Wyżeł węgierski krótkowłosy - elegancki, łagodny rudzielec

2023-09-01
Wyżeł węgierski krótkowłosy - elegancki, łagodny rudzielec

Wyżły węgierskie kochają ludzi, chętnie współpracują z opiekunem i raczej nie sprawiają problemów wychowawczych. Dlatego jest to rasa, którą zazwyczaj można polecić także osobie początkującej. Nie oznacza to jednak, że wyżeł węgierski będzie dobrym wyborem dla każdego. Towarzyskie usposobienie sprawia, że piękny rudzielec nie powinien trafić do domu osoby, która dużo pracuje, a instynkt łowiecki to konieczność przewidywania kłopotów – dobrze ogrodzona działka i spacery wyłącznie na smyczy to podstawa. Poznaj lepiej wyżła węgierskiego!

Spis treści

Historia wyżłów węgierskich krótkowłosych

Wyżły węgierskie przybyły na tereny dzisiejszych Węgier w X wieku wraz z Madziarami – wędrownym ludem pochodzenia azjatyckiego. Wśród ich przodków można znaleźć chociażby żółtego psa tureckiego, czy wyżły siedmiogrodzkie. To właśnie od nazwy wyżłów węgierskich – vizsla – pochodzi polskie słowo „wyżeł”.

Wyżły węgierskie były w swojej ojczyźnie popularnymi psami, zwłaszcza od kiedy zaczęły na większą skalę uczestniczyć w polowaniach. W XIX wieku urządzano im specjalne konkursy. Jak w przypadku wielu innych ras psów, także i wyżły węgierskie niemal wyginęły podczas II wojnie światowej. Po jej zakończeniu rasa została zrekonstruowana, także przy udziale pointerów i wyżłów niemieckich ostrowłosych.

Rasa została uznana przez FCI w 1936. W Polsce bez problemu znajdziesz hodowlę wyżłów węgierskich.

Charakter i osobowość wyżłów węgierskich

Wyżeł węgierski to pies łagodny, spokojny, kochający ludzi i chętnie współpracujący z człowiekiem. Uwielbia zabawę i jest bardzo czuły, potrzebuje bliskiej relacji ze swoim opiekunem. To bardzo towarzyski pies, który szybko nawiązuje kontakt z obcymi osobami, dzięki czemu nie trzeba obawiać się reakcji psa na gości w domu, ale z drugiej strony – taki gościnny i kontaktowy rudzielec raczej nie ochroni przed złodziejem.

Wyżły węgierskie mogą mieć skłonność do lęku separacyjnego, dlatego od pierwszych dni w nowym domu zadbaj o normalizację zostawania samodzielnie. Są też bardzo wrażliwe – źle reagują na krzyk i kary. Dużo lepiej pupil przyswoi sobie zasady panujące w domu, gdy skupisz się na nagradzaniu pozytywnych zachowań. To podejście o wiele lepiej wpłynie też na waszą relację.

Sprawdź także: Zabawki dla psa

szczeniak wyżła węgierskiego krótkowłosego w ogrodzie

Dla kogo wyżeł węgierski będzie idealnym pupilem

Choć pierwotnym przeznaczeniem wyżłów węgierskich było myślistwo, psy tej rasy doskonale sprawdzają się jako towarzysze rodziny.

Najczęściej wyżeł węgierski to pies, którego stosunkowo łatwo wychować, przynajmniej w porównaniu z innymi, nieco trudniejszymi w obejściu rasami. Warunkiem koniecznym tej bezproblemowości będzie jednak zapewnienie pupilowi bardzo dużej aktywności fizycznej. Wyżły kochają długie spacery i wszelkiego typu zabawy węchowe Minimalny czas spędzony na aktywności to minimum półtorej godziny, niezależnie od pogody. W innym wypadku, pupil przestaje być bezproblemowy, najczęściej sfrustrowany i nieszczęśliwy pies wyładowuje energię, niszcząc wyposażenie mieszkania.

Nie jest to pies dla osób zapracowanych. Wyżeł węgierski nawiązuje silną więź ze swoją rodziną i potrzebuje dużo bliskości, czasu spędzonego razem.

Wyżeł węgierski może mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w bloku. Niezależnie od tego, gdzie będzie żył, konieczne będą długie spacery w terenie, to pies, który nie może żyć bez eksploracji. W przypadku domu na wsi zadbaj o szczelność ogrodzenia, ewentualne dzikie zwierzęta w okolicy są dla wyżłów węgierskich prawdziwą pokusą.

wyżeł węgierski szczeniak i seniorka

Wyżeł węgierski i dzieci

W większości przypadków wyżeł węgierski kocha dzieci, a dzieci kochają wyżła węgierskiego. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest nieco inny, a podobne uogólnienia nie będą przekładać się na absolutnie każdego wyżła węgierskiego.

Wyżeł węgierski nie jest psem dla dziecka – nie ma bowiem żadnej takiej rasy. Odpowiedzialność za stworzenie psu odpowiednich warunków do życia i nadzorowanie relacji z dziećmi zawsze leży po stronie dorosłego opiekuna.

Wyżeł węgierski i inne zwierzęta

Wyżeł węgierski to pies ugodowy i bezkonfliktowy, który sam nie zaczepia innych czworonogów. Nie oznacza to jednak, że zaatakowany nie będzie się bronił. Zdarzają się jednak psy, które psy ras małych i miniaturowych będą traktować jak potencjalną zwierzynę, nie przedstawiciela własnego gatunku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kotów. Konieczna będzie więc staranna socjalizacja

Problematyczny może być za to bardzo silny instynkt łowiecki. To nie jest rasa o korzeniach myśliwskich, to psy, które nadal często uczestniczą w polowaniach. Opiekunem wyżła węgierskiego powinna być wyłącznie osoba, która weźmie pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego psa, przewidując problematyczne sytuacje. Wyżeł węgierski nie powinien wychodzić na spacery bez smyczy, w terenie konieczna jest linka treningowa. Jeżeli pies tej rasy ma mieszkać w domu, konieczne będzie solidne ogrodzenie posesji, by pupil nie mógł uciec.

Żywienie – najlepsza karma dla wyżła węgierskiego

Niektóre wyżły węgierskie mogą mieć skłonność do wybrzydzania, dlatego warto postawić na karmę, która naprawdę smakuje pupilowi, a przy tym odpowiada jego potrzebom żywieniowym.

Najlepszym wyborem będzie karma z dużą ilością prawdziwego mięsa mięśniowego z dodatkiem podrobów, warzyw, owoców i wzmacniających dodatków, np. oleju z łososia.

Wyżły węgierskie mogą mieć skłonności do alergii pokarmowych, dlatego w miarę możliwości nie zmieniaj bez powodu karmy, która służy Twojemu psu.

Choć wyżły węgierskie potrzebują dużo ruchów, o ile nie trenujesz ze swoim psem naprawdę dużo, karma typu activ nie będzie potrzebna, dla większości psów będzie mieć ona zbyt wiele kalorii na porcję.

Sprawdź także: Karma bezzbożowa dla psa

Zdrowie wyżłów węgierskich

Wyżły węgierskie żyją ok 11-13 lat, zazwyczaj ciesząc się dobrym zdrowiem. Jak w przypadku wszystkich psów tej wielkości, konieczna jest profilaktyka w kierunku dysplazji stawów biodrowych, a opadnięte uszy mogą powodować nieco częstsze infekcje uszu.

Z uwagi na szeroką i głęboką klatkę piersiową wyżły węgierskie zagrożone są skrętem i rozszerzeniem żołądka. To sytuacja, która wymaga szybkiej interwencji weterynarza i zagraża życiu psa, dlatego lepiej jej zapobiegać, m.in. przez zapewnienie psu spokojnego odpoczynku po jedzeniu. Wyżły węgierskie bywają też alergikami.

Inne możliwe choroby występujące u wyżła węgierskiego:

  • Entropium
  • Niedoczynność tarczycy
  • Zwyrodnienie siatkówki
  • Padaczka
  • Zaćma

smutny wyżeł węgierski krótkowłosy

Pielęgnacja wyżłów węgierskich

Zadbanie o wyżła węgierskiego jest banalnie proste i nie wymaga żmudnych zabiegów i specjalistycznych kosmetyków. Podejrzewamy, że po długim spacerze ze swoim wyżłem i tak nikt nie miałby na to siły.

Sierść wystarczy raz w tygodnu (w okresie linienia częściej stosownie do potrzeb) przeczesać szczotką. Kąpiel – tak często, jak uznasz to za stosowne. Ze względu na krótką sierść wyżły węgierskie zimą potrzebują ubranka.

Jak w przypadku psów każdej rasy, od czasu do czasu konieczne jest obcięcie pazurów, a codziennie- umycie zębów. Na szczególną uwagę zasługują uszy, które mają tendencję do infekcji. Zaglądaj do nich raz na kilka dni (maksymalnie raz w tygodniu) i w miarę potrzeby przeczyść płynem do uszu dla psów. Jeżeli zauważysz w uszach pupila wydzielinę dziwnego koloru, zapachu, czy w większej niż zazwyczaj ilości – zabierz psa do weterynarza.

Wyżeł węgierski – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Węgry

Klasyfikacja FCI: Grupa 7 – Wyżły, Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne

Użytkowość: Wszechstronny pies myśliwski i domowy

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości, elegancki pies myśliwski o złotorudym umaszczeniu i harmonijnej budowie.

Temperament: Zrównoważony, przyjazny, żywy, chętnie pracujący z człowiekiem.

Wysokość: Psy – 58-64 cm, suki – 54-60 cm.

Głowa: Szlachetna, o dobrych proporcjach. Umiarkowany stop, tępo zakończona i niespiczasta kufa. Prosty grzbiet nosa, mocne szczęki, ciasno przylegające fafle.

Oczy: Średniej wielkości, brązowe, lekko owalne.

Uszy: Niezbyt wysoko i niezbyt daleko osadzone, w kształcie litery V, cienkie, wiszące blisko policzków.

Szyja: Średniej długości, o mocno umięśnionym i lekko wygiętym karku.

Tułów: Wyraźny i umięśniony kłąb, solidny i silny grzbiet, szeroki zad i głęboka klatka piersiowa.

Ogon: Nisko osadzony, zwężający się ku końcowi.

Kończyny: Silnie umięśnione, długie.

Chód: Ożywiony i energiczny.

Skóra: Ciasno przylegająca, bez fałd, dobrze wybarwiona.

Sierść: Krótka i gęsta, w dotyku twarda i szorstka. Bardziej aksamitna sierść na głowie i uszach.

Umaszczenie: Odcienie rudego i piaszczystego złota.

Imię dla wyżła węgierskiego

Imię dla psa: Rudi, Ares, Bruno, Cezar, Dragon, Dyzio, Felix, Gucio, Hunter, Koda, Orion, Portos, Wally, Zeus.

Imię dla suczki: Rust, Strzała, Luna, Bessi, Dynia, Ginger, Holly, Jackie, Kora, Nuka, Sally, Tajga, Xena, Żaba.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dlaczego pies ucieka? - przyczyny i sposoby na uciekiniera

Poprzedni wpis: Jak często kąpać psa? Rozwiewamy wątpliwości!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixelpixel