Mięso dla psa - wszystko, co musisz wiedzieć

2022-07-21
Mięso dla psa - wszystko, co musisz wiedzieć

Pies domowy to potomek wilka, drapieżnika, który polował w stadzie, by zdobyć pożywienie. Proces udomowiania wilków mógł rozpocząć się nawet 40 tys. lat temu. Wraz z procesem udomowienia stopniowo zmieniała się dieta naszych nowych przyjaciół, które stopniowo przyzwyczajały się do trawienia większych ilości węglowodanów. Choć jednak między wilkami a psami występują dziś pewne różnice w potrzebach żywieniowych, drapieżnik nie zamienił się nagle w roślinożercę. To mięso powinno stanowić podstawę diety każdego psa. Sprawdź, jak podawać je, by pupil był silny i zdrowy, pożegnaj się na zawsze z mitami o diecie psów.

Spis treści

Rola mięsa w diecie psa

Choć udomowienie psa sprawiło, że nasz pupil potrzebuje nieco więcej warzyw i owoców, niż jego przodkowie, układ pokarmowy zasadniczo nie uległ wielkim zmianom. Pies nie przeszedł pełnej transformacji we wszystkożercę, ale jednocześnie nie jest bezwzględnym mięsożercą – jak kot.

Psy są względnymi mięsożercami. To na mięsie powinna opierać się ich dieta, ale jednocześnie nie powinna być jedynym jej składnikiem. Składniki pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić ok. 70-80% pokarmów – nie oznacza to jednak wyłącznie mięsa mięśniowego. W diecie BARF podaje się surowe kości – w karmieniu karmami komercyjnymi wskazane jest podawanie suszonych kości w ramach przysmaku. Cennym źródłem witamin i minerałów są też podroby. Pozostałe 20-30% to warzywa i owoce i dodatki (zioła, oleje, jaja, rozdrobnione pestki i nasiona).

Mięso dla psa – w jakiej formie jest najzdrowsze

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Zwolennicy żywienia psów w modelu BARF uzasadniają, że surowe mięso jest dla psa najbardziej naturalne, a przy tym zachowane zostają wszystkie składniki odżywcze. Z drugiej jednak strony, by mięso było zdrowe i nie zaszkodziło pupilowi, musi być bardzo świeże – niestety w tej kwestii jesteśmy zdani na zaufanie do dostawców. W formie surowej nie każdy gatunek mięsa będzie odpowiedni dla psa – nie można podawać psu surowej wieprzowiny, a także niektórych ryb.

Gotowane mięso jest bardziej strawne, ale niestety faktycznie mogą nastąpić pewne straty składników odżywczych. To, jak będą one duże, zależy przede wszystkim od procesu obróbki. Najbardziej wartościowe będzie mięso gotowane na parze, a także gotowane krótko w małej ilości wody (najlepiej podawane wraz z powstałym bulionem).

Choć zwolennicy BARF-u i diety gotowanej jako argument podają pewność do jakości mięsa – w końcu sami je wybierają i przygotowują, w praktyce najpewniejsza będzie wysokiej jakości karma komercyjna. Producenci karm często otwarcie mówią o normach jakości i laboratoriach, w których poszczególne partie poddawane są wewnętrznym kontrolom. Wbrew pozorom, to właśnie mięso w komercyjnej karmie będzie więc najbezpieczniejsze. Dodatkowym czynnikiem jest pewność odpowiednio skomponowanych składników odżywczych – choć podczas procesu produkcji następuje ich niewielka utrata, do karmy dodawane są dodatki dietetyczne i suplementy, które sprawiają, że produkt końcowy idealnie spełnia potrzeby pupila. Przyznajemy jednak, że nie każda karma jest tak samo dobra – jak wybrać karmę, przeczytasz między innymi w tym artykule na naszym blogu.

Jeżeli na co dzień karmisz pupila gotową karmą, nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać surowe mięso w ramach przysmaku. Pamiętaj jednak, by były to niewielkie ilości, maksymalnie 10%. Nie ma wtedy ryzyka, że zaburzone zostaną proporcje składników odżywczych.

jak wybrać mięso dla psa

Czy pies może jeść ryby?

Ryby to fantastyczne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Ryby zawierają też dużą ilość selenu, jodu, wapnia i fosforu. Nie każdy gatunek ryby będzie jednak odpowiedni. Niektóre ryby są źródłem tiaminazy, która niszczy witaminę B1. Podawanie surowych ryb z tiaminazą prowadzi do awitaminozy – dużo bezpieczniejsza będzie ryba gotowana. Bardzo ważne jest też, by nie podawać psu ryby z ośćmi. Dużo bezpieczniejsze będą filety, zarówno dla szczeniąt, jk i dla psów dorosłych.

Czy można bezpiecznie podawać psu kości?

Kości w diecie BARF są źródłem przede wszystkim wapnia, ale też fosforu, witamin i mikroelementów. Bezpieczne są jedynie kości surowe, suszone i wędzone – gotowanie i pieczenie zmienia ich strukturę i sprawia, że stają się łamliwe.

Dla psów karmionych gotowymi karmami suszone kości są świetnym przysmakiem. Obgryzanie kości jest dla psa nie tylko zdrowe. Gryzienie i żucie są to czynności, które działają na psa niezwykle relaksująco. Pies uspokaja się, rozluźnia i skupia – podawanie kości jest więc zalecane także z powodów behawioralnych. Podczas obgryzania pies czyści także zęby z kamienia nazębnego – dlatego psy, które regularnie dostają kości, rzadziej mają nieprzyjemny oddech. Podawanie kości nie zastąpi higieny zębów, ale jest istotnym czynnikiem wspierającym.

Bardzo ważne jest, by dopasować wielkość kości do możliwości psa. Zbyt małą grozi zadławieniem, ze zbyt dużą pies sobie nie poradzi. NIGDY nie zostawiaj psa z kością samego – dla jego bezpieczeństwa. Kości nie powinny być też podawane w zbyt dużej ilości – wtedy mogą prowadzić do zaparć.

jakie kości można podawać psu

Jako rolę w diecie psa pełnią podroby?

Podroby nie tylko mogą, ale też powinny znaleźć się w diecie każdego psa. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Optymalna ich ilość to ok. 10-15%. Gdy jest ich za dużo, istnieje poważne ryzyko zaburzenia równowago fosforowo-wapniowej. Każdy rodzaj podrobów zawiera nieco inne proporcje witamin i minerałów, dlatego poleca się stosowanie jednocześnie kilku różnych podrobów (żołądki, serca, żwacze itp.).

Podroby w małej ilości są pożądanym składnikiem karm. Suszone żwacze wołowe są zaś ulubionym przysmakiem wielu psów.

Czy pies może jeść tylko mięso

W przypadku większości karm problemem będzie raczej zbyt mała ilość mięsa niż jej zbyt duża ilość. Stąd też zalecenia, by szukać karm z jak największą jego ilością. Nie oznacza to jednak, że im więcej, tym lepiej, a ideałem jest dieta złożona z samego mięsa.

Większość wysokomięsnych karm zawiera 70-80% mięsa, dokładnie tyle, ile potrzebuje Twój pupil. Karmienie psa wyłącznie mięsem nie sprawi, że będzie on zdrowszy. Wręcz przeciwnie. Twój pies potrzebuje dodatku warzyw, owoców i ziół, które sprawiają, że jego dieta staje się naprawdę zbilansowana.

Mięso zawiera sporą ilość fosforu i małą ilość białka. Podawanie psu wyłącznie mięsa prowadzi więc nieuchronnie do demineralizacji kości i niedoborów dużej części witamin.

Pies wegetarianin – czy to możliwe?

Wiele osób kochających zwierzęta jest wrażliwa na krzywdę wszystkich żywych istot. Wśród opiekunów psów i kotów jest więcej wegetarian niż w populacji ogólnej. Choć jednak pojawiają się na rynku pierwsze wegetariańskie karmy, brak na razie wiarygodnych badań, które potwierdzałyby, że jest to bezpieczny dla psów model żywienia.

Coraz bardziej popularnie stają się karmy wykorzystujące białko insektów, obecnie jednak owady są traktowane jako interesujący dodatek. Być może w przyszłości powstaną realne alternatywy dla diety mięsnej dla psów – wykorzystujące w większym stopniu białko owadów lub mięso z probówki. Obecnie jednak dieta wegetariańska dla psa nie jest dobrym pomysłem.

opieka nad psem

Jakie mięso dla psa alergika?

Wbrew temu, co sugerują niektórzy producenci karm, żaden gatunek mięsa nie jest hipoalergiczny. Choć jednak każdy gatunek mięsa może wywołać reakcję alergiczną, nie każdy ma ten sam potencjał alergizujący. Innymi słowami: niektóre mięsa uczulają częściej, a niektóre rzadziej.

Wbrew pozorom najbardziej alergizującym mięsem jest wołowina. Uważany często za silny alergen kurczak nie odpowiada realnie za tak wiele reakcji alergicznych, jak się powszechnie uważa.

Duża część psich alergików jest uczulona na więcej niż jeden składnik karmy. By odkryć, jakie pokarmy są bezpieczne dla pupila, konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, a następnie wprowadzanie pojedynczo kolejnych produktów. W trakcie diety eliminacyjnej można stosować karmę monobiałkową lub specjalną karmę hipoalergiczną.

Nie tylko mięso może powodować u pupila reakcję alergiczną. Silnymi alergenami są także:

  • Mleko
  • Jaja
  • Kukurydza
  • Ryż
  • Soja
  • Algi

Czytaj również: Pies ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: 10 błędów w żywieniu psa, których już nigdy nie popełnisz!

Poprzedni wpis: Psy dla leniwych - jak wybrać pupila

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel