Kot syjamski - egzotyczny kot o hipnotyzującym spojrzeniu

2021-03-22
Kot syjamski - egzotyczny kot o hipnotyzującym spojrzeniu

Charakterystyczna, trójkątna głowa, hipnotyzujące niebieskie oczy i niezwykłe umaszczenie – to tylko niektóre elementy, które sprawiają, że kot syjamski wyróżnia się wśród innych ras. Te królewskie koty zaskakują wesołym charakterem – uwielbiają zabawę i nad życie kochają swojego opiekuna jak prawdziwego ludzkiego rodzica. Dowiedz się więcej o kocie syjamskim, może to właśnie kot dla Ciebie?

Spis treści

Charakter i osobowość

Kot syjamski ma ciekawy charakter. W przeciwieństwie do większości kotów uwielbiają kontakt z człowiekiem i źle znoszą samotność. Towarzyszą swojemu ludzkiemu rodzicowi na każdym kroku. Są inteligentne i chętnie się uczą – mogą aportować czy skakać na komendę. Nie lubią nudy – dlatego idealnym prezentem dla syjama będzie zabawka edukacyjna. Uwielbiają pieszczoty i są zazwyczaj cierpliwe wobec dzieci. Brzmi to bardziej jak opis psa? To nie pomyłka, kot syjamski często opisywany jest jako kot o niemal psim charakterze.

Co jeszcze należy wiedzieć o kotach syjamskich?

Koty syjamskie są bardzo rozmowne. Wydają ciekawe dźwięki, które dla jednej osoby będą fascynujące, ale dla innej – irytujące. Jeżeli myślisz o zakupie kota syjamskiego, ale nigdy nie miałeś z nimi do czynienia na żywo polecamy przynajmniej przesłuchać kocie rozmowy na youtubie – na pewno znajdziesz wiele filmików z mruczącymi, rozmawiającym i gruchoczącymi syjamami. Miłość do opiekuna może przyjmować także bardziej zaborczą formę. Kot syjamski może być zazdrosny o swojego ulubionego opiekuna, co dla niektórych osób może być na dłuższą metę męczące. Nie jest to na pewno stereotypowy kot, który chodzi swoimi ścieżkami i nie zaszczyca opiekuna uwagą, jeżeli sam o tym nie zdecyduje.

Kot syjamski uwielbia też być w centrum uwagi. Zrobi wszystko, by być podziwianym, kiedy opiekun zajmuje się innymi sprawami, jego syjam będzie próbował różnych sztuczek, by zwrócić na siebie uwagę. Jedno jest pewne – przy tym kocie nie sposób się nudzić!

kot syjamski wygląd

Kot syjamski inne zwierzęta

Kot syjamski docenia towarzystwo zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Dobrze dogaduje się z innymi kotami i psami. Miewa jednak tendencję do dominowania reszty towarzystwa. Jak każdy kot, syjam ma jednak instynkt łowiecki – życie pod jednym dachem kota i mniejszych zwierząt będzie zawsze wymagało od opiekuna dużo uwagi, by zapewnić bezpieczeństwo np. gryzoniom.

kot syjamski i inne zwierzęta

Kot syjamski a dzieci

Kot syjamski będzie dobrym towarzyszem dla dziecka, o ile od początku będziemy uczyć młodego człowieka szacunku do zwierząt i ich potrzeb. Z uwagi na dużą potrzebę towarzystwa i zabawy, koty syjamskie czują się dobrze w dużych rodzinach, gdzie zawsze coś się dzieje i któryś z domowników na pewno będzie chętny do zabawy. Jak zawsze przypominamy, że opieka nad kotem (i każdym zwierzakiem) jest odpowiedzialnością dorosłego. Nauka opieki jest świetną lekcją empatii i odpowiedzialności, ale to dorosły jest podstawowym opiekunem.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Kot syjamski to świetna rasa dla osób, które – jak same koty syjamskie – nie przepadają za samotnością i lubią towarzystwo o każdej porze dnia i nocy. To rasa, która nie jest szczególnie wymagająca, pomijając potrzeby towarzyskie, więc dobrze sprawdzi się jako kot dla początkującego, pod warunkiem, że preferuje on spokojny tryb życia i jest raczej domatorem.

Kot syjamski dobrze będzie się czuł także w rodzinie, także takiej, gdzie będzie mógł wchodzić w nieustanne interakcje nie tylko ze swoją ludzką rodziną, ale także innymi zwierzętami. Będzie to także dobry wybór dla osób, które prowadzą bogate życie towarzyskie… we własnym domu. Jest to kot, który raczej dobrze będzie tolerował nowe osoby i nie przeszkadzają mu częste wizyty gości.

Może to być także kot dla seniora, pod warunkiem, że starsza osoba będzie mieć ochotę na zabawę w domu.

Jeżeli pragniesz mieć psa, ale perspektywa obowiązkowych codziennych spacerów Cię odstrasza – kot syjamski może być dla Ciebie zwierzakiem idealnym – jak wyżej wspomnieliśmy, syjam to kot, który zachowuje się jak pies.

Zdrowie kota syjamskiego

Zdrowie kotów syjamskich to zagadka. Z jednej strony ta stara rasa jest długowieczna – kot syjamski żyje nawet 20 lat. Z drugiej strony, rasa jest obciążona wieloma chorobami genetycznymi.

Najbezpieczniejszym wyborem będzie zawsze kupno kota ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli zrzeszonej w organizacji zarejestrowanej w WCC (World Cat Congress) – Polsce najpopularniejszą z nich jest Felis Polonia. Odpowiedzialny hodowca będzie rozmnażał jedynie zdrowe koty, które nie są obciążone chorobami. Trzeba jednak uczciwie zauważyć, że nawet najlepsza hodowla nie daje stuprocentowej pewności, że kot nie zachoruje – zmniejszamy jedynie do minimum prawdopodobieństwo.

Najczęściej spotykane choroby kotów syjamskich to:

  • postępujące zwyrodnienie siatkówki
  • mukopolisacharydoza typu VI
  • jaskra
  • amyloidoza nerek
  • rozszczep podniebienia lub warg
  • zaburzenia odżywiania, zwłaszcza zespół PICA

Inne dolegliwości:zez lub oczopląs – do regulacji przez ćwiczenia

Żywienie – dieta dla kota syjamskiego

W przeciwieństwie do innych kotów kot syjamski potrafi być prawdziwym łakomczuchem. O zdecydowana większość znanych nam kociarzy narzeka na brak apetytu ulubieńca, tak opiekun kota syjamskiego będzie raczej próbował okiełznać apetyt ulubieńca. Każdy odpowiedzialny koci rodzic powinien jednak kontrolować wielkość porcji i ilość posiłków, by nie doprowadzić do otyłości i związanych z nią problemów zdrowotnych.

By utrzymać pod kontrolą wagę kota syjamskiego, polecamy karmy light lub karmy dla kotów sterylizowanych. Większe poczucie sytości zapewnią Twojemu kotu karmy mokre, które mają większą objętość porcji niż karma sucha. Ponadto, karma mokra zapobiega odwodnieniu – to istotne zwłaszcza w przypadku kotów małopijących.

Niektóre koty syjamskie mogą przejawiać zachowania związane z zaburzeniami odżywiania znanymi jako PICA. Chore koty mają tendencję do jedzenia rzeczy, które nie nadają się do jedzenia, np. sznurówki, kable czy ubrania. Niestety, w przypadku PICA dostępne jest jedynie leczenie objawowe – zapewnienie kotu możliwie jak najbardziej bezpiecznego środowiska. Ważne jednak, że nie zawsze zjadanie przedmiotów u syjama będzie oznaczało Pica. Problemem mogą być nie predyspozycje genetyczne, a bardziej przyziemne choroby gastryczne lub behawioralne – dlatego diagnozę powinien postawić specjalista.

kot syjamski karma

Historia rasy

Historia kotów syjamskich jest fascynująca. Rasa pochodzi z Tajlandii, dawnego Syjamu. Pierwsze wzmianki o tych kotach pochodzą już z XIV wieku. Były to koty królewskie i świątynne, hodowane tradycyjnie przez buddyjskich mnichów. Koty pojawiły się w Europie w połowie XIX wieku. Król Syjamu ofiarował brytyjskiemu konsulowi sir Edwardowi Blencowe Gouldowi parkę kotów w 1884 r. Rok później koty i ich młode zostały zaprezentowane na wystawie w Crystal Palace w Londynie.

Początkowo koty syjamskie trafiały do ogrodów zoologicznych, zajęło nieco czasu, by zyskały status domowego pupila. Pierwszy wzorzec rasy został opublikowany w Wielkiej Brytanii w 1892 roku. W 1879 roku koty syjamskie trafiły do USA – jeden z nich jako prezent dla żony prezydenta Rutherforda B. Hayesa.

Hodowle kotów w Europie i Stanach wpłynęły na zmianę wyglądu rasy. Skupiono się na cechach, które uwypuklały egzotyczne pochodzenie: szpiczasty pyszczek, sprężysta sylwetka, oryginalne umaszczenie. Dlatego też współczesny kot syjamski to oficjalnie Siamese, Syjam nowego typu. W latach 50. XX wieku przypomniano sobie o korzeniach kotów syjamskich, co zaowocowało powstaniem nowej-starej rasy – kotów tajskich. Przez lata różnice między typami stały się tak duże, że koty syjamskie i tajskie mimo bliskiego pokrewieństwa uważa się za osobne rasy.

Kot syjamski – wzorzec rasy i wygląd

Kot syjamski jest kotem średniej wielkości. Kot waży między 3, a 4,5 kg, kotka – między 2 a 3 kg.

Wielkość to ok. 30 cm. Koty syjamskie mają niebieskie, wyraźnie skośnie ustawione migdałowe oczy. Duże, szerokie u nasady uszy będą nisko osadzone i ostro zakończone. Koty syjamskie wyróżnia także długa i elegancka szyja.

To koty o wydłużonej, zaznaczonej muskulaturze, dodatkowo podkreślonej przez krótką sierść.

Syjamy są pozbawione podszerstka, rodzą się zawsze białe. Zaczynają zmieniać barwę w okolicach drugiego tygodnia życia, a proces uzyskania pełnej pigmentacji trwa nawet kilka miesięcy. Bardzo charakterystyczne jest umaszczenie kota syjamskiego. To typ point, czyli tzw. maska. Ciemniejszy pyszczek, uszy, łapa i ogon kontrastują z wyraźnie jaśniejszy tłem. Znanych jest ok. 100 możliwych typów, wśród których najpopularniejsze są:

  • blue point – jasnoszare koty ze znaczeniami srebrzystymi i szaroniebieskimi
  • seal point – płowy ze znaczeniami brązowo-czarnymi
  • lilac point – niemal biały ze znaczeniami szaroróżowymi
  • chocolate point – maść w kolorze kości słoniowej z umaszczeniem czekoladowym.

kot syjamski opis

Pielęgnacja kota syjamskiego

Jest to idealny kot dla osób, które nie są gotowe na pupila wymagającego codziennych zabiegów. Koty syjamskie same dbają o swoje futerko, nie trzeba ich zbyt często czesać, a kąpiele nie są niezbędne – najczęściej syjamy same dbają o higienę.

Pozostają standardowe czynności, typowe niezależnie od rasy: obcinanie pazurków, kiedy jest to konieczne i przemywanie uszu i oczu.

Imię dla kota syjamskiego

Dla kota:Thai, Choco, Champion, Fuks, Shadow

Dla kotki:Mia, Nimfa, Kora, Zoya, Silver.

Więcej inspiracji znajdziesz we wpisie: Jak wybrać imię dla kota? Mamy na to sposób!

Kot syjamski - cena

Kot syjamski z dobrej hodowli będzie kosztował co najmniej 1500 zł, w przypadku kotów przeznaczonych do hodowli cena może wzrosnąć nawet do 2500 zł.

Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Jak wybrać imię dla kota? Mamy na to sposób!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel