Devon rex - kot, czy przybysz z innej planety?

2023-01-13
Devon rex - kot, czy przybysz z innej planety?

Devon rex to jedna z najbardziej kontrowersyjnych ras kotów. Nietypowy wygląd kotów przysparza im równie wielu zwolenników, co przeciwników. Devon rexy to koty wyjątkowe pod każdym względem – nie lubią samotności, merdają ogonem, a także chętnie aportują. Nic dziwnego, że nazywa się je kotopsami. Nie mamy wątpliwości: ten oryginalny kot zasługuje na Twoją uwagę. Może to on skradnie Twoje serce?

Spis treści

Historia devon rexów

Devon rex to stosunkowo młoda rasa, której początki sięgają 1960 roku. Rasa powstała w wyniku spontanicznej mutacji u bezdomnych dachowców. Kiedy wśród kotów dokarmianych przez Beryl Cox na terenie nieczynnej kopalni najpierw pojawił się kocur o dziwnej, falowanej sierści, a następnie w miocie kociąt urodził się podobny, nietypowy kotek, ich opiekunka postanowiła go przygarnąć. Kocurek otrzymał imię Kirlee i stał się założycielem rasy.

Kirlee okazał się wspaniałym pupilem, wyróżniającym się nie tylko nietypowym wyglądem, ale też przyjaznym, czułym charakterem. Beryl, która słyszała o innej, nowej rasie kotów z falowaną sierścią, selkirk rexach, postanowiła skontaktować się z ich hodowczynią. Po udanym kryciu urodziły się wyglądające bardziej zwyczajnie kotki o prostej sierści. Łączenie Kirlee ze zwykłymi dachowcami dało bardziej zróżnicowane efekty – część miotu rodziła się podobna do nietypowego taty, część wyglądała całkiem zwyczajnie.

Ponieważ pula genowa oparta jedynie na potomstwie Kirlee wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem chorób genetycznych, na początkowym etapie kształtowania się rasy devon rexy łączono między innymi z kotami brytyjskimi i birmańskimi.

Rasa została zarejestrowana w 1967 roku w Governing Council oft he Cat Fancy (GCCF), a w 1968 roku w FIFe. W Polsce devon rexy pojawiły się na początku lat 90.

Charakter i osobowość devon rexów

Devon rexy to koty niezwykle przyjazne, towarzyskie i czułe koty, które lubią być w centrum uwagi i bardzo kiepsko znoszą samotność. Są zaprzeczeniem niezależnego i chodzącego swoimi drogami kota, który nie lubi gości i unika psów.

Koty tej rasy uwielbiają się przytulać, najczęściej będą też chciały spać w jednym łóżku z opiekunem. Choć złośliwi mówią, że powodem jest króciutkie futerko i devony po prostu chcą się ogrzać, nawet ubrane w sweterek będą podążać za Tobą na każdym kroku – po prostu po to, by być blisko.

Devony są ciekawskie i energiczne, wszędzie ich pełno. Lubią wdrapywać się po firankach, wskakiwać na meble i płatać figle. Lubią się bawić – lubią zarówno wędki dla kotów, jak i aportowanie. Ich potrzebę eksploatacji mogą zaspokoić spacery na smyczy – wiele kotów tej rasy domaga się głośno spacerów, kiedy tylko po raz pierwszy wyjdzie z opiekunem poznawać świat.

jaki charakter ma devon rex

Dla kogo devon rex będzie idealnym pupilem

Nie bez powodu devony nazywa się psami w ciele kotów. Zdarza się, że devony są wybierane ze względu na nietypowy wygląd, ale równie duże znaczenie ma usposobienie typowe dla tych kotów. Devony mogą być wybierane przez osoby, które kochają psy, ale z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na opiekę nad nim. Niektóre devon rexy machają nawet ogonem!

Devon rex sprawdzi się w domu opiekuna, który szuka kota, z którym można nawiązać głęboką więź. Choć stereotypy o „zwyczajnych” kotach mówiące o ich braku uczuć są krzywdzące, to część kociarzy pragnie nieco bardziej przytulaśnego kota - takiego jak devon.

Przed zakupem małego kociaka devon rexa, pamiętaj, że jest to zobowiązanie na kilkanaście lat. Zastanów się, czy jesteś w stanie poświęcać kotu dużo czasu codziennie przez wiele lat.

Devon rex a alergia

Choć niektórzy polecają reksy dewońskie alergikom, niestety nie można powiedzieć, ze stuprocentową pewnością, że przebywanie z kotem tej rasy będzie dla alergika bezpieczne. Alergeny znajdują się bowiem nie tylko w sierści, ale też ślinie, czy naskórku. Możliwe, że króciutka sierść, która linieje w minimalnym stopniu, przyczyni się do minimalizacji objawów, jednak jest to kwestia indywidualna. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy devon rex będzie wywoływał alergię, jest wizyta w domu, w którym żyją koty tej rasy – najlepiej dwa, trzy razy po przynajmniej kilka godzin.

Devon rex i dzieci

Devon rexy zazwyczaj bardzo lubią dzieci. Devon rex może być kotem rodzinnym, jednak pamiętaj, by nadzorować wspólne zabawy kota z młodszymi dziećmi. Nawet najbardziej przyjazny pupil może w pewnym momencie stracić cierpliwość, kiedy maluch będzie zachowywał się niedelikatnie.

Devony zasadniczo lubią, kiedy coś się dzieje, dlatego nie przeszkadza im domowy gwar, charakterystyczny często dla domów pełnych domowników w różnym wieku.

Devon rex i inne zwierzęta

Koty tej rasy zazwyczaj lubią towarzystwo innych zwierzaków, z równą sympatią traktując zarówno koty, jak i psy. Choć dużo zależy też od socjalizacji i charakteru konkretnego kota, ogólnie rzecz ujmując, devony są bezkonfliktowe i pozytywnie nastawione do innych zwierzaków.

Jeżeli nie chcesz zostawiać codziennie pupila samego w domu, inny kot lub pies może być dobrym pomysłem. Warunkiem jest jednak, by drugi pupil był równie pokojowo nastawiony.

Wiele osób decyduje się na więcej niż jednego kota tej rasy. Mimo przyjacielskiego nastawienia dla innych zwierząt nie da się ukryć, że reksy dewońskie najlepiej czują się we własnym gronie. Możesz po jakimś czasie kupić drugiego kota lub od razu zabrać do domu dwa kociaki z jednego miotu.

Na wszelki wypadek lepiej minimalizować kontakty kota z mniejszymi zwierzętami. Nawet jeżeli przyjąć optymistyczny scenariusz, w którym kot nie potraktuje chomika w kategoriach obiadu, dla mniejszego zwierzaka kontakt z drapieżnikiem (jakim jest przecież każdy kot) będzie po prostu bardzo stresujący.

Zdrowie devon rexa

Zasadniczo reksy dewońskie są rasą względnie zdrową, jednak (jak w przypadku większości ras kotów), niektóre przypadłości występują nieco częściej. Długość życia devonów nie różni się znacząco od innych ras – jest to zazwyczaj kilkanaście lat, niektórzy koci seniorzy mogą dożyć niemal 20 lat.

Najczęściej występujące choroby devon rexów:

  • Rozszczepienie podniebienia (konieczna jest operacja)
  • Amyloidoza
  • Miopatia reksów dewońskich
  • Wrodzona głuchota
  • Hipotrichoza
  • Zwichnięcie rzepki

młody devon rex

Żywienie – najlepsza karma dla devon rexa

Potrzeby żywieniowe reksów dewońskich nie różnią się szczególnie od innych kotów. Podstawą diety kota powinna być wysokomięsna karma mokra bezzbożowa. Każda karma dla kota powinna zawierać taurynę, w przeciwnym wypadku konieczna jest jej dodatkowa suplementacja.

W przeciwieństwie do większości kotów devon rex zazwyczaj nie ma problemów z apetytem i zawsze zjadają całą zawartość miski. Przekarmiane devony będą więc mieć prędzej czy później problemy z nadwagą. By ich uniknąć, nakładaj pupilowi rekomendowaną przez producenta ilość karmy i zwracaj uwagę na wygląd swojego pupila.

Sprawdź także: Karma dla kota po sterylizacji

Pielęgnacja devon rexa

Pielęgnacja reksów dewońskich jest nieskomplikowana i każdy sobie z nią poradzi. Z uwagi na króciutką sierść, nie ma potrzeby jej wyczesywania. Co więcej – czesanie pupila jest wręcz niewskazane, mogłoby uszkodzić delikatną okrywę włosową pupila. Najczęściej koty same dbają o swoją higienę.

Podobnie, jak w przypadku sfinksów, skóra devon rexa wydziela warstewkę ochronnego tłuszczu. Jego nadmiar na skórze może powodować swędzenie, a nawet problemy dermatologiczne, dlatego warto mniej więcej raz w miesiącu wykąpać pupila w łagodnym szamponie dla kotów. Devony bardzo często lubią kąpiele, dlatego cała procedura jest bezstresowa zarówno dla kota, jak i opiekuna.

Devon rex to rasa, która charakteryzuje się zwiększonym wydzielaniem wydzieliny z uszu i łzawieniem uszu. Regularnie sprawdzaj stan oczu i uszu, w razie potrzeby przecieraj wacikiem nasączonym specjalnymi kroplami do higieny oczu i uszu dla psa.

Większość kotów na jakimś etapie życia ma problemy z zębami. By ich uniknąć, myj pupilowi zęby specjalną pastą enzymatyczną dla kotów. Mycie zębów najlepiej zacząć jak najwcześniej, by kot uważał tę czynność za naturalną.

Od czasu do czasu kot będzie też potrzebne obcięcie pazurków. Częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb pupila i jest uzależniona między innymi od tego, jak chętnie pupil korzysta z drapaka.

Devon rex – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Kod EMS: DRX

Klasyfikacja FIFe:

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości kot o wyjątkowym wyglądzie. Devony są czujne, aktywne, zainteresowane otoczeniem.

Wielkość: 25 – 30 cm.

Waga: 2,5 - 4 kg.

Głowa: W kształcie krótkiego klina, zaokrąglone czoło, wydatne kości policzkowe, bardzo krótki nos i kufa.

Szyja: Długa i smukła.

Oczy: Duże, owalne, szeroko i ukośnie rozstawione w kierunku zewnętrznym. Kolor czysty i klarowny.

Uszy: Blisko osadzone, bardzo duże, otwarte u nasady. Zwężają się ku zaokrąglonym końcom.

Tułów: Średniej długości, mocny, muskularny i smukły.

Nogi: Długie i smukłe, mogą robić wrażenie nieco krzywych. Łapy małe i owalne.

Ogon: Cienki, długi i szpiczasty.

Sierść: Bardzo krótka i delikatna. Futerko miękkie faliste lub/i kędzierzawe.

Umaszczenie: Wszystkie umaszczenia akceptowane.

Imię dla devon rexa

Imię dla kota: Budda, Bandyta, Kiler, Imbir, Demon, Drago, Cynamon, Kajtek, Rambo, Pumba, Pantera, Olaf, Homer, Frodo, Golum, Joda, Kraken, Otto, Stefan, Tajfun, Wafel, Barry, Puszek, Zorro.

Imię dla kotki: Amber, Bunia, Emma, Samba, Pyza, Strzała, Śnieżka, Zoja, Holly, Luna, Gamora, Harley, Jojo, Krówka, Lala, Morgan, Nora, Pańcia, Puma, Robin, Kitty, Kluska, Pampa, Lara, Mańka, Zjawa, Żaba.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Odchudzanie kota - wywiad z dr Karoliną Hołdą

Poprzedni wpis: Charcik włoski - pies inny niż wszystkie

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixelpixel