Springer spaniel angielski - przy nim nie będziesz się nudzić!

2022-06-28
Springer spaniel angielski - przy nim nie będziesz się nudzić!

Springer spaniel angielski to największa rasa wśród spanieli. To towarzyskie, łagodne psy, które zawsze są chętne do zabawy i szybko nawiązują nowe znajomości. Springery są psami, które uwielbiają spędzać czas ze swoim człowiekiem, zarówno na spacerze i zabawie, jak i podczas słodkiego lenistwa. Choć przez wieki były znane jako doskonałe psy myśliwskie, dziś najczęściej znamy je w roli domowych pupili. Zaskakująco dobrze sprawdzają się też jako psy policyjne. Springer spaniel angielski to pies, który zawsze będzie chciał być przy Tobie, by towarzyszyć Ci podczas chwil radosnych i pocieszyć, kiedy będziesz smutny. Czy to idealny pies dla Ciebie?

Spis treści

Historia springera

Choć w przypadku historii kynologii zazwyczaj bardzo trudno o twarde dowody, najbardziej śmiała teoria mówi, że przodkowie spanieli przybyli wraz z celtami na Wyspy Brytyjskie jeszcze w starożytności. Z większą pewnością możemy mówić o spanielach jako typie psów w X wieku, gdzie pojawiają się jako psy uczestniczące w polowaniach. Wtedy też po raz pierwszy użyto określenia spaniel.

Początkowo bardziej niż wygląd liczyła się użytkowość. Z czasem zaczęto rozróżniać spaniele mniejsze – cockery, większe springery i spaniele dowodne. Sama nazwa „springer” pochodzi od angielskiego spring – płoszyć. Najczęściej bowiem używano ich do płoszenia zwierzyny podczas polowań z sokołami. W późniejszym czasie stały się też cenionymi aporterami. Rasa została oficjalnie uznana na początku XX w., w 1902 roku. Pierwsze springery angielskie pojawiły się w Polsce podczas dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie w ZKwP zarejestrowana jest niewielka ilość hodowli, jednak nie też ma większego problemu z kupnem szczeniaka tej rasy.

Charakter i osobowość springera

Springer spaniel angielski to pies, który kocha człowieka. Jest wesoły, łagodny, towarzyski i zawsze chętny do zabawy. Dzięki temu najczęściej robi bardzo dobre pierwsze wrażenie i wydaje się psem niemal idealnym. Lubi się uczyć, doskonale sprawdza się w agility i zabawach węchowych. Dzięki temu stosunkowo łatwo go ułożyć nawet osobie niedoświadczonej.

Springer ma w sobie niemal nieskończone pokłady energii. Jego przodkowie spędzali długie godziny, wędrując podczas polowania. Pies tej rasy będzie grzeczny i spokojny w domu tylko wtedy, kiedy będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość aktywności w ciągu dnia. W innym przypadku ten posłuszny i elegancki pies może z nudów przeprowadzić pod nieobecność opiekunów autorską aranżację wnętrz. Podobne skutki będzie miało zignorowanie sygnałów narastającego lęku separacyjnego. Choć spokojnie springer spaniel angielski może z powodzeniem wytrzymać kilkugodzinną nieobecność opiekuna na czas pracy, najchętniej ten pies spędzałby z Tobą każdą chwilę.

To prawdziwy pieszczoch i przylepa. Chętnie poczeka pod wanną podczas Twojej kąpieli, obudzi Cię rano, żebyś nie spóźnił się na poranny spacer (a przy okazji do pracy), a po południu udowodni Ci, że wystarczy się przytulić, żeby wszyscy zmieścili się na kanapie. Choć życie z nim nie zawsze jest usłane różami, to wystarczy spojrzeć w jego kochające oczy, by zrozumieć, że springer jest po prostu niezastąpiony.

springer spaniel angielski czy warto

Dla kogo springer spaniel angielski będzie psem idealnym

Springer spaniel angielski zaraża swoim dobrym humorem – dla niektórych może być to jedna z jego największych zalet. Ma przy tym zrównoważony i łagodny charakter, który sprawia, że wspaniale sprawdza się jako pies rodzinny.

Springer będzie doskonałym wyborem dla osób, które potrzebują przy sobie psiej obecności. Jeżeli nie przeszkadza Ci pies, który średnio rozumie pojęcie ludzkiej prywatności, jest duże prawdopodobieństwo, że będziecie się razem bardzo dobrze czuć w swoim towarzystwie. Pies tej rasy nie musi jednak przebywać ze swoim człowiekiem przez całą dobę, praca zdalna nie jest więc warunkiem koniecznym. Gdy jednak dojazdy zajmują Ci kilka godzin dziennie, a później masz zaplanowane aktywności, w które trudno byłoby włączyć pupila, najprawdopodobniej springer spaniel angielski nie będzie najlepszym wyborem.

Potrzeba silnej więzi z przewodnikiem to nie jedyny warunek, by springer był szczęśliwy w swoim nowym domu. Drugi, równie ważny aspekt, to duża potrzeba ruchu. Bieganie, aportowanie, długie spacery, noseworking, czy agility – springer nie pozwoli Ci się nudzić. Przemyśl, czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednio dużo zajęcia. Co zrobisz, kiedy z jakiegoś powodu (choroba, wypadek, czy nawet kontuzja) nie będziesz mógł wybiegać springera? Rozwiązaniem może być pomoc innych członków rodziny, sąsiadów, czy nawet pettsittera. Spaniel jest bardzo kulturalnym psem… dopóki przynajmniej raz dziennie będzie mógł się porządnie wybiegać. W innych okolicznościach najprawdopodobniej zacznie rozrabiać.

Springer nie będzie na pewno pupilem idealnym dla perfekcjonisty. Długie fafle sprawiają, że wokół miski z wodą trzeba dość często sprzątać, a skłonność do tarzania się w każdej kałuży – że po wielu spacerach w domu będzie pojawiać się prawdziwa piaskownica. Do tego dochodzi linienie, które, choć nie jest może ekstremalnie obfite, to z pewnością bywa uciążliwe.

Springer spaniel angielski i dzieci

Przy dość dużej ilości wad, trzeba przyznać, że springery zazwyczaj są fantastycznymi psami rodzinnymi. Ich przyjazny wygląd sprawia, że dzieci go kochają, a sam springer często bardzo cieszy się z zainteresowania maluchów. Ten pieszczoch nie zmęczy się długim głaskaniem (o ile młody człowiek będzie uczony, jak prawidłowo obchodzić się z psem). Dla komfortu i bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych zawsze obserwuj kontakty psa z dzieckiem. Choć springery lubią dzieci i są zazwyczaj w stosunku do najmłodszych dość cierpliwe, pamiętaj, że pies może zareagować instynktownie, gdy mała rączka przypadkiem trafi do jego oka.

Springer spaniel angielski i inne zwierzęta

Springery to psy nieagresywne i nie szukają pierwsze konfliktu. Swobodnie czują się w towarzystwie innych psów i raczej nie mają problemu z socjalizacją. W przypadku kotów nie jest to aż tak oczywiste, jednak springer może z powodzeniem mieszkać pod jednym dachem z kotem, zwłaszcza jeżeli zwierzaki poznają się w stosunkowo młodym wieku.

W przypadku gryzoni i królików zalecalibyśmy daleko idącą ostrożność. Choć na pewno nie każdy springer uzna chomika za potencjalną przekąskę, są to mimo wszystko psy myśliwskie z rozwiniętym instynktem łowieckim widocznym także u współczesnych psów.

springer spaniel angielski hodowla zkwp

Żywienie – najlepsza karma dla springera

Pierwszą rzeczą, kluczową dla żywienia springerów jest ich niepohamowany apetyt. Są to psy, których żołądek zdaje się nie mieć dna, przynajmniej jeżeli wierzyć na słowo smutnym, pięknym oczom, które wiecznie mówią „bądź człowiekiem, daj dokładkę”.

Faktyczne potrzeby żywieniowe są jednak o wiele skromniejsze, a rolą opiekuna będzie przede wszystkim utrzymanie prawidłowej wagi pupila. Musisz wiedzieć, że jest to prawdziwe wyzwanie – Twój pies wykorzysta każdą okazję, by zdobyć jedzenie, choćby miał je wyłudzić od Twojej babci. Sporym problemem bywa też podjadanie odpadków na spacerze – jest to zachowanie wymagające pracy nad zachowaniem podczas spacerów, w ostateczności dla zdrowia pupila może być konieczne zakładanie kagańca.

Najwygodniej podawać springerowi gotową karmę jakości super premium. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wraz z pożywieniem do organizmu pupila trafiają wszystkie niezbędne mikro i makroelementy. Zarówno dieta BARF, jak i w niektórych przypadkach dieta domowa mogą być zdrowe, wymagają jednak sporo czasu i wiedzy, by odpowiednio skomponować posiłki. Bezzbożowa karma wysokomięsna z dodatkami wspierającymi stawy i ogólne zdrowie pupila będzie najlepszym wyborem. Zwróć uwagę na zawartość mięsa w karmie – powinno być to czyste mięso mięśniowe z dodatkiem podrobów – unikaj sformułowań takich jak „uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego”, czy „produkty pochodzenia mięśniowego”.

najlepsza karma bezzbożowa dla psa

Zdrowie springera

Z uwagi na stosunkowo małą popularność rasy, springer spaniel angielski to rasa, która nie ma tak dużych problemów zdrowotnych, jak o wiele bardziej popularne owczarki niemieckie, czy golden retrievery. Springer spaniel angielski żyje przeciętnie 13-14 lat.

Rasa jest obciążona kilkoma chorobami genetycznymi, które w dużej części można wyeliminować lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby dzięki odpowiednim badaniom. Choć nie ma obowiązku wykonywania badań genetycznych springerom, dobrą praktyką stosowaną przez hodowców jest sprawdzanie zdrowia swoich psom w kierunku PRA (postępujący zanik siatkówki – u springerów przeprowadzane są badania przesiewowe w kierunku najczęściej występującej mutacji „Cord 1”).

Springer spaniel angielski – choroby:

  • PRA – postępujący zanik siatkówki
  • Zaćma
  • Entropium i ekstropium – wywinięcie powieki na zewnątrz lub wewnątrz; leczone rutynowym zabiegiem chirurgicznym
  • Łuszczka – przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki; leczone farmaceutycznie lub za pomocą zabiegu chirurgicznego.
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • DCM - kardiomiopatia rozstrzeniowa; choroba jest nieuleczalna, stosuje się leczenie objawowe, które spowalnia rozwój schorzenia i zmniejsza objawy
  • Chroniczne zapalenie wątroby

springer spaniel angielski choroby

Pielęgnacja springera

Pielęgnacja springera jest prosta i każdy jest w stanie z nią poradzić. Springer spaniel angielski potrzebuje jedynie dość typowych zabiegów pielęgnacyjnych, które każdy z nas jest w stanie wykonać samodzielnie, bez pomocy groomera. Podcinanie pazurów, czyszczenie zębów, przegląd stanu oczu i uszu, wyczesywanie sierści – nic zaskakującego.

Z uwagi na długie, opadające uszy, warto jedynie spojrzeć z większą uwagę w głąb uszu. Jeżeli zauważysz jakąś nietypową wydzielinę albo brzydki zapach – zabierz pupila do weterynarza. Spaniele mogą częściej przechodzić drobne infekcje uszu – to niestety przypadłość wszystkich długouchych psów.

Sierść springera łatwo jest utrzymać w dobrej kondycji. Wystarczy przeczesać ją zwykłą pudlówką. Niestety, jest to rasa znana z uciążliwego linienia. Przed decyzją o pojawieniu się szczeniaka w domu, przemyśl, czy wszyscy domownicy są gotowi na kompromisy w sprawie częstego wyczesywania sierści lub bardzo regularnego odkurzania.

Springer spaniel angielski – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 8 – aportery, płochacze i psy dowodne. Sekcja 2 – Płochacze.

Użytkowość: Pies myśliwski, płochacz i aporter.

Wrażenie ogólne: Wesoły i aktywny pies o symetrycznej, mocnej i zwartej budowie.

Temperament: Przyjazny i wesoły, łatwy w ułożeniu.

Wysokość: Około 51 cm.

Waga: Psy 20-25 kg, suczki 18-23 kg.

Głowa: Średniej wielkości, szeroka, z proporcjonalną kufą i wiszącymi faflami.

Oczy: Migdałowe, średniej wielkości, ciemnoorzechowe.

Uszy: Długie i szerokie, osadzone na poziomie oczu, dobrze owłosione.

Szyja: Długa, mocna i umięśniona.

Tułów: Mocny. Głęboka i dobrze rozwinięta klatka piersiowa.

Ogon: Nisko osadzony, w ciągłym ruchu.

Kończyny: Przednie proste, o dobrym kośćcu. Tylne – o szerokich udach, dobrze zaokrąglone, zwarte łapy.

Sierść: Przylegająca i prosta, możliwe delikatne pióra na m.in. na uszach, czy przednich kończynach.

Umaszczenie: Wątrobiano-biały, wątrobiano-biały z podpalaniem, czarno biały i czarno biały z podpalaniem.

Imię dla psa: Atos, Apollo, Aramis, Bart, Baryłka, Bingo, Bruno, Cezar, Dedal, Dante, Eragon, Fado, Fiodor, Fuks, Gapcio, Goffie, Hilary, Jaskier, Lord, Maks, Mentos, Henry, Rambo, Rocky, Winston, Wyga.

Imię dla suczki: April, Cleo, Chanti, Daisy, Diana, Doris, Florka, Gyspy, Gerda, Happy, Kiki, Kirke, Migotka, Nela, Nutka, Orla, Lola, Pola, Psotka, Ruby, Samba, Stella, Sola, Tosia, Ważka, Zoja, Zelda.


Czytaj również: 10 błędów w żywieniu psa, których już nigdy nie popełnisz!

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pies ~ Rasy psów

Poprzedni wpis: Nowy kot w domu - jak przeprowadzić dokocenie?

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixelpixel