Pielęgnacja kotów długowłosych - jak zadbać o sierść pupila

2022-03-18
Pielęgnacja kotów długowłosych - jak zadbać o sierść pupila

Przytulanie się do długowłosego kota o jedwabiście gładkiej sierści jest jedną z największych przyjemności jego opiekuna i nagrodą za czas włożony w jej pielęgnację. Dla niektórych jednak wizja codziennego rozczesywania pupila powoduje, że decydują się na mniej wymagające rasy krótkowłose. Czy pielęgnacja kotów długowłosych jest aż tak trudna i wymagająca? Co robić, by pielęgnacja kotów długowłosych zajmowała jak najmniej czasu i była maksymalnie efektywna?

Sprawdziliśmy dla Ciebie sprawdzone metody, które sprawią, że życie z długowłosym pupilem będzie łatwiejsze.

Spis treści

Koty długowłose – czy naprawdę wymagają codziennych zabiegów?

Z reguły dzielimy koty pod względem wyglądu na długowłose i krótkowłose, z góry zakładając, że na pewno dla osoby, która nie chce spędzić połowy życia na czesaniu, jedyną możliwością jest wybranie pupila wśród jednej z ras krótkowłosych. Koty długowłose uważane są za to za wymagające czasochłonnych zabiegów. Choć wiele osób przez lata wzdycha ukradkiem do maine coonów, norweskich kotów leśnych, czy persów, przed zakupem wymarzonego kociaka powstrzymuje wizja obowiązków, które staną się codziennością przez najbliższych kilkanaście ras.

Warto jednak wiedzieć, że sierść kotów długowłosych różni się znacząco między poszczególnymi rasami. Podczas gdy koty perskie naprawdę wymagają wiele cierpliwości i rozczesywania kołtunów nawet kilka razy dziennie, sierść maine coonów, kotów syberyjskich i norweskich jest już stosunkowo łatwa do utrzymania w dobrym stanie bez wyrzeczeń. Za to, jak łatwo dba się o sierść pupila, odpowiada jej struktura. Koty długowłose, których szata jest wynikiem wielu wieków przystosowywania się do surowego klimatu (jak w przypadku chociażby maine coonów) jest łatwiejsza do rozczesania niż puszysta i miękka jak puch sierść persa. Nie musisz więc rezygnować z marzeń – chyba że faktycznie marzysz o persie (wtedy rozważ jeszcze krótkowłose koty egzotyczne).

Na stan sierści ma wiele czynników – jednymi z ważniejszych jest genetyka i stan zdrowia. Sierść jest często doskonałym odbiciem stanu zdrowia – kiedy traci ona blask, staje się matowa i sucha, może być to znak, by w pierwszej kolejności zainteresować się wynikami badań pupila. W końcu zdrowie ulubieńca i jego dobre samopoczucie jest ważniejsze niż stan okrywy. Jej blask robi wrażenie i dobrze wygląda na zdjęciach – ale, umówmy się, to nie on jest najważniejszy. Kiedy zadbasz o zdrowie swojego ulubieńca, lepszy stan sierści będzie miłym bonusem.

Jeżeli stan sierści Twojego ulubieńca pogorszy się w krótkim czasie, zamiast kupować suplementy, zabierz go najpierw do weterynarza. Może być to pierwszy sygnał świadczący o pasożytach, zaburzeniach hormonalnych, alergii, czy wielu innych dolegliwościach. Upewnij się, że Twój kot jest zdrowy, nim zajmiesz się aspektami czysto estetycznymi.

jak wybrać szampon dla białego kota z długa sierścią

Wpływ diety na sierść pupila

Nie tylko zabiegi pielęgnacyjne wpływają na to, jak prezentuje się Twój ulubieniec. Zdrowa dieta wzmocni strukturę włosa od wewnątrz. Jaka jest idealna dieta dla kota na piękną sierść? Przede wszystkim zdrowa i doskonale zbilansowana. Karma dla Twojego kota powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych – wtedy składniki wpływające bezpośrednio na sierść, jak na przykład olej z łososia, dadzą o wiele lepszy rezultat.

Przy wyborze karmy, która ma poprawić stan sierści pupila, zacznij od podstaw. Karma dla kotów długowłosych powinna zawierać dużo mięsa – wybieraj produkty, w których możesz sprawdzić gatunek mięsa, a także stosunek mięsa mięśniowego do podrobów – im bardziej szczegółowa i przejrzysta etykieta, tym lepiej.

W karmie nie powinny znaleźć się żadne zboża, a ilość węglowodanów powinna być jak najniższa. Karma może zawierać mały dodatek owoców lub warzyw, ale powinny być to naprawdę śladowe ilości. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie karma mokra, która wspiera pracę nerek. Z punktu widzenia pielęgnacji sierści, mokra karma zapobiega odwodnieniu pupila – to jeden z czynników, który może wpłynąć na szatę.

Jakie dodatki będą mile widziane w karmie? Przede wszystkim olej z łososia. Jest on źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Karmy zawierające olej z łososia wspierają działanie serca i układu nerwowego, dlatego jest to składnik, który znajduje się w wielu karmach. Dodatkowo wzmacnia on skórę, sprawia, że staje się ona silniejsza i bardziej sprężysta, a sierść staje się gęsta, lśniąca i miła w dotyku. Mile widziane są także witaminy A, E, czy witaminy z grupy B.

Koty długowłose są bardziej narażone na powstawanie kul włosowych w układzie pokarmowym, czyli pileobeozarów. Kiedy Twój kot się myje, nie da się uniknąć przypadkowego połykania pojedynczych włosków, a u kotów długowłosych ryzyko zakłaczenia jest o wiele większe, bo pojedynczy włos jest o wiele dłuższy niż u kotów krótkowłosych. By uniknąć pileobezoarów, podawaj swojemu kotu regularnie pastę odkłaczającą i trawę dla kota (trawa lub owies zasadzone w doniczce są zdrową przekąską, które pomogą w profilaktyce przeciwko kulom włosowym).

jaka szczotka dla maine coona

Suplementy na piękną sierść

Czasami kot jest zdrowy, szczęśliwy i zadbany, je dobrą karmę i jest regularnie czesany, a jednak masz wrażenie, że jego szata mogłaby wyglądać nieco lepiej. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie suplementów diety dla kota na piękną sierść. Suplementy z biotyną, witaminami z grupy B (w tym biotyna), cynkiem, metioniną, czy cysteiną pomogą wzmocnić sierść od wewnątrz.

Ilość produktów tego typu jest naprawdę duża, każdy znajdzie coś dla swojego ulubieńca. Wiemy, że niewiele kotów lubi dostawać tabletki, dlatego polecamy sprawdzić suplementy w formie kropli, olejów do karmy, czy past – takie formy są o wiele przyjemniejsze dla kota. Nie ukrywajmy też, że o wiele łatwiej i przyjemniej podaje się suplementy formie innej niż tabletka.

Czesanie kotów długowłosych

Czesanie to najczęściej wykonywany zabieg pielęgnacyjny u kotów długowłosych. To, jak często powinniśmy czesać swojego kota, jest sprawę bardzo indywidualną i zależy od potrzeb konkretnego zwierzaka. Zdarzają się koty, których sierść wystarczy przeczesać lekko dwa razy w tygodniu i takie, które wymagają solidnego rozczesywania dwa razy dziennie, by nie dopuścić do tworzenia się kołtunów.

Nawet jeżeli jesteś szczęściarzem i mógłbyś czesać swojego mruczka raz w tygodniu, warto dodać drugi raz – rozczesywanie będzie łatwiejsze, szybsze, a przy okazji zrobisz pupilowi przyjemny masaż. Masaż szczotką poprawia ukrwienie skóry i może być naprawdę bardzo przyjemny. Przy okazji usuniesz martwe włoski, które zostałyby połknięte – a tego, jak już wiemy, wolimy uniknąć.

Część opiekunów ma jednak nieco inny problem. Kołtuny i filce pojawiają się zbyt szybko, więc codzienne czesanie, wyczesywanie i rozczesywanie staje się częścią codzienności. Niestety, nie ma tutaj żadnego magicznego środka, by zmniejszyć ilość zabiegów, kiedy są one potrzebne. To jednak, co może zmienić jakość waszego życia, to odpowiednio dobrane szczotki i kosmetyki ułatwiające rozczesywanie. Każda rasa kota ma nieco inną strukturę włosa, dlatego, zanim zaczniesz przeczesywać internet w poszukiwaniu rekomendacji szczotek i stylizatorów, skontaktuj się ze swoim hodowcą. Osoby, które zajmują się latami konkretną rasą, mają już na pewno swoje sprawdzone produkty, jest też duże prawdopodobieństwo, że szczotka i spray do rozczesywania, który sprawdził się u mamy Twojego pupila, sprawdzi się też u niego.

Ważne: niektórych ras kotów, np. maine coonów i kotów norweskich leśnych nie zaleca się wyczesywać na ogonie. Sierść w tym miejscu odrasta naprawdę długo, a piękny imponujący ogon jest znakiem rozpoznawczym tych kotów i wielkim powodem do dumy.

Więcej informacji o czesaniu kota znajdziesz tutaj.

mały kotek z długa sierścią jak dbać o sierść

Kąpiel kotów długowłosych

Najważniejsza zasada kąpieli kotów długowłosych – nigdy nie kąp nierozczesanego kota. Po wykąpaniu pupila, rozczesanie sierści będzie o wiele trudniejsze, bardziej czasochłonne i wymagające wiele cierpliwości zarówno od Ciebie, jak i od Twojego pupila. Naprawdę, jeżeli nie jest to bardzo kryzysowa sytuacja (chyba wszyscy możemy sobie wyobrazić przykładowe sytuacje), to lepiej wstrzymać się z kąpielą, aż Twój ulubieniec będzie idealnie rozczesany.

Kwestia tego, jak często należy koty kąpać, jest nadal bardzo sporna i wątpimy, czy kiedykolwiek uda się ją kiedykolwiek rozstrzygnąć. Chcemy Ci jednak podpowiedzieć, że nie każda sytuacja, w której futerko potrzebuje lekkiego odświeżenia, wymaga od razu wizyty w wannie. Coraz więcej producentów (i to nie tylko marek typowo groomerskich) wprowadza suche szampony w sprayu, piance, czy specjalne i pudry dla kotów. Produkty tego typu świetnie sprawdzają się, kiedy chcesz mieć czystego i pachnącego kota, ale nie chcesz zbyt często stresować go kąpielą. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta – produkty w proszku najczęściej trzeba po kilku minutach dokładnie wyczesać z sierści.

Kiedy już kąpiesz pupila, używaj produktów przeznaczonych dla kotów, nigdy nie używaj swojego szamponu, czy płynu pod prysznic. Nasze kosmetyki mają inne pH, więc na pewno nie wpłyną pozytywnie na poprawę stanu sierści. Dobrym wyborem będą szampony dla kotów długowłosych. Same dodatki, które sprawiają, że sierść staje sprężysta i błyszcząca, znamy z reklam szamponów dla ludzi; keratyna, olejek jojoba, olej kokosowy, czy olejek arganowy.

Pamiętaj, by dokładnie spłukać sierść z kosmetyku. Dobrze wiemy, że kiedy Twój kot wykazuje duże niezadowolenie z powodu swojego położenia, chcesz jak najszybciej zakończyć zadanie. Dokładne spłukanie jest jednak konieczne, jeżeli na sierści pozostaną resztki produktu, może stać się ona matowa i sucha.

Po kąpieli wysusz pupila i rozczesz. Mogą Ci w tym pomóc preparaty ułatwiające rozczesywanie.

Więcej o kąpaniu kota przeczytasz tutaj.

najlepszy szampon dla kota

Kule włosowe – jak ich uniknąć

Kule włosowe to jeden z powodów, dla których warto częściej czesać pupila. W większości przypadków kule powodują lekkie zaparcia, problemy żołądkowe, czy brak apetytu. Nie zaniedbuj jednak tematu – w skrajnych sytuacjach kule mogą zatkać układ pokarmowy, a jedyną możliwością ich usunięcia staje się zabieg chirurgiczny. By nie doprowadzić do zakłaczenia, warto stosować kilka metod jednocześnie.

Wyczesuj kota regularnie – jeżeli nie chcesz przeprowadzać codziennie kompleksowego rozczesywania, a sierść tego nie wymaga, możesz codziennie chociaż przejechać kilka razy sierść rękawicą do czesania – zawsze zbierzesz kilka włosków, które inaczej trafiłyby do żołądka pupila. Polecamy też używanie furminatora raz w tygodniu.

Drugi element to pasta odkłaczająca. Najlepiej podawać ją raz dziennie w małych ilościach, wtedy kot szybko przyzwyczai się nowego zwyczaju. Dodatkowo polecamy zasadzenie trawy lub owsa, które jest najbardziej naturalnym sposobem zapobiegania kulom włosowym. Koty lubią podgryzać trawę, dlatego jeżeli Twój pupil jest kotem niewychodzącym, możesz zasadzić mu trawę na parapecie.

Sprzątanie długiej sierści – czy czysty dom jest możliwy?

Czysty dom przy kocie długowłosym? Tak, to jest możliwe. Niestety, nie usuniesz z mieszkania każdego pojedynczego włoska, ale nie oznacza to wcale, że musisz przyzwyczajać się do dywanu z kociej sierści na podłodze.

Przede wszystkim, wyczesywanie podszerstka jest najprostszym sposobem na zmniejszenie widocznej w mieszkaniu sierści. Warto też kupić odkurzacz, który przeznaczony jest do zadań specjalnych.

W utrzymaniu w czystości mebli na szybko pomoże specjalna rękawica do zdejmowania sierści z tapicerki. W naszym życiu powinna pojawić się też rolka do czyszczenia ubrań.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że życie z kotem długowłosym zapewnia nieco więcej przygód, niż w przypadku kotów krótkowłosych. Nie jest to jednak życie skupione wyłącznie na walce z sierścią pupila. Wiele zależy od wyboru rasy, zdrowia pupila i zwykłego szczęścia, na które nie mamy wpływu.

W poskromieniu sierści pomagają odpowiednie kosmetyki i zestaw szczotek. Choć wiemy, że niektórym osobom dziwne może się wydawać kupowanie specjalistycznych produktów do sierści kota, są to rzeczy, które przede wszystkim ułatwią Twoje życie – sprawią, że konieczne zabiegi pielęgnacyjne staną się bezbolesne, bardziej efektywne i szybsze.

Życie z kotem długowłosym jest prostsze niż myślisz.


Czytaj również: Kot ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Jak podać psu tabletkę - sposoby, których wcześniej nie znałeś

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixel