Shih Tzu - niezależny, mały pies z dalekiego Tybetu

2021-05-06
Shih Tzu - niezależny, mały pies z dalekiego Tybetu

Shih Tzu to popularna w Polsce rasa psów – nic dziwnego, te niewielkie psiaki doskonale czują się zarówno w domku na wsi, jak i w bloku w wielkim mieście. Nieświadome swoich rozmiarów, doskonale dogadują się z większymi psami, kotami, a nawet mniejszymi zwierzętami domowymi. Shih Tzu uwielbiają dzieci – w tym przypadku pilnować trzeba, by to dziecko nie zrobiło przypadkiem krzywdy pupilowi. Choć pielęgnacja długowłosego Shih Tzu bywa uciążliwa, opiekunowie często decydują się na krótką fryzurkę, która nie wymaga codziennych zabiegów. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej rasie, zanim w Twoim domu pojawi się szczeniak Shih Tzu.

Spis treści

Historia rasy

Choć krajem patronackim Shih Tzu jest Wielka Brytania, a rasa przez wieki rozwijała się w Chinach, prawdziwą ojczyzną Shih Tzu jest Tybet. Legendy głoszą, że Shih Tzu był towarzyszem Buddy, który w chwilach niebezpieczeństwa zamieniał się w lwa. Shih Tzu to w języku chińskim „lwi piesek”. Lwie rasy lwich piesków: Shih Tzu i Lhasa Apso hodowane były przez Tybetańskich mnichów. Prosto z tybetańskich klasztorów i surowego klimatu Himalajów trafiały regularnie na dwór Chiński jako podarki – było to powszechną tradycją co najmniej od XVI w.

Psy szybko zdobyły popularność na dworze, gdzie ukształtował się ich obecny charakter – stały się wtedy typowymi pieskami do towarzystwa dla dam. Znaną miłośniczką Shih Tzu była cesarzowa Tzu Hsi, żyjąca na przełomie XIX i XX w. – prowadziła ona hodowlę z opisami poszczególnych psów i ich cech charakterystycznych.

Niestety, wraz z nadejściem komunizmu w latach 50. XX w. nadeszły ciężkie czasy dla tych uroczych psów. Kojarzone z cesarstwem, stały się dla komunistów symbolem dawnej władzy. Na szczęście od lat 30. Shih Tzu trafiały do Europy za sprawą brytyjskich dyplomatów. Następnie, po drugiej wojnie światowej Shih Tzu trafiły do Ameryki razem w żołnierzami, którzy przywozili egzotyczne psy z Wielkiej Brytanii dla swoich żon. Obecnie Shih Tzu to rasa znana i ceniona na całym świecie.

Charakter osobowość

Znając historię Shih Tzu można lepiej zrozumieć ich charakter. Przez wieki te niewielkie psy były rozpieszczane przez chińskie damy dworu. Przyzwyczajone do ciągłej uwagi, uwielbiają być w centrum zainteresowania. Choć potrzebują obecności człowieka, to jednak są znane z kapryśnego charakteru – mogły sobie pozwolić na humorki i obrażanie się na swoje czułe opiekunki. Jednocześnie u Shih Tzu konsekwentnie wygaszano instynkt łowiecki, to psy, które nie musiały polować od czasów, kiedy opuściły klasztory.

Obecnie Shih Tzu to psy czułe i potrzebujące obecności swojego człowieka, ale charakteryzujące się dużą dawką niezależności. Choć ogólnie lubią czułości i zabawę, zdarza im się ignorować opiekuna, kiedy nie mają nastroju. Zdarza się też, że obrażają się na swojego ludzkiego rodzica, kiedy zobaczą, że ten obdarza zainteresowaniem obcego zwierzaka.

To bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą. Choć nie mają predyspozycji do sportu, dobrym pomysłem będzie uczenie Shih Tzu sztuczek. Pamiętaj jednak, że to uparciuchy, choć pojętne, nie zawsze będą mieć ochotę na naukę.

Na spacerach Shih Tzu nie zawsze ma podobny plan na obraną trasę, co opiekun, jednak można nauczyć go współpracy. Brak instynktu łowieckiego przekłada się na brak skłonności do ucieczek. Psy tej rasy dobrze dogadują się także z innymi psami – dlatego warto od szczeniaka zadbać o socjalizację i kontakty towarzyskie pupila.

Shih Tzu i inne zwierzęta

Shih Tzu charakteryzują się typową dla małych ras pewnością siebie. Warto pamiętać o odpowiedniej socjalizacji od szczeniaka, która pozytywnie wpłynie na przyszłe relacje pupila z innymi psami.

Zazwyczaj psy tej rasy bardzo dobrze dogadują się z kotami. Brak instynktu łowieckiego sprawia, że może być to odpowiednia rasa, jeżeli masz też mniejsze zwierzęta, np. chomika, kawię, królika, czy papużkę. Pamiętajmy jednak, że o ile można przewidzieć charakter szczeniaka z dobrej hodowli, którego pochodzenie jest potwierdzone rodowodem, tak w przypadku pseudohodowli i psów w typie rasy będzie większe ryzyko, że pupil będzie przejawiać zachowania charakterystyczne dla ras, u których instynkt łowiecki nie był nigdy wyciszany.

Shih Tzu i dzieci

Shih Tzu są radosne, lubią zabawę i obca im jest agresja. Idealni kompani dziecięcych zabaw? Niezupełnie. Choć nie ma przeciwwskazań, by Shih Tzu mieszkał z małym dzieckiem, będzie to wymagać od dorosłego nadzoru nad kontaktami między psem i maluchem. Z uwagi na małe rozmiary to dziecko może przypadkiem zrobić psu krzywdę. Będzie to lepszy towarzysz dla nieco starszego dziecka.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Psy tej rasy będą doskonałymi towarzyszami osób prowadzących spokojniejszy tryb życia. Choć jak każde psy, potrzebują codziennych spacerów, aktywność podczas wyjść Shih Tzu będzie bardziej spacerowa niż wyczynowa.

To też pies odpowiedni dla osób, które potrzebują pupila, który będzie im towarzyszył wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Wiele Shih Tzu ma opiekunów, którzy codziennie pracują w standardowym, ośmiogodzinnym trybie, ale jeżeli po pracy masz liczne aktywności, w których pupil nie będzie Ci mógł towarzyszyć, to raczej nie jest rasa dla Ciebie.

Psy tej rasy doskonale nadają się dla osób pracujących w domu, czy osób starszych. Są też dobrymi kandydatami na psy rodzinne, choć w przypadku rodziny z małymi dziećmi potrzebny jest stały nadzór podczas zabawy, by maluch przypadkiem nie zrobił mu krzywdy.

Podczas wyboru tej rasy należy wziąć pod uwagę konieczność codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezależnie od fryzury, Shih Tzu potrzebuje codziennego czyszczenia oczu i uszu. Jeżeli nie przekonuje Cię codzienne czesane długiej szaty Shih Tzu, do kosztów utrzymania psa warto doliczyć regularne wizyty u groomera.

Shih Tzu – pies dla alergika?

Shih Tzu regularnie pojawia się na listach psów odpowiednich dla alergików. Niestety, choć ryzyko wystąpienia silnej reakcji alergicznej przy kontakcie z Shih Tzu jest mniejsza, nie oznacza to, że nie występuje wcale. Alergenem może być nie tylko sierść, ale też ślina.

Faktem jest jednak, że brak linienia może zmniejszyć objawy alergii i możliwe jest wspólne życie pod jednym dachem Shih Tzu i osoby, która ma niskoobjawową alergię na psy. W ułatwieniu wspólnego życia pomogą nawyki takie jak spanie w innym pomieszczeniu niż pupil, czy zakaz wchodzenia na łóżko.

mały szczeniak shih tzu

Zdrowie Shih Tzu

Choć rasa obciążona jest wieloma chorobami genetycznymi i mierzy się z przypadłościami wynikającym z charakterystycznego wyglądu (choroby oczu często spowodowane są podrażnieniami przez długą sierść), to jest to ogólnie rasa wytrzymała i długowieczna.

Shih-Tzu żyje 14-16 lat, natomiast rekordziści dożywają nawet niespełna 20 lat.

Problemy zdrowotne, które wiążą się bezpośrednio z charakterystycznym wyglądem Shih Tzu spowodowane są najczęściej krótką kufą (problemy z oddychaniem, chrapanie, mała odporność na wysokie temperatury) i gęstą szatą wchodzącą w oczy (podrażnienia, łzawienie). W przypadku Shih Tzu na stan zdrowia i długowieczność znacząco może wpłynąć regularna pielęgnacja (w tym odpowiednia fryzura, która nie utrudnia widzenia), zdrowa i dieta i regularne wizyty kontrolne.

Choć Shih Tzu to rasa, która nie potrzebuje intensywnej aktywności fizycznej, nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje jej wcale. Spokojne, ale codzienne spacery są wskazane, by utrzymać prawidłową wagę. Wbrew pozorom Shih Tzu nie ma szczególnie dużej skłonności do tycia, jednak zbyt niska aktywność może doprowadzić do otyłości.

Do mitów należy jednak wypadanie oczu z gałek ocznych. Choć z uwagi na brachycefaliczną budowę czaszki istnieje większe ryzyko takiego wypadku podczas urazu, to z pewnością nie dzieje się tak bez powodu. Niewinna zabawa czy kichnięcie nie spowodują tak poważnych obrażeń.

Najczęściej występujące choroby Shih Tzu:

  • Zespół brachycefaliczny
  • Rozszczep podniebienia (korygowany chirurgicznie w wieku szczenięcym)
  • Dyskopatia
  • Niedrożność kanalików nosowo-łzowych
  • Dwurzędowość rzęs (korygowane chirurgicznie)
  • Torbiele mieszków włosowych

Żywienie – karma dla Shih Tzu

Często można spotkać się z opinią, że Shih Tzu ma skłonności do tycia. Najczęściej jednak za zbyt dużą wagę odpowiada zbyt mała ilość ruchu i zbyt duże porcje w stosunku do zapotrzebowania energetycznego.

Jak w przypadku każdej małej rasy, podczas nakładania porcji dla Shih Tzu warto pilnować porcji pokarmu, którą zaleca producent. W utrzymaniu wagi pomoże także zmniejszanie porcji karmy w misce, jeżeli pies dostał wcześniej przysmaki.

Ogólne zalecenia żywieniowe w przypadku Shih Tzu są podobne, jak w przypadku innych psów. Dieta tych małych piesków powinna opierać się na karmie wysokomięsnej, o prostym składzie. Ponieważ ze względu na swoją wielkość koszty karmy nie będą wysokie, warto przemyśleć żywienie karmą mokrą dla małych ras, która zapewnia większą sytość. Mokra karma jest także bardziej smakowita, co będzie mieć znaczenie, jeżeli Twój pupil okaże się być wybrednym smakoszem.

Shih Tzu, podobnie jak inne małe psy, ma skłonność, do odkładania się kamienia nazębnego, warto więc wprowadzić do jego stałej diety naturalne gryzaki, które ścierają kamień i dbają o stan dziąseł. Przy wyborze gryzaków, pamiętaj jednak, by dobrać jego wielkość do wielkości szczęki pupila.

najlepsza karma dla shih tzu

Pielęgnacja Shih Tzu

Trzeba uczciwie przyznać, że Shih Tzu wymaga systematycznej i kilkuetapowej pielęgnacji, niezależnie od fryzury.

Szczególną troską należy otoczyć oczy. Psy tej rasy mają skłonności do podrażnień oczu zarówno ze względu na budowę czaszki, jak i długą sierść. Podstawą jest codzienne przemywanie oczu kroplami i związywanie lub przycinanie sierści tak, by nie wchodziła do oczu i nie utrudniała widzenia. U Shih Tzu z zapuszczoną sierścią warto przycinać co kilka tygodni choć włoski w okolicach kącika oka.

Ze względu na specyficzną budowę ucha, które jest niemal niewidoczne, raz w tygodniu powinno się skontrolować jego stan. W razie potrzeby należy usunąć woskowinę, a jeżeli jest to konieczne, wyrwać włosy blokujące kanał słuchowy. Jest to zabieg bezbolesny dla psa, ale jak w przypadku każdej czynności pielęgnacyjnej – zadanie ułatwi stopniowe przyzwyczajanie psa do pielęgnacji.

Pazury obcinamy wtedy, kiedy zaczynają być przerośnięte – u każdego psa tempo rośnięcia pazurów jest indywidualne, w zależności od aktywności i rodzaju podłoża, po jakim najczęściej spaceruje. Zadanie ułatwią obcinaczki dla psów – jest to mały jednorazowy wydatek, który starczy na lata.

Pielęgnacja sierści Shih Tzu

Sierść Shih Tzu jest zarówno największą dumą, jak i obowiązkiem dla opiekuna, który zdecyduje się na typową dla rasy, długą fryzurę. Wersja „dla leniwych” to regularne wizyty u groomera, który podetnie sierść do bardziej praktycznej długości.

Opinie o częstotliwości kąpieli Shih Tzu z długą szatą są różne, najczęściej spotyka się widełki raz na tydzień/raz na dwa tygodnie + dodatkowe kąpiele, jeżeli stan sierści po spacerze tego wymaga. Sierść Shih Tzu jest bardzo gęsta i wyróżnia się bardzo gęstym podszerstkiem. Shih Tzu linieją jedynie raz w życiu – kiedy wymieniają sierść szczenięcą na dorosłą.

szampon dla shih tzu

Gęsta sierść wymaga codziennego rozczesywania, które ułatwi spray do rozczesywania. Rozczesywanie psa „na sucho” nie jest dobrym pomysłem – jest trudniejsze dla Ciebie i nieprzyjemne dla psa. Szczególną uwagę poświęć miejscom, w których szczególnie często tworzą się kołtuny: przy uszach, na brzuchu i łapach. Zacznij od przeczesania grzebieniem z rzadkimi zębami, a potem rozczesz dokładnie gęstym grzebieniem lub szczotką. Warto używać kosmetyków przeznaczonych z myślą o tej rasie.

Pamiętaj, by przyzwyczajać pupila do zabiegów od szczeniaka. W oswojeniu z rytuałami pielęgnacyjnymi pomogą ulubione przysmaki.

pielęgnacja shih-tzu

Shih Tzu – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Tybet

Kraj patronacki:Wielka Brytania

Wysokość:do 27 cm

Waga:4,5 – 8 kg

Umaszczenie:Dopuszczalne wszystkie kolory, u psów łaciatych pożądana biała strzałka na czole

Szata:Włos okrywowy długi i gęsty, nie lokowaty, umiarkowanie gęsty podszerstek

Wrażenie ogólne:Krzepki, obficie, lecz nie przesadnie owłosiony, z twarzą przypominającą chryzantemę.

Oczy:Duże, ciemne okrągłe

Głowa:Szeroka, okrągła. Obfita broda i bokobrody. Szeroko rozwarte nozdrza. Sierść nie przeszkadza w widzeniu.

Nie obowiązują próby pracy.

Imię dla Shih Tzu

Dla psa:Lolek, Czaruś, Fifi, Budda, Milo, Aslan

Dla suczki:Ciri, Mulan, Sissi, Tina, Zoja, Szi-Szi

Ile kosztuje Shih Tzu

Cena szczeniak Shih Tzu z rodowodem ZKwP kosztuje 2500 – 3500 zł.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Przegląd: najlepsze przysmaki dla psa - treserki, kości, gryzaki

Poprzedni wpis: Pierwsze dni z psem – okiem behawiorysty

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel