karma dla kota dorosłego

( ilość produktów: 2 )

Karma dla kota dorosłego

Karma dla kotów dorosłych będzie podstawą diety Twojego pupila przez większość jego życia. Dlatego bardzo ważne jest, by wybrać produkt, który będzie wspierał zdrowie pupila, zaspokajał wszystkie potrzeby żywieniowe i po prostu smakował Twojemu kotu.

Zdrowa i pyszna karma dla Twojego kota to najprostszy sposób, by wzmocnić jego zdrowie stawów, w tym pracę układu pokarmowego czy odpornościowego. W Rikoland znajdziesz najlepsze karmy mokre i suche dla dorosłych kotów. Sprawdź, jak ją znaleźć.

Karma dla kota dorosłego - czy wiesz, czego potrzebuje Twój kot?

Potrzeby żywieniowe kotów zmieniają się z wiekiem. Żywienie kociąt, dorosłego kota i kociego seniora powinno wyglądać nieco inaczej. Na każdym etapie życia podstawą diety powinno być mięso, zmienia się jednak nieco zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podczas gdy mały kociak potrzebuje ich o wiele więcej, by rosnąć, u kota dorosłego ich ilość może być nieco mniejsza - to skutek zmieniającego się metabolizmu.

Kiedy należy wprowadzić karmę dla kotów dorosłych

W przypadku większości ras kotów osiągnięcie dojrzałości nadchodzi około pierwszego roku życia. Młode kociaki rosną najszybciej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, później tempo wzrostu stopniowo maleje, by zatrzymać się mniej więcej w czasie pierwszych urodzin. Dlatego karmy dla kociąt są zazwyczaj bardziej energetyczne niż karmy dla kotów dorosłych. Kiedy okres dojrzewania kończy się, dieta kota powinna zostać zmieniona do potrzeb nieco wolniejszego metabolizmu. Większe rasy kotów dojrzewają nieco wolniej - czasami nawet do drugiego roku życia - w ich przypadku o czas zmiany karmy najlepiej zapytać hodowcę lub weterynarza. Z wiekiem koty mają coraz mniejsze zapotrzebowanie na energię. Najmniejsze jest ono u kocich seniorów, którzy mają też najmniejszą aktywność. Karmy dla kociąt są też bogatsze w białko - niezbędne dla kotów rosnących w o wiele większej ilości.

Żywienie dorosłych kotów w praktyce

Karma dla kota dorosłego musi spełniać nie tylko wyśrubowane wymagania opiekuna. Pamiętaj, że karma musi być zaakceptowana także przez samego kota. W przypadku wybrednego kota znalezienie odpowiedniej karmy może być prawdziwym wyzwaniem. Niektóre koty chętniej jedzą karmy z ulubionego gatunku mięsa, inne preferują określone formuły (pasztety, musy, mięso w galarecie). Przestawienie ulubieńca na nową karmę może być wyzwaniem, dlatego uważa się, że zmiana karmy nie powinna następować bez poważnego powodu. Koty przyzwyczajają się do ulubionego jedzenia i próby wprowadzenia nowej karmy mogą być trudne.

Równie ważne jak sama karma dla kotów dorosłych jest forma podawania pokarmu. Większość kotów preferuje ceramiczne miseczki, które nie zmieniają jej smaku jak plastik, czy stal. Ważna jest też temperatura karmy. O ile karma sucha przechowywana jest w temperaturze pokojowej i wystarczy nasypać ją do miseczki, tak karma mokra powinna zostać wyciągnięta z lodówki z pewnym wyprzedzeniem lub podgrzana, by osiągnęła przyjemną temperaturę.

Najlepsza karma dla dorosłych kotów

Koty to bezwzględni mięsożercy. Dlatego Twój ulubieniec powinien otrzymywać wysokomięsną karmę, która dostarczy mu witaminy i składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. W dobrych karmach pełnoporcjowych powinno znajdować się też jak najmniej zbóż - ideałem są karmy bezzbożowe, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i wspierają trawienie. W karmach dla kotów z wrażliwym układem pokarmowym często występuje siemię lniane, suszone drożdże piwne, czy nasiona babki płesznik.

Każdy kot powinien też otrzymywać karmę z tauryną lub przyjmować taurynę w formie witamin dla kota. Zapotrzebowanie na suplementy zależy też od wielkości kota. Koty dużych ras częściej chorują na choroby serca, czy nawet dysplazję stawów biodrowych, dlatego dorosły kot powinien dostawać karmę z l-karnityną, czy chondroityną i glukozaminą - alternatywą są suplementy. Dorosłe koty najczęściej niestety nie lubią przyjmowania tabletek, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednia karma dla kota dorosłego, która będzie dostosowana do jego potrzeb. Producenci karm coraz częściej proponują karmy dostosowane nie tylko do preferencji opiekuna, ale realnych potrzeb kotów.

Podczas wyboru karmy zwróć uwagę na to, czy kot ma tendencję do nadwagi. Dodatkowe kilogramy u kota mogą być spowodowane wieloma czynnikami: zbyt duże ilości karmy, zbyt mała aktywność, podkarmianie, spowolnienie metabolizmu, czy zmiany hormonalne. Niezależnie od przyczyn, należy jak najszybciej działać - nadwaga może przysporzyć kotu jedynie problemów zdrowotnych. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie karmy o niższej zawartości energii, zazwyczaj z mniejszą ilością tłuszczu. Niektóre rasy mają większe predyspozycje do nadwagi - szczególnie koty brytyjskie, perskie, egzotyczne, czy ragdolle. Pokarm o obniżonej wartości energetycznej wprowadzony bezpośrednio po karmie dla kociaka może być w niektórych przypadkach całkiem niezłym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli kociak od pierwszych miesięcy życia cieszył się dobrym apetytem.

Jak wybrać dla kota dorosłego najlepszą karmę suchą

Wśród karm dla kotów dorosłych suche karmy są wciąż bardzo popularne. Nie jest to dla nas zaskoczeniem - żywienie w ten sposób jest o wiele prostsze - w przeciwieństwie do wyboru dobrej suchej karmy.

Wysokiej jakości karma sucha powinna spełniać kilka warunków:

  • duża ilość mięsa

  • bezzbożowa formuła

  • jak najmniejsza ilość węglowodanów

  • prosty skład

  • składniki wspierające zdrowie (olej z łososia, nasiona babki płesznik)

  • witaminy i suplementy niezbędne dla zdrowia (tauryna, witaminy)

W naszym sklepie znajdziesz karmy suche i mokre, które sprawią, że Twój kot zamruczy z zachwytu.

pixelpixel