Eurasier - tego niedźwiadka nie da się nie kochać!

2022-12-09
Eurasier - tego niedźwiadka nie da się nie kochać!

Eurasiery to raczej mało znana rasa w Polsce. Choć bez problemu kupisz szczeniaka tej rasy, w naszym kraju funkcjonuje jedynie kilka hodowli – pierwsza z nich została założona dopiero w 2009 roku. O wiele przyjaźniejsze niż chow chow, bardziej zdystansowane wobec obcych, niż samojedy. Jaki jest eurasier i dla kogo będzie idealnym pupilem?

Spis treści

Historia eurasierów

Eurasiery to młoda rasa psów pochodząca z Niemiec. Została stworzona w latach 60. przez Niemca Juliusa Wipfela. Twórca rasy całe życie był miłośnikiem psów, a za psa idealnego uważał Canadian, suczkę ze schroniska w typie nordyckich psów zaprzęgowych. Po śmierci ukochanego psa Julius i jego żona kupili szpica wilczego, Bellę. Choć jednak nowy pupil szybko się zadomowił, w domu państwa Wipfelów pojawił się pomysł stworzenia nowej rasy psów, zrównoważonych i przyjaznych psów rodzinnych – takich jak Canadian.

Analiza charakterów różnych ras psów doprowadziła Wipfelów do wniosku, że pies, którego szukają, powinien łączyć w sobie cechy chow chow i szpica wilczego (początkowo nazywano ją wolf-chow), po pewnym czasie psy krzyżowano także z samojedami.

Od samego początku hodowli selekcja opierała się przede wszystkim na charakterze psa – skupionym na człowieku, ale zachowując wilczą zdolność do adaptacji w różnych warunkach. Idealny pies miał być nieco niezależny (jak chow chow), ale łatwiejszy do ułożenia i bardziej przyjazny (jak samojed).

Rasa została uznana w 1973 roku.

Charakter i osobowość eurasierów

Dzisiejsi hodowcy eurasierów opisuję swoje psy jako pewne siebie, wesołe i czujne, kochające swoją rodzinę, ale jednocześnie dystansujące się od obcych. Choć mają w sobie niezależność chow chow, o wiele łatwiej je wychować – podobnie jak w przypadku samojedów, najważniejszy jest dla nich czas spędzony z człowiekiem. Podczas spacerów są rozbrykane i ciekawskie, ale jeżeli dobrze zmęczysz eurasiera, w domu będzie po prostu odpoczywać.

To prawdziwe pieszczochy. W przypadku wielu ras północnych „pluszowy” wygląd to tylko pozory, jednak eurasiery naprawdę lubią czułości i same się ich upominają.

Eurasier został stworzony, by towarzyszyć człowiekowi, bez uwagi opiekuna pies będzie nieszczęśliwy, może pojawić się lęk separacyjny. Można łączyć opiekę nad pupilem z normalnym życiem i dojazdami do pracy, ale pamiętaj, by po powrocie do domu poświęcić ulubieńcowi dużo czasu.

szczeniaki eurasiera

Dla kogo eurasier będzie idealnym pupilem

Dla eurasiera najważniejsza jest ilość poświęcanego mu czasu. Może mieszkać na w domku na wsi lub w małym mieszkaniu w mieście, byle zawsze być koło swojego człowieka (lub rodziny – w sercu eurasiera jest dużo miejsca dla każdego domownika). To pies, który doskonale dopasowuje się do trybu życia swojego człowieka.

Nie potrzebuje specjalnych aktywności, jednak musisz zarezerwować sobie czas na przynajmniej jeden długi spacer codziennie (plus kilka szybkich spacerków w celach higienicznych). Choć czytając o eurasierach, możesz się spotkać z opiniami, że to idealna rasa dla leniwych, jest tu jeden haczyk: każdy pies potrzebuje ruchu. To, że pupil może się obyć bez treningów typowych dla ras pracujących, nie oznacza, że eurasier będzie spędzał z Tobą weekendy przed telewizorem (będzie, ale po dłuższym spacerze).

Jak każdy pies, eurasier potrzebuje opiekuna, który go wychowa i nauczy podstawowych umiejętności (nauka chodzenia na luźnej smyczy, przywołanie), jednak wychowanie eurasiera jest o wiele prostsze, niż w przypadku wieli innych ras północnych i może być to pies dla początkującego opiekuna, który zastanawia się nad pierwszym psem.

Eurasiery rzadko szczekają, są raczej cichymi psami – to ważne szczególnie dla osób, które mają wrażliwych na hałas sąsiadów.

Eurasier i dzieci

Eurasier lubi dzieci, a dzieci kochają eurasiera. To pies, który świetnie nadaje się na towarzysza rodziny z dzieckiem. Jak jednak w przypadku każdego innego psa – i tutaj konieczny jest nadzór nad wspólną zabawą. Nawet najbardziej przyjazny pies jest po prostu tylko psem i choćby nawet przypadkiem może, chociażby przewrócić dziecko lub uderzyć je ogonem.

charakter eurasiera

Eurasier i inne zwierzęta

Eurasier w kontakcie z innymi psami unika konfrontacji i konfliktu, zazwyczaj lubi bawić się z innymi psami. Bez problemu może też dogadać się z kotem, chociaż tutaj na pewno dużą rolę odgrywa także nastawienie samego kota, a także socjalizacja i wiek obu zwierzaków. Co do zasady młodszym zwierzętom o wiele łatwiej będzie uznać swoje towarzystwo za naturalne.

Eurasiery nie mają rozwiniętego instynktu łowieckiego, jednak zawsze ryzykowne będzie zbytnie zaufanie psu w relacjach z mniejszymi zwierzętami.

Żywienie – najlepsza karma dla eurasiera

Podobnie jak chow chow, eurasier może być wybrednym psiakiem, niechętnie spoglądającym w stronę nowości. Jeżeli wybierzesz dla swojego psa dobrą jakościowo karmę i zostanie ona zaakceptowana przez pupila, nie zmieniaj jej bez poważnego powodu.

Eurasiery nie mają wyjątkowych potrzeb żywieniowych. Jak każdy pies, potrzebują karmy z dużą ilością mięsa, warzywami i dodatkami wspierającymi zdrowie.

Więcej o zdrowym żywieniu psów przeczytasz tutaj: Czym karmić psa - podstawowe zasady dobrze zbilansowanej diety.

jaka karma dla szczeniaka eurasiera

Zdrowie eurasierów

Eurasiery to rasa, która w założeniu miała być zdrowa i wytrzymała, Najczęściej tak faktycznie jest, nie oznacza to jednak, że psy tej rasy nie chorują wcale. Pamiętaj też, że rasa jest stosunkowo młoda, więc jest jeszcze nieco zbyt wcześnie, by wypowiadać się kategorycznie na temat ich zdrowia.

Choroby eurasierów to m.in.:

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Zwichnięcie rzepki
  • Niedoczynność tarczycy
  • Dwurzędowość rzęs
  • Ektropium i entropium (wywinięcie się powieki na zewnątrz lub do wewnątrz)

Pielęgnacja eurasierów

Choć pluszowa sierść wygląda na trudną do utrzymania w idealnym stanie, jednak w praktyce pielęgnacja eurasiera jest nieco łatwiejsza niż można by przypuszczać. Sierść eurasierów ma właściwości samoczyszczące – kiedy błoto zastygnie, samo odpadnie z sierści, podobnie jak u innych szpiców.

Eurasiery mają bardzo gęsty podszerstek, który trzeba dokładnie rozczesywać – eurasiery czesze się pod włos. Pamiętaj, by zawsze przed kąpielą rozczesać sierść, ominięcie tego etapu grozi powstaniem filców. Częste kąpanie eurasierów nie jest jednak konieczne. To dobra wiadomość, ponieważ dokładne wysuszenie pupila wymaga dużej cierpliwości lub suszarki groomerskiej.

Niestety nie można powiedzieć, by eurasier był psem, który mało linieje – opiekun musi się przygotować, że dwa razy do roku ilość wypadającej sierści będzie raczej spora. Pewna ilość sierści będzie jednak wypadać przez cały rok, można więc zdecydować się na częstsze wyczesywanie pupila, częstsze sprzątanie, lub… inną rasę psa.

eurasier puppy

Eurasier – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Niemcy

Klasyfikacja FCI: Grupa 5 – szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne.

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości pies w typie szpica, ze stojącymi uszami.

Temperament: Spokojny, pewny siebie i zrównoważony. Eurasier jest psem czujnym, ale cichym. Eurasiery nawiązują głęboką więź z rodziną, jednak w stosunku do obcych są nieufne.

Wysokość: Psy: 52-60 cm , Suki: 48-56 cm

Waga: Psy: 22-30 kg, Suki: 18-26 kg

Głowa: Harmonijna, o ledwie zaznaczonym stopie, ze zwężającą się ku nosowi kufie. Mocne szczęki i nieznacznie zaakcentowane policzki.

Oczy: Średniej wielkości, ciemne.

Uszy: Średniej wielkości, trójkątne, stojące i lekko zaokrąglone na końcach.

Szyja: Średniej długości, płynnie połączona z tułowiem.

Tułów: Mocny, nieprzesadnie krótki grzbiet, szeroki i mocny zad, sięgająca łokci klatka piersiowa.

Ogon: Wysoko osadzony, wysoki i mocny. Zwęża się ku końcowi.

Kończyny: Przednie kończyny widziane z przodu wyglądają na proste i równoległe. Tylne – widziane z tyłu – również.

Chód: Przestrzenny i harmonijny.

Skóra: Napięta i pigmentowana.

Sierść: Gęsty podszerstek na całym tułowiu, włos okrywowy średniej długości.

Umaszczenie: Wszystkie kolory i kombinacje poza czystym kolorem białym i łatami.

Imię dla eurasiera

Imię dla psa: Atos, Max, Pepper, Misiek, Bruno, Wilczek, Pluto, Shaggy, Bubu, Gucio, Bąbel, Piksel, Brutus, Boczek, Gucio.

Imię dla suki: Roxu, Fluffy, Misia, Lulu, Mela, Gaba, Bella, Diana, Kulka, Mańka, Kulka, Dina, Dora, Peggy, Kluska, Nessi.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak dbać o psa zimą - 5 skutecznych sposobów.

Poprzedni wpis: Alaskan Malamute - prawdziwy pies północy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixelpixel