osiedlu i wyjścia do parku. Przygotuj się na regularne wyprawy za miasto, które umożliwią Twojemu psu porządnie się wybiegać.

Jako psy myśliwskie, irlandy mają silny instynkt łowiecki. Mogą mieć problem z uciekaniem za interesującym zapachem, lub za dziką zwierzyną. Na spacery po łąkach i lasach przygotuj długą linkę – dzięki niej dzikie zwierzęta będą bezpieczne, a Ty będziesz mieć pewność, że pupil nie ucieknie przed siebie.

Seter irlandzki to pies stosunkowo łatwy do wychowania – o ile będzie miał możliwość się wybiegać. Bez ruchu staje się niegrzeczny i miewa problemy behawioralne.

mahoniowy seter irlandzki bawi się z człowiekiem

Dla kogo seter irlandzki będzie idealnym pupilem

Jako potomek psów myśliwskich, seter irlandzki potrzebuje długich spacerów. Dlatego, mimo łagodnego i najczęściej bezkonfliktowego charakteru, nie jest to pies dla każdego. Seter irlandzki będzie szczęśliwy wyłącznie pod opieką osoby, której niestraszne długie spacery – niezależnie od pory roku i pogody.

Niestety nie jest to pies dla pedantów. Pomijając linienie, które nie jest szczególnie wyróżniające się na tle innych psów, setery irlandzkie najczęściej mocno się ślinią. Natężenie problemu jest kwestią indywidualną, jednak prawdopodobieństwo wybrania szczeniaka, który w ogóle obśliniał otoczenia, jest raczej nikła. Do sierści natomiast przyczepiają się listki, gałązki, a do łap – błoto. Doprowadzenie setera do porządku po spacerze może zająć nieco czasu, podobnie jak u innych psów długowłosych.

Seter irlandzki to pies bardzo towarzyski. Kocha ludzi i potrzebuje obecności człowieka. Będzie świetnym psem dla osoby, która szuka przyjaciela na dobre i na złe. Jeżeli szukasz psa, który po ciężkim dniu skutecznie poprawi Ci humor – seter irlandzki jest psem dla Ciebie. Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy masz wystarczająco dużo czasu na zwierzaka – najprawdopodobniej nie jest to rasa dla Ciebie. Co ważne – nie jest to typ psa, który nie wytrzyma 9 godzin w domu, kiedy Ty będziesz w pracy, większość tego czasu pupil po prostu prześpi. Dla Twojego psa ważne będzie jednak, że zaraz po pracy będziesz mieć czas na spacer, przytulanie i po prostu bycie razem.

Niektórzy wielbiciele seterów uważają, że to pies idealny dla osób samotnych i zmagających się z nieśmiałością. Ich niezwykła uroda i przyjazny charakter sprawiają, że nie sposób nie poznać na spacerze nowych znajomych.

Seter irlandzki i dzieci

Setery irlandzkie zazwyczaj kochają dzieci i uwielbiają się z nimi bawić. Umiłowanie do zabawy, pogodny charakter i duża ilość energii sprawia, że setery irlandzkie są często wymieniane na listach najlepszych psów rodzinnych.

W praktyce jednak dobre relacje pies-dziecko wynikają nie tylko z dopasowania charakterów pupila i potomka, ale też stworzenia im przyjaznych warunków do tworzenia relacji. Nawet najbardziej przyjazny pies może mieć czasami ochotę na wypoczynek w samotności – pies powinien mieć spokojne miejsce do odpoczynku, gdzie dziecko nie będzie go zaczepiać. W przypadku mniejszych dzieci zabawę z psem zawsze powinna nadzorować osoba dorosła, nawet jeżeli uważasz psa za najłagodniejszego na świecie. Pupil może przewrócić dziecko podczas zabawy, uderzyć ogonem podczas merdania, czy złapać zębami rączkę podczas podawania smakołyków – takie historie mogą wydarzyć się u każdego psa, nawet bardzo przyjaznego – wystarczy chwila zwykłej głupawki.

szczeniak setera irlandzkiego czerwonego

Seter irlandzki i inne zwierzęta

Socjalizacja seterów irlandzkich najczęściej nie wymaga wielkiego wysiłku. Pozytywne nastawienie do życia sprawia, że w większości przypadków psy tej rasy dobrze dogadują się z innymi psami.

Jak najbardziej możliwe jest też życie pod jednym dachem setera irlandzkiego i kota. Najlepiej, kiedy pupil zostanie wprowadzony do domu jako szczeniak do domu, w którym jest już kot.

Żywienie – najlepsza karma dla setera irlandzkiego

Setery irlandzkie z uwagi na budowę klatki piersiowej, są szczególnie narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Dlatego równie ważna jak dieta, będzie także sposób podawania posiłków. Dzienna porcja karmy powinna być dzielona np. na 3 mniejsze posiłki. Po zjedzeniu karmy pies powinien odpocząć.

Setery irlandzkie mają podobne potrzeby żywieniowe, jak większość psów, jednak szczególnie często źle reagują na gluten, konieczne jest więc wybranie karmy bezzbożowej. Zboża nie są zalecane w diecie żadnego psa, jednak setery irlandzkie reagują na nie o wiele gwałtowniej, niż większość psów, u których skutki nieodpowiedniej diety często ujawniają się dopiero w wieku senioralnym.

Jak każdy pies, seter irlandzki potrzebuje zbilansowanej karmy, której głównym składnikiem będzie dobrej jakości mięso. Dobra karma powinna też zawierać warzywa, mile widziane są zioła i zdrowe tłuszcze. Z uwagi na zawartość cukrów owoce powinny być jedynie dodatkiem, zarówno w składzie karmy, jak i w postaci przekąski. W przypadku diety seterów irlandzkich istotna będzie suplementacja składników wspierających stawy. Możesz wybrać karmę dla psów wspierającą stawy lub suplementy diety. Stawy Twojego psa wzmocnią m.in. glukozamina, chondroityna, czy kolagen. Wiele środków na stawy zawiera również składniki przeciwzapalne, np. kurkumę.

Setery irlandzkie bywają niejadkami, choć w ich przypadku problem ten nie jest tak nasilony, jak chociażby u psów ras miniaturowych.

Sprawdź także: Karma bezzbożowa dla psa

Zdrowie setera irlandzkiego

Setery irlandzkie to stosunkowo długowieczne psy – często dożywają 15 roku życia. Wielu opiekunów i weterynarzy uważa jednak, że nie są to szczególnie odporne psy. Setery irlandzkie pojawiają się w gabinecie weterynaryjnych zarówno z powodu drobnych problemów (głównie zapalenie ucha, urazy łapek), jak i w ramach leczenia chorób przewlekłych.

Lista możliwych chorób charakterystycznych dla seterów irlandzkich jest długa, dlatego tym ważniejsze jest, by wybierać sprawdzone hodowle, które dbają o wykonywanie badań przesiewowych. Dobrą praktyką hodowlaną są przede wszystkim prześwietlenia stawów biodrowych i badania okulistyczne.

Pamiętaj, że dysplazja stawów biodrowych to choroba, na której rozwój ma wpływ zarówno genetyka, jak i styl życia. Psy o prawidłowej masie ciała, które mają zapewniony ruch, najczęściej dłużej zachowują pełną sprawność.

Wybrane choroby seterów irlandzkich:

 • Zapalenie uszu
 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Rozszerzenie i skręt żołądka
 • Enteropatia glutenozależna seterów irlandzkich
 • Postępujący zanik siatkówki
 • Zaćma
 • Kardiomiopatia rozstrzeniowa
 • Mielopatia zwyrodnieniowa
 • Defekt adhezji erytrocytów
 • Entropium
 • Przełyk olbrzymi
 • Wyspiak trzustki
 • Hiperkeratoza opuszków palcowych
 • Łojotok suchy

Sprawdź także: Pielęgnacja oczu i uszu

seter irlandzki w parku

Pielęgnacja setera irlandzkiego

Piękna, jedwabista w dotyku sierść setera irlandzkiego to jego znak rozpoznawalny. Jej pielęgnacja nie musi być uciążliwa, jednak by utrzymać ją w dobrej kondycji, konieczna jest systematyczna pielęgnacja. Podstawą jest czesanie, rozczesywanie i wyczesywanie – codziennie!

Setery irlandzkie mają skłonność do kołtuniącej się sierści, dlatego podstawą jest systematyczność. Codzienne czesanie nie musi trwać długo, wystarczy, by wyczesać sierść i rozczesać naturalnie powstające supełki, które zaniedbane mogłyby się przerodzić w kołtuny. Kąpiel to kwestia bardzo indywidualna, jednak niezależnie od tego, jak często będziesz kąpać pupila, zacznij od porządnego rozczesania sierści. Dla setera najlepszy będzie szampon nawilżający, z odżywką, która podkreśli blask sierści. Po kąpieli dokładnie wysusz czworonoga. Podobnie kwestia wygląda z przycinaniem pazurów – u poszczególnych psów odrastają one w różnym tempie, każdy z nas ma też inną tolerancję na odrośnięte pazurki. Przy okazji obcinania pazurów obetnij seterowi także sierść między opuszkami łap.

Z uwagi na budowę ucha setery są szczególnie narażone na infekcje. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie zapomnij zajrzeć do uszu swojego psa. Brzydki zapach, nadmierna wydzielina (zwłaszcza w nietypowym kolorze) to znaki, że trzeba odwiedzić weterynarza. Zapalenie ucha w początkowym stadium łatwo wyleczyć, dlatego nie czekaj, aż sytuacja się rozwinie.

Setery mogą mieć także problemy z oczami, dlatego uwagi potrzebują również oczy. Do uszu i oczy używaj specjalnych płynów dla psów przeznaczonych do tego celu. Są bardzo wydajne, a jedna buteleczka starczy na długi czas.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych psa należy także mycie zębów. Dla psa idea szorowania kłów może być abstrakcyjna, dlatego zacznij oswajać pupila ze szczoteczką od pierwszego dnia w domu. U szczeniaka wyrobienie odpowiednich nawyków jest o wiele prostsze, niż u dorosłego psa.

Seter irlandzki – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Irlandia

Klasyfikacja FCI: Grupa 7 – Wyżły; Sekcja 2 – Wyżły brytyjskie

Użytkowość: Pies myśliwski i rodzinny.

Wrażenie ogólne: Pies szlachetny, harmonijnie zbudowany, o sportowej sylwetce i przyjaznym wyrazie.

Temperament: Energiczny, lojalny, przywiązany i inteligentny.

Głowa: Długa i sucha, z wyraźnym stopem. Umiarkowanie głęboka kufa.

Oczy: Ciemnoorzechowe lub ciemnobrązowe, nie zbyt duże.

Uszy: Delikatne, średniej wielkości. Nisko osadzone zwisają nisko, przylegając do policzków.

Szyja: Silnie umięśniona, umiarkowanie długa, łagodnie wygięta.

Tułów: Proporcjonalny, z głęboką klatką piersiową, wąska.

Ogon: Umiarkowanie długi, współmierny do tułowia. Raczej nisko osadzony, mocny u nasady i zwężający się ku końcowi.

Kończyny: Długie, z małymi łapami.

Chód: Swobodny i płynny, posuwisty. Seter chodzi z wysoko uniesioną głową.

Sierść: Włos umiarkowanej długości, przylegający. Możliwie nie kędzierzawy ani falisty. Obficie owłosiony tułów, pióra na ogonie.

Umaszczenie: Soczystokasztanowe. Możliwe białe znaczenia na piersi, gardle, palcach, czy strzałka na czole.

Imię dla setera irlandzkiego

Imię dla psa: Rust, Maroon, Alfie, Gaston, Anatol, Bambi, Brutus, Byron, Denis, Drako, Stanley, Rex.

Imię dla suczki: Lady, Roxy, Cookie, Bambi, Iris, Nela, Loca, Bella, Fiesta, Lilo, Robin, Kiki.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

Poprzedni wpis: Pekińczyk - niepozorny piesek o cesarskiej przeszłości

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixelpixel