Karma dla kociąt – jak karmić kocięta

2021-04-27
Karma dla kociąt – jak karmić kocięta

Kiedy pod Twoją opiekę trafia mały kotek, chcesz zrobić wszystko, by zapewnić mu jak najlepszy start w dorosłe życie. Czujesz pewnie dumę i wielką odpowiedzialność za tę małą, puchatą kuleczkę, która w ciągu następnych miesięcy będzie stawać się coraz większa i silniejsza. Bycie kocim rodzicem to wspaniała sprawa – obserwowanie, jak kocię poznaje świat i nabiera pewności siebie. By Twój pupil wyrósł na wspaniałego, dumnego kota, potrzebna jest zdrowa dieta. Sprawdź, jak karmić rosnącego kota, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Spis treści

Karmienie kociąt w pierwszych tygodniach życia

Po porodzie kocięta powinny pozostawać pod opieką matki. Mleko kociej matki jest najlepszym możliwym pokarmem dla kociąt. Mleko w pierwszych dniach jest gęstsze i zawiera przeciwciała budujące odporność bierną kociąt – to siara, produkowana przez organizm kotki dwa-trzy dni po porodzie. Siara jest także bogata w białka i tłuszcze, witaminy i minerały.

W ciągu następnych dni pojawia się mleko właściwe, który powinien być ich jedynym pokarmem przez następne 4 tygodnie. Po tym czasie kocięta są stopniowo odstawiane przez matkę i można rozpocząć stopniowe wprowadzanie innych pokarmów.

W zależności od modelu żywienia, hodowcy wprowadzają w tym czasie małe ilości mocno rozdrobnionego surowego mięsa (BARF) lub gotową karmę dla kociąt. Jeżeli jest to karma sucha, musi być ona rozmoczona w wodzie – kilkutygodniowe kocięta nie poradzą sobie z suchymi chrupkami. Pierwsze stałe posiłki są raczej symboliczne, odstawianie kotków od matki także jest procesem, który nie dzieje się z dnia na dzień. Zazwyczaj kotki są odstawiane od mleka przez kotkę między ósmym a dwunastym tygodniem życia. Bez względu na to, kiedy kotek przestanie pić mleko, powinien pozostawać pod opieką swojej mamy przynajmniej do 12. tygodnia. Jest to okres ważny ze względu na budowanie właściwych wzorców zachowań i kształtowanie się charakteru kociaka.

jak karmić małe kotki

Czy kot może pić mleko

Jedynym mlekiem, które jest odpowiednie dla kota to mleko kociej mamy, które powinno być głównym pokarmem kociąt w pierwszych tygodniach życia.

Mleko krowie, kozie, owcze – ogólnie żadne - nie powinno być podawane ani kociętom, ani dorosłym kotom. Choć kot i mleko to połączenie, które jeszcze czasami pokutuje m.in. za sprawę bajek, to podawaniu go kotu nie jest dobrym pomysłem. Mleko krowie i owcze zawiera szkodliwą dla kotów laktozę, mleko kozie nie zawiera co prawda laktozy… ale nie zawiera też składników niezbędnych do zdrowego rozwoju kota.

Mleko krowie bez laktozy nie jest wcale lepszym pomysłem – nadal jest za tłuste, zbyt kaloryczne i za słodkie, a przy tym pozostaje problem braku potrzebnych kotu składników odżywczych – są to dla kota jedynie puste kalorie. Równie nietrafionym pomysłem jest karmienie kociąt kaszkami, które produkuje się ze zbóż – obciążających układ pokarmowy kotka.

Czym więc karmić kotka, który z różnych powodów nie może być karmiony przez matkę? Najlepszym rozwiązaniem będzie mleko zastępcze dla kotów. Kocięta powinny być karmione mieszanką tak długo, jak w normalnych warunkach byłyby karmione przez kotkę.

zbilansowana dieta małego kota

Karmienie kotków po odstawieniu od mleka

Podczas odstawiania od matki hodowca stopniowo zwiększa udział karmy w diecie kociąt, obserwując jednocześnie ich reakcje. Niedojrzały układ pokarmowy musi przyzwyczaić się do nowej formy posiłków.

Kiedy trzymiesięczny kotek trafia do Twojego domu, powinien przynajmniej przez jakiś czas być karmiony tą samą karmą, do której zdążył się już przyzwyczaić. Kotek powinien zjeść 4-5 posiłków dziennie. Cztery posiłki dziennie to też optymalna ilość dla dorosłego kota – choć większość kotów karmiona jest dwa razy dziennie, większa ilość małych porcji pozytywnie wpływa na jego zdrowie.

jaka karma dla młodego kota

Najlepsza karma dla kociąt

Jaka karma będzie najlepszym wyborem dla rosnącego kota? Podstawowe wymogi wobec karmy dla kociąt są takie same, jak dla dorosłych kotów. Oznacza to karmę z dużą zawartością mięsa (powyżej 90%, bezzbożową, z prostym składem. Mięso powinno być wysokiej jakości – produkty pochodzenia zwierzęcego, czy uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego to sformułowania, które nie mają prawa znaleźć się na etykiecie dobrej karmy.

Warto za to zwrócić uwagę na karmy, których skład jest jednocześnie prosty, lecz dokładnie opisany:

„indyk 27% (wątroba, żołądki, filet 5%, serca), rosół, wołowina 18% (płuca, wątroba), kurczak 10 % (żołądki, skórki), wieprzowina 10% (żołądki), substancje mineralne, olej z łososia 0,5%, drożdże piwne suszone, fruktooligosacharydy, nasiona babki płesznik”

To skład Doliny Noteci Premium Junior dla kociąt bogata w indyka. Są tu wyszczególnione gatunki i części mięsa, w tym podroby, które powinny być częścią zbilansowanej diety kotów.

„32 % wołowiny (serce, mięso, nerki, wymiona), 17 % cielęcina (płuca, wątroba), 16 % kurczak (wątroba, żołądek), węglan wapnia, chlorek sodu”

To natomiast skład Animonda Carny Kitten – wołowina, cielęcina, drób – prosty skład bez barwników i wzmacniaczy smaku.

Karmy dla kociąt będą bardziej kaloryczne od karmy dla dorosłych kotów, będą też mieć inne proporcje składników odżywczych, dostosowane do potrzeb młodego organizmu. Karmę dla kociąt poleca się podawać przez cały okres wzrostu. Dla większości kotów będzie to mniej więcej rok. Wyjątkami są koty większych ras, np. Maine Coony i Norweskie koty leśne, które dojrzewają do drugiego roku życia.


Czytaj również: Kot ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak wybrać imię dla kota? Mamy na to sposób!

Poprzedni wpis: Szczepienia kota – co powinieneś o nich wiedzieć

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel