Kot rosyjski niebieski - czy to Twój dostojny koci ideał?

2021-05-10
Kot rosyjski niebieski - czy to Twój dostojny koci ideał?

Koty rosyjskie niebieskie to stara rasa, która cieszyła się popularnością już w XVI w. Doceniane zarówno przez carów, jak i przez zwykłych rybaków, urzekają spokojem i majestatycznym wyglądem. Uwielbiają spać w łóżku ze swoim człowiekiem, w ciągu dnia domagają się uwagi i przytulania. Sprawdź, czy to kot dla Ciebie!

Spis treści

Historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, koty rosyjskie niebieskie pochodzą z Rosji. Były znane na dworach rosyjskich i polskich już w XVI wieku – już wtedy rasa była w pełni ukształtowana. Koty rosyjskie niebieskie krótkowłose to rasa naturalna – oznacza to, że ukształtowała się sama, bez ingerencji hodowców.

Za wygląd tej rasy odpowiada wiele wieków izolacji i życie w surowych warunkach. To surowe rosyjskie zimy odpowiadają za niezwykłą sierść charakterystyczną dla rasy – podszerstek kotów niebieskich jest tej samej długości, co włos podstawowy, dzięki czemu futerko jest gęste i zachęca do wielogodzinnego głaskania.

Do krajów europejskich, głównie Wielkiej Brytanii, koty przybyły w drugiej połowie XIX wieku na statkach z Archanielska, stąd też przez dłuższy czas rasa w Anglii była znana jako „koty z Archanielska”. Na pierwszej wystawie wystąpiły już w 1875 roku, oficjalna, do dziś obowiązująca nazwa – kot rosyjski niebieski – została nadana w 1900 roku., oficjalnie rasę uznano w 1937 roku.

Po drugiej wojnie światowej kotom rosyjskim niebieskim groziło wyginięcie, by ocalić rasę bez chowu wsobnego zdecydowano się na krzyżówki z kotem syjamskim i brytyjskim. Obecnie koty te cieszą się dużą popularnością na całym świecie, możemy wyróżnić trzy typy: angielski, syberyjsko-skandynawski i, rzadki w Polsce, amerykański.

Bliskim kuzynem kota rosyjskiego niebieskiego jest kot rosyjski niebieski długowłosy – znany także pod nazwą nebelung.

kot rosyjski

Charakter i osobowość

Koty rosyjskie niebieskie wyróżniają się spokojnym usposobieniem i niewzruszonym spokojem. Choć kocięta tej rasy bywają bardziej rozbrykane, po osiągnięciu dorosłości po pierwszym roku życia, stają się bardziej stateczne. Cenią sobie także spokojne otoczenie – lubią przewidywalny tryb dnia i powtarzające się rytuały. Często źle znoszą hałasy – o ile można je przyzwyczaić do sprzętów domowych (nie da się chyba żyć z kotem, nie używając bardzo regularnie odkurzacza, to większość opiekunów zauważa, że koty te bardzo nie lubią krzyku, czy choćby podniesionego głosu.

Kot rosyjski niebieski socjalizuje się stosunkowo łatwo, w relacjach ze swoją ludzką rodziną najczęściej wybiera sobie swojego ulubionego człowieka, któremu towarzyszy w większości zajęć. Koty te uwielbiają być głaskane, przytulane i jeżeli tylko jest to możliwe, najchętniej będą spały w łóżku ze swoim opiekunem.

Nie oznacza to, że kot niebieski nie lubi zabawy – wręcz przeciwnie, jednak w porównaniu do innych ras kotów, jest o wiele bardziej zrównoważony. Wielbiciele kotów niebieskich podkreślają także ich grację ruchów – choć bardzo skoczne, nie mają tendencji do zrzucania doniczek podczas skoków na parapet. Należą też do kotów raczej cichych.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia

Choć często wymienia się koty rosyjskie niebieskie jako idealne koty dla osób starszych, tak naprawdę wszystko zależy od charakteru przyszłego opiekuna.

Jeżeli chcesz mieć kota, który nie będzie tak niezależny, jak się to stereotypowo przyjęło, ale będzie na Ciebie czekał po powrocie do domu i domagał się głaskania – kot niebieski może być dobrym wyborem, jeżeli będziesz w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu.

Będzie to kot idealny dla osób zrównoważonych i spokojnych. Choć najczęściej mówi się, że lepiej ułożą się jego relacje ze starszym, niż młodszym dzieckiem – najwięcej będzie zależeć od temperamentu dziecka.

Kot rosyjski niebieski rosyjski krótkowłosy i dzieci

Koty tej rasy uwielbiają się przytulać i być głaskane, to prawdziwe pieszczochy. Choć żadna rasa nie będzie odpowiednia jako „kot dla dziecka”, niebieski Rosjanin może być doskonałym kotem rodzinnym, zwłaszcza w domu, w którym są spokojniejsze, wrażliwe dzieci.

Kot niebieski rosyjski krótkowłosy i inne zwierzęta

Właściwie socjalizowane lub przyzwyczajane do psów od młodego wieku mogą mieć dobre relacje z psami. W przypadku mniejszych zwierząt należy mieć na uwadze, że wszystkie koty są drapieżnikami i zawsze należy zadbać o bezpieczeństwo mniejszego pupila.

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy – dla alergika?

Można czasami spotkać się z opinią, że kot rosyjski niebieski jest kotem hipoalergicznym i jego sierść nie uczula. Niestety jest to mit. Choć stosunkowo mało linieją – koty rosyjskie z całą pewnością mogą uczulać. Alergenem jest bowiem nie tylko sierść, ale też ślina kotów, a te jak wiadomo, dbają o higienę, wylizując swoje futerko.

Obserwuje się u niektórych alergików o słabszych objawach tolerancję kotów niebieskich rosyjskich, jednak są to przypadki indywidualne.

Zdrowie kota rosyjskiego niebieskiego

Koty rosyjskie niebieskie krótkowłose są uważane za jedną z najzdrowszych ras. Nie są znane żadne typowe dla tej rasy schorzenia. Nie oznacza to, że są to koty, które nigdy nie chorują, jednak na u weterynarza najczęściej pojawiają się w związku z wizytami kontrolnymi, czy odrobaczaniem.

Jest to także długowieczna rasa – kot rosyjski niebieski żyje 14-16 lat, niektóre dożywają sędziwego wieku 20 lat.

niebieski kot rasa

Żywienie – karma dla kota rosyjskiego

Podczas gdy opiekunowie kotów innych ras narzekają na wybredne podniebienie ulubieńca, wyzwaniem opiekuna niebieskiego rosjanina będzie utrzymanie prawidłowej wagi puszystego łakomczucha. Są to koty, które chętnie jedzą zazwyczaj zarówno suchą, jak i mokrą karmę – zdrowszym wyborem będzie z wielu powodów stanowczo ta druga opcja.

Kiedy dodamy do siebie spokojne usposobienie i miłość do jedzenia, nie trudno zgadnąć, że największym wyzwaniem żywieniowym ludzkiego rodzica będzie utrzymanie prawidłowej wagi podopiecznego. Sprawdzą się na pewno karmy light i dla kotów sterylizowanych.

Karma dla kota rosyjskiego niebieskiego powinna być wysokomięsna, dobrej jakości, z prostym składem. Najlepszym wyborem będzie karma mokra – większa wilgotność niż w karmie suchej zapobiega odwodnieniu, a większa objętość zapewnia sytość na dłużej.

Pielęgnacja kota niebieskiego rosyjskiego

Koty rosyjskie nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, są niemal „samoobsługowe”. Wystarczy raz w tygodniu przemyć im oczy, sprawdzić uszy i od czasu do czasu przeczesać sierść. Pazurki przycinamy wtedy, kiedy tego wymagają, najbezpieczniej użyć do tego specjalnych obcinaczek dla kotów.

Kot rosyjski niebieski – wzorzec rasy

 • Kod EMS:RUS
 • Kraj pochodzenia:Rosja
 • Kategoria FIFe:IV - koty syjamskie i orientalne
 • Inne nazwy:Russian Blue, Archangel Blue
 • Waga:4 - 6 kg
 • Rozmiar:średni
 • Głowa:mała i okrągła, czaszka długa. Czoło proste, wydatne poduszeczki z wąsami, mocny podbródek.
 • Uszy:szerokie u podstawy i duże, wysoko osadzone i ostro zakończone. Pokryte od zewnątrz krótkimi włoskami.
 • Oczy:duże, w kształcie migdałów. Szeroko rozstawione, żywo zielone.
 • Szyja:długa i prosta
 • Szata:delikatna, gęsta i krótka. Odstaje od ciała jak plusz. Podwójne futro, jedwabiste w dotyku.
 • Umaszczenie:niebieskoszary ze srebrnym nalotem.
 • Sylwetka:szczupła i dobrze umięśniona, pełna gracji.
 • Ogon:proporcjonalny i długi, zwężający się do szpiczastego końca.
 • Charakter:przyjacielski, zrównoważony, lojalny.

cena kota rosyjskiego niebieskiego

Imię dla kota rosyjskiego niebieskiego

Dla kota:Blue, Puszek, Shadow, Car, Sasza, Cezary, Fiodor, Borys, Filemon, Aksamit, Bloom, Chester, Dante, Faust, Gastone, Hrabia, Jaskier, Lupo, Milord, Merlin, Rupert.

Dla kotki:Astra, Blue, Bella, Mimi, Kitty, Diana, Dora, Diva, Elsa, Lara, Nikita, Emma, Luna, Flora, Kira, Karo, Lira, Moria, Bianka, Daisy, Gaja, Jenny, Cara, Siwa, Zaza, Zula.

Ile kosztuje kot rosyjski niebieski

Cena kota niebieskiego rosyjskiego z hodowli to 1500 – 2500 zł.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Pies i kot – 7 sposobów na udane relacje

Poprzedni wpis: Pies i kot – 7 sposobów na udane relacje

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel