Strzyżenie psa w domu - jak zrobić to dobrze?

2020-05-26
Strzyżenie psa w domu - jak zrobić to dobrze?

Niektóre rasy psów wymagają regularnego strzyżenia. Coraz częściej, nawet w mniejszych miejscowościach, dostępne są salony fryzjerskie dla czworonogów, w których profesjonalny groomer może rozprawić się z niesfornymi włosami naszych pupili. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy wybrać się na taką wizytę, strzyżenie możemy przeprowadzić samodzielnie w domu. Wystarczy odrobina zdolności manualnych i - jeśli pies nie należy do cierpliwych - dodatkowa para rąk do pomocy.

Strzyżenie, czy golenie psów? Fakty i mity

Zanim zaczniemy przygotowania do domowego zabiegu strzyżenia swojego pupila, warto rozprawić się z kilkoma mitami na temat psiej sierści i podszerstka. Panuje bowiem przekonanie, że psy, które mają długą sierść, latem fatalnie znoszą wysokie temperatury. Wielu właścicieli decyduje się psa nie tyle ostrzyc, co nawet ogolić. Warto jednak dwa razy przemyśleć, czy to dobry pomysł. Większość psów dużych ras, np. border collie, berneński pies pasterski, czy husky, nosi na sobie dwa rodzaje włosa. Jest to podszerstek i włos okrywowy. Pierwszy chroni go przed zimnem, kiedy panują niskie temperatury. Wiosną zaczyna się gwałtowne gubienie tej części psiej fryzury. Włos okrywowy zabezpiecza psa przed skaleczeniami i stanowi świetną izolację psiej skóry od wysokiej temperatury. Bez niego będzie narażona na bezpośrednie działanie słońca.

Czy golić psa na lato?

Zatem całkowite golenie psa na lato zdecydowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Zamiast używać maszynki, warto zorganizować swojemu pupilowi porządną kąpiel i gruntowne wyczesywanie podszerstka. Z pewnością przyniesie mu to ulgę w upały.

Jakie narzędzia do strzyżenia psa wybrać?

Podczas strzyżenia psa w domu będziemy potrzebować narzędzi w postaci nożyczek i maszynki, czasem również trymera. Właściciele czworonogów czasem decydują się ostrzyc pupila domowymi nożyczkami, jednak by uzyskać lepszy efekt, trzeba wyposażyć się w profesjonalny sprzęt. Może się okazać lepszy dla sierści psiaka i z pewnością posłuży przez co najmniej kilka lat. Maszynka do strzyżenia ludzi nie sprawdzi się u psów. Większość z nich ma zbyt sztywną i twardą sierść, dlatego jeśli decydujemy się na jej użycie, należy kupić taką, która jest dedykowana zwierzętom.

Narzędzia dla konkretnych ras

Zanim jednak kupimy akcesoria do strzyżenia psów, powinniśmy sprawdzić, które z nich będą przydatne podczas pielęgnacji sierści naszego pupila. Może się okazać, że wystarczające będą same nożyczki lub sam trymer. Jest to zależne od rasy, a także rodzaju i długości sierści czworonoga. Odpowiedni sprzęt, dzięki któremu zadbamy o fryzurę psa, możemy kupić w dobrych sklepach zoologicznych, również on-line.Jak ostrzyc psa samodzielnie? Wskazówki krok po kroku

Żeby ostrzyc psa będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi, ale również wiedzy o tym, według jakiego wzorca powinniśmy naszego pupila strzyc. Każda rasa wymaga określonego sposobu cięcia włosów i finalnego uczesania - jest to szczególnie ważne, jeśli nasz pies uczestniczy w wystawach. Musimy wówczas sprawdzić, jak powinien wyglądać poprawnie ostrzyżony przedstawiciel danej rasy, ponieważ inaczej może wyglądać strzyżenie maltańczyka, inaczej strzyżenie yorka, a jeszcze inaczej strzyżenie psa wielkich gabarytów. Nieco łatwiej strzyc psa, który nie ma w planach występów na wystawie.

Jak powinien wyglądać cały zabieg?

1. Długa i dokładna kąpiel. Przed strzyżeniem sierść psa powinna być oczyszczona z całego zebranego na niej brudu. Dzięki temu strzyżenie będzie łatwiejsze, a narzędzia, których używamy, nie będą się niszczyć. Podczas kąpieli użyj psiego szamponu, a jeśli Twój pies ma problematyczną sierść, także odżywki.

2. Suszenie sierści. Strzyżenie psów z mokrą sierścią może mieć opłakane skutki. Zdecydowanie łatwiej będzie ostrzyc psa, którego sierść jest czysta i sucha, ponieważ na bieżąco będziesz widzieć efekt swojej pracy. Pamiętaj jednak, by podczas suszenia nie przestraszyć psa, niech czuje się bezpiecznie.

3. Strzyżenie. Zadbaj o to, by strzyc na podłodze, którą później łatwo uprzątnąć. Zdecydowanie nie powinien być to dywan lub wykładzina. Najlepiej płytki lub panele. Strzyżenie psa w domu można przeprowadzić w łazience. Pupil z niej nie ucieknie, a po zakończonym zabiegu usunięcie sierści z podłogi nie będzie trudne.

4. Pomoc. Podczas strzyżenia psów warto posiłkować się pomocą drugiej osoby, zwłaszcza jeśli pies jest niecierpliwy lub przestraszony. Przyda się to również w przypadku zabiegów dokonywanych u psów dużych ras. Nawet u profesjonalnego fryzjera czasem korzysta się z pomocy innej osoby.

5. Nagrody i spokój. Strzyżenie psa może być stresujące nie tylko dla właściciela, ale również dla samego czworonoga. Dlatego należy zadbać o jego spokój i poczucie bezpieczeństwa. Mów do niego łagodnym głosem i nagradzaj ulubionymi smakołykami spokój i posłuszeństwo.

6. Strzyżenie psa powinno zakończyć kilkuminutowe rozczesywanie sierści, dzięki któremu efekt zabiegu będzie jeszcze lepszy. Należy wówczas sprawdzić, czy pies jest ostrzyżony równo i dokładnie.

Do pielęgnacji psiej sierści przydać się może również furminator, o którym więcej pisaliśmy w artykule: Co to jest furminator dla psa i jak działa?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixelpixel