Dlaczego pies nie chce jeść? Jak karmić psa niejadka

2023-06-14
Dlaczego pies nie chce jeść? Jak karmić psa niejadka

Kiedy pies nie chce jeść, martwimy się o jego zdrowie. Niektóre psy są niejadkami z natury, inne natomiast mogą mieć przejściowe problemy z apetytem spowodowane np. chorobą, czy upałami. Sprawdź, jak rozpoznać, czy brak apetytu stanowi powód do niepokoju i jak możesz zrobić, by pupil nabrał ochoty do jedzenia.

Spis treści

Dlaczego psy miewają problemy z apetytem

Każdy pies jest inny – ma swój indywidualny charakter, upodobania i preferencje. Podobnie wygląda kwestia apetytu i stosunku do jedzenia. Choć możemy stosować pewne uogólnienia – np. labradory i beagle są znane z ogromnego apetytu – to jednak nasze psy powinniśmy traktować jak wrażliwe, czujące istoty, nie zbiór stereotypów. Niektóre psy naturalnie mają skłonność do wybrzydzania, w przypadku innych brak apetytu może być związana z błędami wychowawczymi opiekunów, chorobą, czy specyficzną sytuacją.

Nieco inaczej warto potraktować sytuację, w której pies jest wybredny, a wybrzydzanie przy misce jest stałym problemem opiekunów, a inaczej – gdy pies nagle traci apetyt, choć wcześniej wcinał karmę z zapałem.

Jeżeli pies nie chce jeść, choć wcześniej z zapałem zjadał całą porcję karmy bez problemu, warto zastanowić się, co zmieniło się w jego życiu. Oto najczęstsze powody krótkotrwałego obniżenia apetytu:

 • Upalne dni (w miesiącach wakacyjnych)
 • Cieczka u suczek (w przypadku psów – cieczka suczek z sąsiedztwa)
 • Przeprowadzka lub inna zmiana życiowa
 • Kilkudniowy wyjazd jednego z opiekunów
 • Zmiana karmy

Na część tych sytuacji można się przygotować. O żywieniu psów podczas upałów mamy dla Ciebie osobny poradnik: Jak karmić psa w upały – jak pomóc psu przetrwać lato, podobnie, jak w przypadku zmiany karmy: Zmiana karmy psa – jak zrobić to mądrze.

Wiele psów jest osowiałych w przypadku wyjazdu opiekuna, czy cieczki – jeżeli pupil nie jest poważnie chory, kilka dni pogorszonego apetytu nie powinno stanowić większego problemu – niedługo wszystko przecież wróci do normy.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku przeprowadzki, pojawienia się w rodzinie dziecka, śmierci opiekuna, czy innego stresującego wydarzenia. Jeżeli pies silnie przeżywa zmiany, warto skonsultować się z behawiorystą. Często też mniejszy apetyt nie jest wtedy jedynym sygnałem, że pupil potrzebuje fachowej pomocy.

Niektóre okoliczności sprawiają, że pogorszenie apetytu jest trwałe. Często spowodowane jest ono starością psa lub chorobą. W przypadku starszych psów problemy z jedzeniem mogą być spowodowane gorszym węchem, który wpływa na postrzeganie atrakcyjności karmy. Rozumie to każdy, kto choć raz w życiu miał solidny katar. Starsze psy mogą mieć też problemy stomatologiczne. Bolące zęby skutecznie zniechęcają do jedzenia, dlatego warto odwiedzić weterynarza. Sprawdź też nasz poradnik o żywieniu starszych psów: Jak karmić starszego psa - zdrowe żywienie psa seniora. Wreszcie – niechęć do jedzenia może być związana z chorobą. Wiele psich przypadłości objawia się niechęcią do jedzenia, czy nawet głodówką. Jeżeli inne, bardziej prozaiczne powody odpadają, nie szukaj dalej powodów w internecie, tylko zabierz psa do weterynarza!

jak karmić wybrednego psa

Kiedy brak apetytu u psa powinien niepokoić

Kilkudniowe pogorszenie apetytu nie musi stanowić powodu do niepokoju. Przez pogorszenie apetytu rozumiemy jednak zjadanie mniejszej ilości karmy, niedojadanie porcji, czy niezjadanie jednej z porcji – jeżeli pies jest karmiony dwa lub trzy razy dziennie.

Zanim zaczniesz panikować, zastanów się nad okolicznościami. Czy pies pije normalną ilość wody (podczas upałów może mniej jeść, a więcej pić), czy podjadał smaczki? Czy mógł być podkarmiany przez innych domowników? Czy może wreszcie, udało mu się ukraść ludzkie jedzenie i po prostu nie jest głodny?

Zwróć uwagę na inne sygnały wysyłane przez psa. Czy wymiotuje? Czy ma biegunkę? Czy jest smutny i osowiały? Czy cokolwiek w jego zachowaniu budzi Twój niepokój?

To Ty znasz najlepiej swojego psa i wiesz, kiedy dobrze się czuje. Ogólnie często przyjmuje się, że pies może nic nie jeść nawet dwa dni bez poważnych konsekwencji, jednak już po dobie warto potraktować sytuację poważnie i zabrać pupila do weterynarza.

W przypadku psów przewlekle chorych, przyjmujących leki, czy starszych – nie czekaj, że wszystko wróci do normy. Jeżeli masz wątpliwości, po prostu zadzwoń do kliniki weterynaryjnej i skonsultuj, czy konkretny przypadek wymaga natychmiastowej interwencji.

pies dostaje smaczki

Najczęstsze błędy opiekunów, które wpływają na apetyt psa

Jeżeli Twój pies jest zdrowy, lecz po prostu kapryśny, możesz wypróbować kilka sposobów na zachęcenie go do zjadania odpowiedniej ilości karmy.

Najpierw jednak upewnij się, czy nie nakładasz jej zbyt dużo. Jeżeli nakładasz karmę „na oko” – najprawdopodobniej tak właśnie jest. Jeżeli do tej pory Twój pies dostawał karmę bez odmierzania jej ilości, sprawdź, ile powinien jej otrzymać według wskazówek producenta – tabelę dawkowania znajdziesz na każdym opakowaniu. Ważne jest też, ile smaczków dostaje pupil, jeżeli przysmaki są częścią codziennej diety, Twój pies powinien otrzymywać mniejszą ilość karmy. Warto też zrobić rachunek sumienia – czy częstujesz psa swoim jedzeniem? A może wiesz, że może być podkarmiony przez innego członka rodziny (np. dzieci)? To wszystko wpływa na apetyt pupila!

Zanim zaczniesz wdrażać w życie strategię zachęcania ulubieńca do karmy, sprawdź, czy Twój pies na pewno potrzebuje przybrać na wadze? Otyłość wśród psów jest poważnym problemem, dlatego u większości psów prawdziwym problemem będzie zmiana nawyków żywieniowych i eliminacja wybrzydzania przy misce, nie zbyt mała ilość spożywanego pożywienia.

Często pies staje się wybredny, kiedy widzi, że może sobie na to pozwolić. Jeżeli będziesz proponować pupilowi różne alternatywy, za każdym razem, kiedy nie zje karmy, karmić go z ręki, czy przekarmiać smaczkami – trudno się dziwić, że nie będzie chcieć „zwykłej” karmy.

podkarmianie psa ludzkim jedzeniem

Jak zachęcić psa niejadka do karmy

Jeżeli Twój pies jest przyzwyczajony, że kiedy będzie wybrzydzał, dostanie coś lepszego, niż „po prostu karma” – przygotuj się na to, że zmiana nawyków może chwilę potrwać i będzie wymagać od Ciebie sporo konsekwencji.

Przede wszystkim – koniec ze stałym dostępem do karmy. Po 15 minutach od postawienia miski z karmą, po prostu ją zabierz – niezależnie od tego, czy pupil zjadł posiłek. W ten sposób pokażesz, że „ta nudna karma” nie jest stale dostępna. Zwiększy się jej atrakcyjność. Możliwe, że pies będzie chciał wymusić na Tobie podanie mu smaczków, czy ludzkiego jedzenia – to jest dla wielu opiekunów najtrudniejszy moment – nie możesz ulec. Jeżeli pupil zorientuje się, że w ten sposób nic nie ugra, następny posiłek będzie musiał przyjąć.

Ważne: nasze wskazówki dotyczą psów zdrowych. Jeżeli Twój pies choruje, a dieta jest ważnym czynnikiem jego leczenia, strategię zmiany nawyków żywieniowych opracuj z dietetykiem zwierzęcym.

Inne czynniki, które wpłyną na apetyt psa, to:

 • Czystość miski i dostęp do świeżej, czystej wody – to podstawa!
 • Świeżość karmy – nie podawaj starej, zwietrzałej, czy nieświeżej karmy!
 • Temperatura karmy - chłodna karma przechowywana w lodówce nie zachęca do jedzenia, podawaj posiłki w temperaturze pokojowej
 • Ustawienie miski – podawaj karmę w miejscu, w którym pupil może zjeść w spokoju
 • Kształt i jakość miski – niektóre miski z tworzywa sztucznego nieprzyjemnie pachną, bardziej wrażliwe psy niechętnie jedzą też z miski metalowej (choć dla dużych psów to rozsądny wybór). Dla psów o nietypowej budowie kufy tradycyjny kształt miski może utrudniać jedzenie. Psy o płaskim pyszczku (np. mopsy) powinny jeść z płaskiej i szerokiej miski, a te o długim pysku (lub długich uszach) wolą często miski głębokie i wąskie.
 • Czas posiłku – pupil będzie miał apetyt po dłuższym spacerze, czy treningu. Nie podawaj jednak kamy bezpośrednio po wejściu do domu ze spaceru – niech ulubieniec trochę odpocznie.

Dobrym pomysłem może być też podawanie części dziennej porcji w zabawkach do wypełniania (np. kong), macie węchowej, czy innych zabawkach na przysmaki. To sprawia, że karma – choć ta sama – staje się bardziej atrakcyjna.

Sprawdź także: Zabawki na przysmaki

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci pomogły!


Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak przechowywać karmę? Sposoby, które musisz poznać!

Poprzedni wpis: Chart afgański - efektowny i wymagający pies pełen gracji

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixelpixel