Chesapeake Bay retriever - niezwykły pies dla niezwykłych ludzi

2024-03-21
Chesapeake Bay retriever - niezwykły pies dla niezwykłych ludzi

Chesapeake Bay retriever to rasa psów z grupy aporterów, wbrew pozorom nie są blisko spokrewnione z labradorami i golden retrieverami – ich dalekimi krewnymi są nowofundlandy. Choć równie oddane i rodzinne jak podobne labradory chessie, mają opinię psów o wiele bardziej wymagających - ale też bardziej wytrzymałych. To doskonałe psy pracujące, które nie znoszą bezczynności. Mogą być fantastycznymi psami rodzinnymi - pod warunkiem, że zadbasz o zajęcie dla pupila. Czy jesteś gotowy na wyzwanie?

Spis treści

Historia chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever, znany także jako chassie, to rasa pochodząca z Ameryki Północnej, podobnie jak inne aportery: labrador, golden retriever, czy toller.

Historia rasy chesapeake bay retriever sięga początku XIX wieku. Ich bezpośrednimi przodkami są najprawdopodobniej psy św. Jana (rasa wymarła), spaniele dowodne, czy float-coat retriever. Dla powstania dzisiejszych chessie ogromny wpływ miała para szczeniąt uratowanych z katastrofy statku w Maryland w 1804 roku. Zarówno szczeniaki, jak i ich potomstwo miało wyjątkowo przejrzyste, jasne oczy, charakterystyczne dziś dla chessie, a także wyjątkowy charakter. Tradycyjnie to właśnie te dwa uratowane szczeniaki – Canton i Sailor uznaje się za protoplastów dzisiejszych chesapeake bay retriever.

Rasa została uznana przez American Kennel Club w 1878 roku. Od 1964 roku chesapeake bay retriever to oficjalną maskotką Uniwersytetu Maryland. Chessie był pupilem m.in. prezydenta USA Theodore’a Roosevelta, senatora Johna McCaina, czy aktora Paula Walkera.

szczeniak Chesapeake bay retriever

Charakter i osobowość chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever to psy bardzo aktywne, inteligentne i oddane. W porównaniu z innymi aporterami są jednak bardziej zdystansowane i niezależne, szczególnie w stosunku do obcych. Pamiętaj, że chassie z oczywistych powodów są porównywane z labradorami i goldenami – psami znanymi z miłości do całego świata. To, że chesapeake bay retriever są bardziej zdystansowane i oschłe niż laby, nie zmienia faktu, że to wciąż psy pełne miłości do swojego człowieka – po prostu nie okazują tej miłości tak wylewnie jak goldeny - najbardziej ektrawertyczne psy świata.

Chessie to psy, które kochają ludzi i są niezwykle oddane swojemu opiekunowi. Kiedy żyją w rodzinie, mogą wybrać sobie jednego przewodnika, jednak będą kochać wszystkich domowników. To psy, które w codziennym życiu nie narzucają się bardzo w ciągu dnia, ale potrzebują Twojej obecności obok, to typowo domowe psy, które najlepiej czują się, kiedy ich człowiek jest w zasięgu wzroku.

Chesapeake bay retriever to psy bardzo inteligentne i niezależne, co jest oczywistą mieszanką wybuchową. Szkolenie z zakresu posłuszeństwa to w ich wypadku nie tyle mile widziany aspekt wychowania, a konieczność. Szkolenie psów tej rasy może być trudniejsze niż w przypadku większości psów ze względu na upór i stosunkowo szybkie znudzenie treningiem charakterystyczne dla cześków.

To bardzo aktywne psy, które potrzebują dużej ilości spacerów. Chessie to idealny towarzysz długiej wędrówki za miastem. Pamiętaj jednak, że chassie ma silny instynkt łowiecki – duża część hodowli ma tradycje myśliwskie. Koniecznością będzie więc smycz lub linka, a także nauka przywołania.

Sprawdź także: Smycze dla psa

Dla kogo chesapeake bay retriever będzie idealnym pupilem

Chassie to typowe psy pracujące, mówi się o nich, że potrafią zastąpić cztery labradory. Choć jest to lekka przesada, prawdą jest, że chesapeake bay retriever nie nadają się na pieski kanapowe. Potrzebują nie tylko długich spacerów, ale tez stymulacji intelektualnej i wyzwań. Mogą to być zabawy węchowe, amatorskie treningi obedience, czy po prostu nauka sztuczek – ważne, żeby chassie czuł się potrzebny. To doskonały pupil dla osób, które w wolnym czasie chcą coś robić ze swoim psem.

kilkutygodniowy szczeniak chesapeake bay retrivera - portret z profilu na tle zieleni

Chesapeake bay retriever i dzieci

Chesapeake bay retriever zazwyczaj lubi dzieci, co nie oznacza, że nadaje się na „psią nianię” – wręcz przeciwnie. To duży, silny i bardzo energiczny pies, który nie zawsze panuje nad swoim zapałem do zabawy. Może przewrócić dziecko, czy uderzyć je ogonem – wszystko bez nawet odrobiny złej woli.

Chassie to nie jest „taki golden z kręconym futerkiem” – choć cześki zazwyczaj lubią dzieci, nie są tak rozbrykane i nie okazują uczuć tak intensywnie jak goldeny, czy labradory. Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz chassie.

Chesapeake bay retriever i inne zwierzęta

Chesapeake bay retriever to pies o bardzo silnym instynkcie łowieckim, o czym koniecznie należy pamiętać podczas spacerów. Nie trzeba wyjeżdżać do lasu, by spotkać dzikie zwierzęta – wiewiórki w parkach, czy zające na łące to czasami wystarczający impuls do rzucenia się w pogoń.

Chessie mogą zgodnie żyć pod jednym dachem z innymi psami i kotami. Mają często dominującą osobowość, co może (ale nie musi) powodować spięcia.

W kontaktach z innymi psami chesapeake bay retriever nie prowokuje spięć, ale sprowokowany – nie odpuszcza łatwo. To jeden z powodów, dla których tak ważne jest szkolenie podstawowego posłuszeństwa – pupil musi Cię posłuchać, kiedy by nie doszło do eskalacji.

Żywienie – najlepsza karma dla chesapeake bay retriever

Chassie są znane z dobrego apetytu, z pewnością nie jest to rasa, która szczególnie wybrzydza podczas posiłku. Dietę chesapeake bay retriever dostosuj do jego trybu życia. W większości przypadków odpowiednia będzie karma o standardowej zawartości kalorii, karmy wysokoenergetyczne są przeznaczone dla psów aktywnie pracujących i uprawiających psie sporty. W przypadku ćwiczeń amatorskich w zupełności wystarczy standardowa karma.

Karma dla chesapeake bay retriever powinna składać się z wysokiej jakości mięsa mięśniowego, mniejszej ilości podrobów, dodatków wspierających zdrowie, warzyw i ewentualnie dodatku owoców. Mile widziana będzie suplementacja pod kątem zdrowych kości i stawów.

Szeroka i głęboka klatka piersiowa chessie oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka. Pupil powinien więc mieć możliwość odpocząć po jedzeniu.

Sprawdź także: Karmy dla szczeniąt

jaki jest chesapeake bay retriever w lesie

Zdrowie chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever to psy względnie zdrowe, szczególnie w porównaniu z bardziej popularnymi labradorami i goldenami. Choć podobnie jak inne aportery, są narażone na, chociażby dysplazję stawów biodrowych, ich występowanie wśród chassie jest o wiele niższe.

Dobre zdrowie chassie wynika przede wszystkim z mniejszej popularności rasy i jej użytkowego charakteru – w hodowlach stawia się przede wszystkim na wytrzymałość, zwinność i sprawność – nie wygląd.

Pamiętaj, że duża część chorób dotykających aportery ma związek nie tylko z genetyką, ale też stylem życia. Ruch, zdrowa dieta i profilaktyka są potrzebne Twojemu psu niezależnie od tego, jak dobre ma geny.

Chesapeake bay retriever – choroby:

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Zaćma
  • Niedoczynność tarczycy
  • Osteochondroza (OCD)
  • Mielopatia zwyrodnieniowa

Pielęgnacja chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever to psy, które nie wymagają szczególnie intensywnej pielęgnacji. W przypadku sierści zbyt intensywne zabiegi wręcz nie są wskazane. Wystarczy mniej więcej raz na tydzień przeczesać sierść, w okresie linienia – tak często, jak to konieczne. Chesapeake bay retrievera nie trzeba, a nawet nie powinno się zbyt często kąpać. Uszkodziłoby to wodoodporną warstwę ochronną charakterystyczną dla rasy. Pupila kąp wtedy, kiedy po prostu się zabrudzi – nie zawsze musisz też od razu kąpać całego psa, czasami wystarczy umyć nogi i podbrzusze.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne nie różnią się niczym w porównaniu z innymi rasami psów. Jak każdy inny pies, chesapeake bay retriever potrzebuje przycinania pazurów, mycia zębów, przeglądu oczu i uszu.

Pamiętaj też o ochronie przed kleszczami. Zimy są w ostatnich latach o wiele łagodniejsze, niż kiedyś, dlatego złapanie kleszcza jest możliwe właściwie przez cały rok. Nie każdy sposób ochrony przed kleszczami będzie odpowiedni dla każdego psa. O tym, jak skutecznie chronić psa przed kleszczami przeczytasz w naszym wpisie na blogu: Kleszcze – jak wybrać najlepszą ochronę dla swojego psa.Pamiętaj też o ochronie przed kleszczami. Zimy są w ostatnich latach o wiele łagodniejsze, niż kiedyś, dlatego złapanie kleszcza jest możliwe właściwie przez cały rok. Nie każdy sposób ochrony przed kleszczami będzie odpowiedni dla każdego psa. O tym, jak skutecznie chronić psa przed kleszczami przeczytasz w naszym wpisie na blogu: Kleszcze – jak wybrać najlepszą ochronę dla swojego psa.

chesapeake bay retriever jasny sylwetka

Chesapeake bay retriever – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Klasyfikacja FCI: Grupa 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne; Sekcja 1 - Aportery

Użytkowość: Aporter wodny i lądowy

Wrażenie ogólne: Sprawny i wytrzymały pies o średniej wielkości, mocnej budowie i falistym włosie.

Temperament: Bystry, wesoły, inteligentny i cichy. Odważny, kocha wodę, opiekuńczy i chętny do pracy.

Wysokość: Psy – 58-66 cm; Suki – 53-61 cm

Waga: Psy – 30-36 kg; Suki – 25-32 kg

Głowa: Szeroka i okrągła, umiarkowany stop. Zwężająca się, ale nie szpiczasta kufa, umiarkowanie krótki grzbiet nosa, cienkie fafle.

Oczy: Średniej wielkości i szeroko rozstawione, bardzo przejrzyste, żółtawe lub bursztynowe, o inteligentnym wyrazie.

Uszy: Małe, dość wysoko osadzone, luźno zwisające.

Szyja: Średniej długości, stożkowata i umięśniona.

Tułów: Średniej długości, o krótkim, zwartym i mocnym grzbiecie, mocnej, głębokiej i szerokiej klatce piersiowej. Tułów chesapeake bay retrievera nigdy nie jest krępy ani karpiowaty.

Ogon: Średniej długości, prosty lub nieznacznie wygięty.

Kończyny: Mocne, silne, średniej długości.

Chód: Płynny i swobodny, dający wrażenie mocy i siły; dobry wykrok.

Sierść: Włos gruby i krótki, o maksymalnej długości 4 cm. Gęsty i delikatny podszerstek, okrywa otłuszczona, co pomaga podczas pracy w wodzie. Sierść na kufie i kończynach krótka i prosta, na łopatkach, grzbiecie, karku i lędźwiach włos z tendencją do falowania.

Umaszczenie: Preferowane jednolite, zbliżone do otoczenia. Akceptowane wszystkie odcienie brązu, czy suchej trawy.

Imię dla chesapeake bay retrievera

Imię dla psa: Czesiek, Harley, Bursztyn, Loki.

Imię dla suczki: Goldie, Wichura, Ruby, Rust.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów

Poprzedni wpis: Jak wybrać dobrą hodowlę kotów

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixelpixel