Urlop bez psa - porady behawiorystki

2021-06-29
Urlop bez psa - porady behawiorystki

Wakacje właśnie się rozpoczęły, a wraz z nimi sezon urlopowy. Wielu opiekunów psów zaczyna się zastanawiać, co zrobić ze swoim psem podczas urlopu. Zabrać ze sobą, czy może zostawić pod czyjąś opieką? Jeżeli zdecydujemy się go zostawić, to lepiej pod opieką rodziny, petsittera czy może w hotelu dla psów? Kiedy i jak przyzwyczajać psa do rozłąki? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym poście.

Spis treści

Czy lepiej wybrać się na urlop z psem, czy bez psa?

Większość opiekunów psów zabiera swoich pupili na urlop, zwłaszcza jeśli spędzają go w Polsce. Branża turystyczna coraz częściej oferuje noclegi z możliwością zakwaterowania psa. Na stacjach benzynowych wystawiane są miski z wodą. Powstaje również coraz więcej lokali gastronomicznych, gdzie można wejść z czworonogiem. Więc jeżeli mamy psa, który lubi podróże oraz dobrze czuje się w nowych miejscach, to jak najbardziej można go zabrać ze sobą na urlop.

Natomiast kiedy wybieramy się na urlop za granicę i odległość wymusza na nas przelot samolotem, lepiej zostawić psa pod czyjąś opieką. Przewożenie zwierzęcia w transporterze umieszczonym w luku bagażowym jest dla niego olbrzymim stresem, nawet gdy lot samolotem nie trwa długo. Za pozostawieniem psa przemawia również pora i miejsce naszego urlopu. Jeśli wybieramy się na południe Europy, gdzie temperatury często przekraczają 30-35 st. C, nasz pupil niezależnie od rasy będzie się w takiej temperaturze bardzo męczył. Kiedy jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, to musimy się liczyć z tym, że nasz psiak nie wszędzie będzie mógł z nami wejść – trzeba go więc będzie zostawiać w hotelowym pokoju. Może to być dla niego trudne, zwłaszcza gdy jest to dla niego nowa sytuacja. Dla niektórych psów sam pobyt w nowym otoczeniu to olbrzymi stres. I wreszcie, jeżeli nasz psiak boi się jeździć samochodem lub ma chorobę lokomocyjną, to taka podróż może okazać się nie lada wyzwaniem.

Kiedy zacząć przygotowania do rozłąki?

Jeżeli mamy w domu szczeniaka, należy przyzwyczajać go do rozłąki już od pierwszych dni. Najpierw zostawiamy go samego w domu, wydłużając czas naszych wyjść. Niezależnie od tego, jaką formę opieki wybierzemy, powinniśmy stopniowo przygotowywać naszego pupila na to, że nie zawsze to my będziemy się nim opiekować. Podobnie postępujemy z psami dorosłymi, choć tutaj może być trudniej. W tym wypadku już na etapie planowania urlopu należy zdecydować, czy chcemy go spędzić z naszym czworonogiem, czy też zostawiać po czyjąś opieką. Im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie psa do rozłąki z nami, tym większe prawdopodobieństwo, że psiak zaakceptuje nowa sytuację.

opieka nad psem w wakacje

Jak przygotować psa do hotelu opieki przyjaciół, rodziny lub petsittera?

Przede wszystkim stopniowo. Jeżeli chcemy zostawiać psa w hotelu, to pierwsza wizyta powinna polegać na wspólnym zapoznaniu się z nowym miejscem oraz personelem hotelu. Jeżeli przypadnie nam on do gustu, następnym etapem będzie zostawienie psa na kilka godzin. Należy to robić stopniowo. Każda następna wizyta psa powinna być dłuższa od poprzedniej. Dobrym pomysłem, zanim wyjedziemy na dłużej, jest zostawienie psa najpierw na weekend. Jeżeli opiekę nad psem chcemy powierzyć komuś ze znajomych lub rodzinie to również należy zadbać o to, aby psiak miał czas przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Osoba, która będzie zajmowała się naszym psem, powinna poznać jego rozkład dnia oraz przynajmniej kilka razy zabrać go na spacer. Aby psu łatwiej było znieść rozłąkę opiekunem, można mu kilka tygodni wcześniej zacząć podawać suplementy, które działają uspokajająco i przeciwlękowo oraz na około tydzień przed wyjazdem założyć obrożę adaptacyjną. Niezależnie od formy opieki, pozostawiając psa, musimy pamiętać o tym, żeby zabrać mu ze sobą jego karmę, legowisko, ulubiony kocyk czy zabawkę.

jak przygotowac psa do wyjazdu

Jak sprawdzić, czy pies jest gotowy na wyjazd opiekuna?

Najlepiej zostawiając go, na jakiś czas w miejscu, w którym ma docelowo przebywać podczas naszego wyjazdu. Jeżeli pies czuje się tam dobrze, to z radością powita osobę, która się będzie nim zajmować. Należy uważnie obserwować psa pod kątem oznak stresu – takim wyznacznikiem może być chęć jedzenia oraz umiejętność odpoczynku w nowym miejscu. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil dyszy, ślini się, pocą mu się opuszki łap czy jego sierść pokrywa się łupieżem, to znaczy, że jeszcze nie jest gotowy zostać na dłuższy czas.

wybor psiego hotelu

Jak wybrać petsittera/psi hotel?

Jeżeli powierzamy komuś opiekę nad naszym pupilem, to musimy mieć pewność, że zadba o bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie psiaka. Przede wszystkim, należy poczytać, zapoznać się z opiniami innych ludzi na temat hotelu lub osoby opiekującej się psami. To jednak nie wystarczy. Wybierając hotel, należy osobiście sprawdzić warunki, w jakich będzie przebywał nasz czworonożny przyjaciel. Duże hotele dla psów mają zupełnie inne standardy, niż te mniejsze. Tutaj często duża ilość miejsc niestety nie idzie w parze z jakością usług. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się małe hoteliki przydomowe, w których przebywa tylko kilka psów. Już na etapie rozmowy wstępnej z pracownikiem hotelu należy zapytać, jak wygląda ramowy rozkład dnia „gościa hotelowego” - czy pies jest regularnie wyprowadzany na spacery, czy ma możliwość zabawy z innymi psami, czy na terenie hotelu dostępny jest wybieg, na którym nasz pupil będzie miał możliwość swobodnie pobiegać. Przede wszystkim jednak - jak długo w ciągu dnia będzie musiał przebywać w boksie. Bowiem niezależnie od tego, czy jest to duży hotel, czy raczej kameralny hotelik, aby zapewnić psom bezpieczeństwo, należy je przynajmniej na noc zamykać w osobnych boksach. Dla psów, które mają wprowadzoną klatkę kennelową, łatwiej jest zaakceptować takie tymczasowe zamknięcie, niż dla tych, które kennelu nie znają.

Jeżeli decydujemy się na opiekę petsittera, również należy zapoznać się z miejscem, gdzie chcemy pozostawić psiaka. Dla niektórych psów taka forma opieki będzie lepszym wyborem, zwłaszcza jeśli nasz pupil nie przepada za innymi psami. Niektórzy petsitterzy w swojej ofercie oferują opiekę nad psem w domu klienta. Polega ona na wyprowadzaniu psiaka trzy razy dziennie. Być może pies we własnym domu będzie czuł się mniej zestresowany, ale trzeba wziąć pod uwagę, ze psy to zwierzęta stadne i pozostawione na całe dnie i noce mogą czuć się bardzo samotne.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Twój pies źle znosi podróże? Sprawdź, co możesz zrobić, by nie rezygnować z wycieczek z pupilem

Poprzedni wpis: Berneński pies pasterski - jak wygląda życie z berneńczykiem?

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixelpixel