Jak karmić starszego psa - zdrowe żywienie psa seniora

2023-01-17
Jak karmić starszego psa - zdrowe żywienie psa seniora

Pies to przyjaciel na dobre i na złe, a starość pupila to nieodłączna część wspólnej podróży. Dzięki rozwojowi weterynarii i wiedzy o żywieniu psów można zrobić naprawdę dużo, by starość Twojego psa była jak najbardziej komfortowa. Choć Twój pies coraz częściej będzie wybierał spokojne spacery zamiast szalonej zabawy, nadal czeka was mnóstwo wspaniałych chwil razem.

Im lepiej zadbasz o swojego pupila, tym większe są szanse, że jesień życia ulubieńca nie będzie aż taka zła – może najwyższy czas ją odczarować? Sprawdź, jak z wiekiem zmieniają się potrzeby żywieniowe psów i jak mądrze karmić psiego staruszka.

Spis treści

Pies senior – kiedy zaczyna się psia starość

Psy to gatunek niesamowicie zróżnicowany pod wieloma względami, dlatego też nie ma jednej, uniwersalnej granicy, po której przekroczeniu ulubieniec staje się psim seniorem. Choć na starzenie się psów wpływa wiele czynników, największy wpływ ma po prostu wielkość psa. Psy ras małych i miniaturowych żyją dłużej i zaczynają starzeć się później niż psy ras dużych niż olbrzymich. Chihuahua może żyć nawet 20, zazwyczaj o wchodzeniu w starość u psów miniaturowych mówimy ok. 13-15 roku życia. Psy olbrzymie żyją znacznie krócej – niektóre, jak berneńskie psy pasterskie, jedynie ok. 7 lat, psim seniorem jest więc nawet 6-letni berneńczyk.

Każdy pies starzeje się w swoim własnym tempem. Dlatego, choć dobrze jest sprawdzić, w jakim wieku Twój pupil może stać się psim seniorem, to najważniejsza jest Twoja uważna obserwacja pupila. Starsze psy szybciej się męczą, mogą być mniej aktywne i potrzebować więcej wypoczynku. Choć część psów na starość może chorować, leczenie, dieta i aktywność dostosowane do potrzeb pupila mogą znacząco poprawić jego komfort życia.

W opiece nad starszym psem bardzo ważną rolę odgrywa opieka weterynaryjna i wykonywanie zalecanych badań. Dzięki temu ewentualne nieprawidłowości będą wychwycone możliwie szybko – często ważną częścią leczenia jest żywienie karmą weterynaryjną. Tę jednak zawsze stosuj w porozumieniu z weterynarzem.

karma dla beagle seniora

Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe psa na starość

Z wiekiem w organizmie naszych pupili zachodzą zmiany. Metabolizm spowalnia, pupil jest mniej aktywny, spada więc też zapotrzebowanie energetyczne. Z drugiej strony zwiększa się zapotrzebowanie na łatwostrawne białka, a pupil może potrzebować dodatkowej suplementacji. Błędem będzie jednak wybieranie witamin „na oko” – produkt niedostosowany do potrzeb może zaszkodzić, zamiast pomóc. O to, jakie składniki powinny być suplementowane, zapytaj weterynarza po wykonaniu badań kontrolnych.

Spowalnia perystaltyka jelit, duża część psów może stać się też wrażliwa na zmiany w diecie. U niektórych psich seniorów może pojawić się problem nadwrażliwości pokarmowej, zaparcia, czy skłonność do biegunek. Wskazana jest zmiana karmy na produkt o formule lekkostrawnej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko problemów trawiennych pupila.

U psich seniorów zwalnia też metabolizm. W połączeniu z mniejszą aktywnością (która może być związana z chorobami układu ruchu) i spadkiem masy mięśniowej, oznacza to większe ryzyko nadwagi. Zrzucenie dodatkowych kilogramów nie jest łatwe, dlatego najlepiej do niej nie dopuszczać i zmodyfikować żywienie, kiedy tylko zobaczysz, że pupil zaczyna się zaokrąglać.

Nadprogramowe kilogramy wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, zwłaszcza u dojrzałego psa. To dodatkowy ciężar dla stawów, a także obciążenie dla serca i zwiększone ryzyko pojawienia się cukrzycy. Większość karm dla psich seniorów ma obniżoną zawartość kaloryczną, dlatego będą dobrym wyborem dla pupila. Choć nadwaga to częsty problem starszych psów, zazwyczaj nie dotyczy psów, które nie zmieniły poziomu aktywności. Jeżeli tylko pupil jest w stanie nadal chodzić na długie spacery i nie ma przeciwwskazań medycznych, nie rezygnuj z ruchu. Spacery nie muszą być bardzo intensywne, ważne, by nie tracić zdrowych nawyków.

U psów w podeszłym wieku często obserwujemy problemy z węchem. Kiedy pies nie chce jeść, za niechęć do jedzenia może odpowiadać nie tyle zmniejszony apetyt, co właśnie pogorszone powonienie. Rozwiązaniem może być karma mokra o wysokiej smakowitości – jeżeli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, warto wybrać karmę z mięsem, które psiak uwielbia. Karma mokra zapewnia też większe poczucie sytości i zapobiega odwodnieniu. To szczególnie ważne dla psów, które z wiekiem coraz mniej piją. Taka karma będzie też wskazana w przypadku problemów z zębami.

Sprawdź także: karma dla psa seniora

jak wybrać karmę dla starszego psa

Idealna karma dla psa seniora – czy istnieje jeden doskonały produkt

Jak widzisz, każdy organizm jest inny. Podobnie jak ludzie, psy starzeją się w swoim rytmie. Choć większość zmian zachodzących w ciele psa wpisuje się w pewien ogólny schemat, każdy pies będzie miał inną historię.

To, jakiego wsparcia będzie potrzebował Twój psi emeryt, zależy od wielu czynników. Zdrowie psa, rasa (lub typ w przypadku kundelków), aktywność, sposób żywienia, czy jakość opieki weterynaryjnej w ciągu całego życia pupila – to wszystko ma znaczenie.

Jak w przypadku innych dylematów żywieniowych, także i tutaj nie będzie jednego magicznego produktu, który sprawdzi się u psów niezależnie od sytuacji. Owczarek niemiecki z dysplazją, kundelek z wrażliwym żołądkiem i cavalier z cukrzycą – każdy z nich będzie potrzebował innej karmy.

W przypadku chorób przewlekłych wskazana najczęściej będzie specjalistyczna karma weterynaryjna. Jeżeli Twój pupil nie ma szczególnych problemów zdrowotnych, a po prostu widać po nim, że powoli staje się psim staruszkiem, wybierz karmę dla psich seniorów.

Jaka będzie najlepsza karma dla starszego psa:

  • mokra lub półwilgotna
  • bez zbóż
  • z lekkostrawnym mięsem
  • wspierająca zdrowie psa zgodnie z jego potrzebami

Każdy pies jest inny. Dlatego może się zdarzyć, że karma o spełniająca wszystkie Twoje wymagania nie sprawdzi się u Twojego pupila. Na szczęście dobrych karm dla psów w każdym wieku pojawia się coraz więcej, warto więc próbować.

Starsze psy mogą być bardziej wrażliwe na zmiany karmy. Obserwuj reakcje pupila na nową karmę, zarówno jego ogólne samopoczucie, jak i kupy. O tym, jak bezpiecznie zmienić karmę, przeczytasz tutaj: Zmiana karmy psa – jak zrobić to mądrze.

Starość to integralna część życia, ona także ma swoje plusy. Opieka nad psim staruszkiem wymaga delikatności, uwagi i cierpliwości, często na tym etapie człowiek i pies jeszcze bardziej zbliżają się do siebie. To czas pełen czułości i zrozumienia. Niezależnie od wieku, Twój pies nadal jest Twoim najlepszym przyjacielem. Pokaż mu, że i on może liczyć na Ciebie!


Czytaj również: https://rikoland.pl/pl/blog-categories/pies-zywienie-14.html

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak karmić psa po operacji - poradnik dla troskliwego opiekuna

Poprzedni wpis: Devon rex - kot, czy przybysz z innej planety?

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixelpixel