Karma dla kota Syjamskiego
Karma dla kota syjamskiego
Koty syjamskie są wyjątkowe pod wieloma względami. Zamiast chodzić swoimi drogami, robi wszystko, by znaleźć się jak najbliżej swojego człowieka, zachwyca niezwykłym wyglądem i w przeciwieństwie do większości kotów - wcale nie jest niejadkiem. Podczas najczęściej opiekunowie szukają sposobów, by zachęcić pupila do zjedzenia czegokolwiek, w przypadku żywienia kotów syjamskich głównym wyzwaniem będzie utrzymanie smukłej sylwetki. Dobrym pomysłem będzie więc wprowadzenie karmy dla kotów sterylizowanych lub z tendencją do nadwagi - karma dla kota syjamskiego powinna pomóc m.in. uchronić pupila przed konsekwencjami zdrowotnymi nadprogramowych kilogramów.
Jak wybrać karmę dla kotów syjamskich
Podstawowe zasady żywienia kotów są taki same, niezależnie od rasy. Kot syjamski, jak każdy inny przedstawiciel swojego gatunku, potrzebuje diety opierającej się na mięsie. Najlepsze karmy dla kotów zawierają głównie świeże mięso (w przypadku karm suchych - mączkę mięsną lub mięso suszone) z niewielkim dodatkiem warzyw i (ewentualnie) ziół. Składniki odżywcze i witaminy powinny być dostarczane razem z mięsem. Szkodliwe są za to węglowodany, zwłaszcza zboża - obciążają układ pokarmowy. Unikaj też chemicznych dodatków, cukru, soli, czy konserwantów.
Zbilansowane karmy dla kota syjamskiego powinny stanowić kompromis między pożywnym posiłkiem, który zaspokoi apetyt kota, a zapobieganiu nadwadze. Karma musi więc jednocześnie zaspokajać dobowe zapotrzebowanie kota na energię i utrzymać pożądaną masę ciała. Rozwiązaniem może być karma mokra z mięsa o małej zawartości tłuszczu np. kurczak, indyk, królik, ewentualnie jagnięcina.
Mokra karma dla kota syjamskiego - sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała
Mokra karma dla kota pozytywnie wpływa na zdrowie pupila. Przede wszystkim pozwala uniknąć odwodnienia i chorób nerek - to bardzo często problem kotów, które piją zbyt mało wody. Z punktu widzenia żywienia kota syjamskiego - karma mokra może zaspokoić duży apetyt w niskokalorycznej porcji. To dlatego, że karma mokra ma większą objętość niż sucha w postaci granulek przy tej samej wartości energetycznej. W Rikoland posiadamy karmy, które będą odpowiednie dla nawet największych łakomczuchów: polecamy serię Brit Care Cat Sterilised, czy karmy dla kotów sterylizowanych Doliny Noteci.
Koty syjamskie i karma sucha - jak wybrać najlepszą karmę
Choć optymalnym sposobem żywienia dla kota syjamskiego jest karma mokra, czasami konieczne jest karmienie pupila karmą suchą. Na szczęście pojawia się coraz więcej suchych karm, które uwzględniają potrzeby żywieniowe twojego pupila. Najlepsza karma sucha dla kota syjamskiego powinna zawierać oczywiście jak największą ilość mięsa - pamiętaj jednak, że mięso po wysuszeniu czy dehydratyzacji będzie mieć o wiele mniejszą objętość. Wybieraj karmy bezzbożowe, zwłaszcza jeżeli Twój pupil ma wrażliwy układ pokarmowy i zdarzają się wzdęcia czy biegunki.
Kot syjamski i jego zdrowie. Wybierz karmę, która wzmocni pupila
Koty syjamskie to rasa kotów obciążona kilkoma typowymi chorobami - większość z nich jest związana ze wzrokiem i zdrowiem oczu. Dla zdrowia pupila możesz zrobić wiele - podstawą są regularne wizyty u weterynarza, sprawdzanie stanu oczu, czy wspieranie wzroku kota żywieniem. Możesz wybrać kompleks witamin w suplementach na wzrok - jeżeli kot choruje lub jest w grupie ryzyka. W przypadku zdrowych kotów rozwiązaniem może być karma bytowa ze składnikami wspierającymi prawidłowe widzenie, jak tauryna, witamina A, czy olej z łososia.
Ten ostatni zawiera zdrowe tłuszcze, które są nieocenione dla zdrowia pupila. To dzięki niemu sierść staje się błyszcząca, skóra silna i zdrowa, ale przede wszystkim stanowi wsparci dla mięśnia sercowego. Poza tym - koty uwielbiają jego zapach!
Jak zachęcić kota syjamskiego do aktywności
Koty syjamskie znane są jako zwierzaki uwielbiające dobrą zabawę. Z wiekiem jednak temperament staje się nieco mniej żywiołowy, co w połączeniu ze sporym apetytem grozi dodatkowymi kilogramami. Nadwaga to przede wszystkim problem zdrowotny - jest obciążeniem dla układu ruchu, zwiększa ryzyko cukrzycy, czy miażdżycy.
Pamiętaj więc, by zachęcać swojego kota do codziennej zabawy. Do utrzymania prawidłowej wagi mogą przydać się zabawki na przysmaki, które zachęcą do ruchu nawet najbardziej leniwego kota. Kula-smakula, wąż na przysmaki, czy labirynt na karmę to sposoby, by uatrakcyjnić posiłek i zachęcić ulubieńca do "upolowania" posiłku.