Starszy pies i szczeniak - czy to na pewno dobry pomysł?

2023-01-31
Starszy pies i szczeniak - czy to na pewno dobry pomysł?

Od jednego psa lepsze są tylko... dwa psy! Co jednak kiedy Twój pierwszy pies ma już swoje lata, a Ty chcesz wprowadzić do domu zwariowanego szczeniaczka? To połączenie wprowadzi do Twojego życia nową energię, ale też wyzwania, na które warto się przygotować. Jak mądrze poprowadzić relacje między seniorem a szczeniakiem i jakie są zagrożenia takiego rozwiązania, opowiada psia behawiorystka, Katarzyna Kuryłowicz.

Spis treści

Czy wprowadzenie szczeniaka do domu ze starszym psem to dobry pomysł?

Przede wszystkim należałoby zapytać co to właściwie znaczy starszy pies? Osobiście znam psy, które w wieku kilkunastu lat są w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Z kolei psy ras dużych i olbrzymich np. berneński pies pasterski żyje od 6 do 8 lat. Wynika to najczęściej z chorób takich jak nowotwory oraz predyspozycji genetycznych do wielu dolegliwości zdrowotnych. Dlatego każdy przypadek należy rozważać indywidualnie.

Kiedy takie połączenie może się nie sprawdzić?

Na pewno wtedy, kiedy oprócz wieku psiaki będą różnić się temperamentem oraz charakterem. Psy, które z jakiegoś powodu nie przepadają za towarzystwem innych psów, być może niezbyt chętnie zaakceptują innego czworonoga.

Jeżeli starszy z psów jest leniuszkiem, który większość dnia spędza na kanapie, to połączenie go z pełnym energii szczeniakiem może okazać się nie najlepszym pomysłem. Ponadto psy tak jak ludzie w pewnym wieku zaczynają mieć coraz więcej dolegliwości i chorób związanych z wiekiem. Nie jest to przeciwwskazanie do zakupu czy adopcji szczeniaka, ale należy wziąć pod uwagę to, że pod wpływem stresu samopoczucie staruszka może się pogorszyć.

Należy również wziąć pod uwagę, że starsze psy ze względu na problemy ze stawami nie są w stanie chodzić na długie spacery, których z kolei potrzebują psy młode. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wychodzenie z każdym psem osobno – ze starszym na krótszy, a młodszym na dłuższy spacer. I wreszcie – kiedy pies senior ma jakieś problemy behawioralne – prawdopodobnie młodszy będzie naśladował niepożądane zachowania.

Jak przygotować się do wprowadzenia nowego psa?

W sytuacji, kiedy chcemy, aby zapoznanie psów przebiegło w sposób prawidłowy, należy je poznać na jakimś neutralnym gruncie. Jeżeli jest taka możliwość, to takich spotkań powinno być kilka. My też nie chcielibyśmy, aby ktoś nagle wszedł do naszego domu i powiedział, że od dzisiaj będzie z nami mieszkał.

Należy wziąć również pod uwagę, że miejsca, gdzie pies senior lubi przebywać, powinny być przez jakiś czas niedostępne dla szczeniaka. Młode psy bardzo często garną się do psów starszych choćby po to, aby przytulić się do nich. Są psy, którym to nie przeszkadza, ale inne schodzą „obrażone” ze swojego legowiska czy miejsca do spania. W takich sytuacjach dobrze jest pomyśleć o bramce pomiędzy pomieszczeniami. Przed wprowadzeniem szczeniak należałoby również dokładnie przebadać psa starszego i jeżeli jest na coś chory – wdrożyć leczenie.

dwa golden retrievery

Jakie są najczęstsze błędy podczas wprowadzania szczeniaka do domu z psim seniorem?

Do najczęściej popełnianych błędów należy wprowadzenie szczeniaka z marszu do domu. Nie wszystkim psim seniorom się to podoba. Bardzo dużym błędem jest pozostawienie psów samym sobie z nadzieją, że się jakoś „dotrą”. Dorosłe psy wykazują dużo tolerancji w stosunku do szczeniaków. Niemniej jednak starszy pies czasem ma dość szczenięcych zachowań i może zareagować agresją.

Może być też odwrotnie. Starszy schorowany pies nie będzie umiał obronić się przed zapędami młodziaka. Dlatego przez kilka tygodni trzeba kontrolować sytuację i nie pozostawiać psów w jednym pomieszczeniu bez nadzoru.

Co zrobić, kiedy psy się nie polubią?

Bezdomne psy żyjące w grupach np. w Bułgarii czy Rumunii, ale również w schroniskach czy domach tymczasowych nie muszą się lubić. Wystarczy, że są w stanie razem funkcjonować. Aby tak się stało, muszą umieć się komunikować. Do tego służą im sygnały uspokajające zwane inaczej sygnałami dystansującymi.

Szczeniaki bardzo szybko uczą się od starszych psów takich sygnałów. Z reguły to młodszy pies podporządkowuje się starszemu. Kiedy jednak mamy do czynienia z dwoma psami, to podczas okresu dojrzewania młodszy pies może zacząć próbować dominować nad starszym. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z behawiorystą, który doradzi, jak postępować z psiakami.

Jeżeli jednak konflikt pomiędzy psem starszym a szczeniakiem narasta, to myślę, że warto się zastanowić nad zmianą domu dla psa młodszego. Nie należy przy tym za długo zwlekać, ponieważ im młodszy pies, tym większa szansa na udaną adopcję.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić starszego psa - zdrowe żywienie psa seniora

Poprzedni wpis: Młodzieńcze zapalenie kości - poradnik dla opiekuna

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixelpixel