Zadbaj o potrzeby swojego kota i wybierz najlepszą dla niego karmę

2020-04-20
Zadbaj o potrzeby swojego kota i wybierz najlepszą dla niego karmę
Jako opiekun kota chcesz, żeby żyło mu się jak najlepiej. Kluczową sprawą, zarówno w naszym, jak i kocim życiu, jest dieta. Mówi się, że jesteś tym, co jesz i dużo w tym prawdy, bo prawidłowe i zdrowe odżywianie może uchronić przed wieloma chorobami i problemami. Różnorodność dostępnych na rynku karm dla kotów może przyprawić o zawrót głowy. Wielu kociarzy, szczególnie początkujących, ma problem z tym, co powinni kupić, by ich kot był szczęśliwy i cieszył się zdrowiem.

Firmy prześcigają się w wymyślaniu smaków, konsystencji i kolorowych opakowań. Ale czy to jest najważniejsze? Niekoniecznie, ponieważ istotne jest żywienie zgodne z naturą - przyda nam się wiedza o pochodzeniu naszego domowego mruczka, o tym, jak jest zbudowane jego ciało, jakie ma nawyki żywieniowe i zachowania łowieckie oraz jakie składniki powinna zawierać karma, którą mu podajemy.

Poznaj potrzeby swojego pupila

Felis Domesticus, czyli nasz kot domowy, należy do grupy zwierząt mięsożernych. Kot jest typowym drapieżnikiem, na co wskazuje jego budowa ciała i fizjologia. Ostre zęby, które uniemożliwiają rozcieranie i żucie pokarmu, pazury stworzone do polowania, świetny słuch i wzrok. Ponadto mały żołądek, krótkie jelita, brak amylazy w ślinie, która jest odpowiedzialna za trawienie produktów roślinnych oraz krótki czas trawienia - to właśnie cechy mięsożerców.

Część właścicieli zapewne zastanowi się, co ma wspólnego drapieżny mięsożerca opisany powyżej, z jego kotem, który leży cały dzień na parapecie i schodzi z niego tylko kilka razy dziennie, aby udać się do miski albo kuwety. Pomimo udomowienia, budowa ciała kota pozostała taka sama i jego potrzeby łowieckie i żywieniowe powinny być nadal zaspokajane. Jeśli kot całymi dniami śpi to możliwe, że jego dieta lub sposób podawania karmy jest nieodpowiedni lub ma inne problemy zdrowotne, lub behawioralne.

Jaką dietę dla kota wybrać?

Jeśli mamy do czynienia z mięsożercą, to musimy oczywiście podawać mu mięso, bo właśnie do jego jedzenia i trawienia kot jest stworzony. W naturze kot upoluje idealnie zbilansowaną pod względem jego potrzeb mysz, która w pełni zaspokoi jego potrzeby. Mysz, a raczej jej skład, jest dla niego pokarmem wzorcowym.

Jednym ze sposobów żywienia kotów jest dieta BARF, która składa się z odpowiednio zbilansowanego surowego mięsa, podrobów i odpowiednich dla kota suplementów. W celu skomponowania takiej diety można udać się do kociego dietetyka lub oprzeć się na odpowiednio stworzonym kalkulatorze, który podpowiada, ile poszczególnych składników powinniśmy dodać.

Suche karmy dla kota wysokiej jakości mają dużą zawartość mięsa, choć trzeba zwracać uwagę, by było to mięso, a nie produkty pochodzenia zwierzęcego. Suchy pokarm, by zachować stałą formę granulek, ma niską wilgotność, ok. 10%. Koty pobierają wodę z pokarmu, nie są biologicznie przystosowane do picia, więc jego wilgotność powinna stanowić około 75%. Nie dostarczając odpowiedniej ilości wody do organizmu, możemy doprowadzić do problemów z pęcherzem czy nerkami.

Istnieją też mokre karmy dla kotów, w puszkach, na tackach czy w saszetkach. Mamy duży wybór, jednak tylko nieliczne spełniają wymagania żywieniowe kotów. Przede wszystkim powinny mieć wysoką zawartość mięsa, nie zawierać produktów roślinnych, a jeśli są one obecne, to żeby były to warzywa/owoce, a nie zboża i by ich zawartość nie przekraczała 5%.

Dobra karma charakteryzuje się szczegółowo opisanym składem, czyli nie tylko dokładnymi ilościami procentowymi, ale również opisanym dokładnie rodzajem mięsa, które jest w niej zawarte. Ponadto powinna ona zawierać suplementy, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu naszego kota (m.in. tauryna czy wit. A).

Podawanie pokarmu - dobre praktyki

Oprócz rodzaju pożywienia, ważny jest też sposób jego podawania. Koty są z zasady samotnikami. Polują i jedzą samodzielnie małe porcje w wolny tempie, ale często. Dlatego każdy kot powinien mieć własną miskę, najlepiej by nie stały one obok siebie. W pobliżu jedzenia nie powinna się znajdować miska z wodą. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie kilku misek w różnych miejscach w domu, wtedy jest większa szansa, że kot się z nich napije.

Częstym zwyczajem opiekunów jest stawianie kotu pełnej miski z pożywieniem na cały dzień. Jednak wiele kotów dostając dużą porcję, zjadają ją na raz, a potem przez wiele godzin są głodne, co nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Te, które nie zjadają wszystkiego na raz, wiedząc, że pożywienie zawsze na nie czeka w stałym miejscu, rozleniwiają się i właśnie całymi dniami leżą na parapecie.

Prawidłowym sposobem podawania karmy są stałe godziny, im częstsze, tym lepsze. Minimalna ilość posiłków to 3-4 na dobę. Bywa, że obowiązki właściciela uniemożliwiają częste karmienie kota, wtedy z pomocą przychodzą miski automatyczne, w których można zaprogramować podawanie pokarmu o określonych porach. Można też rozstawić małe porcje pożywienia w różnych miejscach w domu, tak by kot przemieszczając się, znajdował je. Istotną kwestią jest też temperatura pożywienia. Optymalna to 38’C, ale zwykle wystarcza pokojowa. Ważne, by jedzenie nie było podane prosto z lodówki - zbyt zimnego koty nie chcą jeść.

Stosując się do kilku prostych zasad, możemy zapewnić naszemu kotu długie, szczęśliwe i zdrowe życie, a sobie zaoszczędzić stresu. Nieprawidłowa dieta może doprowadzić do wielu chorób, a co za tym często idzie, problemów behawioralnych. Dlatego tak ważne jest, by żywić nasze koty w zgodzie z ich naturą.

Zainteresował Cię ten wpis? Podobne artykuły znajdziesz w dziale: Żywienie

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixelpixel