Mój kot nie chce jeść – sposoby na brak apetytu u kota - Rikoland
Koty są powszechnie znane jako stworzenia wyjątkowo wymagające w kwestiach żywieniowych. Jednocześnie są to też niestety zwierzęta wrażliwe na skutki niedożywienia, więc konieczne jest monitorowanie ilości zjedzonej karmy, by brak apetytu nie skończył się problemami zdrowotnymi.
Powody, dla których nasz kot odmawia jedzenia, często z perspektywy człowieka mogą wydawać się absurdalne, ale koty zwykle mają swoje powody. Zdarzają się co prawda wybredne koty, które zjedzą jedynie kilka ulubionych karm, jednak to nie jedyne możliwe wyjaśnienie.
Spis treści
- Dlaczego kot nie chce jeść – możliwe przyczyny
- Karma przestała smakować
- Miseczka jest ustawiona w złym miejscu
- Kot nie je, bo jest zestresowany
- Kot nie je, bo w mieszkaniu jest za gorąco
- Kot nie je, bo przeszkadzają mu pileobezary
- Stopniowa utrata węchu związana z wiekiem
- Choroba kota
- Kiedy trzeba iść do weterynarza?
Dlaczego kot nie chce jeść – możliwe przyczyny
Karma przestała smakować
Apetyt kota i jego preferencje żywieniowe bywają częstym tematem rozmów między kociarzami. Zdarza się, że karma, która smakowała kotu jednego dnia, drugiego dnia zostanie przez niego zignorowana. Może być to kwestia zapachu, konsystencji lub świeżości karmy. Koty mają o wiele lepszy węch od ludzkiego i karma, która według naszych kryteriów jest dobra, zostanie odrzucona przez pupila. Całe szczęście, można się ubezpieczyć na tego typu przypadki. Po pierwsze: karmę przechowujemy zgodnie ze wskazówkami producenta. Dostosowujemy rozmiar saszetki, puszki czy worka do wielkości ulubieńca – jeżeli opiekujemy się małym kotem, lepszym rozwiązaniem będą szczelnie zamknięte saszetki 150 g niż puszki 800 g. W przypadku kota-degustatora zabezpieczeniem mogą być też karmy w różnych smakach.
Inną kwestią jest temperatura karmy. Kot jako drapieżnik, w naturze żywi się ciepłym mięsem ofiary. Dlatego może odmawiać karmy wyciągniętej wprost z lodówki. Podana karma powinna być w temperaturze pokojowej.
Miseczka jest ustawiona w złym miejscu
Znaczenie ma nie tylko smakowitość karmy, ale też jej położenie. Miseczka z karmą powinna leżeć w pewnej odległości od miski z wodą, a obie miseczki powinny znajdować się w innej części mieszkania niż kuweta. Jeżeli w domu mieszka więcej niż jedno zwierzę, niezależnie od tego, czy będzie to drugi kot, czy pies, powinny mieć możliwość jedzenia w samotności. Miseczka, z której je kot powinna być też zawsze czysta.
Kot nie je, bo jest zestresowany
Choć stereotyp zdystansowanego kota ma się dobrze, koty głęboko przeżywają wszystkie zmiany w otoczeniu. Czasami nawet niewielkie zmiany mogą wywołać u kota silny stres, który wpływa na jego apetyt. Przeprowadzka, nowy członek rodziny czy nowy zwierzak w domu to oczywiste powody, ale nawet drobne zmiany codziennej rutyny mogą spowodować reakcję stresową.
Kot nie je, bo w mieszkaniu jest za gorąco
Jest to przyczyna nieoczywista, ale kiedy zastanowimy się nad tym dłużej – często sami nie mamy apetytu, kiedy jest gorąco. Zbyt wysoka temperatura może przeszkadzać w jedzeniu zarówno latem, jak i w zimę, kiedy intensywnie ogrzewamy mieszkania. Warto od czasu do czasu skontrolować temperaturę w mieszkaniu i w miarę możliwości spróbować ją obniżyć, jeżeli będzie taka potrzeba.
Kot nie je, bo przeszkadzają mu pileobezary
Pileobezary, czyli kule włosowe w układzie trawiennym to częsty problem, zwłaszcza u kotów długowłosych. Profilaktycznie warto stosować pasty i przysmaki odkłaczające lub podawać kotu do jedzenia trawę, jednak kiedy już dojdzie do zakłaczenia, które przeszkadza w jedzeniu, najprawdopodobniej konieczna jest już wizyta u weterynarza.
Stopniowa utrata węchu związana z wiekiem
Stopniowa utrata węchu to niestety częsty problem u starzejących się kotów. Jak wspominaliśmy wyżej, kot ma o wiele wrażliwszy węch i to on w dużym stopniu odpowiada za apetyt na posiłek. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zmiana karmy na bardziej smakowitą.
Choroba kota
Czasami przyczyną odmawiania posiłków nie są czynniki zewnętrzne a choroba. Najważniejszą zasadą jest, by nigdy nie leczyć kota na własną rękę, tylko udać się do specjalisty.
Kiedy trzeba iść do weterynarza?
Organizm kota bardzo szybko reaguje na niedożywienie. Jeżeli kot nic nie je ponad dobę, koniecznie trzeba udać się do weterynarza – zwłaszcza jeżeli odmawia także przyjmowania wody. Niepokój powinno wzbudzić też nagłe zmniejszenie się jedzonej porcji, utrata wagi, czy jedzenie falami, np.: co drugi dzień.
Możliwe choroby, które mogą powodować utratę apetytu to m.in.:
- stany zapalne
- schorzenia wątroby i nerek
- choroby tła autoimmunologicznego
- zarobaczenie
- choroby nowotworowe