Łupież u kota - leczenie i możliwe przyczyny. Jak pomóc pupilowi?

2021-11-09
Łupież u kota - leczenie i możliwe przyczyny. Jak pomóc pupilowi?

Koty to cudowne zwierzęta i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Niestety, opieka nad czworonożnym pupilem nie zawsze jest łatwa. Wiele chorób daje sygnały, które trudno jest właściwie zinterpretować, a zaniepokojony koci tata (lub kocia mama) szukają odpowiedzi z pasją, której mógłby pozazdrościć niejeden detektyw.

Sierść kota to nie tylko ozdoba Twojego ulubieńca – jej stan świadczy często o jego stanie zdrowia. Dlatego na wszelkie problemy dermatologiczne warto patrzeć nie tylko jak na problem natury estetycznej – koci łupież nie tylko brzydko wygląda – może być też objawem chorobowym.

Jakie mogą być powody powstania łupieżu u kota? Jak z nim walczyć? Sprawdź nasze porady i uporaj się z nim na dobre!

Spis treści

Skąd się bierze łupież u kota

Złuszczanie się naskórka to naturalny proces, który występuje zarówno kotów, jak i u ludzi. Kiedy proces ten przebiega prawidłowo, jest on praktycznie niezauważalny. Łupież, czyli nadmierne, zbyt szybkie złuszczanie się naskórka objawia się u kotów bardzo podobnie, jak u ludzi i może przybierać różne formy: od drobinek przypominających mąkę lub pył po większe płaty. Łupieżowi często towarzyszy ogólne pogorszenie się stanu sierści, często obserwowane jest jej zmatowienie i suchość.

Zaburzenia złuszczania naskórka mogą być głównym objawem choroby lub mieć charakter wtórny (na przykład w przypadku kotów otyłych, które mają problem z właściwą pielęgnacją). Przyczyny powstania łupieżu mogą być różne, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań warto spojrzeć na problem szerzej – biorąc pod uwagę inne, pozornie niezwiązane z pielęgnacją sierści czynniki.

Jeżeli wykluczysz najbardziej prozaiczne powody powstania kociego łupieżu (a jest ich kilka), warto wybrać się z pupilem do weterynarza. Nie próbuj leczyć pupila samodzielnie. Specjalista spojrzy na problem szerzej i wykona niezbędne badania, które wykluczą przyczyny medyczne.

co na łupież u kotów

Prozaiczne powody powstania łupieżu u kota

Choć łupież bywa uciążliwy, nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasami powody są bardzo łatwe do zidentyfikowania i wystarczy wyeliminować pierwotną przyczynę, by problem zniknął. Pamiętaj – jeżeli łupież nie zniknie, prawdopodobnie lepiej udać się do weterynarza.

Zbyt suche powietrze

Zbyt mała wilgotność powietrza do częsty problem, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jeżeli łupież u Twojego kota pojawił się mniej więcej wtedy, kiedy kaloryfery zrobiły się przyjemnie ciepłe, być może rozwiązaniem będzie kupienie nawilżacza powietrza lub domowe sposoby na zwiększanie wilgotności (postawienie w suszarki z suszącym się praniem, małe nawilżacze na grzejnik). Prawdopodobnie jednak nawilżacz przyniesie ulgę także Tobie – suche powietrze sprzyja rozwojowi infekcji układu oddechowego. Pamiętaj, że do domów, w których żyją zwierzęta, nie poleca się nawilżaczy ultradźwiękowych – powodują u ulubieńca duży dyskomfort. Lepszym wyborem będzie nawilżacz ewaporyzacyjny lub parowy.

Zmiana chemii domowej, żwirku, neutralizatora

Alergia na chemię gospodarczą lub nawet żwirek będzie łatwa do zdiagnozowania, jeżeli łupież wystąpił bezpośrednio w odpowiedzi na zmiany. Być może pupil jest uczulony na nowy płyn do płukania, w którym została ostatnio wyprana pościel (jeżeli śpisz z pupilem), a może zmienił się neutralizator żwirku? Pamiętaj, że w tym przypadku problem powinien dość szybko ustąpić samoistnie.

Otyłość

Kot z widoczną nadwagą może mieć problem z higieną. Zbyt duże ciałko utrudnia poruszanie się i zadbanie o sierść w każdym miejscu. Może być to wyjaśnienie zagadki zwłaszcza wtedy, kiedy łupież u kota występuje w jednym miejscu, który jest poza jego zasięgiem (najczęściej u nasady ogona). W tym przypadku najprawdopodobniej łupież jest dużo mniejszym problemem niż potencjalne problemy zdrowotne wiążące się z otyłością pupila (na przykład choroby serca). Doraźnie – pomagaj pupilowi zadbać o sierść, dokładnie go wyczesując. Przede wszystkim jednak spróbuj odchudzić pupila, najlepiej pod okiem specjalisty. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wywiadzie z dietetyczką zwierzęcą, Karoliną Hołdą – Odchudzanie kota.

Stres

Także stres (chwilowy lub przewlekły) może być powodem łupieżu. Jeżeli objawy pojawiły się nagle i mogą być związane z jakąś niekomfortową dla pupila sytuacją (przeprowadzka, narodziny dziecka, nowy zwierzak w domu, podróż), nie wpadaj w panikę – jeżeli łupież pojawił się faktycznie w wyniku pojedynczego, stresującego wydarzenia, poczekaj kilka dni i postaraj się zadbać o dobry humor pupila. Łupież może być spowodowany także stresem przewlekłym – lecz w tym przypadku lepiej najpierw wykluczyć powody medyczne i zwrócić się o pomoc do weterynarza (a po wykluczeniu najbardziej prawdopodobnych schorzeń – do behawiorysty).

łupież u kota na grzbiecie co oznacza

Nieprawidłowa pielęgnacja sierści

Koty zazwyczaj same radzą sobie z higieną, więc nie wymagają częstych kąpieli. Jeżeli już kąpiesz pupila, pamiętaj, by używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla kotów. Szampon dla człowieka (lub psa, chyba że producent postawił na neutralną formułę dla psów i kotów) nie będzie najlepszym pomysłem i może spowodować pogorszenie się stanu sierści pupila. Pamiętaj, by dermokosmetyków dla kota używać na wyraźne polecenie weterynarza. Do powstania łupieżu może przyczynić się także zbyt intensywne suszenie suszarką po kąpieli.

Nieodpowiednia karma

Jeżeli wykluczysz inne czynniki, zwłaszcza medyczne, możesz wziąć pod lupę skład karmy pupila. Może lepsza karma i suplementy poprawią jej stan. Sprawdź nasz ranking karm dla kota.

Pamiętaj, że zanim efekty zaczną być widoczne, może minąć ok. trzech tygodni. Pamietaj, że zły stan sierści spowodowany przez karmę kiepskiej jakości to nie to samo, co reakcja alergiczna na konkretny składnik!

Jak rozpoznać, że łupież to nie jedyny problem Twojego pupila

Choć czasami nadmierne złuszczanie się naskórka to pierwszy problem, który zauważasz gołym okiem, być może jest jedynie jednym z kilku objawów, które połączone w całość, dadzą lepszy obraz sytuacji waszemu weterynarzowi.

Łupieżowi towarzyszą stany zapalne, drapanie się, kompulsywne wylizywanie, miejscowe wyłysienia, czy obfite linienie, najprawdopodobniej pupil ma poważniejsze problemu dermatologiczne wymagające szybkiej wizyty u weterynarza. Problemy mogą, lecz nie muszą mieć podłoże w alergii pokarmowej. Wtedy najprawdopodobniej leczenie będzie polegało na diecie eliminacyjnej, mającej na celu sprawdzenie, jaki składnik powoduje reakcję alergiczną.

Jeżeli Twój kot jest w starszym wieku, łupież może wynikać z niedokładnego dbania o higienę. Nie jest to jednak całkowite wytłumaczenie problemu, ponieważ niedokładne mycie się może świadczyć o bólu pupila, czy ospałości – mogą być to objawy starzenie się, ale także chorób, które można i trzeba leczyć. U starszych kotów łupież może wynikać także z nadczynności tarczycy (choć u starszych kotów jest to częstsza dolegliwość, zdarza się także u kotów młodych).

Jeżeli pupil ma objawy odwodnienia (obniżenie elastyczności skóry, suchość śluzówki jamy ustnej), łupież może wynikać bezpośrednio z odwodnienia (zwłaszcza u kotów, które nie lubią pić i są żywione wyłącznie karmą suchą), lecz może też świadczyć o chorobach nerek. Dodatkowe objawy problemów z nerkami: brzydki zapach z pyszczka, owrzodzenia w jamie ustnej, spadek masy ciała, apatyczne zachowanie. Nie czekaj, zaprowadź pupila do lekarza.

jak leczyć łupież u starszego kota

Wędrujący łupież – co to jest, jak go leczyć

Łupież u kota może wynikać też z chorób pasożytniczych. Chejletielloza, czyli łupież wędrujący, to choroba pasożytnicza skóry zwierząt (nie tylko kotów, może zaatakować wszystkie zwierzęta w domu). W tym przypadku zmiany pojawiają się zazwyczaj w dość charakterystycznych miejscach: wzdłuż kręgosłupa, czasami też na głowie. Za chorobę odpowiadają roztocza rodzaju Cheyletiella. Nie występuje ona zbyt często, atakuje głównie zwierzęta z osłabionym układem odpornościowym, najczęściej kocięta, koty starsze lub chore. Niestety, jest to zoonoza, może przenieść się ze zwierzęcia na człowieka. W przypadku posiadania większej ilości zwierząt w domu leczenie najczęściej wdraża się dla wszystkich (nie tylko psów, ale też królików, kawii itp.).

Nieleczony łupież wędrujący może prowadzić do świądu, a następnie przerzedzenia włosa wyłysień i strupów (na skutek intensywnego drapania).

Rozpoznanie choroby nie jest trudne. Stuprocentową pewność otrzymuje się poprzez badanie sierści pod mikroskopem, jednak jeżeli nie jest to możliwe, wystarczy zwykła taśma samoprzylepna. Pasożyt może osiągnąć wielkość nawet pół milimetra, więc jest widoczny gołym okiem.

Leczenie łupieżu wędrującego u kota (i innych zwierząt) jest proste, choć wymaga nieco wysiłku. Pierwszym krokiem są zazwyczaj preparaty typu spot-on oraz odpowiednie leki przepisane przez weterynarza. Następnie należy dokładnie zdezynfekować wszystkie miejsca, w których przebywają na co dzień zwierzęta.

Co ciekawe, Chejletielloza to nie jedyna choroba związana z pasożytami, która może wywołać łupież. Może być on także reakcją alergiczną na ugryzienia pcheł.

Jak widać, łupież u kota może wywołać naprawdę wiele czynników: od naprawdę niewinnych i łatwych do wyeliminowania po poważne choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zaprowadź pupila do weterynarza. Dokładny wywiad i badanie pozwolą szybciej namierzyć prawidłową przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.


Czytaj również: Kot ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ratunku, mój kot linieje! Poznaj niezawodne sposoby na wypadanie sierści kota.

Poprzedni wpis: Jamnik - wielki charakter w małym ciele

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixel