Jak zostać domem tymczasowym? Poradnik dla początkujących

2023-01-02
Jak zostać domem tymczasowym? Poradnik dla początkujących

Pomagać zwierzakom można na różne sposoby. Wielu z nas angażuje się w zbiórki, wspiera regularnie fundacje, czy wybiera adopcję zamiast kupna zwierzaka. Nie każdy ma jednak możliwości, by przygarnąć na stałe kolejnego zwierzaka, a inni obawiają się, czy poradzą sobie z tak poważnym zobowiązaniem. Inną formą pomocy, którą warto się zainteresować, jest dom tymczasowy. Na czym polega tymczasowanie, jak się przygotować do przyjęcia zwierzaka? Wszystko Ci wyjaśnimy!

Spis treści

Na czym polega idea domu tymczasowego

Choć schroniska są prowadzone najczęściej przez osoby kochające zwierzęta, warunki schroniskowe są dla wielu psów zbyt trudne. Nawet największe starania pracowników schroniska i wolontariuszy nie zmienią tego, że schronisko to po prostu nie jest dom – z możliwością ogrzania się koło opiekuna na kanapie i nielimitowanymi czułościami.

Niektóre zwierzęta po prostu w schronisku sobie nie radzą – są zbyt wrażliwe i przestraszone. Inne – chore, wymagające specjalnej uwagi i te najmłodsze mogą po prostu pobytu w schronisku nie przeżyć. Wtedy do akcji wkracza dom tymczasowy.

Dom tymczasowy opiekuje się zwierzętami jak swoimi własnymi. Tymczasowy opiekun wyprowadza psiaki na spacery, sprząta kuwetę, czyści klatkę, ale przede wszystkim poświęca zwierzakowi czas i uwagę. Niektórzy podopieczni szukają oparcia w człowieku i bardzo szybko stają się przylepkami wiecznie proszącymi o uwagę. Inne, bardziej wycofane zwierzaki, będą raczej wycofane i potrzebują trochę czasu, żeby poczuć się pewniej – ten scenariusz zdarza się najczęściej.

W domu tymczasowym opiekun może łatwiej ocenić charakter zwierzaka, by znaleźć dla niego odpowiednią rodzinę – dom stały.

Jak sama nazwa wskazuje, dom tymczasowy z założenia ma być „na chwilę”. Domy tymczasowe mogą ofiarować swoją opiekę awaryjnie (na przykład jedynie na kilka dni, zanim ktoś inny będzie mógł zająć się zwierzakiem), w trybie standardowym (czasami pupil spędza pod opieką kilka tygodni, czasami – wiele miesięcy), zdarzają się też domy tymczasowe „na dożywocie”, dla starszych zwierzaków, które w domu „tymczasowym” spędzają resztę życia. Najczęściej dom tymczasowy ma pierwszeństwo w adopcji, jeżeli zdecydujesz, że nie jesteś w stanie rozstać się z podopiecznym. Takich historii jest więcej, niż myślisz!

jak zostać domem tymczasowym dla szczeniaka

Jakimi zwierzętami można opiekować się w ramach domu tymczasowego

Najczęściej słyszymy o domach tymczasowych w odniesieniu do psów i kotów, nie oznacza to jednak, że tylko te zwierzaki potrzebują opieki domów tymczasowych. Jeżeli chcesz pomóc, a jesteś wielbicielem mniejszych zwierząt, zwróć się w stronę fundacji specjalizujących się w małych milusińskich.

Dom tymczasowy możesz stworzyć m.in. dla królików, gryzoni, ptaków, a nawet dzikich zwierząt (które po podleczeniu fundacje starają się wypuścić do środowiska naturalnego).

Kto może zostać domem tymczasowym

Stworzyć dom tymczasowy może niemal każdy, kto ma czas, chęci i możliwość tymczasowej opieki nad zwierzakiem. Mile widziane jest doświadczenie w opiece nad zwierzętami, ale nie zawsze jest ono warunkiem koniecznym. Część fundacji i stowarzyszeń organizuje dla początkującego opiekuna kurs, wolontariusze mogą też liczyć na wsparcie ze strony fundacji.

Zwierzaki są dopasowywane do możliwości opiekunów – jeżeli czeka Cię opieka nad pierwszym podopiecznym, nikt nie powinien powierzyć Ci zwierzaka po operacji, z poważnymi problemami behawioralnymi, czy wymagającego całodobowej opieki (tego ostatniego potrzebują przede wszystkim malutkie szczenięta i kocięta). Większość osób prowadzących domy tymczasowe ma normalne życie i pracę, bardziej wymagający podopieczni trafiają pod opiekę doświadczonych DT, które mają odpowiednie możliwości.

Bardzo ważne jest, by osoba, która chce stworzyć dom tymczasowy dla zwierzaka, miała w tej sprawie poparcie innych domowników. Zanim zgłosisz się do wybranej fundacji, porozmawiaj o tym pomyśle z rodziną. Nie każdy musi wykazywać w tej sprawie entuzjazm i wtedy koniecznie uszanuj zdanie innych domowników. Nerwowa atmosfera towarzysząca pobytowi podopiecznego na pewno nie wpłynie pozytywnie na poprawę jego samopoczucia. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, jego właściciel musi wyrażać zgodę na przebywanie w nim zwierząt. Żaden z domowników nie powinien też mieć alergii na zwierzaka.

W ankiecie dla osób zgłaszających swoją kandydaturę na DT na pewno znajdziesz pytanie o posiadane zwierzęta. Nie jest to przeciwwskazanie dla pomocy innym zwierzakom, jednak zastanów się nad relacjami swojego pupila z innymi zwierzętami. Dom tymczasowy może by wtedy dobrym pomysłem, kiedy Twój ulubieniec jest spokojnym i bezkonfliktowym zwierzakiem. W takiej sytuacji ważną rolę odgrywają warunki mieszkaniowe – konieczny jest dodatkowy pokój, by w przypadku konfliktu możliwe było odseparowanie zwierząt.

jak zostać domem tymczasowym dla kotów

Jak wygląda opieka nad zwierzakiem w ramach DT

Idea domu tymczasowego zakłada, że zwierzak będzie mógł doświadczyć normalnego życia, stać się, choć na chwilę, częścią rodziny. Zwierzaki, które trafiają pod opiekę DT, mają naprawdę różne historie i potrzeby. Zdarzają się ulubieńcy, którzy nagle potrzebują opieki z powodu śmierci opiekuna i ich największym problemem jest zdezorientowanie – czemu nagle nie ma przy nich ukochanego człowieka. Inne zostały skrzywdzone przez człowieka i rolą domu tymczasowego jest nauczenie podopiecznego, że ludzie mogą być dobrzy. Do domów tymczasowych trafiają też zwierzęta z interwencji, które nie mogą zostać adoptowane do czasu ustalenia ich statusu prawnego.

Jednym z ważniejszych zadań domu tymczasowego jest socjalizacja. Przestraszone psy, lękliwe koty, króliki i inne zwierzaki w pierwszych dniach zazwyczaj muszą nabrać zaufania do opiekuna. Dom tymczasowy pozwala zwierzakowi otworzyć się na ludzi i poznać normalne życie. Opiekun może ocenić charakter i temperament zwierzaka, by lepiej dobrać do niego rodzinę adopcyjną. Często psiaki w domach tymczasowych uczą się bezstresowych spacerów i kontaktów z innymi psami. Zwierzaki uczą się normalnego życia – korzystania z windy, drapaka, spokoju podczas kąpieli itp.

Poza podstawową opieką, która niczym nie różni się od życia ze swoim własnym psem, kotem, czy gryzoniem, opiekun domu tymczasowego zazwyczaj częściej musi odwiedzać weterynarza, czy specjalistów czuwających nad dobrostanem zwierzaka. Podopieczni często potrzebują specjalistycznego leczenia, pracy z behawiorystą, czy rehabilitacji. Choć koszty opieki pokrywa w takiej sytuacji fundacja, opiekun zawozi podopiecznego na leczenie, pielęgnuje też pupila w warunkach domowych. Niektóre zwierzaki potrzebują podawania leków, czy zmiany opatrunków. Jeżeli nie masz doświadczenia w opiece małych pacjentów, fundacja skieruje do Ciebie mniej kłopotliwego podopiecznego lub nauczy Cię opieki nad zwierzakiem.

Dom tymczasowy czynnie uczestniczy w poszukiwaniach nowego domu. Możesz zrobić dla swojego podopiecznego zdjęcia, zamieszczać ogłoszenia, a następnie przeprowadzać z kandydatami rozmowy i uczestniczyć w spotkaniach zapoznawczych. To Ty będziesz najlepiej wiedzieć, jaki jest zwierzak – choć to fundacja jest prawnym opiekunem i to ona ostatecznie podejmuje decyzję.

życie z nieśmiałym psem

Kto ponosi koszty związane z opieką nad zwierzakiem

Ogólnie rzecz biorąc, to fundacja ponosi koszty utrzymania zwierzaka, w tym karmy, czy wizyt u specjalistów. Weź jednak pod uwagę, że każda organizacja ma nieco inne zasady rozliczania kosztów. W niektórych organizacjach płacisz za wizyty weterynarza i otrzymujesz zwrot na podstawie faktury, w innych – chodzisz do weterynarzy współpracujących z fundacją, którzy rozliczają się z nią sami na indywidualnych zasadach.

Pamiętaj, że choć w większości przypadków fundacja będzie zwracać Ci koszt karmy, to raczej będziesz musiał kupić ją z własnych pieniędzy i rozliczyć wydatki. Jeżeli masz możliwość i nie jest to dla Ciebie duży wydatek, możesz zaproponować, że to Ty poniesiesz koszty wyżywienia.

Nieoczywistymi kosztami, których fundacja raczej nie zwróci, są ewentualne zniszczenia. Pogryzione buty, kable, czy zabrudzony dywan – to po Twojej stronie leży zorganizowanie przestrzeni tak, by uniknąć strat.

Sprawdź: Karma bezzbożowa dla psa, Karma dla kota po sterylizacji

Co zyskujesz jako opiekun domu tymczasowego

W większości fundacji i stowarzyszeń dom tymczasowy działa na zasadzie wolontariatu – nie dostajesz wynagrodzenia za opiekę nad podopiecznym.

To, co zyskujesz, trudno zmierzyć. Przede wszystkim pomagasz zwierzakom, robisz dobry uczynek. To główna motywacja, która kieruje opiekunami domów tymczasowych. W trakcje współpracy z fundacją poznajesz wiele nowych osób, które tak samo, jak ty – chcą zmieniać świat na lepsze.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie i wiedza, którą zyskasz. W wielu fundacjach przed przyjęciem pierwszego podopiecznego przejdziesz za darmo szkolenie, przez cały czas będziesz też wspierany w przypadku trudnych sytuacji.

Dla osób, które wahają się przed podjęciem decyzji o adopcji zwierzaka, doświadczenie domu tymczasowego może być próbą generalną. Nie bierzesz na siebie zobowiązania na wiele lat, zwierzakiem opiekujesz się przez kilka tygodni, czy miesięcy. Możesz zastanowić się, jakie aspekty życia ze zwierzakiem stanowią dla Ciebie największe wyzwanie i jak je pokonać. Możesz też dojść do wniosku, że długoterminowa opieka po prostu jest dla Ciebie zbyt poważnym zobowiązaniem i wolisz być od czasu do czasu kocią lub psią ciocią/wujkiem z domu tymczasowego – to też jest ok!

Dom tymczasowy to też sposób na przemyślenie, jaki zwierzak najbardziej pasuje do Twojego trybu życia. Jeżeli nie masz doświadczenia w opiece nad zwierzakami, możesz w praktyce przekonać się, czy lepiej Ci się żyje z energicznym urwisem, czy spokojnym seniorem. Wiele domów tymczasowych adoptuje zwierzaki, z którymi dogaduje się najlepiej. Choć dom tymczasowy z założenia ma być na chwilę, być może któryś z podopiecznych skradnie Twoje serce już na zawsze?

kto może stworzyć dom tymczasowy dla krolików

Jakie są wady domu tymczasowego

Świadomy wybór jest bardzo ważny, dlatego nie będziemy udawać, że prowadzenie domu tymczasowego to same pozytywy. Opieka nad podopiecznymi ma także kilka minusów.

Przede wszystkim, jest to odpowiedzialność. Jako opiekun musisz poświęcić podopiecznemu sporo czasu. Nie każdy zwierzak od razu będzie zachowywał się jak aniołek. Nawet te zwierzaki, które trafiają pod opiekę początkujących opiekunów, najczęściej na początku będą przestraszone nową sytuacją. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Zwierzaki najczęściej powodują jakieś szkody – prędzej czy później. Pogryziony pilot telewizora, podrapany fotel, zadrapany sweterek podczas przytulasów – dla niektórych z nas są to rzeczy oczywiste, ale jeżeli podopieczny w ramach domu tymczasowego jest jednocześnie pierwszym zwierzakiem, to możesz nie zdawać sobie z tego sprawy.

Nawet jeżeli zwierzak jest nauczony czystości, stres spowodowany nowym miejscem, czy zmiana karmy mogą przyczynić się do wymiotów. Może się zdarzyć zwierzak, który będzie bardzo grzeczny, niczego nie zniszczy, nie pogryzie, nie załatwi się w mieszkaniu i nie będzie sprawiać żadnych problemów, jednak statystycznie rzecz biorąc, każdy podopieczny będzie miał na koncie przynajmniej jedną niezapomnianą przygodę (dla Ciebie).

Jeżeli masz swojego zwierzaka, jest ryzyko, że rezydent (Twój pupil) i podopieczny na tymczasie po prostu się nie dogadają. Co wtedy zrobisz? Jeżeli konflikt będzie poważny, fundacja poszuka innego domu tymczasowego, jednak jego załatwienie będzie wymagać czasu. Konieczna będzie wtedy izolacja zwierzaków. Choć doświadczenie, jak radzić sobie w takich sytuacjach będzie bardzo cenne, nie da się ukryć, że dla większości z nas będzie to stresująca sytuacja. Najczęściej fundacja stara się dobrać do domu tymczasowego z rezydentem jak najbardziej bezkonfliktowych podopiecznych, jednak nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć.

Często trudnym elementem prowadzenia domu tymczasowego są rozstania. Nikt z nas nie jest w stanie adoptować wszystkich potrzebujących piesków, kotków, czy królików. Kiedy zwierzak, którego zdążysz już pokochać, odjedzie do nowego domu, na pewno będziesz tęsknić. Taka jest jednak rola domu tymczasowego – przyjmujesz na chwilę zwierzaki w potrzebie, dopóki nie znajdą kochających domów na stałe.


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Czy pies jest wdzięczny za adopcję? Psie emocje okiem behawiorystki

Poprzedni wpis: Amstaff (american staffordshire terrier) - pies o wielu twarzach

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixelpixel