Karma dla kota Perskiego

( ilość produktów: 2 )

Karma dla kota perskiego

Popularność kotów perskich nie słabnie. Dlaczego? Te koty są naprawdę mądre i urocze. Sprawdzamy, jak wyglądają zasady żywienia kotów perskich. Czym karmić kota perskiego? Jak dokonać wyboru odpowiedniej karmy?

Karma dla kota perskiego — czego potrzebuje każdy kot?

Żywienie kotów opiera się na dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Twój kot musi otrzymać odpowiednią ilość białka (w tym tego pochodzenia zwierzęcego), a także właściwą ilość tłuszczy w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Twój kot potrzebuje między innymi witaminy A, której nie jest w stanie syntezować z karotenoidów.

Charakterystyka kotów perskich

Kota perskiego rozpoznasz wszędzie! Charakterystyczny zadarty nosek i wspaniała sierść rozczulą niemal każdego. Koty perskie są nie tylko urocze, ale i bardzo czułe. Uwielbiają pieszczoty, o ile głaszczesz je w odpowiednim momencie, jak przystało na kociego indywidualistę. Twój pupil będzie mógł całe godziny spędzać na Twoich kolanach, gdy oboje będziecie w nastroju. Ta rasa to jednak nie tylko słodkie leniuchy, zwykle lubią wspólne zabawy.

Persy dobrze tolerują dzieci, ale w kontaktach z psami bywają ostrożne. Najczęściej nie lubią hałasu i zbyt dużej dawki chaosu. A jak wygląda kwestia jedzenia? Jaka karma będzie najlepsza dla kotów tej rasy?

Karma dla kociąt, a karma dla kotów dorosłych

U kotów perskich tak, jak u innych ras kotów, W pierwszych miesiącach życia stosuje się karmę dla kociąt, a po 12-stym miesiącu życia przechodzi się na posiłki dla dorosłych kotów. Dlaczego? Kocięta potrzebują więcej białka, energii oraz witamin i minerałów. Małe koty perskie zawsze karm produktami dla kociąt!

Kocięta mają specjalne potrzeby żywieniowe. Dieta kociąt powinna być bogata w świeże mięso, witaminy, a przede wszystkim białko. Młody kot perski potrzebuje też więcej energii niż kot dorosły, by wyrosnąć na wielkiego, zdrowego kota.

Ile razy dziennie karmić koty perskie?

Twój pers z chęcią zje kilka, a nawet kilkanaście małych posiłków dziennie. W naturze koty polują zarówno w dzień, jak i iw nocy. Dostarczanie takiej ilości posiłków może być jednak trudne. Spróbuj zatem podawać mu jedzenie przynajmniej 4 lub 5 razy dziennie. Nie jest to niemożliwe, a w praktyce jest naprawdę całkiem proste. Wystarczy zaplanować, że niewielkie porcje karmy trafią do kociej miski tuż po swoim przebudzeniu, przed wyjściem do pracy lub na uczelnię, a także po Twoim powrocie i przed położeniem się do spania. Pomiędzy tymi posiłkami możesz podawać kotu zabawki wypełnione karmą lub smakołykami. W ten sposób otrzyma dodatkowe porcje jedzenia, a także będzie miał okazję do zabawy i aktywności.

Mokra karma dla persa

Decydując się na mokrą karmę, staraj się zwrócić uwagę na zawartość mięśnia mięśniowego oraz podrobów. Nie bój się tych drugich. Są one bardzo cenne, bo zawierają witaminy i minerały. Zbyt duży procent podrobów może jednak sprawiać, że niektóre koty będą miały problemy z konsystencją stolca, a nawet biegunki.

Kupując mokrą karmę, warto wiedzieć, że występuje ona w różnych konsystencjach. Na rynku dostępne są karmy w formie past, musów, pasztetów, filetów w sosie lub mięsa w galarecie. Niektóre marki produkują też napoje dla kotów, by w ten sposób zachęcać koty do picia większej ilości wody.

Sucha karma dla kota perskiego

Wybierając suchą karmę dla kota perskiego, trzymaj się ogólnych zasad odżywiania kotów. Wybierz karmę, która ma dość duży procent składników pochodzenia zwierzęcego. Koty lubią produkty z wysoką zawartością białka oraz tłuszczy. Jeżeli chcesz zadbać o skórę oraz sierść swojego pupila, rozważ karmę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, czyli produkt zawierający olej z łososia, olej z kryla lub inny olej rybny.

Suche karmy dostępne są w różnych smakach i różnią się swoim zastosowaniem. Do wyboru masz karmy dla kotów po kastracji, karmy typu anti-hairball, produkty wspierające prawidłowe trawienie lub karmy stworzone z myślą o kotach o różnym poziomie aktywności.

Karma dla kota perskiego z alergią

Karmy przeznaczone dla alergików to karmy hydrolizowane lub tzw. karmy monobiałkowe. Te drugie zawierają tylko jedno białko pochodzenia zwierzęcego, dlatego łatwiej jest dopasować skład do zwierzęcia cierpiącego na niepożądane reakcje na pokarm. Zawsze potrzebna jest jednak odpowiednia diagnostyka.

Ile karmy dla persa?

Bez względu na rasę zapotrzebowanie na karmę wynika z zapotrzebowania kota na kalorie, czyli energię. To ile kalorii potrzebuje dany osobnik, jest zależne od wielu czynników. Należą do nich:

  • wiek,

  • stan fizjologiczny,

  • poziom aktywności.

Uogólnione zapotrzebowanie na karmę związane z masą ciała kota jest podane na opakowaniu każdego produktu. Z obserwacji lekarzy weterynarii wiadomo, że duża liczba opiekunów podaje jedzenie kota "na oko", podkreślamy zatem, jak ważne jest właściwe dawkowanie karmy. Używaj w tym celu wagi lub miarki. Regularne podawanie zbyt dużych posiłków może wiązać się z rozwojem nadwagi u kota.

Podsumowując, karma dla kota perskiego powinna być dobrej jakości i pozytywnie wpływać np. na jego sierść. Ze względu na spłaszczony pyszczek wybieraj produkty, które Twój kot pobiera z łatwością, ważna jest też płytka miseczka, z której łatwiej będzie jeść Twojemu pupilowi. Jeżeli chcesz, by Twój kot był zdrowy oprócz żywienia, pamiętaj o regularnej pielęgnacji oraz wizytach u lekarza weterynarii.

pixelpixel