Jak przygotować się na wyjazd z psem — poradnik dla każdego!

2023-06-19
Jak przygotować się na wyjazd z psem — poradnik dla każdego!

Wakacyjne wyjazdy kojarzą się zwykle z totalną beztroską, słońcem, spaniem do późna i kładzeniem się późno spać. Choć wakacje z psem wymagają nieco więcej organizacji, wyjazd z pupilem może być równie relaksujący (może nawet bardziej, bo zazwyczaj unikamy tłumów). Wystarczy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Nieważne, czy jedziesz nad morze, w góry, czy na weekendowy reset w lesie – pomożemy Ci przygotować się na najważniejsze wyzwania!

Spis treści

Kiedy zacząć przygotowania do wyjazdu z psem

Im wcześniej zaczniesz przygotowywać się do wyjazdu z pupilem, tym będzie on łatwiejszy. Przede wszystkim, jeżeli chcesz wyjeżdżać z psem na wycieczki, nawet te najmniejsze, warto pracować z psem i oswajać go z nowymi sytuacjami. Trening wsiadania do samochodu, oswajania się z głośnymi dźwiękami na dworcu kolejowym, czy lotnisku, a nawet „zwykła” nauka przywołania – to wszystko ułatwi Ci życie podczas wspólnej wyprawy. Tego typu przygotowania możesz zacząć już na etapie, kiedy nie wiesz jeszcze gdzie ani kiedy chcesz jechać, a jedynie rozważasz podróże z psem w przyszłości.

Zaplanuj podróż tak, by uwzględniała ona potrzeby czworonoga. Choć dla wielu z nas wakacje to słońce, plaża i opalanie, niekoniecznie ten styl wybrałby Twój pies. Jeżeli zamierzasz imprezować – pamiętaj, że rano pupil będzie musiał wyjść na spacer, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz potrzebować snu i regeneracji. Większość psów nie czuje się też dobrze w zatłoczonych miejscach, a zwiedzanie z psem może być bardzo ograniczone. Pamiętaj – jeżeli Twój pies będzie niezadowolony, zmęczony i sfrustrowany, to prawdopodobnie Ty też – on już o to zadba. Lepiej od razu uwzględnić wyjazd, który uwzględnia potrzeby pupila – lub zadbać o opiekę dla niego podczas wyjazdu – jeżeli jedziesz ze znajomymi, może znajdzie się osoba, która ma delikatną skórę i chętnie zostanie z pupilem w większym cieniu?

Każdy pies ma też swój indywidualny charakter, przeżycia i temperament. Dla jednego czworonoga weekend na spływie kajakowym, zdobywanie szczytów i podróż pociągiem przez pół kraju nie stanowi najmniejszego problemu, jednak są też pieski, dla których każda zmiana jest trudna. Jeżeli Twój pies jest raczej tym drugim typem, masz dwa wyjścia – zaczynasz od najmniejszych wycieczek (na początek nawet wejście do samochodu będzie wyzwaniem), lub zostawiasz psa na czas wyjazdu pod troskliwą opieką. Przeczytaj nasz artykuł: Urlop bez psa – porady behawiorystki.

kobieta i pies w górach oglądają widoki

Co musisz zrobić przed wyjazdem z psem

By upewnić się, że pies nie będzie miał poza domem kryzysu zdrowotnego, warto zabrać go na przegląd weterynaryjny – to dobra okazja, by przy okazji odświeżyć szczepienia, odrobaczyć psa, czy podać tabletkę na kleszcze.

Kiedy już będziesz mieć zarys planu podróży, zacznij czytać o aspektach związanych ze zwierzętami. Zakres researchu będzie się różnił w zależności od tego, czy wybierasz się z psem na weekend nad polskim morzem w domku letniskowym, czy zamierzasz zwiedzać z czworonogiem egzotyczne miejsca. Blogi podróżnicze są świetną inspiracją, jednak konkretów zawsze szukaj u źródła – na oficjalnych stronach rządowych krajów, które planujesz odwiedzić, informatorze konkretnej linii lotniczej, czy u właściciela posesji, którą zamierzasz wynająć. O ile strony oficjalne powinny być na bieżąco aktualizowane, w przypadku mniejszych obiektów – np. pensjonatów, apartamentów, czy nawet lokalnych atrakcji – warto upewnić się osobiście, czy zwierzęta są akceptowane i na jakich warunkach. Zachipuj psa i zarejestruj chip w bazach zwierząt. Jeżeli zwierzak jest od dłuższego czasu zachipowany – sprawdź, czy dane kontaktowe są aktualne.

Do przygotowań należy też kompletowanie wyposażenia. Jeżeli planujesz różnorodne aktywności, lepiej z dużym wyprzedzeniem zacząć zamawianie akcesoriów – a przynajmniej tworzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twojego psa. Jeżeli wybierasz się nad wodę, może przydać się kapok – na pewno będzie konieczny, jeżeli chcesz wybrać się z psem na spływ kajakowy, SUPa, czy inne wodne atrakcje. Koniecznie dostosuj ochronę przeciwkleszczową do okoliczności – jeżeli na co dzień pupil nie ma kontaktu z wodą i jest chroniony kroplami spot-on, na wyjeździe nad wodę mogą one mieć mniejszą skuteczność – koniecznie wybierz dodatkowy preparat.

czarny pies na wycieczce rowerowej

Sprawdź także: Akcesoria dla psa

Szkolenie i socjalizacja – ważne nie tylko na wakacjach z psem

Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy lub na własną rękę ćwiczyć najprostsze psie umiejętności. Spacer na luźnej smyczy, przywołanie, podstawowe komendy, czy oswojenie z bodźcami spotykanymi w codziennym życiu przydają się zawsze, a na wakacjach niesamowicie zwiększają komfort wypoczynku. Jeżeli wyjazd z psem to dla Ciebie coś całkiem nowego, będzie Ci o wiele łatwiej, jeżeli masz pewność, że pupil będzie z Tobą współpracował.

Oswajanie psa z niecodziennymi sytuacjami najlepiej zacząć jak najwcześniej. Dla czworonoga, który nigdy nie był nawet na dworcu kolejowym, nawet wejście do pociągu może być wyzwaniem. Jeżeli Twój pies nigdy nie był nad wodą – rejs promem, czy sporty wodne mogą go przerazić. Wnioski są dwa:

 • dostosuj plan wyjazdu możliwości swojego psa – ułatwisz życie sobie i jemu
 • oswajanie pupila z nowymi sytuacjami to coś, co najlepiej robić przez cały rok

Niektóre psy są z natury odważne i z radością poznają świat. Często jednak nawet najbardziej śmiałe pieski mają swoje słabsze punkty – lepiej nie poznawać ich wtedy, kiedy masz zaplanowany zasłużony odpoczynek.

To, co możesz, oswajaj już kilka tygodni przed wyjazdem, np., wchodzenie do klatki kennelowej, wizyta na lotnisku. Niektórych rzeczy nie sprawdzisz jednak inaczej, niż przez praktykę. Co zrobisz, jeżeli Twój pies przestraszy się czegoś, lub nie będzie czuł się komfortowo. Jeżeli nie jesteś gotowy, żeby bez żalu zrezygnować z niektórych atrakcji ze względu na samopoczucie pupila, być może lepszym pomysłem będzie zapewnienie mu opieki na czas wyjazdu i wypoczynek bez czworonoga.

psy na łódce

Sprytne triki, które ułatwią Ci wyjazd

Choć każdy ma swoje, niepowtarzalne sposoby na wyjazd z psem, nie musisz odkrywać koła na nowo. Korzystaj z doświadczenia innych psiarzy!

Jak możesz zmienić wyjazd z psem na lepsze:

 • Jeżeli Twój pies stresuje się podróżami – preparaty uspokajające zacznij podawać odpowiednio wcześniej (producenci poszczególnych produktów podają, od kiedy zacząć ich stosowanie – jednak jest to przynajmniej kilka dni)
 • Nie karm psa bezpośrednio przed podróżą (ostatni posiłek przynajmniej kilka godzin przed wyjazdem)
 • Zadbaj o swój dobry humor, wyśpij się porządnie – pies wyczuje Twój stres i też będzie zdenerwowany
 • Zrób checklistę z potrzebnymi rzeczami i spakuj się wcześniej
 • Sprawdź pogodę w miejscu docelowym podczas wyjazdu
 • Zaopatrz się w większą ilość sprawdzonej karmy (NIGDY nie zmieniaj karmy podczas podróży)
 • Zawsze miej przy sobie wodę dla psa
 • Zwracaj uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twój pies
 • Przygotuj osobną apteczkę dla psa. Sprawdź nasz poradnik na ten temat: Apteczka dla psa i kota – sprawdź listę niezbędnych produktów
 • Pokochaj psie gadżety: mata chłodząca, kong wypełniony mrożoną pastą, czy nawet podkłady dla psów w transporterze naprawdę ułatwiają życie!

Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Co spakować na wyjazd z psem — obowiązkowy poradnik!

Poprzedni wpis: Dlaczego pies nie chce jeść? Jak karmić psa niejadka

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixelpixel