Odpowiedzialna adopcja psa - poradnik dla przyszłego opiekuna

2021-12-01
Odpowiedzialna adopcja psa - poradnik dla przyszłego opiekuna

Adopcja psa to wspaniały sposób, by zyskać przyjaciela na wiele lat. By wasza relacja rozkwitła, warto jednak przed przywitaniem nowego pupila w domu dokładnie przygotować się do adopcji. Czy zawsze słodki szczeniak będzie najlepszym wyborem? Kiedy lepiej dać dom ustatkowanemu seniorowi? Sprawdź, jak wygląda wybór adopciaka okiem behawiorystki.

Spis treści

Czym kierować się przy wyborze psa, żeby stworzyć z nim zgraną drużynę?

Podczas wyboru psa, należy przede wszystkim zastanowić się, jaki tryb życia prowadzimy i jak wpasuje się do niego pies, którego chcemy adoptować. Jeżeli prowadzimy aktywne życie, lubimy i mamy czas na długie spacery, to dobrym wyborem będzie przygarnięcie psa młodego, który ma dużo energii i sprosta naszym wyzwaniom. Jeżeli natomiast prowadzimy siedzący tryb życia, to lepiej jest przygarnąć psiaka, który nie będzie potrzebował zbyt dużo ruchu lub psa starszego. Z kolei jeżeli mamy małe dzieci, czy często zapraszamy gości, to pies starszy będzie miał problem z adoptowaniem się do nowych warunków. Takie psy potrzebują spokoju i życie w takim domu może być dla nich stresujące. Wywiad przeprowadzony z przyszłym opiekunem przez pracowników schroniska czy fundacji powinien ułatwić podjęcie decyzji.

adopcja szczeniaka co warto wiedzieć

Czy adopcja szczeniaka lub młodego psa to zawsze dobry wybór?

Przebywające schroniskach oraz domach tymczasowych szczeniaki mają największą szansę na adopcję. Przyszli opiekunowie kierują się przekonaniem, że młodego psa łatwiej będzie wychować. Szczeniaki również szybciej niż psy starsze są w stanie się przystosować do nowych warunków. W większości przypadków rzeczywiście taki jest, ale zdarzają się wyjątki. Jeżeli szczeniak opuści schronisko w wieku 7-8 tygodni i jest potem właściwie socjalizowany, to prawdopodobnie nie będzie on jako dorosły pies sprawiać większych problemów. Zaznaczam prawdopodobnie, ponieważ wszystko zależy od charakteru i temperamentu psa. Jeżeli jednak adoptujemy szczeniaka, który pierwsze pół roku spędził w schronisku, to taki pies może mieć problem z adaptacją w nowym miejscu.

Warunki schroniskowe nie sprzyjają poznawaniu nowych miejsc czy ludzi. Nawet jeżeli psy wyprowadzane są na spacery, to są to najczęściej tereny na obrzeżach miast, gdzie ciężko jest zapoznać się otaczającym je światem. Należy również wiedzieć o tym, że po czwartym miesiącu lęk zaczyna przeważać nad ciekawością, a największe jego nasilenie przypada na okres dojrzewania. Jeżeli więc w tym czasie adoptujemy psa, to prawdopodobnie będzie on miał problemy w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, zwłaszcza gdy mieszkamy w dużym mieście.

Kiedy warto adoptować psiego seniora?

Psie staruszki mają niestety zwykle małe szanse na adopcje. Dzieje się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim adoptując takiego psa mamy świadomość, że prawdopodobnie niezbyt długo będziemy się cieszyć wspólnym życiem. Ponadto bardzo często są to psy schorowane, które wymagają podawania na stałe leków oraz częstych wizyt u weterynarza. Nie każdy może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe i czasowe. Natomiast jeżeli jesteśmy gotowi na stawienie czoła wyzwaniom, jakie za sobą niesie przygarnięcie starszego psa, to gorąco do tego zachęcam. Starość w warunkach schroniskowych jest wyjątkowo trudna. Warto więc dać szansę takiemu psu godnie spędzić resztę swojego życia. Ponadto jeżeli mamy w domu psa, który najlepsze lata za sobą i chcemy adoptować drugiego psiaka, to dobrym wyborem będzie przygarnąć psa starszego.

adopcja starszego psa

Czemu nie wolno decydować się na psa tylko ze względu na dzieci?

Wielu rodziców, chcąc zrobić przyjemność dziecku, decyduje się na kupno czy przygarnięcie psa. Decyzja taka jest podejmowana przy zapewnieniach ze strony dziecka, że będzie zajmować się psem. Początkowo rzeczywiście tak jest, ale po jakimś czasie zapał mija i obowiązki muszą przejmować rodzice. Należy przy tym pamiętać, że posiadanie psa nie ogranicza się tylko do wyprowadzania, karmienia czy zabawy. Są to również wizyty w klinice weterynaryjnej w celu zaszczepienia psa, ale również leczenia, wizyty u groomera, szkolenie czy zapewnienie mu opieki na czas wakacyjnych wyjazdów. Zabiegani rodzice nie zawsze mają na to czas czy fundusze i z tego powodu psy są często porzucane lub oddawane do schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas adopcji?

Najczęstszym błędem jest kierowanie się wyglądem psa. Wiadomo, że psiaki ładne czy rasowe maja większą szansę na adopcję, niż te mniej urodziwe. Niestety wygląd nie zawsze idzie w parze z tym, czego oczekujemy. Trzeba pamiętać o tym, że te psy z jakiegoś powodu znalazły się w schronisku. Owszem, część zwierząt ląduje w schronisku z powodu śmierci opiekuna lub jest odbierana na skutek interwencji, ale większość to psiaki, których z jakiegoś powodu właściciele się pozbyli. W schroniskach wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się psy rasy American Staffordshire Terrier, czyli amstaffy. Są to psy bardzo opiekuńcze i przywiązane do rodziny psy, ale nieodpowiednio prowadzone mogą przysporzyć wiele problemów swoim właścicielom. Dlatego decydując się na adopcję psa tej rasy, trzeba mieć wiedzę, czas i chęci, aby z nim pracować.

Innym popełnianym podczas adopcji błędem jest zbyt mała ilość spacerów przedadopcyjnych. Nie wszystkie schroniska wymagają tego, aby potencjalni opiekunowie odbyli kilka spacerów, zanim zabiorą psa do domu. Jest to kwestia bardzo ważna zarówno dla przyszłych opiekunów jak i samego psa. Podczas spacerów opiekunowie mają szansę poznać swojego czworonoga i wiedzą czego mogą się po nim spodziewać – czy pies ciągnie na smyczy, czy nie ma problemów w kontaktach z innymi psami, jaki ma stosunek do dzieci. Psy natomiast poznają swoich potencjalnych właścicieli i mniej stresują się, kiedy opuszczają schronisko.

Trzecim najczęściej popełnianym błędem jest zabieranie schroniskowego psa do domu, w którym jest już pies rezydent bez uprzedniego poznania się psów. Oczywiście nie gwarantuje to sukcesu, ponieważ psy poznają się najczęściej w środowisku neutralnym, podczas wspólnego spaceru. Nie mniej jednak im większa ilość wspólnych spacerów, tym większa szansa na wzajemną akceptację.

co trzeba wiedzieć o adopcji psa

Kiedy lepiej zdecydować się na kupno psa z hodowli, zamiast adopcji?

W obecnych czasach dużo mówi się o tym, żeby psa adoptować, a nie kupować. Rzeczywiście w sytuacji, kiedy schroniska przepełnione są bezdomnymi psiakami, kupno psa wydaje się być mało rozsądnym rozwiązaniem. Są jednak sytuacje, kiedy lepiej jest kupić psa ze sprawdzonej hodowli, niż adoptować ze schroniska. Jeżeli mamy małe dzieci, a w przypadku psów schroniskowych nie zawsze jest znany ich stosunek do nich, lepiej nie ryzykować. Psy adoptowane często mają za sobą duży bagaż doświadczeń, a dzieci są o wiele bardziej narażone na pogryzienie, niż osoby dorosłe. Ponadto, jeżeli nasze dzieci są bardzo żywe, lub mają problemy z emocjami, to życie w takim domu dla psa po przejściach może być dużym stresem. Szczeniakowi z pewnością będzie łatwiej się do takich warunków przyzwyczaić. Ponadto zdarza się, że pracownicy schroniska czy domu tymczasowego nie zawsze są do końca szczerzy, udzielając informacji o psie. Aby nie zniechęcać przyszłych opiekunów do adopcji, celowo pomijają informacje o problemach behawioralnych psa. W przypadku agresji może się to skończyć tragicznie. Z drugiej strony nie każdego stać na kupno psa dobrej, sprawdzonej hodowli. Dużo lepszym wyjściem jest wtedy psiaka adoptować, niż nabywać psa z pseudohodowli.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Psy dla początkujących opiekunów - znajdź swojego przyjaciela wśród wspaniałych ras

Poprzedni wpis: Rozszerzenie i skręt żołądka u psa - objawy, pierwsza pomoc

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixelpixel