Borelioza u psa - objawy i metody leczenia

2020-03-16
Borelioza u psa - objawy i metody leczenia
Choroby odkleszczowe są coraz częściej notowane u domowych podopiecznych. Ich objawy nie zawsze są charakterystyczne, co znacznie utrudnia szybką diagnostykę i efektywne leczenie. Jedną z najczęstszych chorób wywoływanych przez kleszcze jest borelioza. Po czym poznać, że pies cierpi z jej powodu? Jak przebiega leczenie boreliozy u psów?

Objawy boreliozy u psa

Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, to choroba bakteryjna ludzi i zwierząt, przenoszona przez kleszcze (w Polsce głównie przez kleszcza pospolitego i jeżowego). Wywołują ją krętki Borrelia burgdorferi. W czasie żerowania zarażonego pajęczaka bakterie przemieszczają się z jego jelit do gruczołów ślinowych, a następnie wraz ze śliną trafiają do organizmu żywiciela. Cały ten proces trwa 24-48 godzin. 

Borelioza jest chorobą obejmującą różne układy i narządy, dlatego jej obraz kliniczny nie jest jednoznaczny. Dodatkowo jej okres inkubacji jest na tyle długi, że często trudno powiązać dolegliwości występujące u psa z obecnością kleszcza. Pierwsze objawy choroby z Lyme pojawiają się u psów zwykle dopiero od 2 do 6 miesięcy od zarażenia. Borelioza u czworonogów bardzo często przebiega też zupełnie bezobjawowo – symptomy obserwuje się tylko u 5-10% chorych psów.

Objawy boreliozy u psów zmieniają się w poszczególnych fazach choroby. Na wczesnym etapie choroby zwykle nie obserwuje się żadnych symptomów. U nielicznych psów, po kilku dniach od kontaktu z kleszczem, w miejscu ukąszenia pojawia się rumień – ze względu na sierść trudno go jednak zauważyć.  

jak leczy się boreliozę u psa
Po kilku miesiącach od zarażenia boreliozą u czworonoga może wystąpić gorączka, apatia, utrata apetytu, osłabienie. U psa objawy te często poprzedzają wystąpienie kulawizn, związanych z zapaleniem stawów. Zazwyczaj mają one charakter nawracający – samoistnie ustępują i pojawiają się ponownie po kilku tygodniach. Przewlekłe zapalenie stawów może doprowadzić do rozwoju nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Czasami w przebiegu boreliozy u psów obserwuje się kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie opon mózgowych, mózgu i rdzenia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby, zapalenie skóry.

W fazie przewlekłej nierzadko dochodzi też do zaburzeń w funkcjonowaniu ważnych organów i układów, np. niewydolności nerek, przedsionkowo-komorowych bloków serca, zaburzeń czucia, niedowładów kończyn. Jeśli borelioza obejmie układ nerwowy, u czworonoga mogą pojawić się także zmiany w zachowaniu.

Diagnostyka boreliozy u psa

Borelioza u psa rozpoznawana jest na podstawie objawów klinicznych, wywiadu i badań serologicznych. Jeśli nasz pies miał kontakt z kleszczem i podejrzewamy, że cierpi z powodu choroby z Lyme, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. W diagnostyce boreliozy najczęściej wykorzystuje się test ELISA lub test immunofluorescencji pośredniej. Pozwalają one wykryć specyficzne przeciwciała przeciw krętkom Borrelia. Ze względu na dość długi czas narastania przeciwciał test ELISA umożliwia rozpoznanie choroby dopiero po 4-6 tygodniach od zarażenia. Inną metodą diagnostyczną są badania molekularne PCR. 
 
objawy boreliozy u psa

Leczenie boreliozy u psa

Leczenie boreliozy opiera się głównie na podawaniu odpowiednich antybiotyków (doksycyklina, amoksycylina). Antybiotykoterapia trwa zwykle 4 tygodnie. Po tym czasie dolegliwości u psa powinny ustąpić. Leczenie boreliozy nie powoduje jednak usunięcia krętków z organizmu czworonoga. W wielu przypadkach konieczne może być stosowanie specyfików poprawiających pracę narządów lub leków przeciwzapalnych, łagodzących ból i obrzęk stawów. Pomóc mogą też odpowiednie działania dietetyczne. W okresie leczenia psu warto podawać karmę dla rekonwalescentów – o podwyższonej zawartości energii i białka. Do menu psa można też włączyć witaminy z grupy B, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3.

Jak chronić psa przed boreliozą?

Aby uchronić psa przed groźnymi konsekwencjami boreliozy, warto zadbać o profilaktykę antykleszczową. Każdy pies powinien mieć zapewnioną całoroczną ochronę przed kleszczami. Najskuteczniejszą bronią w walce z pajęczakami są środki biobójcze, zawierające akarycydy: fipronil, flumetrynę, amitrazę lub permetrynę. Środki na kleszcze dla psów dostępne są w formie kropli (spot-on), sprayów i obroży. Można stosować też preparaty zawierające repelenty (np. olejki eteryczne).  

borelioza u psa badanie krwi

Jeśli na naszym terenie często notuje się przypadki boreliozy, warto rozważyć zaszczepienie psa przeciwko tej chorobie. Szczepionka, podawana w 3 dawkach, zapewnia ochronę przed boreliozą przez rok. W profilaktyce boreliozy bardzo ważne jest szybkie usunięcie kleszcza.

Transmisja patogenów zwykle następuje bowiem dopiero po upływie 24 godzin od rozpoczęcia przez kleszcza żerowania na czworonogu. Po każdym spacerze warto więc dokładnie sprawdzać skórę pupila. Jeśli zauważymy kleszcza, powinniśmy szybko usunąć go za pomocą pęsety lub kleszczołapek. Kleszcza należy wykręcić ruchem lewoskrętnym lub wyciągnąć pionowo do góry. W sezonie wzmożonej aktywności kleszczy (od marca do listopada) warto ograniczyć spacery po terenach, gdzie notuje się sporo kleszczy. Należy unikać zwłaszcza łąk, obrzeży lasów czy zarośli. Pamiętajmy – nic nie zastąpi naszej czujności. Borelioza to choroba niezwykle podstępna, dlatego bacznie obserwujmy zwierzaka i zwracajmy uwagę nawet na subtelne zmiany w jego zachowaniu. Szybkie wykrycie choroby może uchronić psiaka przed poważnymi powikłaniami i ułatwić mu powrót do pełni sił.

Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Kleszcze – jak wybrać najlepszą ochronę dla swojego psa

Poprzedni wpis: Zdrowa i piękna sierść, czyli jakie witaminy dla kota wybrać?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel