Zmiana karmy psa – jak zrobić to mądrze

2021-12-02
Zmiana karmy psa – jak zrobić to mądrze

Zmiana karmy psa to temat, który budzi wiele emocji. Kiedy zmiana karmy jest wskazana? Jak wprowadzić nową karmę? Dowiedz się, jak bezpiecznie zmienić karmę pupilowi. Na nasze pytania odpowiada Kamil Kowalczyk, lekarz weterynarii i ekspert ds. żywienia zwierząt Brit.

Spis treści

Kiedy warto zmienić karmę psu?

Opiekunowie psów często zastanawiają się nad tym, kiedy powinno się zmienić psu karmę na inną. Jest kilka istotnych chwil w życiu psa, kiedy zmiana powinna nastąpić. Jednym z takich momentów jest osiągnięcie przez zwierzę dojrzałości. Kiedy pies staje się dorosły, bezwzględnie należy mu zmienić karmę na dedykowaną psom po okresie wzrostu. Jest to istotne z powodu odmiennego zbilansowania składników pokarmowych w karmie dla szczeniąt i psów dorosłych. W przypadku większości ras okres ten następuje w okolicy 12 miesiąca życia pupila. U psów ras dużych i olbrzymich o okresie dorosłości możemy mówić w okolicach 20-24 miesiąca życia, kiedy to zakończony zostaje wzrost. Kolejnym przełomowym momentem jest wejście psa w okres geriatryczny. Pies staje się seniorem w 7-8 roku życia. Dobrą praktyką jest skonsultowanie w tym czasie z lekarzem weterynarii ewentualnej zmiany karmy, która być może okazać się bardziej odpowiednia.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w chwili pojawienia się choroby u zwierzęcia. Często zmiana karmy nie jest konieczna, aczkolwiek istnieją schorzenia, w przypadku których dieta odgrywa znaczącą rolę. Są to np. cukrzyca, niewydolność nerek, choroby dermatologiczne czy schorzenia wątroby. Specyficznym okresem, który jest wskazaniem do zmiany karmy, jest ciąża i okres laktacji. Odpowiednie żywienie w tym czasie jest niezwykle istotnym aspektem utrzymania ciężarnej suczki i szczeniąt w zdrowiu. Oczywiście nie są to jedyne wskazania do zmiany karmy na inną. W nieoczywistych przypadkach decyzję o wprowadzaniu nowej diety zawsze powinien podejmować specjalista.

jak bezpiecznie zmienić psu karmę

Jak często można zmieniać karmę?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak często można zmieniać karmę psu. Z całą pewnością nie powinno robić się tego częściej niż raz na miesiąc. Zmiana taka powinna nastąpić w każdym przypadku, kiedy jest ku temu wskazanie. Najistotniejsze jest, aby robić to zgodnie z zaleceniami.

Jakie znaczenie ma rutyna żywieniowa dla zdrowia psa? Dlaczego nie powinno się zmieniać karmy z dnia na dzień?

Psy są zwierzętami, które wbrew pozorom w niektórych aspektach codzienności lubią monotonię. Rutyna żywieniowa odgrywa dość istotną rolę w życiu każdego psa. Stałe pory i miejsca posiłków stwarzają poczucie bezpieczeństwa i zwiększają komfort psychiczny psa. Jest to ważne także z powodów zdrowotnych. Psi przewód pokarmowy jest bardzo wrażliwy na nagłe, nieprzewidziane nowości i może reagować negatywnie, gdy nastąpi nagła zmiana diety. Może to okazać się fatalne w skutkach. Dotyczy to zarówno zmiany rodzaju karmy, czasu jej podawania, jak i ilości posiłków czy ich objętości.

W jaki sposób bezpiecznie wprowadzić nową karmę?

Zmiana stosowanej karmy nie powinna być nagła. W znakomitej większości przypadków zmiana pożywienia powinna uwzględniać tzw. okres przejściowy. Jest to czas, który ma na celu przyzwyczajenie organizmu zwierzęcia do nowej diety. Należy pamiętać, że nasz przewód pokarmowy różni się od zwierzęcego. Dietę psa możemy ogólnie określić jako mało zróżnicowaną. Ludzki przewód pokarmowy jest przyzwyczajony do ciągłego trawienia różnych rodzajów pokarmu. Z tego powodu w przypadku psa musimy brać pod uwagę okres około 7 – 14 dni, który pozwoli stopniowo wprowadzić nową karmę do diety naszego pupila.

Najłatwiej podzielić czas wprowadzania nowej karmy na kilka etapów. W ciągu pierwszych 2 – 3 dni należy do starej karmy dołączyć małą porcję nowej. Odbywać się to powinno w proporcji: 25% nowej karmy i 75% starej karmy. Przez kolejne 2 – 3 dni stosujemy karmę w proporcji: 50% nowej i 50% starej. Ostatnim etapem jest stosowanie nowej karmy w ilości 75% porcji i 25% karmy starej. Po tym okresie możemy już wprowadzić 100% nowej karmy.

Polecane produkty:

carnilove sucha karma dla psacarnilove karma mokra dla psabrit care endurance 12kg

Jak długo powinno trwać wprowadzanie nowej karmy?

Długość trwania tego okresu jest zależny od wielu czynników. Zwykle zakłada się, że wprowadzanie nowego rodzaju karmy powinno trwać około 7 – 14 dni z zastosowaniem opisywanej proporcji. Oczywiście nie są to sztywne ramy czasowe i objętościowe. W przypadku niektórych zwierząt, jeżeli są ku temu powody, okres ten należy odpowiednio skrócić lub wydłużyć. Możliwe też może okazać się zastosowanie innych niż podane proporcji udziału karmy w dawce w zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. W przypadku zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym bezpieczniej jest wydłużyć okres przejściowy i wprowadzać nową karmę w mniejszych ilościach.

Jakie są najczęstsze błędy opiekunów podczas zmiany karmy?

Najczęstszym błędem związanym ze zmianą karmy jest niestosowanie okresu przejściowego. Niektóre ze zwierząt mogą z tego powodu nie odczuwać żadnych dolegliwości, natomiast u większości psów zaobserwować będziemy mogli różne objawy będące efektem nieodpowiedniej zmiany diety. Mogą pojawić się: apatia, biegunka wymioty czy inne dolegliwości – głównie ze strony przewodu pokarmowego. Dodatkowo pamiętać należy o tym, by nie zmieniać karmy zbyt często, ponieważ tego rodzaju zawirowania w diecie psa również mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Szczególnie istotne jest to w przypadku szczeniąt oraz psów w starszym wieku. Niedostosowanie diety wynikające ze zbyt częstej lub nieodpowiedniej zmiany mogą być w przypadku tych dwóch grup wiekowych niebezpieczne w skutkach. W przypadku szczeniąt trzeba wybrać karmę dedykowaną zwierzętom młodym oraz dobraną do wieku zwierzęcia. Zwierzętom geriatrycznym lub obciążonym jakimikolwiek chorobami, należy dobrać nową dietę biorąc pod uwagę ich status zdrowotny. W przypadku wątpliwości zawsze należy skonsultować chęć zmiany karmy z lekarzem weterynarii. Dodatkowo należy brać pod uwagę dawkowanie danego produktu, które zawsze umieszczone jest na opakowaniu producenta.

jak zmienić karmę starszemu psu

Po jakim czasie po zmianie karmy na lepszą możemy zaobserwować pozytywne zmiany w kondycji pupila?

Czas, po którym zauważyć możemy pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego pupila po wprowadzeniu nowej karmy, jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Średni czas zaobserwowania zmian w kondycji i zdrowiu psa przez właścicieli waha się w zakresie 2 – 4 tygodni. Po tym okresie zauważalne stają się już pierwsze skutki zmian. W przypadku innych, specyficznych powodów (jak np. choroby ogólnoustrojowe, alergie pokarmowe etc.) okres ten może ulec wydłużeniu.

Przyjmuje się, że w przypadku schorzeń alergicznych czas zaniku objawów to nawet 3 miesiące. Nie bez znaczenia pozostają także cechy osobnicze danego psa. Każdą wątpliwość po zmianie karmy zawsze należy skonsultować ze specjalistą, który mając na uwadze wszystkie aspekty podpowie, co należy robić dalej.

weterynarz kamil kowalczyk bio


Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Czym karmić psa - podstawowe zasady dobrze zbilansowanej diety

Poprzedni wpis: Odpowiedzialna adopcja psa - poradnik dla przyszłego opiekuna

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel