karma dla kota seniora

( ilość produktów: 1 )

Karma dla kota seniora

Pokarm Twojego kota powinien być dopasowany to jego wieku oraz stanu zdrowia. Przyglądamy się karmom dla starszych kotów. Kiedy je wprowadzać? Czy lepsza jest karma mokra, czy sucha? Jakie składniki wspomagają zdrowie starszych zwierząt? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Jak zmienia się organizm starszych kotów?

Wraz z wiekiem Twój kot zacznie funkcjonować trochę inaczej, a zmiany dotyczą wszystkich aspektów jego zdrowia i funkcjonowania. U zwierząt można zauważyć np. zmiany snu,  czy pracy przewodu pokarmowego. Jedną z ważniejszych kwestii jest pogarszanie się zmysłu węchu oraz smaku. Koty interesują się pokarmem głównie ze względu na jego zapach, dlatego gorzej funkcjonujący zmysł węchu może powodować ograniczony apetyt u kociego seniora.

Etapy starzenia się kotów

Pierwszych zmian nawet nie zauważysz. Zachodzą bowiem na poziomie komórkowym. Jeżeli chodzi o zmiany wizualne, czy te dotyczące zachowania, można je zauważyć znacznie później. Starzenie się zwierząt dzielimy bowiem na dwa etapy. Koty w wieku około 7 do 10 lat wykazują m.in. tendencję do tycia. Sytuacja zmienia się u większości kotów, które ukończą 11 lub 12-sty rok życia. Częstym problemem jest wtedy nie nadwaga, a wychudzenie.

Karma dla kota seniora — kiedy wprowadzić?

To, czy pies lub kot jest już seniorem, zależy od wielu czynników. Liczni autorzy wskazują różne dane. W dużym uogólnieniu można mówić, że starszy kot to zwierzę, które ukończyło 7-8 rok życia. Na rynku zoologicznym znajdziesz także podział na karmy dla kotów 7+ oraz produkty dla zwierząt powyżej 11-12 roku życia, gdyż w tym czasie potrzeby kota ulegają dalszym zmianom.

Skład karmy dla kota seniora

Tworząc swoje produkty, producenci zwracają uwagę na różne problemy starszych kotów. Karma dla kota seniora ma zwykle optymalny rozmiar i twardość krokietów dopasowaną do możliwości starszych zwierząt. Pokarm dla starszych kotów wzbogacony jest także między innymi o L-karnitynę, beta-karoten, glukozaminę i siarczan chondroityny, a także różnego rodzaju przeciwutleniacze.

Gdy Twój pupil otrzyma status kota seniora, będzie musiał zmierzyć się między innymi z osłabioną perystaltyką przewodu pokarmowego oraz gorszym wchłanianiem składników odżywczych niż wcześniej. Zarówno karma mokra, jak i karma sucha musi zatem zawierać składniki pokarmowe o wysokiej jakości i wysokiej strawności. Wszystko po to, by jedzenie i zawarte w nim składniki odżywcze były łatwo przyswajalne dla kociego seniora. Zwróć uwagę, że w regulacji pracy przewodu pokarmowego duże znaczenie ma mikrobiota jelit Twojego kota, czyli inaczej mikroflora zasiedlająca jego przewód pokarmowy. Podawanie prebiotyków, które mogą znajdować się w składzie karmy, pomaga regulować populacje korzystnej flory bakteryjnej. Prebiotyki to substancje, które nie są trawione przez kota, ale ulegają fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym i stymulują znajdujące się tam komórki układu odpornościowego. Do prebiotyków zalicza się FOS oraz MOS, czyli fruktooligosacharydy i mannanooligosacharydy.

Karma mokra dla starszego kota

Dla większości kocich seniorów idealnie sprawdza się mokra karma. Jej delikatna konsystencja jest odpowiednia przy problemach z zębami, a duża wilgotność zapewnia większy udział płynów w diecie kota. Wilgotne karmy są także bardziej smakowite i aromatyczne, dlatego łatwiej karmić nimi zwierzę z osłabionym apetytem.

Karma mokra to najczęściej także bezzbożowa karma, ale jeżeli szukasz takiego produktu, zawsze upewnij się, czytając skład. Niektóre karmy mokre zawierają bowiem dodatek np. ryżu. Szukaj karmy bez sztucznych barwników i polepszaczy smaku.

Sucha karma dla starszego kota

Koty, które przez całe życie jadły suchą karmę, czasem trudno przestawić na mokre posiłki, które są delikatniejsze dla ich zębów. Możesz zatem zamienić produkt dla dorosłych kotów na suchą karmę dla kocich seniorów. Jeżeli zauważysz, że to ma problemy z jej gryzieniem, udaj się na kontrolę do lekarza weterynarii, by sprawdzić stan uzębienia pupila. Suche krokieciki możesz delikatnie zwilżać wodą.

Skład karmy a zdrowie kota

Karmy dla kocich seniorów coraz częściej zawierają różnego rodzaju dodatki funkcjonalne mające wspierać ich organizm w czasie starzenia się wszystkich układów. Receptury zostały opracowane tak, by wspierać układ immunologiczny, prawidłowe trawienie, pracę serca czy układ nerwowy kota. Popularnym składnikiem staje się między innymi olej z łososia, który stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Mają one wiele pozytywnych właściwości i stanowią niezbędny składnik w diecie kota. Omega-3 wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, witalność kota oraz mają pozytywny wpływ na zdrowie skóry i wygląd sierści. Co ważne, w odpowiednim stężeniu wykazują właściwości przeciwzapalne.

Trawienie kota seniora

U części kocich seniorów zdarzają się zaparcia. W takiej sytuacji korzystne może być podawanie pokarmu, który zawiera większą ilość nierozpuszczalnego włókna pokarmowego. Jeżeli mierzysz się z jakimś problemem u swojego starszego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, które pomoże Ci dobrać odpowiednie leki, a także zmodyfikować styl życia kota oraz jego pokarm.

Karma dla kota seniora, a stawy

Wiele starszych kotów ma problemy z układem kostno-stawowy. Występują u nich bowiem zmiany zwyrodnieniowe, które naturalnie pojawiają się wraz z wiekiem. W karmach stosuje się zatem dodatek glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Są to składniki, które wspomagają wytwarzanie mazi stawowej, a także odnowę chrząstki stawowej. Mają zatem korzystne działanie na czynność stawów oraz kości.

Zaburzenia poznawcze u kotów starszych

Starzenie się wpływa także na upośledzenie funkcjonowania układu nerwowego Twojego pupila. U kota mogą wystąpić zaburzenia cyklu dzień-noc, lękliwość, a nawet agresja. Dużą rolę w walce z różnymi procesami zdarzenia odgrywają wolne rodniki. Z takim "wrogiem" walczą dodawane do karm przeciwutleniacze.

Zioła dla kociego seniora

W karmach dla kocich seniorów znaleźć można także mieszanki ziół oraz ekstraktów z owoców takich jak rozmaryn, czy ekstrakt z grejpfruta. Coraz popularniejszym dodatkiem staje się także kurkuma, czyli źródło kurkuminy. Ta substancja ma między innymi właściwości przeciwzapalne.

Białko w diecie starszych kotów

Całkiem niedawno można było spotkać się z poglądem, że w diecie starszych psów i kotów powinno się znacznie ograniczyć zawartość białka. Takie postępowanie miało zapobiegać chorobom nerek. Udowodniono jednak, że poziom białka nie ma związku z rozwojem choroby. Powinien on zostać ograniczony dopiero u tych zwierząt, u których wykryto konkretne zaburzenia. W praktyce w diecie niektórych kotów wskazane jest podwyższony poziom białka, które zapewnia utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej seniora. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swojego zwierzęcia niezbędne badania w tym morfologii oraz biochemię krwi pobierz karmę razem ze swoim lekarzem weterynarii.

Co robić, gdy kot nie chce jeść?

Brak apetytu pojawia się u kocich seniorów dość często. Chcąc zachęcić kota do jedzenia, możesz delikatnie podgrzać karmę mokrą. Obserwacje wskazują, że koty chętnie wybierają pokarm o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ich naturalnych ofiar. Jeżeli karmisz swojego kociego seniora karmą suchą, możesz dodać do niej odrobiny letniej wody. Zawsze sprawdzaj temperaturę posiłku, by nie poparzyć jamy ustnej swojego podopiecznego.

Podsumowując, karma dla kota seniora to produkt przeznaczony dla kotów starszych, powyżej 7-8 roku życia. Producenci karm oferują także karmy suche oraz mokre dla zwierząt geriatrycznych w wieku powyżej 11-12 lat. Karma dla seniora różni się od karmy dla kotów dorosłych większą zawartością przeciwutleniaczy oraz doborem składników, które są łatwo przyswajalne.

pixelpixel