Sto procent psa w psie! Golden retriever - opis rasy

2020-10-21
Sto procent psa w psie! Golden retriever - opis rasy

Jeśli marzysz o tym, by doświadczyć przyjaźni, która nie zna granic i trwa przez całe życie - zaproś do swojego domu goldena. Przyjdzie Ci co prawda zbierać sierść z najbardziej niedostępnych zakamarków Twojego mieszkania i myć podłogę nawet kilka razy dziennie. Najprawdopodobniej niejednokrotnie będziesz się też zastanawiać, czy ta kula błota i wody, która jest na końcu smyczy to na pewno Twój pies. Jest także ryzyko, że trzeba będzie zrezygnować z miejsca w swoim ulubionym fotelu i oddać je pupilowi, ewentualnie próbować wcisnąć się we dwójkę. Ale nie martw się! Golden retriever swoim charakterem wynagrodzi Ci absolutnie wszystkie niedogodności. Jego mokry nos pojawia się przy Twojej twarzy w tym samym momencie, w którym robi Ci się smutno. Ogon merda tak żywiołowo, jakby za chwilę miał wypaść z zawiasów, kiedy wracasz do domu po pięciominutowej nieobecności. I parafrazując wiersz Barbary Borzymowskiej - na tym ogonie huśta się jego dusza. Bo większa jest od tego psa.

Spis treści

Golden retriever - charakter i osobowość

Niektórzy mówią o nim, że jest kwintesencją psa. Najbardziej psim psem wśród wszystkich ras, jakie istnieją na świecie. Jest bezgranicznie oddany, a z jego oczu wyczytasz wszystko to, co chciałby Ci powiedzieć. Golden kocha świat i ludzi całym sobą. Jest wyrozumiały, wiele potrafi wybaczyć. Ponadprzeciętna cierpliwość sprawia, że jest idealnym towarzyszem dla dzieci - małych i dużych. Pamiętaj jednak, że w trzydziestokilowym ciele o złotej sierści mieszka bardzo wrażliwe stworzenie. Golden pragnie Twojej obecności i naprawdę tęskni za Tobą, nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę.

Szkolenie Golden retrievera

Golden retriever jest psem ponadprzeciętnie inteligentnym. Bardzo szybko się uczy, a jego szkolenie jest czystą przyjemnością. Będziesz pękać z dumy już po kilku treningach posłuszeństwa, kiedy Twój pupil z radością będzie wykonywać coraz trudniejsze polecenia. Nie zapomnij jednak, że Twój golden ma w tym interes - jest strasznym łakomczuchem! Za kawałek psiego przysmaku zrobi naprawdę wiele. Golden idealnie nadaje się do treningów posłuszeństwa sportowego i czuje się w tym naprawdę dobrze. Golden retrievera trudno również wyciągnąć z wody, jeśli ta znajduje się w zasięgu jego wzroku. I niestety nie ma znaczenia, czy tą wodą jest czyste jezioro, brudny staw, niespecjalnie pachnąca rzeczka czy też pół metra kwadratowego kałuży. Chyba żaden przedstawiciel tej rasy nie przejdzie obojętnie obok wilgotnego kawałka ziemi, ale nie martw się - do wanny i pod prysznic golden wskakuje równie chętnie, jak do kałuży.

Jeśli chcesz sprawić radość swojemu pupilowi - naucz go aportować. Goldeny mają to w naturze! Kochają biegać za rzucanym przedmiotem i przynosić go z powrotem swojemu opiekunowi. Oczywiście nie oddadzą go za darmo, przygotuj się na to! Pamiętaj, że aportować mogą również w wodzie. Wspaniale pływają za rzucanymi frisbee czy nawet zwykłymi patyczkami.

jaki jest golden retriever

 Golden retriever a dzieci

Golden retrievery świetnie radzą sobie w towarzystwie dzieci. Szybko nawiązują z nimi nić porozumienia i są dla nich niezwykle łagodne. Kochają spać blisko nich i są gotowe nawet do największych poświęceń dla swoich małych przyjaciół. Warto jednak pamiętać, że pies nie jest ani zabawką, ani nianią dla dzieci. W kontaktach z dziećmi warto zadbać również o komfort pupila. Golden retriever z natury jest bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony do wszystkiego, co go otacza. Jednak jest to jego błogosławieństwem i przekleństwem. Często zapomina się o tym, że pies również potrzebuje własnej strefy komfortu. Pamiętaj o tym, jeśli planujesz zakup golden retrievera do domu, w którym mieszkają dzieci. Golden retriever jest kiepskim wyborem dla osób starszych. To pies, który potrzebuje sporej dawki ruchu. W początkowej fazie szkolenia i nauki chodzenia na smyczy potrafi mocno ciągnąć. Jest silny i bardzo ruchliwy.

Dla kogo rasa będzie odpowiednia?

Zalety Wady
Wierny i oddany Intensywnie gubi sierść, zwłaszcza jesienią i wiosną
Bardzo inteligentny i szybko się uczy Bywa zbyt ufny wobec innych zwierząt i ludzi
 Łagodny i cierpliwy wobec dzieci Uwielbia się brudzić i nie jest łatwy do wyczyszczenia
Przyjaźnie nastawiony do obcych Nie nadaje się dla alergików 
Bez większych problemów zdrowotnych Nie nadaje się do pilnowania czegokolwiek, radośnie przywita w domu złodzieja

szczeniaki golden

Golden retriever - zdrowie

Golden retriever to pies myśliwski, który z natury jest raczej silny i odporny. Jednak coraz częściej zdarza się, że nawet młode psy zmagają się z problemami zdrowotnymi. Dlaczego? Niestety rasie zaszkodziła jej popularność. Nieodpowiedzialni hodowcy dostrzegając w tym chęć łatwego zysku, rozmnażają psy, które nie mają do tego predyspozycji zdrowotnych. Sprzedają szczenięta bez odpowiednich badań, nie badając również wcześniej ich rodziców. Golden retriever szczeniak w pseudohodowli kosztuje zaledwie kilkaset złotych i próżno oczekiwać, że jest to pies dobrze socjalizowany i badany. Tymczasem w dobrych hodowlach za szczeniaka musimy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, jednak wówczas minimalizujemy ryzyko, że maluch, którego pokochamy będzie chorował, cierpiał, może nawet umrze.

Najgroźniejsze choroby tej rasy to dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego. Mogą się również pojawiać dolegliwości związane z powiekami, a także przewodem słuchowym, ze względu na mocno zwisające uszy. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tych chorób należy dbać o pielęgnację psa, a także podawać mu wysokiej jakości karmę. Warto również w okresie szczenięcym ograniczyć goldenowi chodzenie po schodach.

Ile żyją goldeny? Przeciętna długość życia psów tej rasy to 11-13 lat.

Żywienie - czym karmić psa rasy golden retriever?

Gdyby to pytanie zostało postawione goldenowi, a on byłby w stanie odpowiedzieć, zapewne usłyszelibyśmy, że WSZYSTKIM. Golden nie stroni od jedzenie w ogóle, kocha wszelkiego rodzaju przekąski i niestety może to być dla niego zgubne. Łatwo sprawić, że przybędzie mu nadprogramowych kilogramów, które mogą być problemem dla jego stawów. Czasem jednak naprawdę trudno oprzeć się tym proszącym oczom! Warto także wiedzieć, że golden jest mistrzem proszenia o jedzenie - potrafi niestrudzenie pilnować Cię podczas posiłku i do Twojego ostatniego kęsa wierzy, że podzielisz się z nim tym, co akurat przygotowujesz lub jesz. Golden retriever powinien jeść wysokiej jakości karmę, której podstawowym składnikiem jest mięso.

Wiele goldenów jest uczulonych na kurczaka, ale świetnie tolerują inne rodzaje mięs. W karmie mogą się również znajdować warzywa i owoce. Unikaj jednak posiłków, w których są zboża - psy tej rasy kiepsko tolerują pszenicę, jej jedzenie może wywołać u nich biegunkę. Podawaj goldenowi przekąski, które są przeznaczone dla psów, ale zachowaj w tym umiar, ponieważ Twój golden raczej nie będzie w stanie. Zdecydowanie ogranicz karmienie tych psów ludzkim jedzeniem i uczul na to domowników. Twój pupil z pewnością entuzjastycznie zareaguje na szynkę czy kiełbasę, ale nie jest to dla niego odpowiedni pokarm.

białe szczeniaki golden retriever

Pielęgnacja

Golden retriever ma sierść, którą gubi dość intensywnie. Żeby ograniczyć sytuacje, kiedy na każdej części Twojego ubrania znajduje się spora ilość włosów pupila, trzeba go często czesać. Szczotka jest oczywiście podstawowym elementem goldenowej wyprawki, jednak warto zainwestować także w furminator. To specjalny rodzaj szczotki, dzięki której skutecznie wyczeszesz osłabioną, obumarłą sierść. Goldena można także strzyc - najczęściej robi się to przed wystawami. Nawet jeśli Twój pupil w nich nie uczestniczy, warto zadbać o sierść na jego ogonie, łapach, klatce piersiowej i na uszach. Wystrzyżony golden prezentuje się zdecydowanie bardziej elegancko, przynajmniej do momentu, w którym nie wykąpie się w błotnistej kałuży.

Obcinaj swojemu goldenowi pazury, jeśli częściej spaceruje po trawie i miękkim podłożu. Zbyt długie pazury utrudnią mu chodzenie, a to niebezpieczne również dla jego stawów. Możesz kąpać swojego pupila kilka razy w roku, jednak używaj do tego szamponów dedykowanych psom. Wśród opiekunów goldenów obowiązuje co prawda zasada: "Co się wysuszy, to się wykruszy", ale wówczas musisz mocno zaprzyjaźnić się z miotłą lub odkurzaczem.

Historia i wzorzec rasy

Opisując historię rasy golden retriever, nie sposób nie wspomnieć o lordzie Tweedmouth, który prowadził księgi hodowlane, w których zawarł szczegółowe informacje na temat powstawania rasy. W latach 50. XIX wieku owy lord odkupił od szewca żółtego psa imieniem Nous. Skojarzył go wówczas z suką nieistniejącej już rasy tweed water spaniel. Ich potomstwo kojarzył natomiast później z labradorami i seterami irlandzkimi. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie Nous i suczka tweed water spaniela dali początek słynnej dziś rasie golden retrieverów.

Warto wspomnieć, że psy służyły aktywnie podczas polowań, golden retriever to pies przynoszący. Zestrzelone przez myśliwych ptactwo przynosił swoim opiekunom. Był ceniony za sportową sylwetkę, inteligencję i bezwzględne posłuszeństwo. W latach 20. i 30. XX wieku golden retrievera znała już cała Europa. Golden to pies masywny, ale bardzo proporcjonalny. Dość atletyczna sylwetka ukryta jest pod bujną czupryną złotej sierści. Samce osiągają w kłębie wysokość od 56 cm do 61 cm, suczki natomiast 51-56 cm. Psy tej rasy ważą przeciętnie od 25 do 35 kilogramów. Mają obwisłe uszy, duże brązowe oczy i nos, który u niektórych goldenów jest czarny jak węgiel, u innych natomiast różowy.

charakter golden retrieverów

Ciekawostki o rasie

Charakter golden retrievera sprawia, że to pies, którego nie da się nie pokochać. Jeśli ktoś chciałby stworzyć psa, który ma usposobienie idealne, za wzór z pewnością może posłużyć golden retriever. Golden należy do tych psów, które są cierpliwe, kochające, wybaczające, a przy tym niezwykle piękne. Nic więc dziwnego, że rasa znalazła swoją misję we współczesnym świecie. Po pierwsze - psy tej rasy doskonale sprawdzają się podczas dogoterapii. Pomagają osobom chorym i niepełnosprawnym w leczeniu, zwłaszcza chorób na tle neurologicznym. Świetnie sprawdzają się także jako psy towarzyszące dla osób niewidomych i niedowidzących, oczywiście wtedy, gdy są ku temu odpowiednio wyszkolone. Ale to nie wszystko: to właśnie goldeny możesz spotkać podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy w czerwonych szalikach zabawiają przechodniów i tym samym pomagają zapełniać puszki wolontariuszy monetami.

W historii świata jeden z goldenów zapisał się szczególnie. Suczka Bretagne miała niespełna dwa lata, kiedy jako pies ratownik służyła u boku swojej opiekunki na ruinach wież World Trade Center. Pomagała odnajdować przebywające w gruzowisku ofiary, niejednokrotnie ratowała im życie. Służyła również podczas akcji ratunkowej po huraganie Katrina. Odeszła ze służby w wieku 9 lat i dożyła pięknego wieku lat 16, jednak musiała zostać uśpiona ze względu na stan zdrowia. Dziś można znaleźć zdjęcia, na których widać, jak Bretagne odprowadzana jest do weterynarza - żegnają ją ratownicy, którzy jej salutują. Warto jednak wiedzieć, że Bretagne nie była wyjątkowym goldenem, bo wyjątkowe są wszystkie. Pełne miłości, poświęcenia i zaufania. Bezgranicznie oddane, wierne opiekunowi do ostatniego dnia. Ludzie wiele mogą się od tych psów nauczyć.

Czytaj również: Rasy psów

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel